Ballot Name: Technical Rationale for Reliability Standards EOP-008-2 Non-Binding Poll IN 1 NB
Voting Start Date: 4/10/2020 12:01:00 AM
Voting End Date: 4/20/2020 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 213
Total Ballot Pool: 259
Quorum: 82.24
Quorum Established Date: 4/20/2020 4:37:09 PM
Weighted Segment Value: 87.77

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 69 1 49 0.891 6 0.109 8 6
Segment: 2 7 0.6 6 0.6 0 0 0 1
Segment: 3 58 1 38 0.884 5 0.116 4 11
Segment: 4 14 0.9 7 0.7 2 0.2 1 4
Segment: 5 56 1 32 0.865 5 0.135 7 12
Segment: 6 46 1 27 0.844 5 0.156 4 10
Segment: 7 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 8 2 0.1 1 0.1 0 0 1 0
Segment: 9 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0
Segment: 10 6 0.4 4 0.4 0 0 0 2
Totals: 259 6.1 165 5.383 23 0.717 25 46
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Abstain N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Affirmative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Luiggi Beretta Negative Comments Submitted
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Abstain N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall Abstain N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Affirmative N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Affirmative N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Abstain N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Kjersti Drott Negative Comments Submitted
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Affirmative N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Affirmative N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Affirmative N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Neil Shockey Affirmative N/A
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Affirmative N/A
6 Basin Electric Power Cooperative Jerry Horner Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Affirmative N/A
5 Northern California Power Agency Marty Hostler Negative Comments Submitted
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Affirmative N/A
1 SaskPower Wayne Guttormson Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy None N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Andy Fuhrman Affirmative N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay Affirmative N/A
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Negative Comments Submitted
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
4 Northern California Power Agency Scott Tomashefsky None N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Affirmative N/A
6 Salt River Project Bobby Olsen Negative Comments Submitted
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen Affirmative N/A
5 Black Hills Corporation Derek Silbaugh None N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Abstain N/A
1 Ohio Valley Electric Corporation Scott Cunningham Abstain N/A
6 AEP - AEP Marketing Yee Chou Abstain N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Abstain N/A
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway None N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Negative Comments Submitted
6 Black Hills Corporation Eric Scherr None N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Daniela Atanasovski Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Kelsi Rigby Affirmative N/A
1 Glencoe Light and Power Commission Terry Volkmann None N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Affirmative N/A
5 Ontario Power Generation Inc. Constantin Chitescu Affirmative N/A
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Affirmative N/A
5 Cowlitz County PUD Deanna Carlson Abstain N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Rachel Snead Abstain N/A
1 Tennessee Valley Authority Gabe Kurtz Affirmative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jonathan Robbins Abstain N/A
4 Georgia System Operations Corporation Andrea Barclay Affirmative N/A
5 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen Truong Le None N/A
3 AEP Kent Feliks Abstain N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney None N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson Negative Comments Submitted
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
6 New York Power Authority Erick Barrios Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Chinedu Ochonogor Affirmative N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer None N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York William Winters Daniel Valle Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Christopher Overberg Affirmative N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Affirmative N/A
1 City Utilities of Springfield, Missouri Michael Buyce Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Affirmative N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Vivian Moser Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Affirmative N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza None N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
5 Entergy Jamie Prater None N/A
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jennifer Wright Affirmative N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas Affirmative N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur Affirmative N/A
4 Austin Energy Jun Hua Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company Anthony Stevens Abstain N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Affirmative N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino None N/A
3 AES - Indianapolis Power and Light Co. Colleen Campbell Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim None N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas Kathleen Goodman Affirmative N/A
1 Westar Energy Allen Klassen Douglas Webb Affirmative N/A
5 Westar Energy Derek Brown Douglas Webb Affirmative N/A
6 Westar Energy James McBee Douglas Webb Affirmative N/A
3 Westar Energy Marcus Moor Douglas Webb Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Affirmative N/A
5 Austin Energy Lisa Martin Affirmative N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Dmitriy Bazylyuk Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy None N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Affirmative N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jarrod Murdaugh Affirmative N/A
1 Lincoln Electric System Danny Pudenz Affirmative N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert None N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Jennie Wike Negative Comments Submitted
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker None N/A
1 Dairyland Power Cooperative Renee Leidel Affirmative N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt Affirmative N/A
6 Lakeland Electric Paul Shipps Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl None N/A
1 Salt River Project Chris Hofmann Negative Comments Submitted
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove Affirmative N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey None N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Negative Comments Submitted
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott Affirmative N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Meaghan Connell Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Ginette Lacasse Affirmative N/A
3 Salt River Project Zack Heim Negative Comments Submitted
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Affirmative N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik None N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Affirmative N/A
5 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Bret Galbraith Abstain N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Janet OBrien Affirmative N/A
1 NB Power Corporation Nurul Abser Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson None N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Truong Le None N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Terry Gifford Jennie Wike Negative Comments Submitted
5 Duke Energy Dale Goodwine Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Davis Jelusich Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Affirmative N/A
5 NaturEner USA, LLC Spencer Weiss None N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Orlando Utilities Commission Dania Colon Affirmative N/A
3 Eversource Energy Sharon Flannery Affirmative N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla None N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker None N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Jennie Wike Negative Comments Submitted
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson None N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li None N/A
6 Colorado Springs Utilities Melissa Brown None N/A
3 Black Hills Corporation Don Stahl None N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Jennie Wike Negative Comments Submitted
1 Seattle City Light Pawel Krupa Affirmative N/A
1 Black Hills Corporation Seth Nelson None N/A
6 Edison International - Southern California Edison Company Kenya Streeter None N/A
3 Portland General Electric Co. Dan Zollner None N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Affirmative N/A
5 Seattle City Light Faz Kasraie None N/A
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Nicole Goi Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. Angela Gaines Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Tony Skourtas Affirmative N/A
6 Muscatine Power and Water Nick Burns None N/A
5 National Grid USA Elizabeth Spivak None N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry Affirmative N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Darnez Gresham Affirmative N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Affirmative N/A
3 Lakeland Electric Patricia Boody Affirmative N/A
2 California ISO Jamie Johnson Affirmative N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Wade Kiess Affirmative N/A
1 Platte River Power Authority Matt Thompson Affirmative N/A
8 Florida Reliability Coordinating Council – Member Services Division Vince Ordax Abstain N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin Jennie Wike Negative Comments Submitted
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Affirmative N/A
1 Duke Energy Laura Lee Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon None N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Adrian Raducea None N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak None N/A
1 Santee Cooper Chris Wagner Abstain N/A
3 Santee Cooper James Poston Abstain N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Affirmative N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis Abstain N/A
6 Santee Cooper Michael Brown Abstain N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund Affirmative N/A
1 Allete - Minnesota Power, Inc. Jamie Monette Affirmative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Abstain N/A
1 Public Utility District No. 1 of Pend Oreille County Kevin Conway Affirmative N/A
5 Tri-State G and T Association, Inc. Ryan Walter Negative Comments Submitted
1 JEA Joe McClung Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Stephanie Burns Abstain N/A
1 Exelon Daniel Gacek Affirmative N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Affirmative N/A
5 Exelon Cynthia Lee Affirmative N/A
6 Exelon Becky Webb Affirmative N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Negative Comments Submitted
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli None N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Affirmative N/A
6 Seattle City Light Brian Belger None N/A
1 Manitoba Hydro Bruce Reimer Affirmative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil None N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
3 City Water, Light and Power of Springfield, IL Shaun Anders None N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Negative Comments Submitted
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
1 CMS Energy - Consumers Energy Company Donald Lynd Negative Comments Submitted
6 Entergy Julie Hall None N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank None N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Dwayne Parker Negative Comments Submitted
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Negative Comments Submitted
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER None N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Preston Walker None N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Affirmative N/A
5 Great River Energy Jacalynn Bentz Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu Abstain N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Affirmative N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Abstain N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Abstain N/A
6 Powerex Corporation Gordon Dobson-Mack Abstain N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Affirmative N/A
3 Northern California Power Agency Michael Whitney Negative Comments Submitted
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Negative Comments Submitted
1 GridLiance Holdco, LP Randy Cleland Affirmative N/A