Ballot Name: 2019-03 Cyber Security Supply Chain Risks CIP-005-7, CIP-010-4, & CIP-013-2 FN 4 ST
Voting Start Date: 10/7/2020 12:02:01 PM
Voting End Date: 10/16/2020 8:00:00 PM
Ballot Type: ST
Ballot Activity: FN
Ballot Series: 4
Total # Votes: 249
Total Ballot Pool: 298
Quorum: 83.56
Quorum Established Date: 10/7/2020 4:39:15 PM
Weighted Segment Value: 76.76

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 80 1 54 0.794 14 0.206 0 3 9
Segment: 2 6 0.6 4 0.4 2 0.2 0 0 0
Segment: 3 67 1 43 0.811 10 0.189 0 2 12
Segment: 4 20 1 10 0.714 4 0.286 0 0 6
Segment: 5 69 1 45 0.804 11 0.196 0 2 11
Segment: 6 45 1 26 0.813 6 0.188 0 2 11
Segment: 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 8 3 0.1 1 0.1 0 0 0 2 0
Segment: 9 1 0 0 0 0 0 0 1 0
Segment: 10 7 0.6 4 0.4 2 0.2 0 1 0
Totals: 298 6.3 187 4.836 49 1.464 0 13 49
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Abstain N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Affirmative N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Pool Aaron Casto Truong Le None N/A
5 Lower Colorado River Authority Teresa Krabe Affirmative N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Affirmative N/A
1 Network and Security Technologies Nicholas Lauriat Roger Fradenburgh Negative N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Mike Marshall Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Affirmative N/A
5 Northern California Power Agency Jeremy Lawson Negative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jonathan Robbins Affirmative N/A
1 Orlando Utilities Commission Aaron Staley Affirmative N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Affirmative N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trena Haynes Affirmative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Donna Wood Negative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Affirmative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Negative N/A
5 Tri-State G and T Association, Inc. Ryan Walter None N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Barry Jones Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Negative N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank Affirmative N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Affirmative N/A
1 Tennessee Valley Authority Gabe Kurtz Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Affirmative N/A
6 Talen Energy Marketing, LLC Jennifer Hohenshilt Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza Affirmative N/A
1 Duke Energy Laura Lee Affirmative N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Glen Pruitt Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Meaghan Connell Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Affirmative N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Bret Galbraith Affirmative N/A
1 Imperial Irrigation District Jesus Sammy Alcaraz Affirmative N/A
3 Imperial Irrigation District Glen Allegranza Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Affirmative N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
5 National Grid USA Elizabeth Spivak Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Gail Elliott Negative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Pend Oreille County Kevin Conway Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization William Steiner Negative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Affirmative N/A
3 Eversource Energy Christopher McKinnon None N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Negative N/A
6 Western Area Power Administration Erin Green Affirmative N/A
1 City Water, Light and Power of Springfield, IL Chris Daniels None N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Affirmative N/A
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Affirmative N/A
6 Xcel Energy, Inc. Carrie Dixon Affirmative N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Negative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Negative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Negative N/A
1 Lincoln Electric System Josh Johnson Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Alyssia Rhoads Negative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Negative N/A
1 Colorado Springs Utilities Mike Braunstein Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Affirmative N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Negative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Charles Norton Joe Tarantino Negative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Nicole Goi Joe Tarantino Negative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Foung Mua Joe Tarantino Negative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Wei Shao Joe Tarantino Negative N/A
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson None N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Joe Tarantino Negative N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Abstain N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steven Taddeucci Affirmative N/A
3 OTP - Otter Tail Power Company Wendi Olson Affirmative N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Duan Gavel None N/A
3 Seattle City Light Laurie Hammack Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Cristhian Godoy Negative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Negative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Chelsey Neil Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Negative N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Nicolas Pacholski Affirmative N/A
5 Imperial Irrigation District Tino Zaragoza Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Jennie Wike Affirmative N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Clarice Zellmer Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jessica Lopez Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Negative N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Negative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Negative N/A
8 Roger Zaklukiewicz Roger Zaklukiewicz Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Avani Pandya Negative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon None N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Affirmative N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Mark Ciufo Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Ronald Bender Affirmative N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli Negative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Abstain N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Clay Walker Affirmative N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Abstain N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Affirmative N/A
3 Black Hills Corporation Don Stahl None N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Affirmative N/A
5 Black Hills Corporation Derek Silbaugh None N/A
1 Black Hills Corporation Seth Nelson None N/A
5 Austin Energy Michael Dillard Affirmative N/A
5 Seattle City Light Faz Kasraie Affirmative N/A
6 Austin Energy Lisa Martin Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin Jennie Wike Affirmative N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Affirmative N/A
8 Florida Reliability Coordinating Council – Member Services Division Vince Ordax Abstain N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Matthew Beilfuss Affirmative N/A
5 San Miguel Electric Cooperative, Inc. Lana Smith Affirmative N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax Affirmative N/A
5 Enel Green Power Mat Bunch None N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Affirmative N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Tamara Evey Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Marcus Bortman Affirmative N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Negative N/A
4 Austin Energy Jun Hua Affirmative N/A
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway Affirmative N/A
1 Santee Cooper Chris Wagner Negative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Affirmative N/A
1 Glencoe Light and Power Commission Terry Volkmann Affirmative N/A
3 Santee Cooper James Poston Negative N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis Negative N/A
6 Santee Cooper Marty Watson Negative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Jennie Wike Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Rachel Snead Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall None N/A
5 Great River Energy Jacalynn Bentz Affirmative N/A
1 American Transmission Company, LLC LaTroy Brumfield Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Truong Le None N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Jennie Wike Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder Truong Le None N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Daniela Atanasovski Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Truong Le None N/A
3 Florida Municipal Power Agency Dale Ray Truong Le None N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Affirmative N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER Affirmative N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Selene Willis Affirmative N/A
1 Arkansas Electric Cooperative Corporation Jennifer Loiacano None N/A
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Affirmative N/A
5 New York Power Authority Zahid Qayyum Affirmative N/A
3 AES - Indianapolis Power and Light Co. Colleen Campbell Abstain N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin None N/A
6 Colorado Springs Utilities Melissa Brown None N/A
1 Central Hudson Gas & Electric Corp. Frank Pace Negative N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Ginette Lacasse None N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Abstain N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Affirmative N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Carl Pineault Abstain N/A
1 City Utilities of Springfield, Missouri Michael Buyce Affirmative N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Joseph Neglia Affirmative N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Jose Avendano Mora Affirmative N/A
4 North Carolina Electric Membership Corporation Richard McCall Scott Brame Negative N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
6 New York Power Authority Erick Barrios Affirmative N/A
3 Lakeland Electric Steve Marshall Affirmative N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Negative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Adrian Raducea None N/A
5 Ontario Power Generation Inc. Constantin Chitescu Negative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
5 North Carolina Electric Membership Corporation John Cook Scott Brame Negative N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas Affirmative N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jeremy Lorigan Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. Brooke Jockin None N/A
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu Negative N/A
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jennifer Wright Affirmative N/A
4 Northern California Power Agency Marty Hostler None N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Terry Gifford Jennie Wike Affirmative N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson None N/A
3 Portland General Electric Co. Dan Zollner None N/A
6 Edison International - Southern California Edison Company Kenya Streeter None N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Darnez Gresham Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason None N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Negative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt Affirmative N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Bruce Reimer Affirmative N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak Affirmative N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Tony Skourtas Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
6 Black Hills Corporation Eric Scherr Abstain N/A
6 Powerex Corporation Gordon Dobson-Mack None N/A
3 Salt River Project Zack Heim Affirmative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
3 Pacific Gas and Electric Company Sandra Ellis Michael Johnson Affirmative N/A
1 Salt River Project Chris Hofmann Affirmative N/A
1 Pacific Gas and Electric Company Marco Rios Michael Johnson Affirmative N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson Negative N/A
6 Salt River Project Bobby Olsen Affirmative N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Negative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Benjamin Winslett Negative N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Aidan Gallegos Affirmative N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Abstain N/A
4 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Karla Weaver Affirmative N/A
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney None N/A
3 Platte River Power Authority Wade Kiess Affirmative N/A
3 Omaha Public Power District David Heins Affirmative N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Affirmative N/A
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Amy Bratkovic Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Steve Ritscher Affirmative N/A
5 Entergy - Entergy Services, Inc. Gail Golden Affirmative N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Brett Jacobs None N/A
3 North Carolina Electric Membership Corporation Chris DiMisa Scott Brame Negative N/A
1 Oncor Electric Delivery Lee Maurer Tho Tran Affirmative N/A
1 Platte River Power Authority Matt Thompson None N/A
4 American Public Power Association Jack Cashin None N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry Affirmative N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Affirmative N/A
4 National Rural Electric Cooperative Association Paul McCurley None N/A
1 NB Power Corporation Nurul Abser Abstain N/A
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Affirmative N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas John Galloway Negative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Affirmative N/A
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
5 NaturEner USA, LLC Spencer Weiss None N/A
1 SaskPower Wayne Guttormson Abstain N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Affirmative N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Affirmative N/A
5 Exelon Cynthia Lee Affirmative N/A
6 Exelon Becky Webb Affirmative N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Andy Fuhrman Affirmative N/A
3 Arkansas Electric Cooperative Corporation Mark Gann None N/A
5 Pacific Gas and Electric Company Ed Hanson Michael Johnson Affirmative N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Clay Walker Affirmative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Clay Walker Affirmative N/A
3 Cleco Corporation Maurice Paulk Clay Walker Affirmative N/A
1 East Kentucky Power Cooperative Amber Skillern Negative N/A
6 Muscatine Power and Water Nick Burns Negative N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Lindsay Wickizer Affirmative N/A
3 East Kentucky Power Cooperative Patrick Woods Negative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Michelle Longo Affirmative N/A
5 Orlando Utilities Commission Dania Colon Affirmative N/A
5 East Kentucky Power Cooperative David Meade Negative N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Affirmative N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Affirmative N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Affirmative N/A
6 Omaha Public Power District Shonda McCain None N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi None N/A
3 AEP Kent Feliks Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Affirmative N/A
6 AEP JT Kuehne None N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Aric Root None N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Negative N/A
2 California ISO Jamie Johnson Affirmative N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Affirmative N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Abstain N/A
1 Allete - Minnesota Power, Inc. Jamie Monette None N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski None N/A
3 Intermountain REA Pam Feuerstein None N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. maria pardo Affirmative N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden None N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson None N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski None N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen None N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson None N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynn Murphy Affirmative N/A
5 SunPower Bradley Collard None N/A
6 Evergy Thomas ROBBEN Affirmative N/A
1 Evergy Allen Klassen Affirmative N/A
3 Evergy Marcus Moor Affirmative N/A
5 Evergy Derek Brown Affirmative N/A