Ballot Name: 2016-02 Modifications to CIP Standards | Virtualization CIP-006-7 | Non-binding Poll IN 1 NB
Voting Start Date: 3/12/2021 12:01:00 AM
Voting End Date: 3/22/2021 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 249
Total Ballot Pool: 282
Quorum: 88.3
Quorum Established Date: 3/22/2021 4:09:11 PM
Weighted Segment Value: 48.37

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 80 1 26 0.52 24 0.48 18 12
Segment: 2 8 0.5 1 0.1 4 0.4 2 1
Segment: 3 65 1 20 0.426 27 0.574 13 5
Segment: 4 14 0.9 7 0.7 2 0.2 4 1
Segment: 5 66 1 21 0.512 20 0.488 15 10
Segment: 6 40 1 12 0.462 14 0.538 10 4
Segment: 7 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 8 2 0.1 0 0 1 0.1 1 0
Segment: 9 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 10 7 0.5 2 0.2 3 0.3 2 0
Totals: 282 6 89 2.919 95 3.081 65 33
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Negative Comments Submitted
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Abstain N/A
4 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Karla Weaver None N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Negative Comments Submitted
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay Negative Comments Submitted
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Negative Comments Submitted
4 Georgia System Operations Corporation Andrea Barclay Affirmative N/A
1 Salt River Project Chris Hofmann None N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Darnez Gresham Negative Comments Submitted
3 Omaha Public Power District David Heins Negative Comments Submitted
3 Salt River Project Zack Heim Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Negative Comments Submitted
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas Abstain N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Abstain N/A
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jennifer Wright Abstain N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Negative Comments Submitted
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Negative Comments Submitted
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Negative Comments Submitted
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway Negative Comments Submitted
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Negative Comments Submitted
1 Network and Security Technologies Nicholas Lauriat Roger Fradenburgh Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Cristhian Godoy Negative Comments Submitted
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Negative Comments Submitted
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Negative Comments Submitted
3 Eversource Energy Christopher McKinnon Negative Comments Submitted
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Affirmative N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Negative Comments Submitted
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch Abstain N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Charles Norton Joe Tarantino Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Gail Elliott Abstain N/A
4 Seattle City Light Hao Li Abstain N/A
3 Pacific Gas and Electric Company Sandra Ellis Michael Johnson Negative Comments Submitted
3 Lakeland Electric Steve Marshall None N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Negative Comments Submitted
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Negative Comments Submitted
5 NB Power Corporation Rob Vance Affirmative N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Abstain N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Abstain N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Abstain N/A
5 Nebraska Public Power District Ronald Bender Abstain N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Abstain N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Negative Comments Submitted
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Affirmative N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Abstain N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Abstain N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation James Howell Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Jennie Wike Affirmative N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza Negative Comments Submitted
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Abstain N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Abstain N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Ann Carey Negative Comments Submitted
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Randhir Singh Abstain N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Abstain N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Barry Jones None N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company Anthony Stevens Negative Comments Submitted
3 Great River Energy Michael Brytowski Negative Comments Submitted
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson Abstain N/A
1 Wabash Valley Power Association Calvin Wheatley None N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
1 East Kentucky Power Cooperative Amber Skillern Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steven Taddeucci Negative Comments Submitted
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Negative Comments Submitted
5 Edison International - Southern California Edison Company Neil Shockey Negative Comments Submitted
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Abstain N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Negative Comments Submitted
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Negative Comments Submitted
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Wade Kiess Abstain N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz None N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Negative Comments Submitted
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker None N/A
5 Seattle City Light Faz Kasraie None N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jarrod Murdaugh Negative Comments Submitted
5 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Robert Loy Negative Comments Submitted
1 Tennessee Valley Authority Gabe Kurtz Abstain N/A
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott Negative Comments Submitted
3 Los Angeles Department of Water and Power Tony Skourtas Abstain N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Negative Comments Submitted
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Adrian Raducea Affirmative N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry None N/A
5 Imperial Irrigation District Tino Zaragoza Denise Sanchez Affirmative N/A
5 Lower Colorado River Authority Teresa Krabe Affirmative N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Andy Fuhrman Affirmative N/A
3 Seattle City Light Laurie Hammack Abstain N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli None N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Negative Comments Submitted
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Negative Comments Submitted
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Meaghan Connell Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Abstain N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Matthew Beilfuss Negative Comments Submitted
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Negative Comments Submitted
5 Sacramento Municipal Utility District Nicole Goi Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Ginette Lacasse Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Glen Pruitt Affirmative N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Aric Root Affirmative N/A
5 Acciona Energy North America George Brown None N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Negative Comments Submitted
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Negative Comments Submitted
6 Duke Energy Greg Cecil Abstain N/A
6 Lakeland Electric Paul Shipps Negative Comments Submitted
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Negative Comments Submitted
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Negative Comments Submitted
1 Lower Colorado River Authority James Baldwin Affirmative N/A
1 Duke Energy Laura Lee Abstain N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson Negative Comments Submitted
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Negative Comments Submitted
1 Glencoe Light and Power Commission Terry Volkmann Abstain N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Negative Comments Submitted
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Negative Comments Submitted
3 Black Hills Corporation Don Stahl Affirmative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Clay Walker Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Donna Wood None N/A
3 Imperial Irrigation District Glen Allegranza Denise Sanchez Affirmative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove Negative Comments Submitted
1 Seattle City Light Michael Jang Abstain N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas John Galloway Negative Comments Submitted
1 City Utilities of Springfield, Missouri Michael Bowman Affirmative N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Affirmative N/A
6 Omaha Public Power District Shonda McCain Negative Comments Submitted
3 Duke Energy Lee Schuster Abstain N/A
1 ATCO Electric Dan Bamber Abstain N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Duan Gavel Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Foung Mua Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Negative Comments Submitted
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Abstain N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson None N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Abstain N/A
1 SaskPower Wayne Guttormson Abstain N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Negative Comments Submitted
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Affirmative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jonathan Robbins Abstain N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Brandon Gleason Negative Comments Submitted
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Abstain N/A
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Affirmative N/A
5 Austin Energy Michael Dillard Affirmative N/A
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Affirmative N/A
5 NRG - NRG Energy, Inc. Patricia Lynch Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen Truong Le Negative Comments Submitted
8 Florida Reliability Coordinating Council – Member Services Division Vince Ordax Abstain N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson Abstain N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch None N/A
2 California ISO Jamie Johnson Negative Comments Submitted
5 Lakeland Electric Becky Rinier None N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Marcus Bortman Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas None N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Tom Foster Elizabeth Davis Affirmative N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger None N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jessica Lopez Affirmative N/A
5 Orlando Utilities Commission Dania Colon Negative Comments Submitted
1 Orlando Utilities Commission Aaron Staley None N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax Negative Comments Submitted
1 APS - Arizona Public Service Co. Daniela Atanasovski Affirmative N/A
6 NRG - NRG Energy, Inc. Martin Sidor Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Negative Comments Submitted
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Affirmative N/A
6 Black Hills Corporation Brooke Voorhees Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson Negative Comments Submitted
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall Negative Comments Submitted
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Abstain N/A
1 Imperial Irrigation District Jesus Sammy Alcaraz Denise Sanchez Affirmative N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Abstain N/A
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu Abstain N/A
3 Orlando Utilities Commission Ballard Mutters Negative Comments Submitted
6 AEP JT Kuehne Abstain N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Abstain N/A
3 AEP Kent Feliks Abstain N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jeremy Lorigan Abstain N/A
5 EDP Renewables North America LLC Heather Morgan None N/A
5 AEP Thomas Foltz Abstain N/A
6 Seattle City Light Brian Belger None N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Negative Comments Submitted
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Rachel Snead Negative Comments Submitted
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Lindsay Wickizer Negative Comments Submitted
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Abstain N/A
6 Imperial Irrigation District Diana Torres Denise Sanchez Affirmative N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Negative Comments Submitted
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Renee Leidel Negative Comments Submitted
10 Midwest Reliability Organization William Steiner Affirmative N/A
5 New York Power Authority Shivaz Chopra Negative Comments Submitted
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank None N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson Abstain N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
3 New York Power Authority David Rivera Negative Comments Submitted
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. Jennifer Bray Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Negative Comments Submitted
3 Exelon Kinte Whitehead Negative Comments Submitted
6 Exelon Becky Webb Negative Comments Submitted
5 Exelon Cynthia Lee Negative Comments Submitted
1 Avista - Avista Corporation Mike Magruder Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Negative Comments Submitted
4 LaGen Wayne Messina Clay Walker Affirmative N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Clay Walker Affirmative N/A
6 New York Power Authority Erick Barrios Negative Comments Submitted
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Negative Comments Submitted
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
1 Colorado Springs Utilities Mike Braunstein Affirmative N/A
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson Affirmative N/A
3 Southern Indiana Gas and Electric Co. Ryan Abshier Negative Comments Submitted
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Jennie Wike Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin Jennie Wike Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Terry Gifford Jennie Wike Affirmative N/A
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Jennie Wike Affirmative N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER None N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Abstain N/A
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Abstain N/A
3 Northern California Power Agency Michael Whitney None N/A
5 Pacific Gas and Electric Company Ed Hanson Michael Johnson Negative Comments Submitted
5 Northern California Power Agency Marty Hostler Negative Comments Submitted
1 Pacific Gas and Electric Company Marco Rios Michael Johnson Negative Comments Submitted
6 Basin Electric Power Cooperative Jerry Horner Negative Comments Submitted
1 NB Power Corporation Nurul Abser Affirmative N/A
5 Ontario Power Generation Inc. Constantin Chitescu Negative Comments Submitted
1 Basin Electric Power Cooperative David Rudolph None N/A
6 Austin Energy Lisa Martin Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Negative Comments Submitted
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Bret Galbraith Abstain N/A
5 Black Hills Corporation Derek Silbaugh Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. Brooke Jockin Abstain N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Alyssia Rhoads Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Affirmative N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Affirmative N/A
1 Central Hudson Gas & Electric Corp. Frank Pace Negative Comments Submitted
1 Lakeland Electric Larry Watt None N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Avani Pandya Negative Comments Submitted
3 Portland General Electric Co. Dan Zollner Abstain N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Negative Comments Submitted
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
5 Cowlitz County PUD Deanna Carlson Abstain N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Carl Pineault Negative Comments Submitted
6 TECO - Tampa Electric Co. Benjamin Smith None N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
5 Cogentrix Energy Power Management, LLC Gerry Adamski Abstain N/A
5 NovaSource Power Services Kristina Marriott None N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
1 CPS Energy Gladys DeLaO None N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Negative Comments Submitted
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Abstain N/A
5 Evergy Derek Brown Negative Comments Submitted
1 Lincoln Electric System Josh Johnson Abstain N/A
6 Evergy Thomas ROBBEN Negative Comments Submitted
3 Evergy Marcus Moor Negative Comments Submitted
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Affirmative N/A
1 Evergy Allen Klassen Negative Comments Submitted
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Negative Comments Submitted
6 Salt River Project Bobby Olsen Affirmative N/A
3 Unitil Paul Krell None N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Negative Comments Submitted
1 PPL Electric Utilities Corporation Michelle Longo None N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mickey Bellard Abstain N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Justin Welty None N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Wei Shao Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Abstain N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Abstain N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Amy Jones Abstain N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Abstain N/A
1 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Kyle Hussey Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Tamara Evey Abstain N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Negative Comments Submitted
3 Cleco Corporation Maurice Paulk Clay Walker Affirmative N/A
1 Black Hills Corporation Seth Nelson Affirmative N/A
5 Entergy - Entergy Services, Inc. Gail Golden None N/A