Ballot Name: 2018-04 Modifications to PRC-024-2 PRC-024-3 Non-binding Poll IN 1 NB
Voting Start Date: 5/22/2019 12:01:00 AM
Voting End Date: 5/31/2019 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 249
Total Ballot Pool: 284
Quorum: 87.68
Quorum Established Date: 5/31/2019 12:02:36 PM
Weighted Segment Value: 52.48

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 68 1 23 0.5 23 0.5 14 8
Segment: 2 7 0.4 4 0.4 0 0 2 1
Segment: 3 72 1 26 0.5 26 0.5 11 9
Segment: 4 17 1 7 0.583 5 0.417 2 3
Segment: 5 66 1 28 0.519 26 0.481 6 6
Segment: 6 46 1 16 0.5 16 0.5 7 7
Segment: 7 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 8 1 0 0 0 0 0 1 0
Segment: 9 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0
Segment: 10 6 0.1 1 0.1 0 0 4 1
Totals: 284 5.6 106 3.202 96 2.398 47 35
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Abstain N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Abstain N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Brandon Gleason Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Affirmative N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. John Shaver Negative Comments Submitted
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Negative Comments Submitted
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Negative Comments Submitted
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Dmitriy Bazylyuk Affirmative N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Abstain N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay Negative Comments Submitted
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert None N/A
1 Tennessee Valley Authority Gabe Kurtz Abstain N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Negative Comments Submitted
5 Seattle City Light Faz Kasraie Negative Comments Submitted
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Negative Comments Submitted
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Negative Comments Submitted
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu Abstain N/A
5 AEP Thomas Foltz Negative Comments Submitted
3 AEP Leanna Lamatrice Negative Comments Submitted
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Negative Comments Submitted
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Jeffrey DePriest Affirmative N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Negative Comments Submitted
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Oto Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Christopher Overberg Affirmative N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Affirmative N/A
4 Austin Energy Esther Weekes Negative Comments Submitted
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Affirmative N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli Abstain N/A
5 City Water, Light and Power of Springfield, IL Steve Rose Affirmative N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Abstain N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Negative Comments Submitted
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
6 Powerex Corporation Gordon Dobson-Mack None N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Abstain N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Affirmative N/A
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Abstain N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Abstain N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Negative Comments Submitted
4 Seattle City Light Hao Li Negative Comments Submitted
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York William Winters Daniel Valle Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Abstain N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Abstain N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Affirmative N/A
1 City Utilities of Springfield, Missouri Michael Buyce Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin Affirmative N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams Affirmative N/A
5 Cowlitz County PUD Deanna Carlson Affirmative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Abstain N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Abstain N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Theresa Martinez Negative Comments Submitted
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Abstain N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Abstain N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Abstain N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Abstain N/A
3 Westar Energy Bryan Taggart Douglas Webb Negative Comments Submitted
1 Westar Energy Allen Klassen Douglas Webb Negative Comments Submitted
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. John Carlson Negative Comments Submitted
5 Westar Energy Derek Brown Douglas Webb Negative Comments Submitted
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Negative Comments Submitted
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Marcus Moor Negative Comments Submitted
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Negative Comments Submitted
6 New York Power Authority Thomas Savin Negative Comments Submitted
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Abstain N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Negative Comments Submitted
1 Lower Colorado River Authority Matthew Lewis Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson None N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Affirmative N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Jeff Landis Affirmative N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Abstain N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Negative Comments Submitted
1 National Grid USA Michael Jones Negative Comments Submitted
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Negative Comments Submitted
5 North Carolina Electric Membership Corporation Robert Beadle Negative Comments Submitted
3 Great River Energy Brian Glover Negative Comments Submitted
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Abstain N/A
6 Westar Energy Grant Wilkerson Douglas Webb Negative Comments Submitted
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Negative Comments Submitted
6 Snohomish County PUD No. 1 Franklin Lu Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Affirmative N/A
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jennifer Wright Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Kelsi Rigby Negative Comments Submitted
4 North Carolina Electric Membership Corporation John Lemire Negative Comments Submitted
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Chinedu Ochonogor Negative Comments Submitted
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Abstain N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Vivian Moser Negative Comments Submitted
1 Great River Energy Gordon Pietsch Negative Comments Submitted
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry None N/A
5 Ontario Power Generation Inc. Constantin Chitescu Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Tony Skourtas Affirmative N/A
3 North Carolina Electric Membership Corporation doug white Negative Comments Submitted
4 Indiana Municipal Power Agency Jack Alvey Scott Berry Negative Comments Submitted
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Negative Comments Submitted
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Lou Oberski Negative Comments Submitted
1 Dominion - Dominion Virginia Power Larry Nash Abstain N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Darnez Gresham Negative Comments Submitted
4 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Karla Weaver None N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
5 Austin Energy Shirley Mathew Negative Comments Submitted
5 Black Hills Corporation George Tatar Affirmative N/A
3 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Scott Parker Negative Comments Submitted
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Negative Comments Submitted
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Negative Comments Submitted
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger None N/A
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Jeff Kimbell Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Davis Jelusich Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Meaghan Connell Affirmative N/A
5 Northern California Power Agency Marty Hostler None N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Abstain N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Negative Comments Submitted
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Abstain N/A
5 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Alyssa Hubbard Negative Comments Submitted
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Affirmative N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Luiggi Beretta Abstain N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Tim Womack None N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Eleanor Ewry Affirmative N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Affirmative N/A
6 AEP - AEP Marketing Yee Chou Negative Comments Submitted
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Affirmative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Abstain N/A
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Abstain N/A
5 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell Affirmative N/A
3 Salt River Project Zack Heim Negative Comments Submitted
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER None N/A
3 AES - Indianapolis Power and Light Co. Bette White Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank None N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Abstain N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. James Meyer Abstain N/A
3 Black Hills Corporation Eric Egge Affirmative N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Negative Comments Submitted
5 Salt River Project Kevin Nielsen Negative Comments Submitted
1 Salt River Project Steven Cobb Negative Comments Submitted
1 SaskPower Wayne Guttormson Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Negative Comments Submitted
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Negative Comments Submitted
5 Duke Energy Dale Goodwine Affirmative N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Affirmative N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Affirmative N/A
1 Duke Energy Laura Lee Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl Affirmative N/A
1 CMS Energy - Consumers Energy Company Donald Lynd Negative Comments Submitted
5 SunPower Bradley Collard Negative Comments Submitted
1 Manitoba Hydro Mike Smith Affirmative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Negative Comments Submitted
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey None N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Mike Kraft Negative Comments Submitted
5 Edison International - Southern California Edison Company Neil Shockey None N/A
3 Portland General Electric Co. Dan Zollner Affirmative N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Abstain N/A
3 Eversource Energy Sharon Flannery None N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
1 Glencoe Light and Power Commission Terry Volkmann Negative Comments Submitted
5 Vistra Energy Dan Roethemeyer Negative Comments Submitted
3 Silicon Valley Power - City of Santa Clara Val Ridad None N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Negative Comments Submitted
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Brandon McCormick Affirmative N/A
3 Cowlitz County PUD Russell Noble Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Negative Comments Submitted
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Negative Comments Submitted
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Negative Comments Submitted
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax Negative Comments Submitted
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jeff Neas Negative Comments Submitted
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Ryan Ziegler Negative Comments Submitted
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Abstain N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder Brandon McCormick Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Negative Comments Submitted
6 Black Hills Corporation Eric Scherr Affirmative N/A
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Trevor Tidwell None N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson Negative Comments Submitted
5 NaturEner USA, LLC Eric Smith Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson None N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Abstain N/A
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott Negative Comments Submitted
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Negative Comments Submitted
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Renee Leidel Negative Comments Submitted
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Negative Comments Submitted
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Brandon McCormick Affirmative N/A
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway Negative Comments Submitted
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Negative Comments Submitted
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Negative Comments Submitted
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Abstain N/A
5 NextEra Energy Allen Schriver Negative Comments Submitted
1 Orlando Utilities Commission Aaron Staley None N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Brandon McCormick Affirmative N/A
3 Beaches Energy Services Steven Lancaster Brandon McCormick Affirmative N/A
1 Beaches Energy Services Don Cuevas Brandon McCormick Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Negative Comments Submitted
3 CPS Energy James Grimshaw None N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt None N/A
3 Lakeland Electric Patricia Boody Affirmative N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza None N/A
5 Lakeland Electric Jim Howard Affirmative N/A
1 Gainesville Regional Utilities David Owens Brandon McCormick Affirmative N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey None N/A
3 Gainesville Regional Utilities Darko Kovac Brandon McCormick Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen Brandon McCormick Affirmative N/A
6 Lakeland Electric Paul Shipps Affirmative N/A
4 Keys Energy Services Nick Batty Brandon McCormick Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Negative Comments Submitted
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Abstain N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino None N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Abstain N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim None N/A
5 NB Power Corporation Laura McLeod Affirmative N/A
6 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Robert Thorson None N/A
8 David Kiguel David Kiguel Abstain N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy None N/A
1 Unisource - Tucson Electric Power Co. Sam Rugel None N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Brandon McCormick Affirmative N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jennifer Flandermeyer Negative Comments Submitted
6 Talen Energy Marketing, LLC Jennifer Hohenshilt Negative Comments Submitted
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
1 Avista - Avista Corporation Mike Magruder None N/A
4 Georgia System Operations Corporation Andrea Barclay Affirmative N/A
5 Imperial Irrigation District Tino Zaragoza Negative Comments Submitted
5 Great River Energy Preston Walsh Negative Comments Submitted
1 Imperial Irrigation District Jesus Sammy Alcaraz Negative Comments Submitted
5 AES - AES Corporation Leo Bernier Affirmative N/A
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil None N/A
6 Santee Cooper Michael Brown Affirmative N/A
1 Santee Cooper Chris Wagner Affirmative N/A
3 Santee Cooper James Poston Affirmative N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis Affirmative N/A
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Abstain N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Abstain N/A
1 Colorado Springs Utilities Devin Elverdi Affirmative N/A
3 Omaha Public Power District Aaron Smith Negative Comments Submitted
2 California ISO Richard Vine Affirmative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker None N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer None N/A
1 Exelon Daniel Gacek Abstain N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Abstain N/A
5 Exelon Cynthia Lee Abstain N/A
6 Exelon Becky Webb Abstain N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price None N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Negative Comments Submitted
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch None N/A
6 Edison International - Southern California Edison Company Kenya Streeter Negative Comments Submitted
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Affirmative N/A
3 New York Power Authority David Rivera Negative Comments Submitted
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Negative Comments Submitted
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Adrianne Collins Negative Comments Submitted
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Negative Comments Submitted
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen Negative Comments Submitted
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Woodall Abstain N/A
5 New York Power Authority Shivaz Chopra Negative Comments Submitted
6 Great River Energy Donna Stephenson Negative Comments Submitted
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger None N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik None N/A
1 Lincoln Electric System Danny Pudenz Abstain N/A