Ballot Name: 2016-02 Modifications to CIP Standards CIP-002-6 AB 3 ST
Voting Start Date: 7/8/2019 12:01:00 AM
Voting End Date: 7/17/2019 8:00:00 PM
Ballot Type: ST
Ballot Activity: AB
Ballot Series: 3
Total # Votes: 310
Total Ballot Pool: 360
Quorum: 86.11
Quorum Established Date: 7/17/2019 3:54:41 PM
Weighted Segment Value: 87.39

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 94 1 67 0.87 10 0.13 0 8 9
Segment: 2 7 0.5 5 0.5 0 0 0 1 1
Segment: 3 84 1 59 0.894 7 0.106 0 5 13
Segment: 4 24 1 17 0.85 3 0.15 0 1 3
Segment: 5 85 1 57 0.838 11 0.162 0 4 13
Segment: 6 55 1 37 0.841 7 0.159 0 1 10
Segment: 7 1 0 0 0 0 0 0 0 1
Segment: 8 2 0.2 2 0.2 0 0 0 0 0
Segment: 9 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0 0
Segment: 10 7 0.6 5 0.5 1 0.1 0 1 0
Totals: 360 6.4 250 5.593 39 0.807 0 21 50
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Affirmative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Affirmative N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Affirmative N/A
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Affirmative N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli Affirmative N/A
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Affirmative N/A
5 Austin Energy Shirley Mathew Affirmative N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. Nathaniel Clague Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Negative Comments Submitted
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Negative Comments Submitted
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Andy Fuhrman Affirmative N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Affirmative N/A
1 City Utilities of Springfield, Missouri Michael Buyce Affirmative N/A
4 Austin Energy Esther Weekes Affirmative N/A
6 Entergy Julie Hall Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Brandon Gleason Abstain N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Negative Comments Submitted
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Christopher Overberg Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Negative Comments Submitted
5 Lakeland Electric Becky Rinier None N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. James Meyer Affirmative N/A
6 Salt River Project Bobby Olsen None N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Affirmative N/A
5 TECO - Tampa Electric Co. Dave Pickles None N/A
3 Piedmont EMC Lawrence Hopkins Jr Abstain N/A
5 Ontario Power Generation Inc. Constantin Chitescu Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York William Winters Daniel Valle Affirmative N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams Affirmative N/A
6 AEP - AEP Marketing Yee Chou Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Affirmative N/A
3 City of Vero Beach Ginny Beigel None N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Negative Comments Submitted
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder Brandon McCormick Affirmative N/A
3 Cleco Corporation Michelle Corley Louis Guidry Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Brandon McCormick Affirmative N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Selene Willis Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Vivian Moser Negative Comments Submitted
1 Tennessee Valley Authority Gabe Kurtz Negative Comments Submitted
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Negative Third-Party Comments
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke Affirmative N/A
6 Colorado Springs Utilities Shannon Fair Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Affirmative N/A
1 Network and Security Technologies Nicholas Lauriat Roger Fradenburgh Affirmative N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Affirmative N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Affirmative N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Linda Horn Affirmative N/A
1 Colorado Springs Utilities Mike Braunstein None N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Affirmative N/A
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway None N/A
3 Seattle City Light Laurie Hammack None N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Chinedu Ochonogor Negative Comments Submitted
1 Salt River Project Steven Cobb Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Affirmative N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo None N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Affirmative N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Adrianne Collins Negative Comments Submitted
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Negative Comments Submitted
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen Negative Comments Submitted
4 Silicon Valley Power - City of Santa Clara Jeff Ipsaro Affirmative N/A
3 Silicon Valley Power - City of Santa Clara Val Ridad Affirmative N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry Affirmative N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Affirmative N/A
5 Seattle City Light Faz Kasraie Affirmative N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Matthew Beilfuss Affirmative N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Dan Zollner None N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Eleanor Ewry Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
5 Great River Energy Preston Walsh Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Negative Comments Submitted
1 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Tony Kroskey None N/A
3 Cowlitz County PUD Russell Noble Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason None N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Affirmative N/A
6 TECO - Tampa Electric Co. Benjamin Smith None N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Affirmative N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Luiggi Beretta Affirmative N/A
5 Acciona Energy North America George Brown None N/A
5 MEAG Power Steven Grego Abstain N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Abstain N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Abstain N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock None N/A
5 Silicon Valley Power - City of Santa Clara Sandra Pacheco Affirmative N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Davina Julienne Affirmative N/A
4 Illinois Municipal Electric Agency Mary Ann Todd Abstain N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Kelsi Rigby Negative Comments Submitted
3 Modesto Irrigation District Roderick Cook None N/A
6 Modesto Irrigation District James McFall None N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker Affirmative N/A
1 American Transmission Company, LLC LaTroy Brumfield Affirmative N/A
1 Corn Belt Power Cooperative larry brusseau Affirmative N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Affirmative N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Affirmative N/A
5 Exelon Cynthia Lee Affirmative N/A
6 Exelon Becky Webb Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Bruce Reimer Affirmative N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
4 Modesto Irrigation District Spencer Tacke Negative Comments Submitted
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine None N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Affirmative N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Affirmative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Charles Wubbena Affirmative N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund Affirmative N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Brett Jacobs Affirmative N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
3 OTP - Otter Tail Power Company Wendi Olson None N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Darnez Gresham Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson Affirmative N/A
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Affirmative N/A
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson Affirmative N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
6 Edison International - Southern California Edison Company Kenya Streeter Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Oto Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Affirmative N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Ryan Ziegler Affirmative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jeff Neas Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
5 New York Power Authority Shivaz Chopra Abstain N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Tim Womack Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Negative Comments Submitted
1 Duke Energy Laura Lee Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
3 Clark Public Utilities Jack Stamper Affirmative N/A
3 City of Farmington Linda Jacobson-Quinn None N/A
3 New York Power Authority David Rivera Abstain N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Affirmative N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Woodall Affirmative N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Abstain N/A
3 Rutherford EMC Tom Haire None N/A
4 Georgia System Operations Corporation Andrea Barclay Negative Comments Submitted
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson Affirmative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Negative Comments Submitted
1 Allete - Minnesota Power, Inc. Jamie Monette Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Jeff Landis Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Stephanie Burns Abstain N/A
5 Northern California Power Agency Marty Hostler Negative Comments Submitted
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen Affirmative N/A
2 California ISO Richard Vine Affirmative N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jennifer Flandermeyer Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott Affirmative N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Affirmative N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Affirmative N/A
5 Kissimmee Utility Authority Jay Butters None N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson None N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Affirmative N/A
5 Black Hills Corporation George Tatar Affirmative N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Abstain N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Affirmative N/A
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Affirmative N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Abstain N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Negative Comments Submitted
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. John Carlson Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch None N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Negative Comments Submitted
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
3 Gainesville Regional Utilities Ken Simmons None N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Dmitriy Bazylyuk Affirmative N/A
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Trevor Tidwell Affirmative N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Affirmative N/A
3 Black Hills Corporation Eric Egge Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Affirmative N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Negative Comments Submitted
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Lou Oberski Negative Comments Submitted
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
1 Central Hudson Gas & Electric Corp. Frank Pace Affirmative N/A
4 North Carolina Electric Membership Corporation John Lemire Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
3 North Carolina Electric Membership Corporation doug white Affirmative N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Affirmative N/A
5 North Carolina Electric Membership Corporation Robert Beadle Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Affirmative N/A
3 Public Utility District No. 1 of Okanogan County Dale Dunckel None N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Jose Avendano Mora None N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay Affirmative N/A
5 JEA John Babik None N/A
4 Oklahoma Municipal Power Authority Ashley Stringer Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Affirmative N/A
3 JEA Garry Baker None N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding None N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aubrey Short Affirmative N/A
6 Westar Energy Grant Wilkerson Douglas Webb Affirmative N/A
3 Westar Energy Bryan Taggart Douglas Webb Affirmative N/A
1 Westar Energy Allen Klassen Douglas Webb Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall Negative Comments Submitted
1 Black Hills Corporation Wes Wingen Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
5 Westar Energy Derek Brown Douglas Webb Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
5 NB Power Corporation Laura McLeod Affirmative N/A
5 Xcel Energy, Inc. Gerry Huitt Affirmative N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Affirmative N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson None N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Kjersti Drott Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Negative Comments Submitted
4 LaGen Wayne Messina None N/A
6 Black Hills Corporation Eric Scherr Affirmative N/A
6 Xcel Energy, Inc. Carrie Dixon Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Joseph Bencomo Affirmative N/A
3 AES - Indianapolis Power and Light Co. Bette White Affirmative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Affirmative N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson None N/A
5 City Water, Light and Power of Springfield, IL Rick Meadows Affirmative N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Affirmative N/A
6 Luminant - Luminant Energy Kris Butler None N/A
3 Southern Indiana Gas and Electric Co. Ryan Abshier None N/A
3 AEP Leanna Lamatrice Affirmative N/A
7 Luminant Mining Company LLC James Watson None N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams None N/A
1 Lincoln Electric System Danny Pudenz Affirmative N/A
1 Oncor Electric Delivery Lee Maurer Tho Tran Affirmative N/A
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Brandon McCormick Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Brandon McCormick Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Brandon McCormick Affirmative N/A
6 Lakeland Electric Paul Shipps None N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas Affirmative N/A
4 American Public Power Association Jack Cashin None N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Affirmative N/A
3 Intermountain REA Pam Feuerstein Affirmative N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Negative Third-Party Comments
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Negative Comments Submitted
1 CMS Energy - Consumers Energy Company Donald Lynd Negative Comments Submitted
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Meaghan Connell Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Negative Comments Submitted
1 Lower Colorado River Authority Trey Melcher Affirmative N/A
6 Southern Indiana Gas and Electric Co. Erin Spence None N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak None N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Affirmative N/A
1 Santee Cooper Chris Wagner Negative Comments Submitted
6 Santee Cooper Michael Brown Negative Comments Submitted
3 Santee Cooper James Poston Negative Comments Submitted
5 Santee Cooper Tommy Curtis Negative Comments Submitted
5 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell Affirmative N/A
3 Salt River Project Zack Heim Affirmative N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Davis Jelusich Affirmative N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz None N/A
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Jeff Kimbell Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
4 National Rural Electric Cooperative Association Barry Lawson None N/A
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu Abstain N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
1 Peak Reliability Michael Granath Abstain N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Affirmative N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Abstain N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Negative Comments Submitted
1 Glencoe Light and Power Commission Terry Volkmann Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Affirmative N/A
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Affirmative N/A
1 LS Power Transmission, LLC Darin Ferguson Abstain N/A
5 SunPower Bradley Collard Affirmative N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Alex Ybarra Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Karla Weaver Affirmative N/A
5 Orlando Utilities Commission Dania Colon None N/A
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson Affirmative N/A
5 Cogentrix Energy Power Management, LLC Gerry Adamski Negative Comments Submitted
1 Memphis Light, Gas and Water Division Allan Long None N/A
3 Eversource Energy Sharon Flannery Affirmative N/A
1 JEA Joe McClung None N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
6 New York Power Authority Thomas Savin Abstain N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Abstain N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. John Shaver Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin None N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Affirmative N/A
6 Imperial Irrigation District Diana Torres Negative Comments Submitted
3 Imperial Irrigation District Denise Sanchez Affirmative N/A
5 Entergy Jamie Prater Affirmative N/A
5 Imperial Irrigation District Tino Zaragoza Negative Comments Submitted
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
3 Lakeland Electric Patricia Boody Affirmative N/A
5 AES - AES Corporation Leo Bernier Affirmative N/A
1 City of College Station Stacy Lee Affirmative N/A
1 Southern Illinois Power Cooperative William Hutchison Affirmative N/A
5 Cowlitz County PUD Deanna Carlson Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Affirmative N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch None N/A
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Negative Comments Submitted
5 San Miguel Electric Cooperative, Inc. Lana Smith Affirmative N/A
1 Platte River Power Authority Matt Thompson Affirmative N/A
5 NaturEner USA, LLC Eric Smith Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Renee Leidel Abstain N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Abstain N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Abstain N/A
3 Great River Energy Brian Glover Affirmative N/A
1 Pacific Gas and Electric Company Marco Rios Michael Johnson None N/A
6 Basin Electric Power Cooperative Jerry Horner Affirmative N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Affirmative N/A
8 Roger Zaklukiewicz Roger Zaklukiewicz Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Tony Skourtas Affirmative N/A
6 Omaha Public Power District Joel Robles Affirmative N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Affirmative N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry Affirmative N/A
1 Prairie Power, Inc. Dick Chapman Affirmative N/A
5 National Grid USA Elizabeth Spivak Affirmative N/A
5 California Department of Water Resources ASM Mostafa None N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Theresa Martinez Negative Comments Submitted