Ballot Name: 2019-02 BES Cyber System Information Access Management Implementation Plan AB 2 OT
Voting Start Date: 9/11/2020 12:01:00 AM
Voting End Date: 9/21/2020 8:00:00 PM
Ballot Type: OT
Ballot Activity: AB
Ballot Series: 2
Total # Votes: 222
Total Ballot Pool: 274
Quorum: 81.02
Quorum Established Date: 9/21/2020 3:09:50 PM
Weighted Segment Value: 50.49

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 78 1 29 0.483 31 0.517 0 5 13
Segment: 2 2 0.2 0 0 2 0.2 0 0 0
Segment: 3 58 1 25 0.568 19 0.432 0 4 10
Segment: 4 17 1 6 0.545 5 0.455 0 1 5
Segment: 5 67 1 29 0.58 21 0.42 0 5 12
Segment: 6 45 1 15 0.5 15 0.5 1 3 11
Segment: 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 8 1 0 0 0 0 0 0 1 0
Segment: 9 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 10 6 0.3 1 0.1 2 0.2 0 2 1
Totals: 274 5.5 105 2.777 95 2.723 1 21 52
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Negative Third-Party Comments
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Cristhian Godoy Negative Third-Party Comments
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon None N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Negative Comments Submitted
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Affirmative N/A
5 Ontario Power Generation Inc. Constantin Chitescu Negative Third-Party Comments
5 Edison International - Southern California Edison Company Neil Shockey Affirmative N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York William Winters Negative Third-Party Comments
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Affirmative N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson Affirmative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jonathan Robbins Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Negative Third-Party Comments
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Negative Comments Submitted
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company Anthony Stevens Affirmative N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Affirmative N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Negative Third-Party Comments
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Negative Third-Party Comments
5 NRG - NRG Energy, Inc. Patricia Lynch Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Negative Third-Party Comments
1 Western Area Power Administration sean erickson Barry Jones Negative Third-Party Comments
1 Edison International - Southern California Edison Company Jose Avendano Mora Negative Third-Party Comments
1 Ameren - Ameren Services Tamara Evey Negative Comments Submitted
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Negative Comments Submitted
6 Black Hills Corporation Brooke Voorhees None N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Negative Third-Party Comments
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Negative Comments Submitted
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Negative Comments Submitted
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Negative Comments Submitted
5 Sacramento Municipal Utility District Nicole Goi Joe Tarantino Negative Comments Submitted
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Negative Comments Submitted
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Negative Comments Submitted
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Joe Tarantino Negative Comments Submitted
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Gail Elliott Negative Third-Party Comments
6 Seattle City Light Brian Belger None N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Tim Womack Affirmative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jessica Lopez Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li None N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynn Murphy Affirmative N/A
6 Western Area Power Administration Erin Green Negative Third-Party Comments
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jennifer Wright Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Negative Comments Submitted
1 Tennessee Valley Authority Gabe Kurtz Negative Comments Submitted
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Affirmative N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Negative Third-Party Comments
1 City Utilities of Springfield, Missouri Michael Buyce Negative Third-Party Comments
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Abstain N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Affirmative N/A
1 SaskPower Wayne Guttormson Negative Comments Submitted
1 Allete - Minnesota Power, Inc. Jamie Monette Negative Third-Party Comments
1 APS - Arizona Public Service Co. Daniela Atanasovski Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization William Steiner None N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Kelsi Rigby Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Marcus Bortman Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Amy Jones Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Renee Leidel Negative Third-Party Comments
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Darnez Gresham Negative Comments Submitted
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Jennie Wike None N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Negative Comments Submitted
5 Austin Energy Lisa Martin Affirmative N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Chelsey Neil Affirmative N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Matthew Beilfuss Affirmative N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Affirmative N/A
1 Glencoe Light and Power Commission Terry Volkmann Negative Third-Party Comments
1 Network and Security Technologies Nicholas Lauriat Roger Fradenburgh Negative Comments Submitted
1 Public Utility District No. 1 of Pend Oreille County Kevin Conway Abstain N/A
1 Seattle City Light Michael Jang None N/A
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
6 Basin Electric Power Cooperative Jerry Horner Negative Third-Party Comments
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Andy Fuhrman Negative Comments Submitted
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Wade Kiess Abstain N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax None N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove Affirmative N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott Affirmative N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jarrod Murdaugh Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson None N/A
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder Truong Le Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Truong Le Affirmative N/A
3 Florida Municipal Power Agency Dale Ray Truong Le Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Truong Le Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Mark Ciufo Negative Comments Submitted
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Affirmative N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry Abstain N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Jennie Wike None N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Negative Third-Party Comments
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
3 Lakeland Electric Steve Marshall None N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Negative Comments Submitted
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Tony Skourtas None N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Kjersti Drott Negative Comments Submitted
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza Affirmative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Negative Comments Submitted
5 Talen Generation, LLC Donald Lock None N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt None N/A
5 Lakeland Electric Becky Rinier None N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay Affirmative N/A
3 Eversource Energy Sharon Flannery Affirmative N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Affirmative N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Negative Third-Party Comments
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Abstain N/A
1 Black Hills Corporation Seth Nelson None N/A
5 Black Hills Corporation Derek Silbaugh None N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Bret Galbraith Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steven Taddeucci Affirmative N/A
6 New York Power Authority Erick Barrios Negative Comments Submitted
6 Talen Energy Marketing, LLC Jennifer Hohenshilt None N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Affirmative N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Negative Comments Submitted
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Negative Third-Party Comments
6 Muscatine Power and Water Nick Burns Negative Third-Party Comments
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
3 Westar Energy Bryan Taggart Affirmative N/A
5 Westar Energy Derek Brown Affirmative N/A
6 Westar Energy Grant Wilkerson Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Negative Comments Submitted
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik None N/A
1 Westar Energy Allen Klassen Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Negative Comments Submitted
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
3 Black Hills Corporation Don Stahl None N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Joseph Neglia Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Affirmative N/A
5 Northern California Power Agency Marty Hostler Negative Comments Submitted
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Andrea Barclay Negative Comments Submitted
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Negative Comments Submitted
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund None N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Affirmative N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Abstain N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Negative Third-Party Comments
5 Entergy - Entergy Services, Inc. Gail Golden None N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Brett Jacobs None N/A
3 OTP - Otter Tail Power Company Wendi Olson None N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason None N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Negative Third-Party Comments
3 New York Power Authority David Rivera Negative Comments Submitted
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu Negative Comments Submitted
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Affirmative N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Affirmative N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Negative Comments Submitted
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Abstain N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Negative Third-Party Comments
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
1 Platte River Power Authority Matt Thompson Affirmative N/A
5 JEA John Babik Abstain N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Brandon Gleason Negative Third-Party Comments
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. David Reinecke Affirmative N/A
5 Imperial Irrigation District Tino Zaragoza Affirmative N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff None N/A
6 Imperial Irrigation District Diana Torres Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Ginette Lacasse Negative Comments Submitted
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Meaghan Connell Negative Comments Submitted
1 Imperial Irrigation District Jesus Sammy Alcaraz Affirmative N/A
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Negative Comments Submitted
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Negative Comments Submitted
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Aidan Gallegos None N/A
1 NB Power Corporation Nurul Abser Abstain N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Negative Third-Party Comments
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Carl Pineault Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin Jennie Wike None N/A
3 Imperial Irrigation District Glen Allegranza Affirmative N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson None N/A
3 Portland General Electric Co. Dan Zollner None N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER Affirmative N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Affirmative N/A
3 Pacific Gas and Electric Company Sandra Ellis Michael Johnson Affirmative N/A
1 Pacific Gas and Electric Company Marco Rios Michael Johnson Affirmative N/A
1 Santee Cooper Chris Wagner Abstain N/A
6 Santee Cooper Marty Watson Abstain N/A
3 Santee Cooper James Poston Abstain N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis Abstain N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Janet OBrien Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin None N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Preston Walker Affirmative N/A
1 Gainesville Regional Utilities David Owens Truong Le Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Negative Comments Submitted
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Jennie Wike None N/A
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Negative Comments Submitted
1 Portland General Electric Co. Brooke Jockin None N/A
5 Pacific Gas and Electric Company Ed Hanson Michael Johnson Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Terry Gifford Jennie Wike None N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Negative Third-Party Comments
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden Negative Comments Submitted
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Negative Third-Party Comments
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jeremy Lorigan Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Rachel Snead Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Ronald Bender Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Abstain N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Negative Comments Submitted
6 Powerex Corporation Gordon Dobson-Mack Negative Third-Party Comments
1 American Transmission Company, LLC LaTroy Brumfield Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Negative Comments Submitted
5 New York Power Authority Shivaz Chopra Negative Comments Submitted
4 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Karla Weaver Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Negative Comments Submitted
3 Exelon Kinte Whitehead Negative Comments Submitted
5 Exelon Cynthia Lee Negative Comments Submitted
6 Exelon Becky Webb Negative Comments Submitted
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Duan Gavel None N/A
5 Enel Green Power Mat Bunch Abstain N/A
6 Xcel Energy, Inc. Carrie Dixon Negative No Comment Submitted
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Negative Third-Party Comments
5 Xcel Energy, Inc. Gerry Huitt Negative Third-Party Comments
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Aric Root Affirmative N/A
1 Memphis Light, Gas and Water Division Allan Long None N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Negative Comments Submitted
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Negative Comments Submitted
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Negative Comments Submitted
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Negative Comments Submitted
5 Great River Energy Jacalynn Bentz Negative Third-Party Comments
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Negative Third-Party Comments
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Negative Third-Party Comments
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Negative Third-Party Comments
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Negative Third-Party Comments
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Negative Third-Party Comments
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Alyssia Rhoads Negative Third-Party Comments
5 AEP Thomas Foltz Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Affirmative N/A
1 Oncor Electric Delivery Lee Maurer Tho Tran Affirmative N/A
6 AEP JT Kuehne Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Negative Comments Submitted
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Affirmative N/A
5 Cogentrix Energy Power Management, LLC Gerry Adamski None N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mickey Bellard Affirmative N/A
5 Cowlitz County PUD Deanna Carlson Affirmative N/A
8 Florida Reliability Coordinating Council – Member Services Division Vince Ordax Abstain N/A
3 AEP Kent Feliks Affirmative N/A
6 Lakeland Electric Paul Shipps None N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Abstain N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Abstain N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Abstain N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Abstain N/A
4 National Rural Electric Cooperative Association Paul McCurley None N/A
4 Arkansas Electric Cooperative Corporation Alice Wright None N/A
1 Arkansas Electric Cooperative Corporation Jennifer Loiacano None N/A
6 Arkansas Electric Cooperative Corporation Bruce Walkup None N/A
3 Arkansas Electric Cooperative Corporation Mark Gann None N/A
5 Arkansas Electric Cooperative Corporation Adrian Harris None N/A
1 East Kentucky Power Cooperative Amber Skillern Negative Third-Party Comments
3 East Kentucky Power Cooperative Patrick Woods Negative Third-Party Comments
1 Duke Energy Laura Lee Abstain N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. Jennifer Bray Negative Comments Submitted
5 East Kentucky Power Cooperative mark brewer Negative Third-Party Comments
3 Wabash Valley Power Association Susan Sosbe None N/A
5 SunPower Bradley Collard None N/A
6 Evergy Thomas ROBBEN None N/A
1 Evergy Allen Klassen None N/A
3 Evergy Marcus Moor None N/A
5 Evergy Derek Brown None N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Robert Loy None N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Ann Carey None N/A