Ballot Name: 2020-03 Supply Chain Low Impact Revisions CIP-003-X AB 2 ST
Voting Start Date: 4/6/2022 12:01:00 AM
Voting End Date: 4/15/2022 8:00:00 PM
Ballot Type: ST
Ballot Activity: AB
Ballot Series: 2
Total # Votes: 238
Total Ballot Pool: 292
Quorum: 81.51
Quorum Established Date: 4/15/2022 2:59:25 PM
Weighted Segment Value: 52.81

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 78 1 32 0.516 30 0.484 0 4 12
Segment: 2 6 0.1 0 0 1 0.1 0 4 1
Segment: 3 70 1 33 0.569 25 0.431 0 2 10
Segment: 4 20 1 7 0.583 5 0.417 0 1 7
Segment: 5 64 1 25 0.521 23 0.479 0 5 11
Segment: 6 47 1 17 0.515 16 0.485 0 3 11
Segment: 7 1 0 0 0 0 0 0 0 1
Segment: 8 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 9 1 0 0 0 0 0 0 0 1
Segment: 10 5 0.4 2 0.2 2 0.2 0 1 0
Totals: 292 5.5 116 2.904 102 2.596 0 20 54
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson Abstain N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Negative Third-Party Comments
3 Omaha Public Power District David Heins Affirmative N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Negative Third-Party Comments
1 Network and Security Technologies Nicholas Lauriat Roger Fradenburgh Negative Comments Submitted
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Ashley Stringer None N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
3 Eversource Energy Brendan Baszkiewicz None N/A
4 North Carolina Electric Membership Corporation Richard McCall Scott Brame Negative Third-Party Comments
5 North Carolina Electric Membership Corporation John Cook Scott Brame Negative Third-Party Comments
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Affirmative N/A
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway Negative Third-Party Comments
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza Negative Comments Submitted
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Amy Wesselkamper Negative Comments Submitted
1 Great River Energy Gordon Pietsch Negative Third-Party Comments
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Lynn Goldstein Negative Comments Submitted
1 Lincoln Electric System Josh Johnson Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Negative Comments Submitted
1 Western Area Power Administration sean erickson Barry Jones Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Negative Comments Submitted
1 APS - Arizona Public Service Co. Daniela Atanasovski Negative Comments Submitted
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Negative Third-Party Comments
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Marcus Bortman Negative Comments Submitted
5 NRG - NRG Energy, Inc. Patricia Lynch Negative Comments Submitted
1 National Grid USA Michael Jones Negative Third-Party Comments
6 NRG - NRG Energy, Inc. Martin Sidor Negative Comments Submitted
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jennifer Wright Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu Negative Comments Submitted
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Negative Comments Submitted
5 Imperial Irrigation District Tino Zaragoza Denise Sanchez Negative Comments Submitted
1 Glencoe Light and Power Commission Terry Volkmann Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Robert Loy Negative Comments Submitted
5 Duke Energy Dale Goodwine Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Lindsey Mannion Affirmative N/A
3 Lincoln Electric System Angelica Valencia Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Jason Fortik Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. maria pardo None N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Michael Foley Negative Third-Party Comments
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Negative Third-Party Comments
3 Imperial Irrigation District Glen Allegranza Denise Sanchez Negative Comments Submitted
1 MEAG Power David Weekley Negative Comments Submitted
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Haizhen Wang Negative Third-Party Comments
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Joseph Neglia Negative Third-Party Comments
6 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Tricia Bynum Negative Comments Submitted
1 City Utilities of Springfield, Missouri Michael Bowman None N/A
3 MEAG Power Roger Brand Negative Comments Submitted
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Abstain N/A
5 Nebraska Public Power District Ronald Bender Affirmative N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Mark Ciufo Negative Third-Party Comments
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
6 TECO - Tampa Electric Co. Benjamin Smith None N/A
1 Imperial Irrigation District Jesus Sammy Alcaraz Denise Sanchez Negative Comments Submitted
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
5 Orlando Utilities Commission Dania Colon Affirmative N/A
1 Oncor Electric Delivery Lee Maurer Byron Booker None N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jessica Lopez Negative Comments Submitted
1 Public Utility District No. 1 of Pend Oreille County Kevin Conway None N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Negative Comments Submitted
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Negative Comments Submitted
6 Duke Energy Greg Cecil Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Foung Mua Tim Kelley Affirmative N/A
6 Imperial Irrigation District Diana Torres Denise Sanchez Negative Comments Submitted
1 Duke Energy Laura Lee Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steven Taddeucci Negative Comments Submitted
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Negative Third-Party Comments
1 Central Iowa Power Cooperative Kevin Lyons None N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Negative Comments Submitted
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. Jennifer Bray Negative Comments Submitted
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Negative Comments Submitted
5 Lower Colorado River Authority Teresa Krabe Negative Comments Submitted
3 Duke Energy Lee Schuster Affirmative N/A
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Chris Carnesi None N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Affirmative N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Adam Lee None N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen None N/A
4 Illinois Municipal Electric Agency Mary Ann Todd None N/A
5 Lakeland Electric George Kerst None N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Abstain N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Charles Norton Tim Kelley Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Tim Kelley Affirmative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Michelle Longo Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Negative Comments Submitted
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Affirmative N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Matthew Beilfuss Negative Third-Party Comments
6 Santee Cooper Glenda Horne Affirmative N/A
5 Santee Cooper Marty Watson Affirmative N/A
3 Santee Cooper James Poston Affirmative N/A
1 Santee Cooper Chris Wagner Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Negative Comments Submitted
6 New York Power Authority Anirudh Bhimireddy Negative Third-Party Comments
1 Tri-State G and T Association, Inc. Donna Wood Affirmative N/A
3 New York Power Authority David Rivera Negative Third-Party Comments
5 New York Power Authority Zahid Qayyum Negative Third-Party Comments
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker Affirmative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill None N/A
6 Southern Indiana Gas and Electric Co. Erin Spence Negative Comments Submitted
1 Wind Energy Transmission Texas, LLC Manivone Vorabouth None N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Negative Third-Party Comments
1 IDACORP - Idaho Power Company Sean Steffensen None N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Negative Comments Submitted
3 Lakeland Electric Steve Marshall Affirmative N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Selene Willis Negative Comments Submitted
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
5 Tri-State G and T Association, Inc. Ryan Walter None N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Tim Kelley Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Negative Third-Party Comments
1 Tennessee Valley Authority Gabe Kurtz Affirmative N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Jennie Wike None N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Darnez Gresham Affirmative N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Armando Rodriguez None N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Affirmative N/A
3 Wabash Valley Power Association Susan Sosbe Negative Comments Submitted
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. Marc Sedor None N/A
5 NB Power Corporation David Melanson Abstain N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Adrian Raducea Negative Comments Submitted
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte None N/A
4 American Public Power Association John McCaffrey None N/A
4 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Karla Weaver None N/A
1 Exelon Daniel Gacek Negative Comments Submitted
3 Southern Indiana Gas and Electric Co. Ryan Abshier Negative Comments Submitted
1 Cleco Corporation John Lindsey Clay Walker Negative Comments Submitted
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Negative Comments Submitted
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company Anthony Stevens None N/A
5 Cowlitz County PUD Deanna Carlson Negative Comments Submitted
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Amy Jones Abstain N/A
3 Orlando Utilities Commission Ballard Mutters Abstain N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Negative Comments Submitted
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund Affirmative N/A
5 Evergy Derek Brown Negative Comments Submitted
3 Platte River Power Authority Wade Kiess Affirmative N/A
1 Evergy Allen Klassen Negative Comments Submitted
3 Evergy Marcus Moor Negative Comments Submitted
6 Evergy Thomas ROBBEN Negative Comments Submitted
1 Basin Electric Power Cooperative David Rudolph Affirmative N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Derik Youngs None N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Affirmative N/A
1 NB Power Corporation Nurul Abser Abstain N/A
1 American Transmission Company, LLC LaTroy Brumfield None N/A
1 Central Hudson Gas & Electric Corp. Michael Ridolfino Negative Third-Party Comments
2 California ISO Darcy O'Connell Abstain N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Negative Comments Submitted
1 Entergy Brian Lindsey Affirmative N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli None N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur Affirmative N/A
4 Austin Energy Jun Hua Affirmative N/A
4 DTE Energy patricia ireland Negative Comments Submitted
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Kyle Hussey Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority James Baldwin Negative Comments Submitted
3 AEP Kent Feliks Negative Comments Submitted
5 Austin Energy Michael Dillard Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Negative Comments Submitted
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden Negative Comments Submitted
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak Negative Comments Submitted
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen Negative Comments Submitted
5 Southern Company - Southern Company Generation James Howell Negative Comments Submitted
6 Lakeland Electric Paul Shipps Affirmative N/A
7 Amazon Web Services Maggy Powell None N/A
3 Austin Energy Michael Dieringer Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Affirmative N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Steve Ritscher Affirmative N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson Negative Comments Submitted
6 Austin Energy Lisa Martin Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch Abstain N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Negative Comments Submitted
6 Seattle City Light Brian Belger None N/A
1 Portland General Electric Co. Brooke Jockin Negative Comments Submitted
3 Portland General Electric Co. Adam Menendez None N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen None N/A
1 Manitoba Hydro Nazra Gladu Affirmative N/A
3 Seattle City Light Laurie Hammack Abstain N/A
3 Manitoba Hydro Mike Smith Affirmative N/A
5 Manitoba Hydro Kristy-Lee Young Helen Zhao None N/A
6 Manitoba Hydro Simon Tanapat-Andre Affirmative N/A
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Gerry Dunbar Abstain N/A
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Meaghan Connell Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Diane Landry Affirmative N/A
5 Pacific Gas and Electric Company Ed Hanson Michael Johnson Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Benjamin Winslett Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Clay Walker Negative Comments Submitted
3 Black Hills Corporation Don Stahl Jennifer Malon Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Glen Pruitt Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Schroeder Negative Comments Submitted
3 Cleco Corporation Maurice Paulk Clay Walker Negative Comments Submitted
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Terry Gifford Jennie Wike None N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trena Haynes Affirmative N/A
3 North Carolina Electric Membership Corporation Chris DiMisa Scott Brame Negative Third-Party Comments
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Kristine Ward Affirmative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jonathan Robbins Affirmative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. David Reinecke Affirmative N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Tom Foster Elizabeth Davis Abstain N/A
3 Salt River Project Zack Heim Affirmative N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas John Galloway Abstain N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Amanda Wangler Affirmative N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Aric Root Affirmative N/A
3 Public Utility District No. 1 of Pend Oreille County David Hodder None N/A
1 Salt River Project Chris Hofmann Affirmative N/A
5 Southern Indiana Gas and Electric Co. Larry Rogers Negative Comments Submitted
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Negative Third-Party Comments
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Affirmative N/A
6 Omaha Public Power District Shonda McCain Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann None N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
1 Avista - Avista Corporation Mike Magruder Negative Comments Submitted
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker None N/A
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson None N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jarrod Murdaugh Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Brett Douglas None N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Negative Comments Submitted
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Negative Comments Submitted
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Negative Comments Submitted
6 AEP JT Kuehne Negative Comments Submitted
6 Muscatine Power and Water Nick Burns None N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger None N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Affirmative N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry None N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Abstain N/A
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank Affirmative N/A
4 Northern California Power Agency Marty Hostler Chris Carnesi None N/A
3 Northern California Power Agency Michael Whitney Chris Carnesi None N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax None N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Tony Skourtas None N/A
1 Allete - Minnesota Power, Inc. Jamie Monette Negative Comments Submitted
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla None N/A
6 Public Utility District No. 1 of Pend Oreille County April Owen None N/A
5 Ontario Power Generation Inc. Constantin Chitescu Negative Third-Party Comments
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Jose Avendano Mora Negative Comments Submitted
3 Pacific Gas and Electric Company Sandra Ellis Michael Johnson Affirmative N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Alyssia Rhoads Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Affirmative N/A
5 National Grid USA Elizabeth Spivak None N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery LaKenya VanNorman Abstain N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Paul Haase Abstain N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski Negative Third-Party Comments
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Negative Comments Submitted
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Abstain N/A
5 Great River Energy Jacalynn Bentz Negative Third-Party Comments
5 Acciona Energy North America George Brown Affirmative N/A
3 Cowlitz County PUD Russell Noble Negative Comments Submitted
1 Pacific Gas and Electric Company Marco Rios Michael Johnson Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp None N/A
6 Salt River Project Bobby Olsen Affirmative N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Negative Third-Party Comments
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz None N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Negative Third-Party Comments
3 OTP - Otter Tail Power Company Wendi Olson Affirmative N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Negative Comments Submitted
1 Seattle City Light Michael Jang Abstain N/A
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder LaKenya VanNorman Abstain N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Kyle Down Abstain N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Nicole Goi Tim Kelley Affirmative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Justin Welty None N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Lindsay Wickizer Affirmative N/A
9 British Columbia Utilities Commission Sarosh Muncherji None N/A
5 Northern California Power Agency Jeremy Lawson Chris Carnesi None N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Clarice Zellmer Negative Third-Party Comments
1 Taunton Municipal Lighting Plant Devon Tremont Negative Comments Submitted
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
5 Arevon Energy Srinivas Kappagantula None N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Affirmative N/A
5 Constellation Alison Mackellar Negative Comments Submitted
6 Constellation Kimberly Turco Affirmative N/A