Ballot Name: 2020-05 Modifications to FAC-001 and FAC-002 FAC-001-4 | Non-binding Poll IN 1 NB
Voting Start Date: 1/21/2022 12:01:00 AM
Voting End Date: 1/31/2022 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 215
Total Ballot Pool: 240
Quorum: 89.58
Quorum Established Date: 1/31/2022 2:21:10 PM
Weighted Segment Value: 82.63

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 65 1 39 0.83 8 0.17 12 6
Segment: 2 7 0.6 5 0.5 1 0.1 1 0
Segment: 3 57 1 34 0.81 8 0.19 9 6
Segment: 4 13 0.7 7 0.7 0 0 2 4
Segment: 5 55 1 31 0.775 9 0.225 12 3
Segment: 6 38 1 19 0.905 2 0.095 11 6
Segment: 7 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 8 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 9 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 10 5 0.4 3 0.3 1 0.1 1 0
Totals: 240 5.7 138 4.819 29 0.881 48 25
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
4 DTE Energy patricia ireland Affirmative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker None N/A
5 AEP Thomas Foltz Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Ashley Stringer None N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall None N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank None N/A
10 ReliabilityFirst Lindsey Mannion Negative Comments Submitted
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Abstain N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Abstain N/A
3 Omaha Public Power District David Heins Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Schroeder Abstain N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Michelle Longo None N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Tom Foster Elizabeth Davis Affirmative N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER None N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Affirmative N/A
1 Central Iowa Power Cooperative Kevin Lyons Affirmative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Abstain N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon None N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Abstain N/A
1 Glencoe Light and Power Commission Terry Volkmann Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Cristhian Godoy Affirmative N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Abstain N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Abstain N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Tim Kelley Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Tim Kelley Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Negative Comments Submitted
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu Abstain N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Abstain N/A
6 Powerex Corporation Raj Hundal Abstain N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Abstain N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steven Taddeucci Affirmative N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Affirmative N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Meaghan Connell Negative Comments Submitted
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Nicole Goi Tim Kelley Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Abstain N/A
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Negative Comments Submitted
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Diane Landry Negative Comments Submitted
1 Wind Energy Transmission Texas, LLC Manivone Vorabouth Affirmative N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Abstain N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation James Howell Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen Affirmative N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis Abstain N/A
6 Santee Cooper Marty Watson Abstain N/A
1 Santee Cooper Chris Wagner Abstain N/A
3 Santee Cooper James Poston Abstain N/A
3 Platte River Power Authority Wade Kiess Negative Comments Submitted
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Foung Mua Tim Kelley Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant None N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Joseph Neglia Abstain N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Donna Wood Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Tamara Evey Abstain N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Lynn Goldstein None N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Abstain N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. Jennifer Bray Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Negative Comments Submitted
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Haizhen Wang Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Rachel Snead Affirmative N/A
1 NB Power Corporation Nurul Abser Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch Affirmative N/A
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Amy Wesselkamper None N/A
5 National Grid USA Elizabeth Spivak Negative Comments Submitted
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak Affirmative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Adrian Raducea Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Glen Pruitt Negative Comments Submitted
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Stephen Stafford Negative Comments Submitted
1 IDACORP - Idaho Power Company Sean Steffensen None N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Negative Comments Submitted
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Negative Comments Submitted
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jonathan Robbins Abstain N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trena Haynes Abstain N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Abstain N/A
1 SaskPower Wayne Guttormson Abstain N/A
5 Nebraska Public Power District Ronald Bender Abstain N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Marcus Bortman Affirmative N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Jennie Wike None N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Tricia Bynum Affirmative N/A
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson Affirmative N/A
1 Lincoln Electric System Josh Johnson Abstain N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
1 Colorado Springs Utilities Mike Braunstein Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Affirmative N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas Negative Comments Submitted
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Negative Comments Submitted
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jennifer Wright Negative Comments Submitted
6 Evergy Thomas ROBBEN Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Abstain N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
5 Evergy Derek Brown Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Abstain N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove Affirmative N/A
1 Evergy Allen Klassen Affirmative N/A
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Abstain N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason None N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Abstain N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Abstain N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Alyssia Rhoads Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Robert Loy Affirmative N/A
4 North Carolina Electric Membership Corporation Richard McCall Scott Brame Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Todd Bennett Affirmative N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson Affirmative N/A
3 North Carolina Electric Membership Corporation Chris DiMisa Scott Brame Affirmative N/A
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
3 Evergy Marcus Moor Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley Abstain N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Abstain N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Abstain N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Affirmative N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Aric Root Affirmative N/A
6 Omaha Public Power District Shonda McCain Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Daniela Atanasovski Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Affirmative N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Affirmative N/A
5 Orlando Utilities Commission Dania Colon Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Affirmative N/A
4 LaGen Wayne Messina None N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Affirmative N/A
6 AEP JT Kuehne Affirmative N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Carl Pineault Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Tony Skourtas None N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Steve Ritscher Affirmative N/A
3 OTP - Otter Tail Power Company Wendi Olson None N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry None N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz None N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery LaKenya VanNorman Abstain N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Negative Comments Submitted
2 California ISO Darcy O'Connell Affirmative N/A
1 Avista - Avista Corporation Mike Magruder Affirmative N/A
3 MEAG Power Roger Brand Abstain N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
4 American Public Power Association John McCaffrey None N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jessica Lopez Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen LaKenya VanNorman Abstain N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
5 Pacific Gas and Electric Company Frank Lee Michael Johnson Negative Comments Submitted
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Abstain N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
3 CPS Energy Glenn Pressler None N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
4 Northern California Power Agency Marty Hostler None N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch Affirmative N/A
1 Pedernales Electric Cooperative, Inc. Bradley Collard Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Kristine Ward Abstain N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jeremy Lorigan Abstain N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jarrod Murdaugh Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Kalidass Negative Comments Submitted
6 Sacramento Municipal Utility District Charles Norton Tim Kelley Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Allie Gavin Abstain N/A
2 ISO New England, Inc. John Pearson Negative Comments Submitted
6 Entergy Julie Hall Affirmative N/A
3 Pacific Gas and Electric Company Sandra Ellis Michael Johnson Negative Comments Submitted
5 Edison International - Southern California Edison Company Selene Willis Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Affirmative N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Affirmative N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Abstain N/A
6 Southern Indiana Gas and Electric Co. Erin Spence Affirmative N/A
5 Vistra Energy Dan Roethemeyer Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Negative Comments Submitted
3 AEP Kent Feliks Affirmative N/A
3 Southern Indiana Gas and Electric Co. Ryan Abshier Affirmative N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Affirmative N/A
1 Salt River Project Chris Hofmann Negative Comments Submitted
3 Exelon Kinte Whitehead Negative Comments Submitted
5 Exelon Cynthia Lee Negative Comments Submitted
6 Exelon Becky Webb Negative Comments Submitted
5 Southern Indiana Gas and Electric Co. Larry Rogers Affirmative N/A
5 North Carolina Electric Membership Corporation John Cook Scott Brame Affirmative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Negative Comments Submitted
1 Pacific Gas and Electric Company Marco Rios Michael Johnson Negative Comments Submitted
5 Black Hills Corporation Derek Silbaugh Jennifer Malon Affirmative N/A
3 Black Hills Corporation Don Stahl Jennifer Malon Affirmative N/A
1 Corn Belt Power Cooperative larry brusseau Affirmative N/A
1 Black Hills Corporation Seth Nelson Jennifer Malon Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Amy Jones Abstain N/A
5 New York Power Authority Zahid Qayyum Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder LaKenya VanNorman Abstain N/A
6 Manitoba Hydro Simon Tanapat-Andre None N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Gerry Dunbar Affirmative N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative Comments Submitted
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. maria pardo Abstain N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Dana Showalter Affirmative N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Darnez Gresham Affirmative N/A
6 New York Power Authority Anirudh Bhimireddy Affirmative N/A
1 Imperial Irrigation District Jesus Sammy Alcaraz Denise Sanchez Affirmative N/A
6 Austin Energy Lisa Martin Affirmative N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur Affirmative N/A
5 Austin Energy Michael Dillard Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Wei Shao Tim Kelley Affirmative N/A
6 Salt River Project Pam Syrjala None N/A
3 Salt River Project Zack Heim Negative Comments Submitted
3 Austin Energy Michael Dieringer Affirmative N/A
3 Imperial Irrigation District Glen Allegranza Denise Sanchez Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. Brooke Jockin Abstain N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson Affirmative N/A
5 Constellation Alison Mackellar None N/A
6 Constellation Kimberly Turco None N/A