Ballot Name: 2021-04 Modifications to PRC-002 | Draft 1 PRC-002-4 | Non-binding Poll IN 1 NB
Voting Start Date: 7/15/2022 12:01:00 AM
Voting End Date: 7/25/2022 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 238
Total Ballot Pool: 279
Quorum: 85.3
Quorum Established Date: 7/25/2022 4:12:23 PM
Weighted Segment Value: 69.1

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 77 1 33 0.647 18 0.353 17 9
Segment: 2 6 0.1 1 0.1 0 0 3 2
Segment: 3 65 1 29 0.644 16 0.356 14 6
Segment: 4 14 0.9 8 0.8 1 0.1 3 2
Segment: 5 68 1 30 0.769 9 0.231 13 16
Segment: 6 43 1 19 0.655 10 0.345 8 6
Segment: 7 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 8 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 9 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 10 6 0.4 3 0.3 1 0.1 2 0
Totals: 279 5.4 123 3.916 55 1.484 60 41
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Affirmative N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson None N/A
3 OTP - Otter Tail Power Company Wendi Olson Negative Comments Submitted
5 AEP Thomas Foltz Abstain N/A
5 JEA John Babik Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Karla Weaver Affirmative N/A
5 Lower Colorado River Authority Teresa Krabe Wesley Maurer Affirmative N/A
5 NB Power Corporation David Melanson Abstain N/A
6 Tennessee Valley Authority Armando Rodriguez None N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Sean Steffensen Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Abstain N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Negative Comments Submitted
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Robert Loy Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Negative Comments Submitted
6 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Stacey Sheehan Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Marcus Bortman Negative Comments Submitted
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Affirmative N/A
1 Glencoe Light and Power Commission Terry Volkmann Affirmative N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
2 ISO New England, Inc. John Pearson None N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jessica Lopez Negative Comments Submitted
5 Hydro-Qu?bec Production Carl Pineault Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Schroeder Abstain N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Negative Comments Submitted
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak Negative Comments Submitted
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Adrian Raducea None N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski Negative Comments Submitted
5 Imperial Irrigation District Tino Zaragoza Denise Sanchez Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Abstain N/A
1 Unisource - Tucson Electric Power Co. Sam Rugel Abstain N/A
1 National Grid USA Michael Jones Negative Comments Submitted
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Negative Comments Submitted
3 Imperial Irrigation District Glen Allegranza Denise Sanchez Affirmative N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke Affirmative N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
1 Pacific Gas and Electric Company Marco Rios Michael Johnson Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Abstain N/A
5 Orlando Utilities Commission Dania Colon None N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Abstain N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Abstain N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Negative Comments Submitted
1 Lower Colorado River Authority James Baldwin Affirmative N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden None N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski None N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation James Howell None N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen None N/A
1 Tennessee Valley Authority Gabe Kurtz Abstain N/A
1 Colorado Springs Utilities Mike Braunstein Affirmative N/A
5 National Grid USA Elizabeth Spivak None N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Abstain N/A
1 Ameren - Ameren Services Tamara Evey None N/A
6 Omaha Public Power District Shonda McCain Negative Comments Submitted
1 Great River Energy Gordon Pietsch Negative Comments Submitted
2 PJM Interconnection, L.L.C. Tom Foster Elizabeth Davis Affirmative N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Sheraz Majid Affirmative N/A
5 NextEra Energy Summer Esquerre Abstain N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Negative Comments Submitted
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Negative Comments Submitted
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Michael Foley Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Rachel Snead Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Ronald Bender None N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Allie Gavin Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Negative Comments Submitted
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Jennie Wike Affirmative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Abstain N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Abstain N/A
5 Platte River Power Authority Jon Osell Abstain N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Daniela Atanasovski Negative Comments Submitted
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson Affirmative N/A
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
6 Imperial Irrigation District Diana Torres Denise Sanchez Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Affirmative N/A
5 Ontario Power Generation Inc. Constantin Chitescu Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steven Taddeucci Negative Comments Submitted
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Negative Comments Submitted
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Negative Comments Submitted
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Affirmative N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Joseph Neglia Abstain N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Affirmative N/A
1 Lincoln Electric System Josh Johnson Abstain N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Foung Mua Tim Kelley Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Tim Kelley Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Tim Kelley Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Alyssia Rhoads Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Nicole Goi Tim Kelley Affirmative N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization William Steiner Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Affirmative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Negative Comments Submitted
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Wade Kiess Abstain N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. Jennifer Bray Affirmative N/A
5 California Department of Water Resources ASM Mostafa None N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Joseph Amato Negative Comments Submitted
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jennifer Wright None N/A
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu Abstain N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas None N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia None N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. David Reinecke Affirmative N/A
1 Pedernales Electric Cooperative, Inc. Bradley Collard None N/A
3 AEP Kent Feliks Abstain N/A
6 AEP JT Kuehne Abstain N/A
5 Vistra Energy Dan Roethemeyer Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Abstain N/A
3 Pacific Gas and Electric Company Sandra Ellis Michael Johnson Affirmative N/A
1 Imperial Irrigation District Jesus Sammy Alcaraz Denise Sanchez Affirmative N/A
5 Buckeye Power, Inc. Ryan Strom Abstain N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli None N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Christine Kane Affirmative N/A
6 WEC Energy Group, Inc. David Boeshaar Affirmative N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Matthew Beilfuss Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Charles Norton Tim Kelley Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Negative Comments Submitted
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Negative Comments Submitted
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Negative Comments Submitted
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Abstain N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Clarice Zellmer Affirmative N/A
1 SaskPower Wayne Guttormson Abstain N/A
1 NB Power Corporation Nurul Abser Abstain N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Donna Wood Affirmative N/A
3 Omaha Public Power District David Heins Negative Comments Submitted
5 Tri-State G and T Association, Inc. Ryan Walter None N/A
3 North Carolina Electric Membership Corporation Chris DiMisa Scott Brame Affirmative N/A
6 Black Hills Corporation Claudine Bates Affirmative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Affirmative N/A
5 Constellation Alison Mackellar Affirmative N/A
6 Constellation Kimberly Turco Affirmative N/A
4 North Carolina Electric Membership Corporation Richard McCall Scott Brame Affirmative N/A
1 Arkansas Electric Cooperative Corporation Jennifer Loiacano Abstain N/A
5 North Carolina Electric Membership Corporation John Cook Scott Brame Affirmative N/A
5 Santee Cooper Marty Watson Abstain N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Dana Showalter Abstain N/A
6 Santee Cooper Glenda Horne Abstain N/A
1 Santee Cooper Chris Wagner Abstain N/A
3 Santee Cooper James Poston Abstain N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Abstain N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative Comments Submitted
1 Orlando Utilities Commission Aaron Staley None N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Negative Comments Submitted
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Negative Comments Submitted
6 Duke Energy John Sturgeon Negative Comments Submitted
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon None N/A
5 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Karen Weaver None N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jonathan Robbins None N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank None N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Kalidass None N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Negative Comments Submitted
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Kristine Ward Affirmative N/A
1 Black Hills Corporation Micah Runner Affirmative N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur Abstain N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker None N/A
3 Black Hills Corporation Josh Combs Affirmative N/A
3 Arkansas Electric Cooperative Corporation Ayslynn McAvoy Abstain N/A
5 Lincoln Electric System Jason Fortik Abstain N/A
4 Northern California Power Agency Marty Hostler James Mearns Affirmative N/A
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet James Mearns Affirmative N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu None N/A
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Diane Landry Affirmative N/A
1 Avista - Avista Corporation Mike Magruder Abstain N/A
3 Northern California Power Agency Michael Whitney James Mearns Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Glen Pruitt Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Meaghan Connell Affirmative N/A
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Affirmative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Michelle Longo None N/A
6 Lakeland Electric Paul Shipps Negative Comments Submitted
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Abstain N/A
6 Entergy Julie Hall Affirmative N/A
3 Owensboro Municipal Utilities William Berry Abstain N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Lynn Goldstein Affirmative N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Negative Comments Submitted
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Justin Welty None N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
1 Salt River Project Chris Hofmann None N/A
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson Affirmative N/A
5 Black Hills Corporation Sheila Suurmeier Affirmative N/A
6 Arkansas Electric Cooperative Corporation Bruce Walkup Affirmative N/A
3 Eversource Energy Brendan Baszkiewicz Affirmative N/A
5 Evergy Jeremy Harris Alan Kloster Negative Comments Submitted
1 Evergy Allen Klassen Alan Kloster Negative Comments Submitted
6 Evergy Jennifer Flandermeyer Alan Kloster Negative Comments Submitted
3 Evergy Marcus Moor Alan Kloster Negative Comments Submitted
1 Lakeland Electric Larry Watt None N/A
3 Southern Indiana Gas and Electric Co. Ryan Abshier Negative Comments Submitted
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
3 Cowlitz County PUD Russell Noble Negative Comments Submitted
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson None N/A
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Amy Wesselkamper Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Ashley Stringer Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch Abstain N/A
1 Dairyland Power Cooperative Steve Ritscher Negative Comments Submitted
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Abstain N/A
5 Acciona Energy North America George Brown None N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Melanie Wong Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Negative Comments Submitted
6 Powerex Corporation Raj Hundal Abstain N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Abstain N/A
6 Salt River Project Pam Syrjala Affirmative N/A
6 Austin Energy Lisa Martin Abstain N/A
5 Pacific Gas and Electric Company Frank Lee Michael Johnson Affirmative N/A
6 Muscatine Power and Water Nick Burns None N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock None N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Andy Fuhrman Negative Comments Submitted
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Negative Comments Submitted
3 Portland General Electric Co. Adam Menendez Abstain N/A
3 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Karen Demos Abstain N/A
1 Platte River Power Authority Matt Thompson Abstain N/A
5 Cowlitz County PUD Deanna Carlson Negative Comments Submitted
4 Oklahoma Municipal Power Authority Michael Watt Abstain N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Haizhen Wang Affirmative N/A
6 Western Area Power Administration Chrystal Dean Negative Comments Submitted
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Negative Comments Submitted
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann None N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Affirmative N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Negative Comments Submitted
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Gerry Dunbar Abstain N/A
5 NRG - NRG Energy, Inc. Patricia Lynch Affirmative N/A
1 Long Island Power Authority Isidoro Behar Abstain N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson None N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove Affirmative N/A
5 Great River Energy Jacalynn Bentz None N/A
3 Salt River Project Zack Heim Israel Perez Affirmative N/A
5 Xcel Energy, Inc. Gerry Huitt Abstain N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jarrod Murdaugh Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Tony Skourtas None N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry Abstain N/A
5 New York Power Authority Zahid Qayyum Affirmative N/A
1 Allete - Minnesota Power, Inc. Jamie Monette Negative Comments Submitted
6 New York Power Authority Anirudh Bhimireddy Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Abstain N/A
1 JEA Joe McClung Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Wei Shao Tim Kelley Affirmative N/A
1 Ohio Valley Electric Corporation Scott Cunningham Abstain N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Amy Jones Affirmative N/A
5 Northern California Power Agency Jeremy Lawson James Mearns Affirmative N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Negative Comments Submitted
4 Austin Energy Jun Hua Abstain N/A
5 Austin Energy Michael Dillard None N/A
1 Duke Energy Laura Lee Negative Comments Submitted
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Jennie Wike Affirmative N/A
3 Austin Energy Michael Dieringer Abstain N/A
1 Corn Belt Power Cooperative larry brusseau Negative Third-Party Comments
5 TransAlta Corporation Ashley Scheelar Abstain N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Jennie Wike Affirmative N/A
5 Greybeard Compliance Services, LLC Michael Gabriel Abstain N/A
4 Florida Municipal Power Agency Dan O'Hagan LaKenya VanNorman Negative Comments Submitted
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder LaKenya VanNorman Negative Comments Submitted
5 Entergy - Entergy Services, Inc. Gail Golden Affirmative N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Chuck Booth Affirmative N/A
1 Entergy Brian Lindsey Affirmative N/A
3 Entergy James Keele Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. Brooke Jockin Abstain N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Abstain N/A
6 Florida Municipal Power Agency Jade Bulitta LaKenya VanNorman Negative Comments Submitted
3 Florida Municipal Power Agency Carl Turner LaKenya VanNorman Negative Comments Submitted