Ballot Name: 2015-04 Alignment of Terms Term 38: Realiability Coordinator FN 2 DEF
Voting Start Date: 9/4/2015 11:45:09 AM
Voting End Date: 9/14/2015 8:00:00 PM
Ballot Type: DEF
Ballot Activity: FN
Ballot Series: 2
Total # Votes: 269
Total Ballot Pool: 275
Quorum: 97.82
Weighted Segment Value: 90.8

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 70 1 62 0.939 4 0.061 0 3 1
Segment: 2 7 0.7 5 0.5 2 0.2 0 0 0
Segment: 3 64 1 55 0.917 5 0.083 0 2 2
Segment: 4 23 1 18 0.9 2 0.1 0 2 1
Segment: 5 58 1 50 0.909 5 0.091 0 1 2
Segment: 6 41 1 36 0.9 4 0.1 0 1 0
Segment: 7 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0 0
Segment: 8 2 0.2 2 0.2 0 0 0 0 0
Segment: 9 2 0.2 2 0.2 0 0 0 0 0
Segment: 10 7 0.7 7 0.7 0 0 0 0 0
Totals: 275 6.9 238 6.265 22 0.635 0 9 6
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Chris de Graffenried Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Andrea Barclay Abstain N/A
5 Nebraska Public Power District Ronald Bender Negative N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Affirmative N/A
5 EDP Renewables North America LLC Heather Morgan Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Thomas Ward Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Christopher Overberg Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Brian O'Boyle Affirmative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company Anthony Stevens Abstain N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Terry Gifford Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Kyle Hussey Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. John Walker Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Bret Galbraith Affirmative N/A
1 American Transmission Company, LLC Andrew Pusztai Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Charles Freibert Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Affirmative N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Sean Cavote Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. James Meyer Affirmative N/A
5 Exelon Cynthia Lee Affirmative N/A
5 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell Affirmative N/A
4 Illinois Municipal Electric Agency Mary Ann Todd Affirmative N/A
6 Exelon Becky Webb Affirmative N/A
1 Platte River Power Authority Matt Thompson Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Dmitriy Bazylyuk Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Randi Heise Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
1 Ohio Valley Electric Corporation Scott Cunningham Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority Trey Melcher Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Negative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Negative N/A
1 PHI - Potomac Electric Power Co. David Thorne Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney None N/A
1 Bryan Texas Utilities John Fontenot Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Negative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Luiggi Beretta Affirmative N/A
3 PHI - Potomac Electric Power Co. Mark Yerger Affirmative N/A
6 AEP - AEP Marketing Yee Chou Affirmative N/A
3 Cleco Corporation Michelle Corley Louis Guidry Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Affirmative N/A
6 Omaha Public Power District Joel Robles Negative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Affirmative N/A
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett Affirmative N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Shannon Mickens Negative N/A
3 Platte River Power Authority Wade Kiess Affirmative N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Affirmative N/A
1 Oncor Electric Delivery Lee Maurer Affirmative N/A
3 We Energies - Wisconsin Electric Power Marketing Jim Keller Affirmative N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Janet OBrien Affirmative N/A
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Affirmative N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Affirmative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry Affirmative N/A
5 MEAG Power Steven Grego Scott Miller Affirmative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Abstain N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Affirmative N/A
1 Peak Reliability Jared Shakespeare Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall Affirmative N/A
5 Austin Energy Lisa Martin Affirmative N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur Affirmative N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Affirmative N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Affirmative N/A
5 Seattle City Light Faz Kasraie Affirmative N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. christina bigelow Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry Affirmative N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Affirmative N/A
5 NextEra Energy Allen Schriver None N/A
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Affirmative N/A
6 Lower Colorado River Authority Michael Shaw Affirmative N/A
4 Austin Energy Jun Hua Affirmative N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Affirmative N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Negative N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke Negative N/A
6 Colorado Springs Utilities Shannon Fair Negative N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Affirmative N/A
1 Salt River Project Chris Hofmann Affirmative N/A
6 Westar Energy James McBee Negative N/A
3 Rutherford EMC Tom Haire Affirmative N/A
1 Westar Energy Allen Klassen Negative N/A
5 Westar Energy Derek Brown Negative N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Ayman Samaan Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Affirmative N/A
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Negative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency David Schumann Affirmative N/A
5 Lakeland Electric Jim Howard Affirmative N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Matthew Beilfuss Affirmative N/A
1 Beaches Energy Services Don Cuevas Affirmative N/A
3 City of Green Cove Springs Mark Schultz Affirmative N/A
4 Keys Energy Services Stanley Rzad Affirmative N/A
4 City of Clewiston Lynne Mila Affirmative N/A
4 City of New Smyrna Beach Utilities Commission Tim Beyrle Affirmative N/A
3 Beaches Energy Services Steven Lancaster Affirmative N/A
3 City of Leesburg Chris Adkins Affirmative N/A
9 City of Vero Beach Ginny Beigel Affirmative N/A
1 United Illuminating Co. Jonathan Appelbaum Affirmative N/A
3 Westar Energy Marcus Moor Negative N/A
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson Negative N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Affirmative N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Affirmative N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynn Murphy Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Dwayne Parker Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Negative N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Negative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Negative N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Abstain N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
6 New York Power Authority Erick Barrios Affirmative N/A
3 Seattle City Light Laurie Hammack Affirmative N/A
5 JEA John Babik Affirmative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Affirmative N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
1 Colorado Springs Utilities Shawna Speer Negative N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Affirmative N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Roger Dufresne manon paquet Affirmative N/A
6 Salt River Project Bobby Olsen Affirmative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Bruce Reimer Affirmative N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Affirmative N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch Affirmative N/A
3 Great River Energy Brian Glover Affirmative N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
6 ACES Power Marketing Rebecca Moore Darrah Abstain N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Abstain N/A
5 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Affirmative N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Michael Brytowski Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Terry BIlke Negative N/A
3 Anaheim Public Utilities Dept. Dennis Schmidt Abstain N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Mike Kraft Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Renee Leidel Affirmative N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Affirmative N/A
6 Southern Indiana Gas and Electric Co. Erin Spence Affirmative N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Affirmative N/A
5 Luminant - Luminant Generation Company LLC Alshare Hughes Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Tony Skourtas None N/A
3 Florida Power & Light Summer Esquerre Affirmative N/A
7 Luminant Mining Company LLC James Watson Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Affirmative N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Affirmative N/A
3 Southern Indiana Gas and Electric Co. Jim Cox Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
1 Lincoln Electric System Danny Pudenz Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Rachel Moore Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Tim Kelley Joe Tarantino Affirmative N/A
2 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Gill-Zobitz Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Michael Ramirez Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Diane Clark Joe Tarantino Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Affirmative N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Negative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Jeffrey DePriest Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
5 Great River Energy Preston Walsh Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove Affirmative N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jarrod Murdaugh Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson None N/A
10 SERC Reliability Corporation Joe Spencer Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
3 City of Farmington Linda Jacobson-Quinn Affirmative N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Tim Womack Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Jerry Nottnagel John Hare Negative N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing John J. Ciza Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Affirmative N/A
1 Southern Indiana Gas and Electric Co. Steve Rawlinson Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White None N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Affirmative N/A
4 DTE Energy - Detroit Edison Company Daniel Herring Affirmative N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Kent Kujala Affirmative N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas Kathleen Goodman Affirmative N/A
1 Black Hills Corporation Wes Wingen Affirmative N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Thomas Mielnik Darnez Gresham Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Alex Ybarra Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Patricia Robertson Abstain N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Affirmative N/A
1 Duke Energy Laura Lee Affirmative N/A
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott Affirmative N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
1 Santee Cooper Shawn Abrams Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Trevor Tidwell Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Affirmative N/A
3 Santee Cooper James Poston Affirmative N/A
6 Santee Cooper Michael Brown Affirmative N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis Affirmative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Ward Affirmative N/A
3 Lakeland Electric Mace Hunter Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Kjersti Drott Affirmative N/A
5 Xcel Energy, Inc. Gerry Huitt Affirmative N/A
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Affirmative N/A
3 Modesto Irrigation District Roderick Cook Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
5 Southern Indiana Gas and Electric Co. Scotty Brown Rob Collins Affirmative N/A
4 Municipal Energy Agency of Nebraska Brittany Millard Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Stephanie Little Affirmative N/A
3 Xcel Energy, Inc. Joel Limoges Affirmative N/A
6 Modesto Irrigation District James McFall Nick Braden Affirmative N/A
4 Modesto Irrigation District Spencer Tacke None N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
6 Luminant - Luminant Energy Kris Butler Affirmative N/A
6 Xcel Energy, Inc. Carrie Dixon Affirmative N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Affirmative N/A
4 Flathead Electric Cooperative Russ Schneider Abstain N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Brett Jacobs Affirmative N/A
3 Salt River Project John Coggins Affirmative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Affirmative N/A