Ballot Name: 2016-02 Modifications to CIP Standards | Virtualization CIP-009-7 AB 2 ST
Voting Start Date: 8/23/2021 12:01:00 AM
Voting End Date: 9/1/2021 8:00:00 PM
Ballot Type: ST
Ballot Activity: AB
Ballot Series: 2
Total # Votes: 267
Total Ballot Pool: 304
Quorum: 87.83
Quorum Established Date: 9/1/2021 4:02:19 PM
Weighted Segment Value: 49.73

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 86 1 34 0.515 32 0.485 0 8 12
Segment: 2 8 0.8 3 0.3 5 0.5 0 0 0
Segment: 3 68 1 28 0.519 26 0.481 0 6 8
Segment: 4 14 1 6 0.545 5 0.455 0 2 1
Segment: 5 74 1 28 0.509 27 0.491 0 8 11
Segment: 6 44 1 15 0.395 23 0.605 0 2 4
Segment: 7 1 0 0 0 0 0 0 1 0
Segment: 8 2 0 0 0 0 0 0 1 1
Segment: 9 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 10 7 0.4 3 0.3 1 0.1 0 3 0
Totals: 304 6.2 117 3.083 119 3.117 0 31 37
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Karla Weaver Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay Negative Comments Submitted
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Negative Comments Submitted
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Negative Comments Submitted
4 Georgia System Operations Corporation Benjamin Winslett Affirmative N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Darnez Gresham Affirmative N/A
3 Omaha Public Power District David Heins Negative Third-Party Comments
1 Salt River Project Chris Hofmann Negative Comments Submitted
3 Salt River Project Zack Heim Negative Comments Submitted
8 David Kiguel David Kiguel None N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas Negative Comments Submitted
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Negative Comments Submitted
1 Austin Energy Thomas Standifur Affirmative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jennifer Wright Negative Comments Submitted
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Joe Tarantino Negative Comments Submitted
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Negative Comments Submitted
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Negative Comments Submitted
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway Negative Comments Submitted
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Negative Comments Submitted
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Negative Comments Submitted
1 Network and Security Technologies Nicholas Lauriat Roger Fradenburgh Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Cristhian Godoy Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Negative Comments Submitted
3 Eversource Energy Christopher McKinnon Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Affirmative N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Brandon Gleason Negative Comments Submitted
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Affirmative N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch Negative Comments Submitted
6 Sacramento Municipal Utility District Charles Norton Joe Tarantino Negative Comments Submitted
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Gail Elliott Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Abstain N/A
3 Pacific Gas and Electric Company Sandra Ellis Michael Johnson Abstain N/A
3 Lakeland Electric Steve Marshall Negative Comments Submitted
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Negative Comments Submitted
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Abstain N/A
5 NB Power Corporation Rob Vance Affirmative N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Abstain N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Negative Comments Submitted
5 Nebraska Public Power District Ronald Bender Negative Comments Submitted
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Negative Comments Submitted
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Affirmative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Negative Comments Submitted
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden Negative Comments Submitted
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Abstain N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Negative Comments Submitted
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Abstain N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation James Howell Negative Comments Submitted
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen Negative Comments Submitted
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Jennie Wike Affirmative N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza Affirmative N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Kyle Down None N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Abstain N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Negative Comments Submitted
6 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Ann Carey Affirmative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Barry Jones Negative Comments Submitted
10 Northeast Power Coordinating Council Gerry Dunbar Abstain N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company Anthony Stevens Affirmative N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski Negative Comments Submitted
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson Affirmative N/A
1 Wabash Valley Power Association Joni Jones Negative Comments Submitted
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Abstain N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Negative Comments Submitted
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steven Taddeucci Negative Comments Submitted
1 East Kentucky Power Cooperative Amber Skillern Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Affirmative N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Selene Willis Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Joe Knight Negative Comments Submitted
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Negative Comments Submitted
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Wade Kiess Abstain N/A
5 East Kentucky Power Cooperative David Meade Affirmative N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Abstain N/A
3 East Kentucky Power Cooperative Patrick Woods Affirmative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker Negative Third-Party Comments
5 Seattle City Light Faz Kasraie Abstain N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jarrod Murdaugh Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Robert Loy Affirmative N/A
1 Tennessee Valley Authority Gabe Kurtz Negative Comments Submitted
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Tony Skourtas Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Adrian Raducea Affirmative N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry Affirmative N/A
5 Imperial Irrigation District Tino Zaragoza Denise Sanchez Abstain N/A
5 Lower Colorado River Authority Teresa Krabe Affirmative N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Andy Fuhrman Negative Third-Party Comments
3 Seattle City Light Laurie Hammack None N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff None N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Clay Walker Negative Comments Submitted
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Meaghan Connell Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative Comments Submitted
4 WEC Energy Group, Inc. Matthew Beilfuss Negative Comments Submitted
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Nicole Goi Joe Tarantino Negative Comments Submitted
1 CPS Energy Gladys DeLaO None N/A
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Diane Landry Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Glen Pruitt Affirmative N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Aric Root Affirmative N/A
5 Acciona Energy North America George Brown None N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann None N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Negative Comments Submitted
6 Lakeland Electric Paul Shipps Negative Comments Submitted
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority James Baldwin Affirmative N/A
1 Duke Energy Laura Lee Negative Comments Submitted
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson Affirmative N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
1 Glencoe Light and Power Commission Terry Volkmann Negative Third-Party Comments
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Abstain N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
3 Black Hills Corporation Don Stahl None N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Clay Walker Negative Comments Submitted
1 Tri-State G and T Association, Inc. Donna Wood Negative Comments Submitted
3 Imperial Irrigation District Glen Allegranza Denise Sanchez Abstain N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove Affirmative N/A
1 Seattle City Light Michael Jang Abstain N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas John Galloway Affirmative N/A
1 City Utilities of Springfield, Missouri Michael Bowman Negative Third-Party Comments
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen None N/A
6 Omaha Public Power District Shonda McCain Negative Third-Party Comments
3 Duke Energy Lee Schuster Negative Comments Submitted
1 ATCO Electric Dan Bamber None N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Duan Gavel None N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Foung Mua Joe Tarantino Negative Comments Submitted
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Casey Jones Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Negative Third-Party Comments
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Negative Third-Party Comments
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Negative Comments Submitted
1 SaskPower Wayne Guttormson None N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Negative Third-Party Comments
6 Muscatine Power and Water Nick Burns Negative Third-Party Comments
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Affirmative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jonathan Robbins Abstain N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Affirmative N/A
5 Austin Energy Michael Dillard Affirmative N/A
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Affirmative N/A
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Rebecca Zahler Affirmative N/A
5 NRG - NRG Energy, Inc. Patricia Lynch Negative Comments Submitted
3 Ocala Utility Services Neville Bowen LaKenya VanNorman None N/A
8 Florida Reliability Coordinating Council – Member Services Division Vince Ordax Abstain N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Mike Marshall None N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch Joe Knight Negative Comments Submitted
2 California ISO Jamie Johnson Negative Comments Submitted
5 Lakeland Electric Becky Rinier Negative Comments Submitted
6 APS - Arizona Public Service Co. Marcus Bortman Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Negative Comments Submitted
2 PJM Interconnection, L.L.C. Tom Foster Elizabeth Davis Negative Comments Submitted
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger None N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jessica Lopez Affirmative N/A
5 Orlando Utilities Commission Dania Colon Negative Comments Submitted
1 Orlando Utilities Commission Aaron Staley Negative Third-Party Comments
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Daniela Atanasovski Affirmative N/A
6 NRG - NRG Energy, Inc. Martin Sidor Negative Comments Submitted
6 Xcel Energy, Inc. Carrie Dixon Negative Comments Submitted
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Negative Comments Submitted
5 Xcel Energy, Inc. Gerry Huitt Negative Comments Submitted
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Negative Comments Submitted
5 WEC Energy Group, Inc. Clarice Zellmer Negative Comments Submitted
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Affirmative N/A
6 Black Hills Corporation Brooke Voorhees None N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson Negative Third-Party Comments
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall Negative Comments Submitted
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Schroeder Negative Comments Submitted
1 Imperial Irrigation District Jesus Sammy Alcaraz Denise Sanchez Abstain N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Negative Comments Submitted
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu Negative Comments Submitted
3 Orlando Utilities Commission Ballard Mutters Negative Third-Party Comments
6 AEP JT Kuehne Negative Comments Submitted
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Negative Comments Submitted
3 AEP Kent Feliks Negative Comments Submitted
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jeremy Lorigan Abstain N/A
5 EDP Renewables North America LLC Heather Morgan None N/A
5 AEP Thomas Foltz Negative Comments Submitted
6 Seattle City Light Brian Belger Abstain N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Negative Comments Submitted
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Rachel Snead Negative Comments Submitted
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Lindsay Wickizer Affirmative N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Negative Comments Submitted
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
3 Xcel Energy, Inc. Nicholas Friebel Negative Comments Submitted
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Steve Ritscher Abstain N/A
10 Midwest Reliability Organization William Steiner Affirmative N/A
5 New York Power Authority Zahid Qayyum Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank Negative Third-Party Comments
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Negative Comments Submitted
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Negative Comments Submitted
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Negative Comments Submitted
1 Oncor Electric Delivery Lee Maurer Byron Booker None N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. Jennifer Bray Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Negative Comments Submitted
3 Exelon Kinte Whitehead Negative Comments Submitted
6 Exelon Becky Webb Negative Comments Submitted
1 Avista - Avista Corporation Mike Magruder Affirmative N/A
5 Exelon Cynthia Lee Negative Comments Submitted
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
4 LaGen Wayne Messina Clay Walker Negative Comments Submitted
1 Cleco Corporation John Lindsey Clay Walker Negative Comments Submitted
6 New York Power Authority Erick Barrios Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke None N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
1 Colorado Springs Utilities Mike Braunstein None N/A
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson None N/A
3 Southern Indiana Gas and Electric Co. Ryan Abshier Negative Comments Submitted
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Jennie Wike Affirmative N/A
6 Southern Indiana Gas and Electric Co. Erin Spence Negative Comments Submitted
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin Jennie Wike Affirmative N/A
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Terry Gifford Jennie Wike Affirmative N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Jennie Wike Affirmative N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER None N/A
1 American Transmission Company, LLC LaTroy Brumfield Affirmative N/A
5 Southern Indiana Gas and Electric Co. Larry Rogers None N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Affirmative N/A
3 Northern California Power Agency Michael Whitney Chris Carnesi Negative Comments Submitted
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Chris Carnesi Negative Comments Submitted
5 Pacific Gas and Electric Company Ed Hanson Michael Johnson Abstain N/A
5 Northern California Power Agency Jeremy Lawson Chris Carnesi Negative Comments Submitted
1 Pacific Gas and Electric Company Marco Rios Michael Johnson Abstain N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock None N/A
6 Basin Electric Power Cooperative Jerry Horner None N/A
1 NB Power Corporation Nurul Abser Affirmative N/A
5 Ontario Power Generation Inc. Constantin Chitescu David Kwan Negative Comments Submitted
1 Basin Electric Power Cooperative David Rudolph Negative Third-Party Comments
6 Austin Energy Lisa Martin Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Bret Galbraith Abstain N/A
1 Portland General Electric Co. Brooke Jockin Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Alyssia Rhoads Negative Comments Submitted
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Negative Comments Submitted
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Abstain N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Abstain N/A
1 Central Hudson Gas & Electric Corp. Frank Pace Abstain N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt Negative Comments Submitted
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Haizhen Wang Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Dan Zollner Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Bruce Reimer None N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao None N/A
6 Manitoba Hydro Simon Tanapat-Andre None N/A
5 Black Hills Corporation Derek Silbaugh None N/A
5 Cowlitz County PUD Deanna Carlson Abstain N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Carl Pineault Negative Comments Submitted
6 TECO - Tampa Electric Co. Benjamin Smith None N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
5 Cogentrix Energy Power Management, LLC Gerry Adamski Negative Comments Submitted
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund Negative Third-Party Comments
3 OTP - Otter Tail Power Company Wendi Olson Negative Third-Party Comments
5 OTP - Otter Tail Power Company Tammy Kubela None N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Affirmative N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Affirmative N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Affirmative N/A
5 National Grid USA Elizabeth Spivak None N/A
5 Evergy Derek Brown Alan Kloster Negative Comments Submitted
1 Lincoln Electric System Josh Johnson Affirmative N/A
6 Evergy Thomas ROBBEN Alan Kloster Negative Comments Submitted
3 Evergy Marcus Moor Alan Kloster Negative Comments Submitted
7 Amazon Web Services Maggy Powell Abstain N/A
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Affirmative N/A
1 Evergy Allen Klassen Alan Kloster Negative Comments Submitted
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
6 Salt River Project Bobby Olsen Negative Comments Submitted
3 Unitil Paul Krell None N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Affirmative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Michelle Longo Negative Comments Submitted
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trena Haynes Abstain N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Justin Welty Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Wei Shao Joe Tarantino Negative Comments Submitted
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Affirmative N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Amy Jones Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Tamara Evey None N/A
1 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Kyle Hussey Affirmative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Affirmative N/A
3 Cleco Corporation Maurice Paulk Clay Walker Negative Comments Submitted
1 Black Hills Corporation Seth Nelson None N/A
5 California Department of Water Resources ASM Mostafa None N/A
5 Entergy - Entergy Services, Inc. Gail Golden Affirmative N/A