Ballot Name: 2016-02 Modifications to CIP Standards CIP-002-6 Non-binding Poll AB 4 NB
Voting Start Date: 12/6/2019 12:01:00 AM
Voting End Date: 12/16/2019 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: AB
Ballot Series: 4
Total # Votes: 268
Total Ballot Pool: 331
Quorum: 80.97
Quorum Established Date: 12/16/2019 4:34:18 PM
Weighted Segment Value: 97.74

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 85 1 54 0.982 1 0.018 15 15
Segment: 2 7 0.3 3 0.3 0 0 1 3
Segment: 3 80 1 53 0.964 2 0.036 9 16
Segment: 4 20 1 13 0.929 1 0.071 3 3
Segment: 5 77 1 52 0.981 1 0.019 9 15
Segment: 6 51 1 34 1 0 0 7 10
Segment: 7 1 0 0 0 0 0 0 1
Segment: 8 2 0.2 2 0.2 0 0 0 0
Segment: 9 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0
Segment: 10 7 0.4 4 0.4 0 0 3 0
Totals: 331 6 216 5.855 5 0.145 47 63
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Affirmative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Lee Abstain N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Affirmative N/A
3 Xcel Energy, Inc. Ray Jasicki None N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli None N/A
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Affirmative N/A
5 Austin Energy Lisa Martin Affirmative N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. Angela Gaines None N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Abstain N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Andy Fuhrman None N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Affirmative N/A
1 City Utilities of Springfield, Missouri Michael Buyce None N/A
4 Austin Energy Jun Hua Affirmative N/A
6 Entergy Julie Hall None N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula None N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Brandon Gleason Abstain N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Abstain N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen None N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Christopher Overberg Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Abstain N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas None N/A
5 Lakeland Electric Becky Rinier None N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. James Meyer Negative Comments Submitted
6 Salt River Project Bobby Olsen None N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Sean Cavote None N/A
5 TECO - Tampa Electric Co. Dave Pickles Abstain N/A
5 Ontario Power Generation Inc. Constantin Chitescu Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York William Winters Daniel Valle Affirmative N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams Affirmative N/A
6 AEP - AEP Marketing Yee Chou Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Affirmative N/A
3 City of Vero Beach Ginny Beigel None N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder Truong Le Affirmative N/A
3 Cleco Corporation Michelle Corley Louis Guidry Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Brandon McCormick None N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Neil Shockey Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Vivian Moser Affirmative N/A
1 Tennessee Valley Authority Gabe Kurtz Abstain N/A
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Affirmative N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke Affirmative N/A
6 Colorado Springs Utilities Melissa Brown None N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Abstain N/A
1 Network and Security Technologies Nicholas Lauriat Affirmative N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Affirmative N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Affirmative N/A
1 Colorado Springs Utilities Mike Braunstein Affirmative N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman None N/A
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway Affirmative N/A
3 Seattle City Light Laurie Hammack None N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Chinedu Ochonogor Affirmative N/A
1 Salt River Project Chris Hofmann None N/A
5 AEP Thomas Foltz Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Affirmative N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Justin Welty Affirmative N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen Affirmative N/A
4 Silicon Valley Power - City of Santa Clara Jeff Ipsaro Affirmative N/A
3 Silicon Valley Power - City of Santa Clara Val Ridad Affirmative N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry Affirmative N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Abstain N/A
5 Seattle City Light Faz Kasraie Affirmative N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Matthew Beilfuss Affirmative N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson Abstain N/A
3 Portland General Electric Co. Dan Zollner Abstain N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Eleanor Ewry Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Negative Comments Submitted
5 Great River Energy Preston Walsh Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Affirmative N/A
1 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Tony Kroskey None N/A
3 Cowlitz County PUD Russell Noble Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Abstain N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Affirmative N/A
6 TECO - Tampa Electric Co. Benjamin Smith None N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Abstain N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Luiggi Beretta Abstain N/A
5 Acciona Energy North America George Brown None N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Affirmative N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Negative Comments Submitted
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Affirmative N/A
4 Illinois Municipal Electric Agency Mary Ann Todd Abstain N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Kelsi Rigby Affirmative N/A
3 Modesto Irrigation District Roderick Cook None N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker None N/A
1 Corn Belt Power Cooperative larry brusseau Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Affirmative N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Affirmative N/A
5 Exelon Cynthia Lee Affirmative N/A
6 Exelon Becky Webb Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Bruce Reimer Affirmative N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa None N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
4 Modesto Irrigation District Spencer Tacke None N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Affirmative N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Bret Galbraith Abstain N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jonathan Robbins Abstain N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund None N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Brett Jacobs None N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Negative Comments Submitted
3 OTP - Otter Tail Power Company Wendi Olson Affirmative N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Darnez Gresham Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson Affirmative N/A
6 Muscatine Power and Water Nick Burns Affirmative N/A
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson Affirmative N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
6 Edison International - Southern California Edison Company Kenya Streeter Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Oto Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Abstain N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Abstain N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jarrod Murdaugh Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
5 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Tim Womack Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Abstain N/A
1 Duke Energy Laura Lee Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
3 Clark Public Utilities Jack Stamper None N/A
3 City of Farmington Linda Jacobson-Quinn Affirmative N/A
3 New York Power Authority David Rivera Abstain N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Affirmative N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. David Weber Abstain N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Abstain N/A
3 Rutherford EMC Tom Haire None N/A
4 Georgia System Operations Corporation Andrea Barclay Affirmative N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson Affirmative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Wade Kiess Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Stephanie Burns Abstain N/A
5 Northern California Power Agency Marty Hostler Affirmative N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen Brandon McCormick None N/A
2 California ISO Jamie Johnson None N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jennifer Flandermeyer Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Abstain N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Affirmative N/A
5 Kissimmee Utility Authority Jay Butters Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
5 Black Hills Corporation George Tatar Affirmative N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Abstain N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Affirmative N/A
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Affirmative N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Abstain N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. David Zwergel Affirmative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Affirmative N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
3 Gainesville Regional Utilities Darko Kovac Abstain N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt None N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Dmitriy Bazylyuk Affirmative N/A
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Trevor Tidwell Affirmative N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh None N/A
3 Black Hills Corporation Eric Egge Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company Anthony Stevens Abstain N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Rachel Snead Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
4 North Carolina Electric Membership Corporation Luis Fondacci Kagen DelRio Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Abstain N/A
3 Public Utility District No. 1 of Okanogan County Dale Dunckel None N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Jose Avendano Mora None N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay Affirmative N/A
5 JEA John Babik Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Affirmative N/A
3 JEA Garry Baker None N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding None N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza Affirmative N/A
6 Westar Energy Grant Wilkerson Douglas Webb Affirmative N/A
3 Westar Energy Bryan Taggart Douglas Webb Affirmative N/A
1 Westar Energy Allen Klassen Douglas Webb Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
5 Westar Energy Derek Brown Douglas Webb Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
5 NB Power Corporation Laura McLeod Affirmative N/A
5 Xcel Energy, Inc. Gerry Huitt None N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Abstain N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson Abstain N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Kjersti Drott Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Abstain N/A
6 Black Hills Corporation Eric Scherr Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank None N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Abstain N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER None N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson None N/A
5 City Water, Light and Power of Springfield, IL John Kennedy None N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Lee None N/A
6 Luminant - Luminant Energy Kris Butler None N/A
3 AEP Kent Feliks Affirmative N/A
7 Luminant Mining Company LLC James Watson None N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Abstain N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. John Carlson Affirmative N/A
1 Lincoln Electric System Danny Pudenz Abstain N/A
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Brandon McCormick None N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Truong Le Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Truong Le Affirmative N/A
6 Lakeland Electric Paul Shipps None N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas Affirmative N/A
4 American Public Power Association Jack Cashin None N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson None N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority Trey Melcher Abstain N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Abstain N/A
1 Santee Cooper Chris Wagner Affirmative N/A
6 Santee Cooper Michael Brown Affirmative N/A
3 Santee Cooper James Poston Affirmative N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis Affirmative N/A
5 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell Abstain N/A
3 Salt River Project Zack Heim None N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Abstain N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu Abstain N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
1 Peak Reliability Michael Granath None N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla None N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Abstain N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Affirmative N/A
1 Glencoe Light and Power Commission Terry Volkmann Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Affirmative N/A
1 LS Power Transmission, LLC Darin Ferguson None N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Abstain N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Alex Ybarra Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Karla Weaver Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson Affirmative N/A
5 Cogentrix Energy Power Management, LLC Gerry Adamski Affirmative N/A
1 Memphis Light, Gas and Water Division Allan Long None N/A
5 Silicon Valley Power - City of Santa Clara Sandra Pacheco Affirmative N/A
3 Eversource Energy Sharon Flannery Affirmative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
6 New York Power Authority Thomas Savin Abstain N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Affirmative N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. John Shaver Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin Negative Comments Submitted
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Affirmative N/A
6 Imperial Irrigation District Diana Torres None N/A
3 Imperial Irrigation District Glen Allegranza None N/A
5 Entergy Jamie Prater Affirmative N/A
3 AES - Indianapolis Power and Light Co. Colleen Campbell None N/A
5 Imperial Irrigation District Tino Zaragoza None N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
3 Lakeland Electric Patricia Boody Affirmative N/A
5 AES - AES Corporation Leo Bernier None N/A
1 City of College Station Stacy Lee Affirmative N/A
1 Southern Illinois Power Cooperative William Hutchison Affirmative N/A
5 Cowlitz County PUD Deanna Carlson Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Affirmative N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch Affirmative N/A
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Affirmative N/A
5 San Miguel Electric Cooperative, Inc. Lana Smith Affirmative N/A
3 North Carolina Electric Membership Corporation doug white Kagen DelRio Affirmative N/A
5 NaturEner USA, LLC Eric Smith Affirmative N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Renee Leidel Affirmative N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Abstain N/A
1 American Transmission Company, LLC LaTroy Brumfield None N/A
3 Great River Energy Brian Glover Affirmative N/A
1 Pacific Gas and Electric Company Marco Rios Michael Johnson Affirmative N/A
6 Basin Electric Power Cooperative Jerry Horner Affirmative N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Affirmative N/A
8 Roger Zaklukiewicz Roger Zaklukiewicz Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Tony Skourtas Affirmative N/A
6 Omaha Public Power District Joel Robles Affirmative N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Meaghan Connell Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Davis Jelusich Affirmative N/A
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Jeff Kimbell Affirmative N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry Affirmative N/A
1 Prairie Power, Inc. Dick Chapman Affirmative N/A
5 California Department of Water Resources ASM Mostafa None N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Dwayne Parker None N/A