Ballot Name: 2020-04 Modifications to CIP-012 CIP-012-2 Non-Binding Poll AB 2 NB
Voting Start Date: 1/14/2022 12:01:00 AM
Voting End Date: 1/24/2022 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: AB
Ballot Series: 2
Total # Votes: 241
Total Ballot Pool: 284
Quorum: 84.86
Quorum Established Date: 1/24/2022 4:23:22 PM
Weighted Segment Value: 37.5

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 77 1 21 0.389 33 0.611 13 10
Segment: 2 7 0.5 1 0.1 4 0.4 2 0
Segment: 3 68 1 17 0.386 27 0.614 12 12
Segment: 4 15 1 3 0.3 7 0.7 2 3
Segment: 5 66 1 18 0.391 28 0.609 10 10
Segment: 6 43 1 9 0.31 20 0.69 7 7
Segment: 7 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 8 1 0 0 0 0 0 1 0
Segment: 9 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 10 7 0.4 3 0.3 1 0.1 2 1
Totals: 284 5.9 72 2.177 120 3.723 49 43
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
1 Network and Security Technologies Nicholas Lauriat Roger Fradenburgh Negative Comments Submitted
5 Orlando Utilities Commission Dania Colon Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Negative Comments Submitted
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Cristhian Godoy Negative Comments Submitted
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Dana Showalter Negative Comments Submitted
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
3 Eversource Energy Brendan Baszkiewicz None N/A
1 Corn Belt Power Cooperative larry brusseau None N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Negative Comments Submitted
3 Austin Energy Michael Dieringer Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Tim Kelley Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Tim Kelley Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Jennie Wike None N/A
3 Orlando Utilities Commission Ballard Mutters Abstain N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Abstain N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Nicole Goi Tim Kelley Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Marcus Bortman Affirmative N/A
2 ISO New England, Inc. John Pearson John Galloway Negative Comments Submitted
1 National Grid USA Michael Jones Negative Comments Submitted
2 PJM Interconnection, L.L.C. Tom Foster Elizabeth Davis Negative Comments Submitted
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Abstain N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza Negative Comments Submitted
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Affirmative N/A
4 Austin Energy Jun Hua Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Charles Norton Tim Kelley Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Abstain N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Daniela Atanasovski Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Negative Comments Submitted
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Negative Comments Submitted
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Negative Comments Submitted
5 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Robert Loy Negative Comments Submitted
5 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Affirmative N/A
1 NB Power Corporation Nurul Abser Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Negative Comments Submitted
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. Jennifer Bray Negative Comments Submitted
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Negative Comments Submitted
6 Lakeland Electric Paul Shipps Negative Comments Submitted
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Negative Comments Submitted
1 Santee Cooper Chris Wagner Abstain N/A
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jennifer Wright Negative Comments Submitted
3 National Grid USA Brian Shanahan Negative Comments Submitted
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas Negative Comments Submitted
3 Santee Cooper James Poston Abstain N/A
1 Central Hudson Gas & Electric Corp. Michael Ridolfino Affirmative N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis Abstain N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Negative Comments Submitted
6 Santee Cooper Marty Watson Abstain N/A
6 TECO - Tampa Electric Co. Benjamin Smith None N/A
1 CPS Energy Gladys DeLaO Abstain N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative Comments Submitted
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Clay Walker Negative Comments Submitted
6 New York Power Authority Anirudh Bhimireddy Negative Comments Submitted
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Affirmative N/A
3 Omaha Public Power District David Heins Negative Comments Submitted
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Ashley Stringer None N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Negative Comments Submitted
3 Duke Energy Lee Schuster Negative Comments Submitted
6 Omaha Public Power District Shonda McCain Negative Comments Submitted
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Negative Comments Submitted
1 Exelon Daniel Gacek Negative Comments Submitted
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Affirmative N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Abstain N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Joseph Neglia Abstain N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Clay Walker Negative Comments Submitted
1 Lower Colorado River Authority James Baldwin Negative Comments Submitted
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Alyssia Rhoads Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Abstain N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Negative Comments Submitted
4 LaGen Wayne Messina Clay Walker Negative Comments Submitted
5 National Grid USA Elizabeth Spivak Negative Comments Submitted
5 Exelon Cynthia Lee Negative Comments Submitted
6 Exelon Becky Webb Negative Comments Submitted
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson Abstain N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch Negative Comments Submitted
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Abstain N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Negative Comments Submitted
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Jennie Wike None N/A
6 NRG - NRG Energy, Inc. Martin Sidor Negative Comments Submitted
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Abstain N/A
3 Cleco Corporation Maurice Paulk Clay Walker Negative Comments Submitted
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Wade Kiess Abstain N/A
6 Austin Energy Lisa Martin Affirmative N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke Abstain N/A
1 Colorado Springs Utilities Mike Braunstein Abstain N/A
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson Abstain N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Aric Root Negative Comments Submitted
1 Entergy Brian Lindsey None N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Negative Comments Submitted
1 Austin Energy Thomas Standifur Affirmative N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Darnez Gresham Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Negative Comments Submitted
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli Abstain N/A
1 Portland General Electric Co. Brooke Jockin Abstain N/A
3 Portland General Electric Co. Adam Menendez None N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Jennie Wike None N/A
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Chris Carnesi Negative Comments Submitted
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Abstain N/A
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu Negative Comments Submitted
4 Northern California Power Agency Marty Hostler Chris Carnesi Negative Comments Submitted
5 NB Power Corporation David Melanson Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Haizhen Wang Negative Comments Submitted
4 North Carolina Electric Membership Corporation Richard McCall Scott Brame Negative Comments Submitted
5 NRG - NRG Energy, Inc. Patricia Lynch Negative Comments Submitted
1 Orlando Utilities Commission Aaron Staley Affirmative N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Abstain N/A
5 North Carolina Electric Membership Corporation John Cook Scott Brame Negative Comments Submitted
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Negative Comments Submitted
1 Southwestern Power Administration Angela Wheat Affirmative N/A
1 Wind Energy Transmission Texas, LLC Manivone Vorabouth Abstain N/A
1 Avista - Avista Corporation Mike Magruder Affirmative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker None N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi None N/A
1 Duke Energy Laura Lee Negative Comments Submitted
1 Ohio Valley Electric Corporation Scott Cunningham Abstain N/A
1 Tennessee Valley Authority Gabe Kurtz Abstain N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Tricia Bynum Negative Comments Submitted
3 Puget Sound Energy, Inc. Justin Rathburn None N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Donna Wood None N/A
5 Tri-State G and T Association, Inc. Ryan Walter Affirmative N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER None N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Negative Comments Submitted
4 Sacramento Municipal Utility District Foung Mua Tim Kelley Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Negative Comments Submitted
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank None N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Negative Comments Submitted
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Negative Comments Submitted
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Negative Comments Submitted
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Negative Comments Submitted
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson Negative Comments Submitted
5 Acciona Energy North America George Brown Abstain N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Tony Skourtas Affirmative N/A
8 Florida Reliability Coordinating Council – Member Services Division Vince Ordax Abstain N/A
6 Powerex Corporation Raj Hundal Negative Comments Submitted
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Negative Comments Submitted
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Negative Comments Submitted
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
3 Imperial Irrigation District Glen Allegranza Denise Sanchez Affirmative N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Negative Comments Submitted
6 Muscatine Power and Water Nick Burns Negative Comments Submitted
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Affirmative N/A
1 East Kentucky Power Cooperative Amber Skillern Negative Comments Submitted
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson None N/A
3 East Kentucky Power Cooperative Christopher Adams None N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jessica Lopez Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Negative Comments Submitted
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Negative Comments Submitted
1 Glencoe Light and Power Commission Terry Volkmann Negative Comments Submitted
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steven Taddeucci Negative Comments Submitted
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Negative Comments Submitted
5 Imperial Irrigation District Tino Zaragoza Denise Sanchez Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Gerry Dunbar Abstain N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jeremy Lorigan Abstain N/A
5 New York Power Authority Zahid Qayyum Negative Comments Submitted
1 Dairyland Power Cooperative Steve Ritscher Negative Comments Submitted
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Mark Ciufo Negative Comments Submitted
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Negative Comments Submitted
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Kalidass Affirmative N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Negative Comments Submitted
5 Ontario Power Generation Inc. Constantin Chitescu Negative Comments Submitted
4 Seattle City Light Hao Li Negative Comments Submitted
1 IDACORP - Idaho Power Company Sean Steffensen None N/A
3 New York Power Authority David Rivera Negative Comments Submitted
5 Cowlitz County PUD Deanna Carlson Affirmative N/A
3 Seattle City Light Laurie Hammack Negative Comments Submitted
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Negative Comments Submitted
5 Nebraska Public Power District Ronald Bender Abstain N/A
1 Eversource Energy Quintin Lee Abstain N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Negative Comments Submitted
1 Lincoln Electric System Josh Johnson Abstain N/A
3 Cowlitz County PUD Russell Noble None N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Adrian Raducea Affirmative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Michelle Longo None N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Schroeder Abstain N/A
6 Imperial Irrigation District Diana Torres Denise Sanchez Affirmative N/A
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Negative Comments Submitted
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Glen Pruitt Negative Comments Submitted
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Meaghan Connell Negative Comments Submitted
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Negative Comments Submitted
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Diane Landry Negative Comments Submitted
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization William Steiner None N/A
3 Salt River Project Zack Heim Affirmative N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski Negative Comments Submitted
1 SaskPower Wayne Guttormson Abstain N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch None N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Negative Comments Submitted
3 Black Hills Corporation Don Stahl Negative Comments Submitted
3 Pacific Gas and Electric Company Sandra Ellis Michael Johnson Negative Comments Submitted
5 Black Hills Corporation Derek Silbaugh Negative Comments Submitted
5 East Kentucky Power Cooperative David Meade None N/A
1 Salt River Project Chris Hofmann Affirmative N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Negative Comments Submitted
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Rachel Snead Negative Comments Submitted
3 Northern California Power Agency Michael Whitney None N/A
5 Northern California Power Agency Jeremy Lawson Chris Carnesi Negative Comments Submitted
1 Platte River Power Authority Matt Thompson None N/A
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway Negative Comments Submitted
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Negative Comments Submitted
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall Negative Comments Submitted
4 WEC Energy Group, Inc. Matthew Beilfuss Negative Comments Submitted
3 City Utilities of Springfield, Missouri Duan Gavel None N/A
1 City Utilities of Springfield, Missouri Michael Bowman None N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen None N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Abstain N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
3 Lincoln Electric System Angelica Valencia Abstain N/A
1 Pacific Gas and Electric Company Marco Rios Michael Johnson Negative Comments Submitted
5 Great River Energy Jacalynn Bentz Negative Comments Submitted
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Abstain N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Clarice Zellmer None N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden Negative Comments Submitted
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Negative Comments Submitted
5 Southern Company - Southern Company Generation James Howell Negative Comments Submitted
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen Negative Comments Submitted
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson None N/A
6 AEP JT Kuehne Abstain N/A
5 Pacific Gas and Electric Company Frank Lee Michael Johnson Negative Comments Submitted
5 AEP Thomas Foltz Abstain N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. maria pardo Abstain N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Abstain N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Terry Gifford Jennie Wike None N/A
5 Austin Energy Michael Dillard Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company Anthony Stevens None N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Derik Youngs None N/A
1 Basin Electric Power Cooperative David Rudolph Affirmative N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Amanda Wangler None N/A
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Negative Comments Submitted
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
1 Gainesville Regional Utilities David Owens None N/A
4 Arkansas Electric Cooperative Corporation Alice Wright None N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin Jennie Wike None N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen LaKenya VanNorman Negative Comments Submitted
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Abstain N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Abstain N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Clay Walker Negative Comments Submitted
1 Ameren - Ameren Services Tamara Evey Abstain N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Todd Bennett Affirmative N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott Affirmative N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jarrod Murdaugh Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Gail Elliott Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Carl Pineault None N/A
6 Southern Indiana Gas and Electric Co. Erin Spence None N/A
3 AEP Kent Feliks Abstain N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
5 NextEra Energy Allen Schriver Affirmative N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt Negative Comments Submitted
5 Lakeland Electric George Kerst Negative Comments Submitted
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Lynn Goldstein Negative Comments Submitted
3 Evergy Marcus Moor Negative Comments Submitted
1 Evergy Allen Klassen Negative Comments Submitted
6 Evergy Thomas ROBBEN Negative Comments Submitted
5 Evergy Derek Brown Negative Comments Submitted
6 Basin Electric Power Cooperative Jerry Horner None N/A
3 Wabash Valley Power Association Susan Sosbe Negative Comments Submitted
3 Lakeland Electric Steve Marshall Negative Comments Submitted
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Abstain N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Lindsay Wickizer Affirmative N/A
5 Constellation Alison Mackellar None N/A
6 Constellation Kimberly Turco None N/A