Ballot Name: 2007-06 System Protection Coordination PRC-027-1 & PRC-001-1.1(ii) FN 3 ST
Voting Start Date: 10/5/2015 11:55:07 AM
Voting End Date: 10/14/2015 8:00:00 PM
Ballot Type: ST
Ballot Activity: FN
Ballot Series: 3
Total # Votes: 296
Total Ballot Pool: 328
Quorum: 90.24
Weighted Segment Value: 80.94

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 82 1 55 0.786 15 0.214 0 3 9
Segment: 2 8 0.5 4 0.4 1 0.1 0 2 1
Segment: 3 79 1 55 0.797 14 0.203 0 4 6
Segment: 4 28 1 15 0.714 6 0.286 0 2 5
Segment: 5 73 1 44 0.721 17 0.279 0 5 7
Segment: 6 46 1 33 0.805 8 0.195 0 1 4
Segment: 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 8 2 0.2 2 0.2 0 0 0 0 0
Segment: 9 2 0.2 2 0.2 0 0 0 0 0
Segment: 10 8 0.8 8 0.8 0 0 0 0 0
Totals: 328 6.7 218 5.423 61 1.277 0 17 32
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Dan Zollner Affirmative N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation William Smith Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Affirmative N/A
5 Oxy - Ingleside Cogeneration LP Kara Beckmann Affirmative N/A
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett Affirmative N/A
6 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Guy Andrews Affirmative N/A
1 Bryan Texas Utilities John Fontenot Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Negative N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Negative N/A
1 United Illuminating Co. Jonathan Appelbaum Affirmative N/A
1 American Transmission Company, LLC Andrew Pusztai Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Negative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Affirmative N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis marcus lotto None N/A
1 Black Hills Corporation Wes Wingen Abstain N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Affirmative N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson Affirmative N/A
3 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) John Williams Abstain N/A
1 Oncor Electric Delivery Rod Kinard Gul Khan Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Negative N/A
6 AEP - AEP Marketing Yee Chou Negative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Negative N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Negative N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Affirmative N/A
1 Georgia Transmission Corporation Jason Snodgrass Greg Davis Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Chris de Graffenried Affirmative N/A
5 Lower Colorado River Authority Dixie Wells Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority James Baldwin Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Brian O'Boyle Affirmative N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Sean Cavote Negative N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jarrod Murdaugh Affirmative N/A
6 Modesto Irrigation District James McFall Nick Braden Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Affirmative N/A
4 Indiana Municipal Power Agency Jack Alvey Scott Berry None N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
5 Cogentrix Energy Power Management, LLC Mike Hirst Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company Anthony Stevens Abstain N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Negative N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Luiggi Beretta Negative N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Affirmative N/A
5 Austin Energy Jeanie Doty Affirmative N/A
1 PHI - Potomac Electric Power Co. David Thorne Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. James Meyer Negative N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Abstain N/A
1 Manitoba Hydro Mike Smith Affirmative N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann None N/A
1 Platte River Power Authority Matt Thompson Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Negative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove Affirmative N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Elizabeth Axson Affirmative N/A
4 North Carolina Electric Membership Corporation John Lemire Scott Brame Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Affirmative N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Negative N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Affirmative N/A
5 Exelon Cynthia Lee Affirmative N/A
6 Exelon Becky Webb Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Mark Wilson Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Negative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Simon Tanapat Affirmative N/A
3 Seattle City Light Laurie Hammack Negative N/A
4 Illinois Municipal Electric Agency Bob Thomas Affirmative N/A
5 City and County of San Francisco Margaret Hannaford Abstain N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson None N/A
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott Affirmative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Affirmative N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke Affirmative N/A
3 PHI - Potomac Electric Power Co. Mark Yerger Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
1 Colorado Springs Utilities Mike Braunstein Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Negative N/A
4 Austin Energy Tina Garvey Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Negative N/A
6 Colorado Springs Utilities Shannon Fair Affirmative N/A
2 BC Hydro and Power Authority Venkataramakrishnan Vinnakota Negative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
5 North Carolina Electric Membership Corporation Robert Beadle Scott Brame Affirmative N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Affirmative N/A
5 Z_NA Replacementvoter-Dan Wilson Affirmative N/A
3 North Carolina Electric Membership Corporation doug white Scott Brame Affirmative N/A
5 Tri-State G and T Association, Inc. Mark Stein Affirmative N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. Jennifer Bray Negative N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Negative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Martin Boisvert Affirmative N/A
5 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Karen Webb Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Affirmative N/A
3 Florida Municipal Power Agency Dale Ray Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency David Schumann Affirmative N/A
5 Lakeland Electric Becky Rinier None N/A
1 Beaches Energy Services Don Cuevas None N/A
3 City of Green Cove Springs Mark Schultz None N/A
4 Keys Energy Services Stanley Rzad Affirmative N/A
4 City of Clewiston Lynne Mila None N/A
4 City of New Smyrna Beach Utilities Commission Tim Beyrle None N/A
3 Beaches Energy Services Steven Lancaster Affirmative N/A
3 City of Leesburg Chris Adkins Affirmative N/A
9 City of Vero Beach Ginny Beigel Affirmative N/A
3 Xcel Energy, Inc. Ray Jasicki Negative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Abstain N/A
5 Tennessee Valley Authority Brandy Spraker Affirmative N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Affirmative N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Negative N/A
5 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Wade Kiess None N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Kjersti Drott Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Louis Slade Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Negative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Negative N/A
5 Westar Energy Derek Brown Affirmative N/A
6 Westar Energy James McBee Affirmative N/A
3 Clark Public Utilities Jack Stamper Negative N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Affirmative N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
3 Modesto Irrigation District Jack Savage Nick Braden Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Larry Nash Affirmative N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard None N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Affirmative N/A
5 City of Redding Paul Cummings Mary Downey Affirmative N/A
3 City of Redding Bill Hughes Mary Downey Affirmative N/A
6 City of Redding Marvin Briggs Mary Downey Affirmative N/A
4 City of Redding Nick Zettel Mary Downey Affirmative N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa None N/A
1 JEA Ted Hobson Thomas McElhinney Affirmative N/A
6 New York Power Authority Erick Barrios Affirmative N/A
4 Modesto Irrigation District Spencer Tacke Negative N/A
4 Oklahoma Municipal Power Authority Ashley Stringer Abstain N/A
3 Westar Energy Marcus Moor Affirmative N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Roger Dufresne manon paquet Affirmative N/A
1 Westar Energy Allen Klassen Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
4 FirstEnergy - Ohio Edison Company Doug Hohlbaugh Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Tamara Evey Negative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Renee Leidel Negative N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Negative N/A
3 City of Bartow, Florida Matt Culverhouse Negative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Chinedu Ochonogor Affirmative N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt None N/A
3 Northeast Utilities Mark Kenny Affirmative N/A
5 JEA John Babik Affirmative N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Negative N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Oshani Pathirane Affirmative N/A
5 Great River Energy Jacalynn Bentz Affirmative N/A
1 CPS Energy Gladys DeLaO Abstain N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Bernard Johnson Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Thomas Mielnik Darnez Gresham Affirmative N/A
10 Southwest Power Pool Regional Entity Bob Reynolds Affirmative N/A
1 NB Power Corporation Alan MacNaughton Negative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Negative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Jeffrey DePriest Negative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Negative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Rachel Moore Joe Tarantino Affirmative N/A
4 DTE Energy - Detroit Edison Company Daniel Herring Negative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Tim Kelley Joe Tarantino Affirmative N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Michael Ramirez Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Gill-Zobitz Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Diane Clark Joe Tarantino Affirmative N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Kent Kujala Negative N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch Affirmative N/A
6 Lower Colorado River Authority Michael Shaw Affirmative N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Negative N/A
3 Colorado Springs Utilities Charles Morgan Affirmative N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Tim Womack Affirmative N/A
2 California ISO Jamie Johnson Abstain N/A
3 CPS Energy James Grimshaw None N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon brian robinson Negative N/A
5 Muscatine Power and Water Mike Avesing Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome None N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Affirmative N/A
6 Lakeland Electric Paul Shipps None N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. John Carlson Affirmative N/A
6 Luminant - Luminant Energy Kris Butler Affirmative N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Kelsi Rigby Affirmative N/A
4 Flathead Electric Cooperative Russ Schneider Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Bret Galbraith Negative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Affirmative N/A
5 Golden Spread Electric Cooperative, Inc. Chip Koloini Sara Bednar None N/A
5 Dynegy Inc. Dan Roethemeyer Negative N/A
1 Salt River Project Steven Cobb Affirmative N/A
6 Basin Electric Power Cooperative Jerry Horner None N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Negative N/A
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Negative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Chris Mattson Abstain N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Abstain N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Abstain N/A
3 PNM Resources Michael Mertz Affirmative N/A
4 Fort Pierce Utilities Authority Thomas Parker None N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Affirmative N/A
3 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Scott Parker Affirmative N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Negative N/A
1 Southern Illinois Power Cooperative William Hutchison None N/A
1 Basin Electric Power Cooperative David Rudolph None N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Affirmative N/A
1 Iberdrola - Central Maine Power Company Joe Turano Affirmative N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Chris Bridges Affirmative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Oshani Pathirane Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Randy Hahn Affirmative N/A
5 MEAG Power Steven Grego Scott Miller Affirmative N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Affirmative N/A
1 Santee Cooper Shawn Abrams Affirmative N/A
3 Santee Cooper James Poston Affirmative N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis None N/A
6 Santee Cooper Michael Brown Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. John Walker Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Alyssia Rhoads Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Affirmative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Ward Negative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Affirmative N/A
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Affirmative N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur None N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Mike Anctil Affirmative N/A
1 SaskPower Wayne Guttormson None N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Negative N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Julie Hegedus Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Cindy Stewart Affirmative N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry Affirmative N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Negative N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu Negative N/A
5 Luminant - Luminant Generation Company LLC Alshare Hughes Affirmative N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden Affirmative N/A
4 South Mississippi Electric Power Association Steve McElhaney Affirmative N/A
3 Pacific Gas and Electric Company Sandra Ellis Affirmative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry Negative N/A
3 Lakeland Electric Mace Hunter Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Vivian Moser Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Abstain N/A
3 Cleco Corporation Michelle Corley Louis Guidry Negative N/A
3 Omaha Public Power District Aaron Smith Negative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Affirmative N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Douglas Webb Affirmative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry Negative N/A
3 We Energies - Wisconsin Electric Power Marketing Jim Keller Affirmative N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Linda Horn Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Randi Heise Affirmative N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Anthony Jankowski Matthew Beilfuss None N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Ramon Barany Negative N/A
1 Lincoln Electric System Troy Hlavaty Negative N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Affirmative N/A
5 Xcel Energy, Inc. Gerry Huitt Negative N/A
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Terry BIlke Abstain N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Michael Brytowski Affirmative N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
5 Pacific Gas and Electric Company James Mearns Abstain N/A
6 Omaha Public Power District Joel Robles None N/A
5 Black Hills Corporation - Black Hills Power Don Stahl None N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Negative N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Mike Kraft Affirmative N/A
5 City Water, Light and Power of Springfield, IL John Kennedy None N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Affirmative N/A
6 ACES Power Marketing Rebecca Moore Darrah None N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynda Kupfer Affirmative N/A
3 Public Utility District No. 1 of Okanogan County Dale Dunckel Abstain N/A
2 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams Affirmative N/A
3 Anaheim Public Utilities Dept. Dennis Schmidt Abstain N/A
5 Essential Power, LLC Gerry Adamski Negative N/A
1 Duke Energy Laura Lee Negative N/A
6 Salt River Project William Abraham Affirmative N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung None N/A
5 EDP Renewables North America LLC Heather Morgan None N/A
5 Seattle City Light Faz Kasraie Negative N/A
1 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Tony Kroskey Negative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker Affirmative N/A