Ballot Name: 2020-05 Modifications to FAC-001 and FAC-002 Implementation Plan IN 1 OT
Voting Start Date: 1/21/2022 12:01:00 AM
Voting End Date: 1/31/2022 8:00:00 PM
Ballot Type: OT
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 237
Total Ballot Pool: 254
Quorum: 93.31
Quorum Established Date: 1/31/2022 12:35:34 PM
Weighted Segment Value: 78.97

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 71 1 49 0.803 12 0.197 0 5 5
Segment: 2 7 0.7 7 0.7 0 0 0 0 0
Segment: 3 59 1 37 0.725 14 0.275 0 5 3
Segment: 4 15 1 7 0.7 3 0.3 0 1 4
Segment: 5 58 1 37 0.725 14 0.275 0 5 2
Segment: 6 39 1 23 0.742 8 0.258 0 5 3
Segment: 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 8 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 9 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 10 5 0.5 5 0.5 0 0 0 0 0
Totals: 254 6.2 165 4.896 51 1.304 0 21 17
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
4 DTE Energy patricia ireland Negative Comments Submitted
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker Negative Third-Party Comments
5 AEP Thomas Foltz Negative Comments Submitted
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Ashley Stringer None N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall None N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Negative Comments Submitted
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank Negative Third-Party Comments
10 ReliabilityFirst Lindsey Mannion Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Michelle Longo Negative Third-Party Comments
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Abstain N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Negative Comments Submitted
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Schroeder Affirmative N/A
3 Omaha Public Power District David Heins Affirmative N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Tom Foster Elizabeth Davis Affirmative N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER Negative Third-Party Comments
1 Allete - Minnesota Power, Inc. Jamie Monette Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Negative Comments Submitted
1 Central Iowa Power Cooperative Kevin Lyons Affirmative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon None N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Affirmative N/A
1 Glencoe Light and Power Commission Terry Volkmann Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Cristhian Godoy Affirmative N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Abstain N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Abstain N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Tim Kelley Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Tim Kelley Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Negative Third-Party Comments
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu Abstain N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Abstain N/A
6 Powerex Corporation Raj Hundal Abstain N/A
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Diane Landry Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steven Taddeucci Affirmative N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Affirmative N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Meaghan Connell Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson Affirmative N/A
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Amy Casuscelli Affirmative N/A
5 Xcel Energy, Inc. Gerry Huitt Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Nicole Goi Tim Kelley Affirmative N/A
6 Xcel Energy, Inc. Carrie Dixon Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Affirmative N/A
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Affirmative N/A
1 Wind Energy Transmission Texas, LLC Manivone Vorabouth Affirmative N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Affirmative N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation James Howell Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen Affirmative N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis Affirmative N/A
6 Santee Cooper Marty Watson Affirmative N/A
1 Santee Cooper Chris Wagner Affirmative N/A
3 Santee Cooper James Poston Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Wade Kiess Abstain N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Foung Mua Tim Kelley Affirmative N/A
3 Xcel Energy, Inc. Nicholas Friebel Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Negative Third-Party Comments
1 American Transmission Company, LLC LaTroy Brumfield Affirmative N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Joseph Neglia Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Donna Wood Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Tamara Evey Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Lynn Goldstein None N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Negative Comments Submitted
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Affirmative N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. Jennifer Bray Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Negative Third-Party Comments
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Haizhen Wang Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Rachel Snead Affirmative N/A
1 NB Power Corporation Nurul Abser Affirmative N/A
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Amy Wesselkamper None N/A
5 National Grid USA Elizabeth Spivak Negative Third-Party Comments
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak Negative Comments Submitted
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Adrian Raducea Negative Comments Submitted
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Glen Pruitt Affirmative N/A
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Stephen Stafford Negative Comments Submitted
1 IDACORP - Idaho Power Company Sean Steffensen None N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Negative Third-Party Comments
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Negative Third-Party Comments
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jonathan Robbins Abstain N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trena Haynes Abstain N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Affirmative N/A
1 SaskPower Wayne Guttormson Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Ronald Bender Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Marcus Bortman Affirmative N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza Negative Comments Submitted
5 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Jennie Wike None N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Tricia Bynum Negative Comments Submitted
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson Affirmative N/A
1 Lincoln Electric System Josh Johnson Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Affirmative N/A
1 Colorado Springs Utilities Mike Braunstein Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Negative Comments Submitted
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas Negative Comments Submitted
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Negative Comments Submitted
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jennifer Wright Negative Comments Submitted
6 Evergy Thomas ROBBEN Negative Comments Submitted
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
5 Evergy Derek Brown Negative Comments Submitted
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Abstain N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove Affirmative N/A
1 Evergy Allen Klassen Negative Comments Submitted
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Affirmative N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Affirmative N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Abstain N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Alyssia Rhoads Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Robert Loy Negative Comments Submitted
4 North Carolina Electric Membership Corporation Richard McCall Scott Brame Negative Third-Party Comments
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Todd Bennett Affirmative N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson Affirmative N/A
3 North Carolina Electric Membership Corporation Chris DiMisa Scott Brame Negative Third-Party Comments
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
3 Evergy Marcus Moor Negative Comments Submitted
1 MEAG Power David Weekley Abstain N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Affirmative N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Affirmative N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Aric Root Affirmative N/A
6 Omaha Public Power District Shonda McCain Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Daniela Atanasovski Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Affirmative N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Affirmative N/A
5 Orlando Utilities Commission Dania Colon Affirmative N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Negative Comments Submitted
4 LaGen Wayne Messina None N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Affirmative N/A
6 AEP JT Kuehne Negative Comments Submitted
5 Hydro-Qu?bec Production Carl Pineault Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Tony Skourtas None N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Steve Ritscher Affirmative N/A
3 OTP - Otter Tail Power Company Wendi Olson Affirmative N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry None N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz None N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Tammy Kubela Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery LaKenya VanNorman Abstain N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Negative Comments Submitted
2 California ISO Darcy O'Connell Affirmative N/A
1 Avista - Avista Corporation Mike Magruder Affirmative N/A
3 MEAG Power Roger Brand Abstain N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch Affirmative N/A
4 American Public Power Association John McCaffrey None N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jessica Lopez Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen LaKenya VanNorman Abstain N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
5 Pacific Gas and Electric Company Frank Lee Michael Johnson Negative Comments Submitted
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Abstain N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
5 Ontario Power Generation Inc. Constantin Chitescu Affirmative N/A
3 CPS Energy Glenn Pressler None N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
4 Northern California Power Agency Marty Hostler None N/A
1 Manitoba Hydro Nazra Gladu Affirmative N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch Affirmative N/A
1 Pedernales Electric Cooperative, Inc. Bradley Collard Negative Comments Submitted
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Kristine Ward Abstain N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jeremy Lorigan Abstain N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jarrod Murdaugh Affirmative N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Kalidass Negative Comments Submitted
6 Sacramento Municipal Utility District Charles Norton Tim Kelley Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Allie Gavin Abstain N/A
2 ISO New England, Inc. John Pearson Affirmative N/A
6 Entergy Julie Hall Negative Comments Submitted
3 Pacific Gas and Electric Company Sandra Ellis Michael Johnson Negative Comments Submitted
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Affirmative N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Affirmative N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Affirmative N/A
6 Southern Indiana Gas and Electric Co. Erin Spence Affirmative N/A
5 Vistra Energy Dan Roethemeyer Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Negative Comments Submitted
3 AEP Kent Feliks Negative Comments Submitted
3 Southern Indiana Gas and Electric Co. Ryan Abshier Affirmative N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Affirmative N/A
1 Salt River Project Chris Hofmann Negative Comments Submitted
3 Exelon Kinte Whitehead Negative Comments Submitted
5 Exelon Cynthia Lee Negative Comments Submitted
6 Exelon Becky Webb Negative Comments Submitted
5 Southern Indiana Gas and Electric Co. Larry Rogers Affirmative N/A
5 North Carolina Electric Membership Corporation John Cook Scott Brame Negative Third-Party Comments
5 Salt River Project Kevin Nielsen Negative Comments Submitted
1 Pacific Gas and Electric Company Marco Rios Michael Johnson Negative Comments Submitted
5 Black Hills Corporation Derek Silbaugh Jennifer Malon Affirmative N/A
3 Black Hills Corporation Don Stahl Jennifer Malon Affirmative N/A
1 Corn Belt Power Cooperative larry brusseau Affirmative N/A
1 Black Hills Corporation Seth Nelson Jennifer Malon Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Amy Jones Abstain N/A
5 New York Power Authority Zahid Qayyum Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder LaKenya VanNorman Abstain N/A
6 Manitoba Hydro Simon Tanapat-Andre Affirmative N/A
3 Manitoba Hydro Mike Smith Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Gerry Dunbar Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. maria pardo Affirmative N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative Comments Submitted
1 Seattle City Light Michael Jang Affirmative N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Dana Showalter Affirmative N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Darnez Gresham Affirmative N/A
6 New York Power Authority Anirudh Bhimireddy Affirmative N/A
1 Imperial Irrigation District Jesus Sammy Alcaraz Denise Sanchez Affirmative N/A
6 Austin Energy Lisa Martin Affirmative N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur Affirmative N/A
4 Austin Energy Jun Hua Affirmative N/A
5 Austin Energy Michael Dillard Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Wei Shao Tim Kelley Affirmative N/A
6 Salt River Project Pam Syrjala None N/A
3 Salt River Project Zack Heim Negative Comments Submitted
3 Austin Energy Michael Dieringer Affirmative N/A
3 Imperial Irrigation District Glen Allegranza Denise Sanchez Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. Brooke Jockin Affirmative N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson Affirmative N/A
5 Constellation Alison Mackellar None N/A
6 Constellation Kimberly Turco None N/A