Ballot Name: 2010-14.2.2 Phase 2 of Balancing Authority Reliability-based Controls BAL-004-0 IN 1 ST
Voting Start Date: 11/3/2015 12:01:00 AM
Voting End Date: 11/12/2015 8:00:00 PM
Ballot Type: ST
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 238
Total Ballot Pool: 280
Quorum: 85
Weighted Segment Value: 98.17

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 70 1 52 0.981 1 0.019 0 5 12
Segment: 2 10 0.6 5 0.5 1 0.1 0 2 2
Segment: 3 63 1 49 1 0 0 0 5 9
Segment: 4 20 1 18 1 0 0 0 0 2
Segment: 5 61 1 45 1 0 0 0 5 11
Segment: 6 46 1 38 1 0 0 1 2 5
Segment: 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 8 2 0.2 2 0.2 0 0 0 0 0
Segment: 9 2 0.1 1 0.1 0 0 0 0 1
Segment: 10 6 0.6 6 0.6 0 0 0 0 0
Totals: 280 6.5 216 6.381 2 0.119 1 19 42
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino None N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Neil Shockey None N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
5 BC Hydro and Power Authority Clement Ma Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol None N/A
5 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Karen Webb Affirmative N/A
3 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) John Williams Affirmative N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Kenneth Goldsmith Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Randi Heise Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Chris de Graffenried Affirmative N/A
1 PHI - Potomac Electric Power Co. David Thorne Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Affirmative N/A
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Brian O'Boyle Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency David Schumann Affirmative N/A
1 Beaches Energy Services Don Cuevas Affirmative N/A
3 City of Green Cove Springs Mark Schultz Affirmative N/A
4 Keys Energy Services Stanley Rzad Affirmative N/A
4 City of Clewiston Lynne Mila Affirmative N/A
4 City of New Smyrna Beach Utilities Commission Tim Beyrle Affirmative N/A
3 Beaches Energy Services Steven Lancaster Affirmative N/A
3 City of Leesburg Chris Adkins Affirmative N/A
9 City of Vero Beach Ginny Beigel Affirmative N/A
3 Lakeland Electric Patricia Boody None N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
1 Salt River Project Steven Cobb Affirmative N/A
1 Peak Reliability Jared Shakespeare Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry None N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Affirmative N/A
1 Bryan Texas Utilities John Fontenot Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Larry Nash Affirmative N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson None N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Terry BIlke Negative Comments Submitted
2 California ISO Richard Vine Affirmative N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry None N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry None N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Mike Anctil Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
6 AEP JT Kuehne None N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Affirmative N/A
1 United Illuminating Co. Jonathan Appelbaum Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Abstain N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
1 Tennessee Valley Authority Gabe Kurtz None N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Michael Brytowski Affirmative N/A
5 Tri-State G and T Association, Inc. Mark Stein Abstain N/A
6 Colorado Springs Utilities Shannon Fair Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke None N/A
1 Portland General Electric Co. John Walker Affirmative N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Ramon Barany Affirmative N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Leo Staples Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Thomas Ward Affirmative N/A
5 Austin Energy Jeanie Doty Affirmative N/A
6 Talen Energy Marketing, LLC Jennifer Hohenshilt None N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman William Temple Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
3 BC Hydro and Power Authority Pat Harrington Abstain N/A
1 Santee Cooper Shawn Abrams Affirmative N/A
3 Santee Cooper James Poston Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Charles Raney Affirmative N/A
6 Santee Cooper Michael Brown Affirmative N/A
6 Westar Energy Thomas ROBBEN None N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Abstain N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay None N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Charles Freibert Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Affirmative N/A
5 Seattle City Light Mike Haynes Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority Brandy Spraker Abstain N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen None N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Abstain N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Affirmative N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Affirmative N/A
5 Dynegy Inc. Dan Roethemeyer Affirmative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Affirmative N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Abstain N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Shawn Davis Affirmative N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas Kathleen Goodman Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Jeffrey Mueller Affirmative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
10 SERC Reliability Corporation David Greene Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Guy Andrews Affirmative N/A
5 Great River Energy Preston Walsh Affirmative N/A
10 Southwest Power Pool Regional Entity Bob Reynolds Affirmative N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Affirmative N/A
6 Luminant - Luminant Energy Brenda Hampton Affirmative N/A
2 BC Hydro and Power Authority Venkataramakrishnan Vinnakota Abstain N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Alex Spain Affirmative N/A
5 Lower Colorado River Authority Dixie Wells Abstain N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Affirmative N/A
6 Salt River Project William Abraham Affirmative N/A
3 Colorado Springs Utilities Charles Morgan Affirmative N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Eric Schwarzrock Jeffrey Watkins Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Affirmative N/A
6 Platte River Power Authority Carol Ballantine Affirmative N/A
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Affirmative N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Robert A. Schaffeld Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company R. Scott Moore Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing John J. Ciza Negative No Comment Submitted
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Affirmative N/A
3 PHI - Potomac Electric Power Co. Mark Yerger Affirmative N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson None N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Affirmative N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Rachel Moore Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Tim Kelley Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Michael Ramirez Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Gill-Zobitz Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Diane Clark Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Mike Smith Affirmative N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur None N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
4 Austin Energy Tina Garvey Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Robert Roddy Negative Third-Party Comments
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Cathy Fogale Affirmative N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynn Murphy None N/A
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Theresa Ciancio Affirmative N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza None N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation William Smith Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson None N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle None N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday None N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Affirmative N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Affirmative N/A
5 Exelon Vince Catania Affirmative N/A
6 Exelon Dave Carlson Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Chris Mattson Affirmative N/A
3 Seattle City Light Dana Wheelock Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Affirmative N/A
5 NB Power Corporation Rob Vance Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Abstain N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Patricia Robertson Affirmative N/A
5 NextEra Energy Allen Schriver Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 Kenn Backholm Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Mark Oens Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Roger Dufresne Affirmative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Ward Affirmative N/A
6 Xcel Energy, Inc. Peter Colussy Affirmative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Abstain N/A
1 Platte River Power Authority John Collins Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Kyle Hussey None N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Affirmative N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson None N/A
3 Clark Public Utilities Jack Stamper Affirmative N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Tim Womack None N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson None N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Thomas Mielnik Darnez Gresham Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center None N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mickey Bellard None N/A
5 Avista - Avista Corporation Steve Wenke Affirmative N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock Affirmative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Affirmative N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli None N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Affirmative N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Karla Barton Affirmative N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. John Shaver Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Abstain N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
5 New York Power Authority Wayne Sipperly Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Affirmative N/A
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome None N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker Affirmative N/A
5 Pacific Gas and Electric Company Ed Hanson None N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Affirmative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Affirmative N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Anthony Jankowski Affirmative N/A
5 MEAG Power Steven Grego Scott Miller Affirmative N/A
1 Duke Energy Laura Lee None N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
6 Omaha Public Power District Mark Trumble Affirmative N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Affirmative N/A
5 Entergy - Entergy Services, Inc. Tracey Stubbs Affirmative N/A
1 NB Power Corporation Alan MacNaughton Abstain N/A
4 Blue Ridge Power Agency Duane Dahlquist Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Jeffrey DePriest Affirmative N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Kent Kujala Affirmative N/A
4 DTE Energy - Detroit Edison Company Daniel Herring Affirmative N/A
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Trevor Tidwell None N/A
6 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Alex Ybarra Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Affirmative N/A
2 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Oshani Pathirane Abstain N/A
1 Colorado Springs Utilities Shawna Speer Affirmative N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Affirmative N/A
3 Austin Energy Shuye Teng Affirmative N/A
3 City of Redding Elizabeth Hadley Affirmative N/A
6 City of Redding Marvin Briggs Bill Hughes Affirmative N/A
4 City of Redding Nick Zettel Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jeri Freimuth Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Stephanie Little Affirmative N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Elizabeth Axson Abstain N/A
1 Avista - Avista Corporation Bryan Cox Rich Hydzik Affirmative N/A
3 Turlock Irrigation District James Ramos None N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt None N/A
6 Entergy Julie Hall Affirmative N/A
3 Great River Energy Brian Glover Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Abstain N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Douglas Webb Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner None N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Bobbi Welch Affirmative N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Chris Bridges Douglas Webb Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Louis Slade Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen None N/A
5 Kissimmee Utility Authority Mike Blough Affirmative N/A
5 JEA John Babik Affirmative N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jessica Tucker Douglas Webb Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Martin Boisvert Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority James Baldwin None N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund Affirmative N/A
1 Black Hills Corporation Wes Wingen Abstain N/A
3 WEC Energy Group, Inc. James Keller Affirmative N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Linda Horn Affirmative N/A
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway Affirmative N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Kenneth Silver Affirmative N/A
5 Southern Indiana Gas and Electric Co. Larry Rogers Rob Collins None N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
3 Cleco Corporation Maurice Paulk Louis Guidry None N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Walter Kenyon Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Phil Hart Affirmative N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung None N/A
3 JEA Garry Baker None N/A