Ballot Name: 2010-04.1 MOD-031 FERC Order No. 804 Directives MOD-031-2 IN 1 ST
Voting Start Date: 9/9/2015 12:01:00 AM
Voting End Date: 9/18/2015 8:00:00 PM
Ballot Type: ST
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 255
Total Ballot Pool: 297
Quorum: 85.86
Weighted Segment Value: 87.35

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 76 1 53 0.914 5 0.086 0 9 9
Segment: 2 9 0.6 5 0.5 1 0.1 0 1 2
Segment: 3 68 1 47 0.87 7 0.13 0 4 10
Segment: 4 25 1 15 0.714 6 0.286 0 1 3
Segment: 5 67 1 45 0.938 3 0.063 0 4 15
Segment: 6 41 1 33 0.917 3 0.083 0 2 3
Segment: 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 8 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0 0
Segment: 9 2 0.2 1 0.1 1 0.1 0 0 0
Segment: 10 8 0.8 8 0.8 0 0 0 0 0
Totals: 297 6.7 208 5.853 26 0.847 0 21 42
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Louis Slade Negative Comments Submitted
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Larry Nash Negative Comments Submitted
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Brian O'Boyle Affirmative N/A
1 American Transmission Company, LLC Andrew Pusztai Abstain N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Abstain N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Affirmative N/A
5 Westar Energy stephanie johnson Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer None N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras None N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Alex Ybarra Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Affirmative N/A
5 City and County of San Francisco Daniel Mason Affirmative N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Affirmative N/A
1 Westar Energy Kevin Giles Affirmative N/A
1 Georgia Transmission Corporation Jason Snodgrass Affirmative N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan None N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry None N/A
6 Talen Energy Marketing, LLC Elizabeth Davis Affirmative N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Affirmative N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Affirmative N/A
5 Lower Colorado River Authority Dixie Wells Abstain N/A
5 Entergy Jamie Prater None N/A
6 Westar Energy Tiffany Lake Affirmative N/A
1 Duke Energy Doug Hils Affirmative N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Kenneth Goldsmith Affirmative N/A
3 Seattle City Light Dana Wheelock Affirmative N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Molly Devine Affirmative N/A
3 Westar Energy Bo Jones Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Bret Galbraith Affirmative N/A
5 Austin Energy Jeanie Doty Affirmative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson None N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Rachel Moore Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Diane Clark Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Michael Ramirez Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Gill-Zobitz Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Tim Kelley Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Public Utility District No. 1 of Okanogan County Dale Dunckel None N/A
5 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Alyssa Hubbard None N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Negative Third-Party Comments
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Negative Third-Party Comments
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Negative Third-Party Comments
5 Florida Municipal Power Agency David Schumann Negative Third-Party Comments
5 Lakeland Electric Becky Rinier None N/A
1 Beaches Energy Services Don Cuevas Negative Third-Party Comments
3 City of Green Cove Springs Mark Schultz Negative Third-Party Comments
4 Keys Energy Services Stanley Rzad Negative Third-Party Comments
4 City of Clewiston Lynne Mila Negative Third-Party Comments
4 City of New Smyrna Beach Utilities Commission Tim Beyrle Negative Third-Party Comments
3 Beaches Energy Services Steven Lancaster Negative Third-Party Comments
3 City of Leesburg Chris Adkins Negative Third-Party Comments
9 City of Vero Beach Ginny Beigel Negative Third-Party Comments
3 Lakeland Electric Mace Hunter Negative Third-Party Comments
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Affirmative N/A
4 Illinois Municipal Electric Agency Bob Thomas Negative Comments Submitted
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Affirmative N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Robert A. Schaffeld Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company R. Scott Moore Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing John J. Ciza Affirmative N/A
1 Oncor Electric Delivery Rod Kinard Gul Khan Affirmative N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
2 BC Hydro and Power Authority Venkataramakrishnan Vinnakota Abstain N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Affirmative N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Thomas Mielnik Darnez Gresham Affirmative N/A
5 NB Power Corporation Rob Vance Affirmative N/A
4 Oklahoma Municipal Power Authority Ashley Stringer Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo None N/A
6 Platte River Power Authority Carol Ballantine Affirmative N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Aric Root None N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Affirmative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jeri Freimuth Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Stephanie Little Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Affirmative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Julaine Dyke Affirmative N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Affirmative N/A
5 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Karen Webb Affirmative N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Mike Smith Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Charles Freibert Abstain N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Mike Avesing Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Affirmative N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Jeffrey DePriest Affirmative N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Kent Kujala Affirmative N/A
1 Bryan Texas Utilities John Fontenot Affirmative N/A
1 NB Power Corporation Alan MacNaughton Affirmative N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson None N/A
6 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams None N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch None N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Bobbi Welch Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Affirmative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Walter Kenyon Affirmative N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Negative Third-Party Comments
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Leo Staples Negative Third-Party Comments
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay None N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Affirmative N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Francis Halpin Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Negative Comments Submitted
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Negative Third-Party Comments
3 Clark Public Utilities Jack Stamper Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Martin Boisvert Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Abstain N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
5 Luminant - Luminant Generation Company LLC Alshare Hughes None N/A
5 New York Power Authority Wayne Sipperly Affirmative N/A
3 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) John Williams Affirmative N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas John Pearson Affirmative N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Douglas Webb Affirmative N/A
4 Austin Energy Tina Garvey Affirmative N/A
1 Peak Reliability Jared Shakespeare Abstain N/A
5 Seattle City Light Mike Haynes Affirmative N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
1 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Tony Kroskey None N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi None N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. John Shaver Negative Third-Party Comments
5 Edison International - Southern California Edison Company Michael McSpadden Affirmative N/A
4 DTE Energy - Detroit Edison Company Daniel Herring Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steven Taddeucci None N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Cathy Fogale Affirmative N/A
1 United Illuminating Co. Jonathan Appelbaum Affirmative N/A
6 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation William Smith Affirmative N/A
1 Salt River Project Steven Cobb Affirmative N/A
4 Modesto Irrigation District Spencer Tacke None N/A
3 Great River Energy Brian Glover Affirmative N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Theresa Ciancio Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Affirmative N/A
3 Austin Energy Lisa Martin Affirmative N/A
5 PPL Electric Utilities Corporation Dan Wilson Abstain N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy None N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker Abstain N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. christina bigelow Negative Comments Submitted
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Jeffrey Mueller Affirmative N/A
1 Hoosier Energy Rural Electric Cooperative, Inc. Bob Solomon None N/A
6 City of Redding Marvin Briggs Bill Hughes Affirmative N/A
4 City of Redding Nick Zettel Bill Hughes Affirmative N/A
5 City of Redding Paul Cummings Bill Hughes Affirmative N/A
5 Calpine Corporation Hamid Zakery Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Abstain N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Chris de Graffenried Affirmative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Affirmative N/A
3 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Scott Parker None N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Michael Brytowski Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority Brandy Spraker Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Affirmative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Yvonne McMackin Negative Comments Submitted
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Abstain N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Phil Hart Affirmative N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Affirmative N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
6 Colorado Springs Utilities Shannon Fair Affirmative N/A
5 JEA John Babik Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Denise Stevens Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Mark Oens Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 Kenn Backholm Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Mike Anctil Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin None N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax None N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Affirmative N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jeff Neas Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Randi Heise Negative Comments Submitted
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Ward Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Abstain N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Affirmative N/A
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Tamara Evey None N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Affirmative N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Affirmative N/A
5 Exelon Vince Catania Affirmative N/A
6 Exelon Dave Carlson Affirmative N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding None N/A
1 BC Hydro and Power Authority Patricia Robertson Abstain N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Guy Andrews Affirmative N/A
10 SERC Reliability Corporation Joe Spencer Affirmative N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
10 Southwest Power Pool Regional Entity Bob Reynolds Affirmative N/A
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Affirmative N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch Affirmative N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli None N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Affirmative N/A
2 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Abstain N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell Abstain N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Trevor Tidwell None N/A
1 Avista - Avista Corporation Bryan Cox Rich Hydzik Affirmative N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer None N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Anthony Jankowski Affirmative N/A
5 Pacific Gas and Electric Company Ed Hanson None N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Michael Melvin Affirmative N/A
3 PHI - Potomac Electric Power Co. Mark Yerger Affirmative N/A
4 FirstEnergy - Ohio Edison Company Doug Hohlbaugh Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl Affirmative N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Tim Womack None N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Affirmative N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
1 Unisource - Tucson Electric Power Co. John Tolo Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Negative Comments Submitted
5 NextEra Energy Allen Schriver Affirmative N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Roger Dufresne Abstain N/A
3 Grand River Dam Authority Jeff Wells Abstain N/A
1 Santee Cooper Shawn Abrams Affirmative N/A
6 Santee Cooper Michael Brown Affirmative N/A
3 Santee Cooper James Poston Affirmative N/A
3 KAMO Electric Cooperative Ted Hilmes Affirmative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Oshani Pathirane Abstain N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynn Murphy None N/A
1 Platte River Power Authority John Collins Affirmative N/A
5 Great River Energy Preston Walsh Affirmative N/A
4 Municipal Energy Agency of Nebraska Robin Spady Abstain N/A
4 South Mississippi Electric Power Association Steve McElhaney None N/A
1 Black Hills Corporation Wes Wingen Abstain N/A
1 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Michiko Sell Negative Comments Submitted
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC John Brockhan Affirmative N/A
2 California ISO Richard Vine Affirmative N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Affirmative N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Colleen Peterson None N/A
3 Colorado Springs Utilities Charles Morgan Affirmative N/A
6 Xcel Energy, Inc. Peter Colussy Affirmative N/A
6 Lower Colorado River Authority Michael Shaw Abstain N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Affirmative N/A
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway None N/A
5 Xcel Energy, Inc. Mark Castagneri Affirmative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jessica Tucker Douglas Webb Affirmative N/A
6 Salt River Project William Abraham Affirmative N/A
3 Salt River Project John Coggins Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
3 JEA Garry Baker None N/A
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Robert Roddy Affirmative N/A
3 WEC Energy Group, Inc. James Keller Affirmative N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Linda Horn Affirmative N/A
1 PHI - Potomac Electric Power Co. David Thorne Affirmative N/A
1 NorthWestern Energy Belinda Tierney None N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Chris Bridges Douglas Webb Affirmative N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller None N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller None N/A
5 MEAG Power Steven Grego Scott Miller None N/A
6 Bonneville Power Administration Alex Spain Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Donald Watkins Affirmative N/A
3 Anaheim Public Utilities Dept. Dennis Schmidt Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A