Ballot Name: 2017-01 Modifications to BAL-003 Phase II BAL-003-3 | Non-Binding Poll IN 1 NB
Voting Start Date: 8/29/2022 12:01:00 AM
Voting End Date: 9/7/2022 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 232
Total Ballot Pool: 261
Quorum: 88.89
Quorum Established Date: 9/7/2022 4:27:03 PM
Weighted Segment Value: 43.75

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 63 1 19 0.422 26 0.578 11 7
Segment: 2 7 0.4 0 0 4 0.4 3 0
Segment: 3 59 1 19 0.452 23 0.548 11 6
Segment: 4 17 1 6 0.462 7 0.538 2 2
Segment: 5 63 1 19 0.404 28 0.596 6 10
Segment: 6 45 1 16 0.444 20 0.556 6 3
Segment: 7 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0
Segment: 8 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 9 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 10 6 0.4 4 0.4 0 0 1 1
Totals: 261 5.9 84 2.685 108 3.215 40 29
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
1 SaskPower Wayne Guttormson Abstain N/A
1 Santee Cooper Chris Wagner Abstain N/A
3 Orlando Utilities Commission Ballard Mutters Abstain N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Negative Comments Submitted
5 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Karen Weaver None N/A
6 Santee Cooper Glenda Horne Abstain N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Negative Comments Submitted
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Amy Wesselkamper Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson Negative Comments Submitted
6 AEP JT Kuehne Negative Comments Submitted
5 AEP Thomas Foltz Negative Comments Submitted
5 Buckeye Power, Inc. Ryan Strom None N/A
5 Greybeard Compliance Services, LLC Michael Gabriel None N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch Negative Comments Submitted
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Lynn Goldstein Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Negative Comments Submitted
5 NB Power Corporation David Melanson Negative Comments Submitted
5 Xcel Energy, Inc. Gerry Huitt Negative Comments Submitted
3 Exelon Kinte Whitehead Negative Comments Submitted
5 Northern California Power Agency Jeremy Lawson James Mearns Negative Comments Submitted
1 NB Power Corporation Jeffrey Streifling Negative Comments Submitted
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Negative Comments Submitted
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Lindsey Mannion None N/A
3 Lakeland Electric Steve Marshall None N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Abstain N/A
1 Duke Energy Laura Lee Negative Comments Submitted
3 Ocala Utility Services Neville Bowen LaKenya VanNorman Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
3 Black Hills Corporation Josh Combs Abstain N/A
5 NRG - NRG Energy, Inc. Patricia Lynch Affirmative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Abstain N/A
6 Western Area Power Administration Chrystal Dean Affirmative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Negative Comments Submitted
6 Lakeland Electric Paul Shipps Abstain N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Negative Comments Submitted
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Kristine Ward Affirmative N/A
5 Santee Cooper Marty Watson Abstain N/A
3 Duke Energy Lee Schuster None N/A
3 Santee Cooper James Poston Abstain N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Ashley Stringer Negative Comments Submitted
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch Negative Comments Submitted
1 Evergy Kevin Frick Alan Kloster Negative Comments Submitted
6 Florida Municipal Power Pool Aaron Casto LaKenya VanNorman Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Negative Comments Submitted
5 Evergy Jeremy Harris Alan Kloster Negative Comments Submitted
3 Evergy Marcus Moor Alan Kloster Negative Comments Submitted
6 Evergy Jennifer Flandermeyer Alan Kloster Negative Comments Submitted
1 Unisource - Tucson Electric Power Co. Sam Rugel Abstain N/A
6 Imperial Irrigation District Diana Torres Denise Sanchez Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Armando Rodriguez None N/A
4 Georgia System Operations Corporation Benjamin Winslett None N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Negative Comments Submitted
1 Tennessee Valley Authority Gabe Kurtz Abstain N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza Negative Comments Submitted
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Robert Loy Negative Comments Submitted
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Negative Comments Submitted
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Negative Comments Submitted
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Negative Comments Submitted
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Negative Comments Submitted
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Negative Comments Submitted
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Affirmative N/A
5 Imperial Irrigation District Tino Zaragoza Denise Sanchez Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Abstain N/A
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu Negative Comments Submitted
3 Platte River Power Authority Wade Kiess None N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Allie Gavin Abstain N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Negative Comments Submitted
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Negative Comments Submitted
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Abstain N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Michael Foley Lincoln Burton Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Stacey Sheehan Negative Comments Submitted
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Haizhen Wang Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Negative Comments Submitted
1 Imperial Irrigation District Jesus Sammy Alcaraz Denise Sanchez Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Negative Comments Submitted
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Negative Comments Submitted
3 Imperial Irrigation District Glen Allegranza Denise Sanchez Affirmative N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Dana Showalter Abstain N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Christine Kane Negative Comments Submitted
6 WEC Energy Group, Inc. David Boeshaar Negative Comments Submitted
4 WEC Energy Group, Inc. Matthew Beilfuss Negative Comments Submitted
1 Ameren - Ameren Services Tamara Evey Negative Comments Submitted
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Affirmative N/A
5 Constellation Alison Mackellar Negative Comments Submitted
6 Constellation Kimberly Turco Negative Comments Submitted
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Negative Comments Submitted
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Negative Comments Submitted
3 New York Power Authority David Rivera Negative Comments Submitted
5 WEC Energy Group, Inc. Clarice Zellmer Negative Comments Submitted
2 PJM Interconnection, L.L.C. Tom Foster Elizabeth Davis Abstain N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen Negative Comments Submitted
5 Southern Company - Southern Company Generation James Howell Negative Comments Submitted
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson None N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Negative Comments Submitted
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden Negative Comments Submitted
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker None N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Tim Kelley Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Tim Kelley Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Charles Norton Tim Kelley Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Ronald Bender Negative Comments Submitted
3 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Karen Demos Abstain N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jessica Lopez Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Affirmative N/A
5 NextEra Energy Summer Esquerre Affirmative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Abstain N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Negative Comments Submitted
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Negative Comments Submitted
4 Sacramento Municipal Utility District Foung Mua Tim Kelley Affirmative N/A
1 Avista - Avista Corporation Mike Magruder Abstain N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Daniela Atanasovski Affirmative N/A
6 Duke Energy John Sturgeon Negative Comments Submitted
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Justin Welty Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Jennie Wike Negative Comments Submitted
1 Xcel Energy, Inc. Eric Barry None N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Negative Comments Submitted
1 Dairyland Power Cooperative Steve Ritscher Negative Comments Submitted
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Abstain N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Michelle Longo None N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Schroeder Abstain N/A
3 North Carolina Electric Membership Corporation Chris DiMisa Scott Brame Negative Comments Submitted
10 Midwest Reliability Organization William Steiner Affirmative N/A
5 North Carolina Electric Membership Corporation John Cook Scott Brame Negative Comments Submitted
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
4 North Carolina Electric Membership Corporation Richard McCall Scott Brame Negative Comments Submitted
6 Salt River Project Pam Syrjala Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Negative Comments Submitted
1 IDACORP - Idaho Power Company Sean Steffensen Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank None N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Negative Comments Submitted
3 National Grid USA Brian Shanahan Negative Comments Submitted
6 Southern Indiana Gas and Electric Co. Erin Spence Negative Comments Submitted
1 Platte River Power Authority Matt Thompson None N/A
6 Black Hills Corporation Claudine Bates Abstain N/A
5 National Grid USA Elizabeth Spivak Negative Comments Submitted
6 APS - Arizona Public Service Co. Marcus Bortman Affirmative N/A
1 Black Hills Corporation Micah Runner Abstain N/A
5 Southern Indiana Gas and Electric Co. Larry Rogers Negative Comments Submitted
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino None N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli Abstain N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Adrian Raducea Affirmative N/A
1 Salt River Project Chris Hofmann Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Negative Comments Submitted
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Negative Comments Submitted
6 Muscatine Power and Water Nick Burns Negative Comments Submitted
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
3 Arkansas Electric Cooperative Corporation Ayslynn McAvoy Abstain N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Joseph Amato Affirmative N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke None N/A
6 Arkansas Electric Cooperative Corporation Bruce Walkup Abstain N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson Amie Shuger McConnaha Negative Comments Submitted
1 Cleco Corporation John Lindsey Negative Comments Submitted
5 Talen Generation, LLC Donald Lock None N/A
5 Vistra Energy Dan Roethemeyer Affirmative N/A
7 Luminant Mining Company LLC Stewart Rake Affirmative N/A
4 Northern California Power Agency Marty Hostler James Mearns Negative Comments Submitted
3 Northern California Power Agency Michael Whitney James Mearns Negative Comments Submitted
3 Omaha Public Power District David Heins Negative Comments Submitted
1 JEA Joe McClung Abstain N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Wei Shao Tim Kelley Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Donna Wood Negative Comments Submitted
4 DTE Energy patricia ireland Affirmative N/A
5 JEA John Babik Abstain N/A
3 Salt River Project Zack Heim Affirmative N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Tony Skourtas Abstain N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry Abstain N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Negative Comments Submitted
1 Portland General Electric Co. Brooke Jockin Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Negative Comments Submitted
3 AEP Kent Feliks Negative Comments Submitted
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Negative Comments Submitted
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steven Taddeucci Negative Comments Submitted
1 Lakeland Electric Larry Watt None N/A
6 Powerex Corporation Raj Hundal Negative Comments Submitted
6 Luminant - Luminant Energy Kris Butler Affirmative N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski Negative Comments Submitted
6 Great River Energy Donna Stephenson Negative Comments Submitted
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Aric Root Affirmative N/A
5 Tri-State G and T Association, Inc. Ryan Walter Negative Comments Submitted
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER None N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Abstain N/A
6 New York Power Authority Anirudh Bhimireddy Negative Comments Submitted
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Meaghan Connell Negative Comments Submitted
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Glen Pruitt Negative Comments Submitted
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Diane Landry Rebecca Zahler Negative Comments Submitted
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Negative Comments Submitted
5 Sacramento Municipal Utility District Nicole Goi Tim Kelley Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Adam Menendez Abstain N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Jennie Wike Negative Comments Submitted
5 Acciona Energy North America George Brown Negative Comments Submitted
1 Allete - Minnesota Power, Inc. Jamie Monette None N/A
1 Public Utility District No. 1 of Pend Oreille County Kevin Conway Negative Comments Submitted
5 Ontario Power Generation Inc. Constantin Chitescu Affirmative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jonathan Robbins Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Rachel Snead Affirmative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. David Reinecke Affirmative N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. Marc Sedor Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove None N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
5 TransAlta Corporation Ashley Scheelar Abstain N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jarrod Murdaugh Affirmative N/A
2 California ISO Darcy O'Connell Negative Comments Submitted
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott Affirmative N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Lindsay Wickizer Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann None N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Brett Douglas Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Karla Weaver None N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Chuck Booth Affirmative N/A
6 Entergy Julie Hall Negative Comments Submitted
1 Entergy Brian Lindsey Negative Comments Submitted
5 Great River Energy Jacalynn Bentz None N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff None N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Melanie Wong None N/A
5 New York Power Authority Zahid Qayyum Negative Comments Submitted
1 Lincoln Electric System Josh Johnson Abstain N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
3 Entergy James Keele Negative Comments Submitted
5 Entergy - Entergy Services, Inc. Gail Golden Negative Comments Submitted
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
4 Florida Municipal Power Agency Dan O'Hagan LaKenya VanNorman Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Negative Comments Submitted
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Kalidass Negative Comments Submitted
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Nikki Carson-Marquis Negative Comments Submitted
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Negative Comments Submitted
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder LaKenya VanNorman Affirmative N/A
3 JEA Marilyn Williams Abstain N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative Comments Submitted
5 Lower Colorado River Authority Teresa Krabe Abstain N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Selene Willis Affirmative N/A
6 Edison International - Southern California Edison Company Kenya Streeter None N/A
5 Platte River Power Authority Jon Osell Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Alyssia Rhoads Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Negative Comments Submitted
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
3 Florida Municipal Power Agency Carl Turner LaKenya VanNorman Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Jade Bulitta LaKenya VanNorman Affirmative N/A
4 Austin Energy Jun Hua Abstain N/A
2 ISO New England, Inc. John Pearson Negative Comments Submitted
5 Austin Energy Michael Dillard None N/A
3 Austin Energy Michael Dieringer Abstain N/A
4 Seattle City Light Hao Li Negative Comments Submitted