Ballot Name: 2021-07 Extreme Cold Weather Grid Operations, Preparedness, and Coordination EOP-011-3 IN 1 ST
Voting Start Date: 6/8/2022 12:01:00 AM
Voting End Date: 6/21/2022 8:00:00 PM
Ballot Type: ST
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 297
Total Ballot Pool: 314
Quorum: 94.59
Quorum Established Date: 6/20/2022 2:33:21 PM
Weighted Segment Value: 69.66

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 89 1 61 0.763 19 0.238 0 6 3
Segment: 2 7 0.7 1 0.1 6 0.6 0 0 0
Segment: 3 68 1 51 0.823 11 0.177 0 1 5
Segment: 4 19 1 10 0.714 4 0.286 0 2 3
Segment: 5 75 1 48 0.716 19 0.284 0 6 2
Segment: 6 49 1 33 0.733 12 0.267 0 2 2
Segment: 7 1 0 0 0 0 0 0 0 1
Segment: 8 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 9 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 10 6 0.4 4 0.4 0 0 0 1 1
Totals: 314 6.1 208 4.249 71 1.851 0 18 17
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Affirmative N/A
4 Illinois Municipal Electric Agency Mary Ann Todd Abstain N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Tricia Bynum Negative Comments Submitted
5 Ontario Power Generation Inc. Constantin Chitescu Negative Third-Party Comments
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Schroeder Affirmative N/A
5 NB Power Corporation David Melanson Abstain N/A
7 Oxy - Occidental Chemical Venona Greaff None N/A
1 NB Power Corporation Nurul Abser Abstain N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Adam Lee Affirmative N/A
1 Arkansas Electric Cooperative Corporation Jennifer Loiacano None N/A
5 Xcel Energy, Inc. Gerry Huitt Amy Casuscelli Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Robert Loy Affirmative N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Amanda Wangler Affirmative N/A
6 AEP JT Kuehne Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
1 Ohio Valley Electric Corporation Scott Cunningham Affirmative N/A
6 Invenergy LLC Colin Chilcoat Affirmative N/A
1 Pedernales Electric Cooperative, Inc. Bradley Collard Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Adrian Raducea Negative Comments Submitted
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch Negative Third-Party Comments
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder LaKenya VanNorman Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Affirmative N/A
3 Cowlitz County PUD Russell Noble Negative Comments Submitted
2 PJM Interconnection, L.L.C. Tom Foster Elizabeth Davis Negative Third-Party Comments
4 Indiana Municipal Power Agency Jack Alvey Scott Berry Negative Third-Party Comments
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Joseph Amato Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Meaghan Connell Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Affirmative N/A
5 JEA John Babik Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Tim Kelley Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Tim Kelley Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Negative Comments Submitted
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Jennie Wike Affirmative N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Jennie Wike Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Terry Gifford Jennie Wike Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Glen Pruitt Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Negative Comments Submitted
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Aric Root Affirmative N/A
1 Imperial Irrigation District Jesus Sammy Alcaraz Denise Sanchez Affirmative N/A
6 Xcel Energy, Inc. Carrie Dixon Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Negative Comments Submitted
5 Imperial Irrigation District Tino Zaragoza Denise Sanchez Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Negative Comments Submitted
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Negative Comments Submitted
1 Xcel Energy, Inc. Eric Barry Affirmative N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Rachel Snead Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Negative Comments Submitted
3 Xcel Energy, Inc. Nicholas Friebel Affirmative N/A
3 Pacific Gas and Electric Company Sandra Ellis Michael Johnson Negative Comments Submitted
6 Imperial Irrigation District Diana Torres Denise Sanchez Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Diane Landry Affirmative N/A
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Affirmative N/A
1 Salt River Project Chris Hofmann Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
1 Colorado Springs Utilities Mike Braunstein Affirmative N/A
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Nicole Goi Tim Kelley Affirmative N/A
5 Enel Green Power Natalie Johnson Abstain N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Negative Comments Submitted
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove Affirmative N/A
1 Glencoe Light and Power Commission Terry Volkmann Negative Third-Party Comments
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Nazra Gladu Affirmative N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Christine Kane Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Negative Comments Submitted
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Tamara Evey Negative Comments Submitted
3 Manitoba Hydro Mike Smith Affirmative N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Matthew Beilfuss Affirmative N/A
2 ISO New England, Inc. John Pearson Keith Jonassen Negative Comments Submitted
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Negative Comments Submitted
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jarrod Murdaugh Affirmative N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Clarice Zellmer Affirmative N/A
3 Black Hills Corporation Josh Combs Jennifer Malon Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski Affirmative N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak Negative Comments Submitted
6 Manitoba Hydro Simon Tanapat-Andre Affirmative N/A
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott Affirmative N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON None N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative Comments Submitted
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker Negative Third-Party Comments
5 Lower Colorado River Authority Teresa Krabe Affirmative N/A
6 WEC Energy Group, Inc. David Boeshaar Affirmative N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steven Taddeucci Affirmative N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli Negative Third-Party Comments
1 Santee Cooper Chris Wagner Affirmative N/A
1 Tennessee Valley Authority Gabe Kurtz Affirmative N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority James Baldwin Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Negative Third-Party Comments
3 Santee Cooper James Poston Affirmative N/A
5 NRG - NRG Energy, Inc. Patricia Lynch Negative Comments Submitted
5 Santee Cooper Marty Watson Affirmative N/A
6 Omaha Public Power District Shonda McCain Affirmative N/A
6 Santee Cooper Glenda Horne Affirmative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Justin Welty Negative Comments Submitted
3 Omaha Public Power District David Heins Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Brett Douglas Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas None N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Affirmative N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke Affirmative N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Affirmative N/A
5 New York Power Authority Zahid Qayyum Affirmative N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation James Howell Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Kristine Ward Affirmative N/A
5 Acciona Energy North America George Brown Affirmative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jonathan Robbins Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank Negative Third-Party Comments
1 Oncor Electric Delivery Lee Maurer Gul Khan Affirmative N/A
6 Constellation Kimberly Turco Negative Comments Submitted
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Jennie Wike Affirmative N/A
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Negative Comments Submitted
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney None N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Michelle Longo Negative Third-Party Comments
3 Imperial Irrigation District Glen Allegranza Denise Sanchez Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen None N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang None N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Alyssia Rhoads None N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
1 Taunton Municipal Lighting Plant Devon Tremont Negative Comments Submitted
3 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Ronald Bauer Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Ronald Bender Affirmative N/A
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Affirmative N/A
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jennifer Wright Abstain N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Abstain N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas Abstain N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Negative Comments Submitted
6 Florida Municipal Power Agency Jade Bulitta LaKenya VanNorman Affirmative N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Affirmative N/A
1 Duke Energy Laura Lee Affirmative N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax Affirmative N/A
1 Pacific Gas and Electric Company Marco Rios Michael Johnson Negative Comments Submitted
1 IDACORP - Idaho Power Company Sean Steffensen None N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Daniela Atanasovski Brandon Smith Negative Comments Submitted
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jessica Lopez Negative Comments Submitted
6 APS - Arizona Public Service Co. Marcus Bortman Negative Comments Submitted
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Negative Comments Submitted
1 Dairyland Power Cooperative Steve Ritscher Affirmative N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Joseph Neglia Negative Third-Party Comments
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER Negative Third-Party Comments
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Affirmative N/A
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
6 Southern Indiana Gas and Electric Co. Erin Spence Affirmative N/A
3 Southern Indiana Gas and Electric Co. Ryan Abshier Affirmative N/A
5 Decatur Energy Center LLC Shannon Ferdinand Negative Comments Submitted
4 Oklahoma Municipal Power Authority Michael Watt Negative Comments Submitted
5 National Grid USA Elizabeth Spivak Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Donna Wood Negative Comments Submitted
5 Tri-State G and T Association, Inc. Ryan Walter Negative Comments Submitted
4 DTE Energy patricia ireland None N/A
6 Florida Municipal Power Pool Aaron Casto LaKenya VanNorman Affirmative N/A
5 Constellation Alison Mackellar Negative Comments Submitted
1 Basin Electric Power Cooperative David Rudolph Affirmative N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Affirmative N/A
1 Platte River Power Authority Matt Thompson Affirmative N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. maria pardo Negative Third-Party Comments
1 Eversource Energy Quintin Lee Negative Comments Submitted
5 Pacific Gas and Electric Company Frank Lee Michael Johnson Negative Comments Submitted
6 Entergy Julie Hall Affirmative N/A
5 Entergy - Entergy Services, Inc. Gail Golden Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Foung Mua Tim Kelley Affirmative N/A
5 Platte River Power Authority Jon Osell Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin Jennie Wike Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Amy Jones Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Wade Kiess Affirmative N/A
5 Cowlitz County PUD Deanna Carlson Abstain N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Affirmative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Kimberly Bentley Affirmative N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
2 California ISO Darcy O'Connell Negative Third-Party Comments
3 Ocala Utility Services Neville Bowen LaKenya VanNorman Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Negative Comments Submitted
6 Tennessee Valley Authority Armando Rodriguez Affirmative N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Affirmative N/A
5 Cogentrix Energy Power Management, LLC Gerry Adamski Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Allie Gavin Abstain N/A
1 Evergy Allen Klassen Alan Kloster Affirmative N/A
3 Evergy Marcus Moor Alan Kloster Affirmative N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Negative Comments Submitted
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Affirmative N/A
6 Powerex Corporation Raj Hundal Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Affirmative N/A
1 Lincoln Electric System Josh Johnson Affirmative N/A
6 Evergy Jennifer Flandermeyer Alan Kloster Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
4 Electricities of North Carolina Marcus Freeman None N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Jason Fortik Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Haizhen Wang Affirmative N/A
1 Central Iowa Power Cooperative Kevin Lyons Affirmative N/A
5 CPS Energy Robert Stevens Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Affirmative N/A
5 NextEra Energy Summer Esquerre Negative Comments Submitted
6 NRG - NRG Energy, Inc. Martin Sidor Negative Comments Submitted
3 Exelon Kinte Whitehead Affirmative N/A
5 Invenergy LLC Rhonda Jones Affirmative N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Affirmative N/A
1 Gainesville Regional Utilities David Owens LaKenya VanNorman Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Dan O'Hagan LaKenya VanNorman Affirmative N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Chuck Booth Negative Comments Submitted
1 American Transmission Company, LLC LaTroy Brumfield Negative Comments Submitted
5 Southern Indiana Gas and Electric Co. Larry Rogers Affirmative N/A
1 JEA Joe McClung Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson Affirmative N/A
3 CPS Energy Glenn Pressler Affirmative N/A
4 Northern California Power Agency Marty Hostler Negative Comments Submitted
3 Northern California Power Agency Michael Whitney Negative Comments Submitted
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Affirmative N/A
3 Lincoln Electric System Angelica Valencia Affirmative N/A
6 Austin Energy Lisa Martin Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Gerry Dunbar Abstain N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Affirmative N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Abstain N/A
1 Seattle City Light Michael Jang Abstain N/A
5 Great River Energy Jacalynn Bentz Affirmative N/A
5 Black Hills Corporation Derek Silbaugh Jennifer Malon Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Negative Comments Submitted
3 Orlando Utilities Commission Ballard Mutters Affirmative N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt Negative Third-Party Comments
3 Owensboro Municipal Utilities William Berry Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Negative Third-Party Comments
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. Jennifer Bray Affirmative N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry None N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Tony Skourtas None N/A
10 Midwest Reliability Organization William Steiner Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Lynn Goldstein Affirmative N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Affirmative N/A
5 TransAlta Corporation Ashley Scheelar Negative Comments Submitted
6 Lakeland Electric Paul Shipps Negative Third-Party Comments
1 Avista - Avista Corporation Mike Magruder Negative Comments Submitted
3 Clark Public Utilities Jack Stamper Affirmative N/A
6 Salt River Project Pam Syrjala Affirmative N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson Affirmative N/A
5 Northern California Power Agency Jeremy Lawson Negative Comments Submitted
1 Portland General Electric Co. Brooke Jockin Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Affirmative N/A
3 Lakeland Electric Steve Marshall None N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Michael Foley Affirmative N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
3 AEP Kent Feliks Affirmative N/A
5 Greybeard Compliance Services, LLC Michael Gabriel Abstain N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund Affirmative N/A
1 SaskPower Wayne Guttormson Abstain N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Tammy Kubela Affirmative N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino None N/A
3 Salt River Project Zack Heim Affirmative N/A
3 OTP - Otter Tail Power Company Wendi Olson Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Wei Shao Tim Kelley Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Negative Comments Submitted
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Kalidass Negative Comments Submitted
6 Black Hills Corporation Claudine Bates Affirmative N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Sheraz Majid Negative Third-Party Comments
3 Entergy James Keele Affirmative N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Selene Willis Affirmative N/A
5 Austin Energy Michael Dillard Affirmative N/A
3 Austin Energy Michael Dieringer Affirmative N/A
4 Austin Energy Jun Hua Affirmative N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur Affirmative N/A
1 Entergy Brian Lindsey Affirmative N/A
5 LS Power Development, LLC Mark Spencer Abstain N/A
6 Muscatine Power and Water Nick Burns Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
1 Black Hills Corporation Micah Runner Jennifer Malon Affirmative N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Jose Avendano Mora Affirmative N/A
6 Edison International - Southern California Edison Company Kenya Streeter None N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Negative Comments Submitted
1 Corn Belt Power Cooperative larry brusseau Negative Third-Party Comments
4 American Public Power Association John McCaffrey Abstain N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Lindsay Wickizer Abstain N/A
1 Orlando Utilities Commission Aaron Staley Affirmative N/A
1 Long Island Power Authority Isidoro Behar Abstain N/A
3 Florida Municipal Power Agency Carl Turner LaKenya VanNorman Affirmative N/A
1 VELCO -Vermont Electric Power Company, Inc. Randy Buswell Negative Comments Submitted
6 Sacramento Municipal Utility District Charles Norton Tim Kelley Affirmative N/A
3 JEA Garry Baker None N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Kyle Down Negative Third-Party Comments