Ballot Name: 2018-04 Modifications to PRC-024-2 PRC-024-3 AB 2 ST
Voting Start Date: 10/25/2019 12:01:00 AM
Voting End Date: 11/4/2019 8:00:00 PM
Ballot Type: ST
Ballot Activity: AB
Ballot Series: 2
Total # Votes: 244
Total Ballot Pool: 298
Quorum: 81.88
Quorum Established Date: 11/4/2019 5:00:03 PM
Weighted Segment Value: 86.67

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 73 1 51 0.879 7 0.121 0 5 10
Segment: 2 7 0.4 4 0.4 0 0 0 0 3
Segment: 3 73 1 48 0.873 7 0.127 0 1 17
Segment: 4 18 1 10 0.833 2 0.167 0 1 5
Segment: 5 70 1 48 0.842 9 0.158 0 2 11
Segment: 6 48 1 33 0.846 6 0.154 0 1 8
Segment: 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 8 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0 0
Segment: 9 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0 0
Segment: 10 7 0.6 5 0.5 1 0.1 0 1 0
Totals: 298 6.2 201 5.374 32 0.826 0 11 54
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Negative Comments Submitted
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. David Reinecke None N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Brandon Gleason Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Affirmative N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. Jennifer Bray None N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Abstain N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Dmitriy Bazylyuk Affirmative N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company Anthony Stevens None N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Affirmative N/A
1 Tennessee Valley Authority Gabe Kurtz Negative Third-Party Comments
1 Seattle City Light Pawel Krupa Affirmative N/A
5 Seattle City Light Faz Kasraie Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Negative Comments Submitted
3 AEP Kent Feliks Negative Comments Submitted
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Negative Comments Submitted
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Adrian Raducea None N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Negative Comments Submitted
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Oto Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Christopher Overberg Affirmative N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak None N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Affirmative N/A
4 Austin Energy Jun Hua None N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Affirmative N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli None N/A
5 City Water, Light and Power of Springfield, IL John Kennedy None N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Abstain N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Affirmative N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Negative Comments Submitted
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
6 Powerex Corporation Gordon Dobson-Mack None N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jeremy Lorigan None N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Affirmative N/A
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Affirmative N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York William Winters Daniel Valle Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant None N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Negative Third-Party Comments
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Affirmative N/A
1 City Utilities of Springfield, Missouri Michael Buyce Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin Affirmative N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams Affirmative N/A
5 Cowlitz County PUD Deanna Carlson Affirmative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Abstain N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Nicholas Tenney Negative Comments Submitted
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Abstain N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Bret Galbraith None N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Linda Horn Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Negative Comments Submitted
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Affirmative N/A
3 Westar Energy Bryan Taggart Douglas Webb Affirmative N/A
1 Westar Energy Allen Klassen Affirmative N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. John Carlson Affirmative N/A
5 Westar Energy Derek Brown Affirmative N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Affirmative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Marcus Moor Affirmative N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Ayman Samaan Affirmative N/A
6 New York Power Authority Thomas Savin Shelly Dineen Affirmative N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority James Baldwin None N/A
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Affirmative N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Jeff Landis Affirmative N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Affirmative N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Negative Third-Party Comments
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Affirmative N/A
1 Allete - Minnesota Power, Inc. Jamie Monette Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Negative Third-Party Comments
5 North Carolina Electric Membership Corporation John Cook Kagen DelRio Affirmative N/A
3 Great River Energy Brian Glover Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
6 Westar Energy Grant Wilkerson Douglas Webb Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Affirmative N/A
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jennifer Wright Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Kelsi Rigby Affirmative N/A
4 North Carolina Electric Membership Corporation Luis Fondacci Kagen DelRio Affirmative N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Chinedu Ochonogor Affirmative N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Abstain N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Vivian Moser Affirmative N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch Affirmative N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry Affirmative N/A
5 Ontario Power Generation Inc. Constantin Chitescu Negative Comments Submitted
3 Los Angeles Department of Water and Power Tony Skourtas Affirmative N/A
3 North Carolina Electric Membership Corporation doug white None N/A
4 Indiana Municipal Power Agency Jack Alvey Scott Berry Abstain N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Negative Comments Submitted
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Negative Comments Submitted
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Rachel Snead Negative Comments Submitted
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall Negative Comments Submitted
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Darnez Gresham Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Karla Weaver None N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Abstain N/A
4 Oklahoma Municipal Power Authority Ashley Stringer None N/A
5 Austin Energy Lisa Martin Affirmative N/A
5 Black Hills Corporation George Tatar Affirmative N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Affirmative N/A
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Jeff Kimbell Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Davis Jelusich Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Meaghan Connell Affirmative N/A
5 Northern California Power Agency Marty Hostler None N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Affirmative N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Affirmative N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Affirmative N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Luiggi Beretta Affirmative N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Tim Womack Affirmative N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Eleanor Ewry Affirmative N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Affirmative N/A
6 AEP - AEP Marketing Yee Chou Negative Comments Submitted
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Affirmative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Affirmative N/A
5 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell Affirmative N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Affirmative N/A
3 Salt River Project Zack Heim None N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER Affirmative N/A
1 Platte River Power Authority Matt Thompson Affirmative N/A
3 AES - Indianapolis Power and Light Co. Bette White Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. maria pardo None N/A
3 Black Hills Corporation Eric Egge Affirmative N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Affirmative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
1 Salt River Project Steven Cobb Affirmative N/A
1 SaskPower Wayne Guttormson Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
6 Muscatine Power and Water Nick Burns Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative Comments Submitted
3 Duke Energy Lee Schuster Negative Comments Submitted
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Affirmative N/A
1 Duke Energy Laura Lee Negative Comments Submitted
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Affirmative N/A
1 CMS Energy - Consumers Energy Company Donald Lynd Negative Comments Submitted
5 SunPower Bradley Collard Abstain N/A
5 National Grid USA Elizabeth Spivak Negative Third-Party Comments
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Bruce Reimer Affirmative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Justin Welty Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Affirmative N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Colleen Peterson None N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Neil Shockey Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Dan Zollner Affirmative N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung None N/A
3 Eversource Energy Christopher McKinnon None N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz None N/A
1 Exelon Daniel Gacek Affirmative N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Affirmative N/A
5 Exelon Cynthia Lee Affirmative N/A
6 Exelon Becky Webb Affirmative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
1 Glencoe Light and Power Commission Terry Volkmann Affirmative N/A
5 Vistra Energy Dan Roethemeyer Affirmative N/A
3 Silicon Valley Power - City of Santa Clara Val Ridad None N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Affirmative N/A
3 Florida Municipal Power Agency Dale Ray Brandon McCormick None N/A
3 Cowlitz County PUD Russell Noble Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jeff Neas Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley None N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder Negative Comments Submitted
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
6 Black Hills Corporation Eric Scherr Affirmative N/A
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Trevor Tidwell None N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Affirmative N/A
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Renee Leidel Abstain N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea None N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Negative Comments Submitted
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
1 Oncor Electric Delivery Lee Maurer Eric Shaw None N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Sean Cavote Affirmative N/A
5 NextEra Energy Allen Schriver Affirmative N/A
1 Orlando Utilities Commission Aaron Staley Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Pool Aaron Casto Brandon McCormick None N/A
3 Beaches Energy Services Carolyn Woodard Brandon McCormick None N/A
1 Beaches Energy Services Don Cuevas Brandon McCormick None N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
3 CPS Energy Glenn Pressler None N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt None N/A
3 Lakeland Electric Patricia Boody None N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza Affirmative N/A
5 Xcel Energy, Inc. Gerry Huitt Amy Casuscelli Affirmative N/A
6 Xcel Energy, Inc. Carrie Dixon Amy Casuscelli Affirmative N/A
5 Lakeland Electric Becky Rinier None N/A
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Affirmative N/A
1 Gainesville Regional Utilities David Owens Brandon McCormick None N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
3 Gainesville Regional Utilities Darko Kovac Brandon McCormick None N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen Negative Third-Party Comments
6 Lakeland Electric Paul Shipps None N/A
4 Keys Energy Services Nick Batty Brandon McCormick None N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann None N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock None N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon None N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Kjersti Drott None N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Affirmative N/A
5 NB Power Corporation Laura McLeod Affirmative N/A
6 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Robert Thorson None N/A
3 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Ronald Bauer None N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
1 Unisource - Tucson Electric Power Co. John Tolo Affirmative N/A
5 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Steven Schultz None N/A
5 NaturEner USA, LLC Eric Smith Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Negative Comments Submitted
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jennifer Flandermeyer Affirmative N/A
6 Talen Energy Marketing, LLC Jennifer Hohenshilt None N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
1 Avista - Avista Corporation Mike Magruder Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Andrea Barclay Affirmative N/A
1 Black Hills Corporation Wes Wingen Affirmative N/A
5 Imperial Irrigation District Tino Zaragoza Abstain N/A
5 Great River Energy Preston Walsh Affirmative N/A
1 Imperial Irrigation District Jesus Sammy Alcaraz Abstain N/A
5 AES - AES Corporation Leo Bernier None N/A
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Negative Comments Submitted
6 Santee Cooper Michael Brown Affirmative N/A
1 Santee Cooper Chris Wagner Affirmative N/A
3 Santee Cooper James Poston Affirmative N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis Affirmative N/A
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Affirmative N/A
3 JEA Garry Baker None N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Affirmative N/A
1 Colorado Springs Utilities Mike Braunstein Affirmative N/A
3 Omaha Public Power District Aaron Smith Affirmative N/A
2 California ISO Jamie Johnson Affirmative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker Affirmative N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Affirmative N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch None N/A
6 Edison International - Southern California Edison Company Kenya Streeter None N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Affirmative N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Negative Third-Party Comments
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Adrianne Collins Negative Comments Submitted
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Negative Comments Submitted
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen Negative Comments Submitted
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mickey Bellard None N/A
5 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Affirmative N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Affirmative N/A
1 Lincoln Electric System Danny Pudenz Affirmative N/A