Ballot Name: 2016-02 Modifications to CIP Standards CIP-002-6 NBP IN 1 NB
Voting Start Date: 9/28/2018 12:01:00 AM
Voting End Date: 10/10/2018 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 241
Total Ballot Pool: 305
Quorum: 79.02
Weighted Segment Value: 51.55

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 85 1 23 0.46 27 0.54 15 20
Segment: 2 6 0.1 1 0.1 0 0 2 3
Segment: 3 69 1 25 0.521 23 0.479 10 11
Segment: 4 19 1 8 0.727 3 0.273 2 6
Segment: 5 68 1 21 0.488 22 0.512 10 15
Segment: 6 47 1 13 0.419 18 0.581 8 8
Segment: 7 1 0 0 0 0 0 0 1
Segment: 8 2 0.2 2 0.2 0 0 0 0
Segment: 9 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0
Segment: 10 7 0.7 6 0.6 1 0.1 0 0
Totals: 305 6.1 100 3.616 94 2.484 47 64
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Abstain N/A
3 AEP Leanna Lamatrice Abstain N/A
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Abstain N/A
6 Basin Electric Power Cooperative Jerry Horner Negative Comments Submitted
5 City Water, Light and Power of Springfield, IL Steve Rose Affirmative N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Affirmative N/A
5 NaturEner USA, LLC Spencer Weiss None N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Abstain N/A
6 NRG - NRG Energy, Inc. Martin Sidor Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Negative Comments Submitted
1 Tennessee Valley Authority Gabe Kurtz Abstain N/A
1 Network and Security Technologies Nicholas Lauriat Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Abstain N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Abstain N/A
1 BC Hydro and Power Authority Patricia Robertson Abstain N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Katherine Prewitt Negative Comments Submitted
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing Jennifer Sykes Negative Comments Submitted
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Negative Comments Submitted
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Negative Comments Submitted
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Negative Comments Submitted
5 Basin Electric Power Cooperative Mike Kraft Negative Comments Submitted
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Negative Comments Submitted
3 Portland General Electric Co. Angela Gaines Abstain N/A
1 Exelon Daniel Gacek Negative Comments Submitted
3 Exelon Kinte Whitehead Negative Comments Submitted
5 Exelon Cynthia Lee Negative Comments Submitted
6 Exelon Becky Webb Negative Comments Submitted
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams Negative Comments Submitted
5 Entergy Jamie Prater Negative Comments Submitted
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority William Sanders Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Abstain N/A
4 City of Poplar Bluff Neal Williams None N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry None N/A
3 Cleco Corporation Maurice Paulk Louis Guidry None N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Negative Comments Submitted
4 Illinois Municipal Electric Agency Mary Ann Todd Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Negative Comments Submitted
3 APS - Arizona Public Service Co. Vivian Moser Negative Comments Submitted
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Abstain N/A
6 AEP - AEP Marketing Yee Chou Abstain N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston None N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry None N/A
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Abstain N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Kelsi Rigby Negative Comments Submitted
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry None N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Negative Comments Submitted
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho None N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Negative Comments Submitted
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
5 MEAG Power Steven Grego Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Affirmative N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Affirmative N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Negative Comments Submitted
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Abstain N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Negative Comments Submitted
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Negative Comments Submitted
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Negative Comments Submitted
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Negative Comments Submitted
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Abstain N/A
3 Rutherford EMC Tom Haire Negative Comments Submitted
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas None N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Negative Comments Submitted
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Lou Oberski Negative Comments Submitted
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Abstain N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Negative Comments Submitted
1 Dominion - Dominion Virginia Power Larry Nash Abstain N/A
1 Basin Electric Power Cooperative David Rudolph Negative Comments Submitted
6 Entergy Julie Hall Negative Comments Submitted
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Karla Barton Abstain N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Abstain N/A
1 City Utilities of Springfield, Missouri Michael Buyce Negative Comments Submitted
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Negative Comments Submitted
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. Jennifer Bray None N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Brandon McCormick Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Negative Comments Submitted
4 Georgia System Operations Corporation Andrea Barclay Affirmative N/A
1 Glencoe Light and Power Commission Terry Volkmann Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Pend Oreille County Kevin Conway Abstain N/A
5 Great River Energy Preston Walsh Negative Comments Submitted
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Negative Comments Submitted
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Negative Comments Submitted
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder Brandon McCormick Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Abstain N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Jeff Johnson Affirmative N/A
1 Gainesville Regional Utilities David Owens Brandon McCormick Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Allie Gavin None N/A
3 New York Power Authority David Rivera Negative Comments Submitted
6 New York Power Authority Thomas Savin Negative Comments Submitted
6 Duke Energy Greg Cecil Negative Comments Submitted
5 Puget Sound Energy, Inc. Eleanor Ewry Negative Comments Submitted
1 Great River Energy Gordon Pietsch Negative Comments Submitted
1 Peak Reliability Michael Granath None N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason None N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Affirmative N/A
1 Black Hills Corporation Seth Nelson None N/A
1 Portland General Electric Co. Nathaniel Clague Abstain N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Brandon McCormick Affirmative N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas None N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Affirmative N/A
5 Tri-State G and T Association, Inc. Ryan Walter None N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Negative Comments Submitted
5 Lakeland Electric Jim Howard Negative Comments Submitted
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Jeff Kimbell Abstain N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt Negative Comments Submitted
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Dmitriy Bazylyuk Affirmative N/A
1 SaskPower Wayne Guttormson Affirmative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Negative Comments Submitted
5 Black Hills Corporation George Tatar Negative Comments Submitted
3 Public Utility District No. 1 of Pend Oreille County Amber Orr Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank None N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Nicholas Kirby Negative Comments Submitted
3 Platte River Power Authority Jeff Landis Abstain N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Abstain N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Negative Comments Submitted
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
1 Beaches Energy Services Don Cuevas Brandon McCormick Affirmative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
1 Duke Energy Laura Lee Negative Comments Submitted
3 Beaches Energy Services Steven Lancaster Brandon McCormick Affirmative N/A
5 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson None N/A
5 NRG - NRG Energy, Inc. Patricia Lynch Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Brandon McCormick Affirmative N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Davis Jelusich Abstain N/A
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Abstain N/A
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Meaghan Connell Abstain N/A
5 NB Power Corporation Rob Vance None N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Christopher Overberg Affirmative N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aubrey Short Affirmative N/A
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson Negative Comments Submitted
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson None N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York William Winters Daniel Valle Affirmative N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker None N/A
3 Cowlitz County PUD Russell Noble Affirmative N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Anthony Jankowski Negative Comments Submitted
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Daniel Frank Andrey Komissarov Abstain N/A
5 Cowlitz County PUD Deanna Carlson Affirmative N/A
3 City of Vero Beach Ginny Beigel Brandon McCormick Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Negative Comments Submitted
5 JEA John Babik None N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch None N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson Affirmative N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak None N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen Brandon McCormick Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Jeffrey DePriest Affirmative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Annette Johnston Negative Comments Submitted
3 Santee Cooper James Poston Abstain N/A
1 Santee Cooper Chris Wagner Abstain N/A
4 American Public Power Association Jack Cashin None N/A
6 Santee Cooper Michael Brown Abstain N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis Abstain N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. John Carlson Negative Comments Submitted
3 Westar Energy Bryan Taggart Douglas Webb Negative Comments Submitted
5 Westar Energy Derek Brown Negative Comments Submitted
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund None N/A
3 OTP - Otter Tail Power Company Wendi Olson Negative Comments Submitted
4 South Mississippi Electric Power Association Steve McElhaney None N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative Comments Submitted
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Oto Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Gainesville Regional Utilities Ken Simmons Brandon McCormick Affirmative N/A
1 Westar Energy Allen Klassen Negative Comments Submitted
3 Clark Public Utilities Jack Stamper Affirmative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Negative Comments Submitted
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Abstain N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Central Hudson Gas & Electric Corp. Frank Pace Affirmative N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Abstain N/A
5 Austin Energy Lisa Martin None N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Affirmative N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer None N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Helen Zhao Affirmative N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Abstain N/A
1 Imperial Irrigation District Jesus Sammy Alcaraz None N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo None N/A
4 Austin Energy Jun Hua None N/A
3 City of Farmington Linda Jacobson-Quinn Affirmative N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa None N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Negative Comments Submitted
1 CMS Energy - Consumers Energy Company James Anderson Negative Comments Submitted
10 SERC Reliability Corporation Drew Slabaugh Affirmative N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Affirmative N/A
3 Austin Energy W. Dwayne Preston None N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger None N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
4 North Carolina Electric Membership Corporation John Lemire Affirmative N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Theresa Martinez Negative Comments Submitted
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Abstain N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
8 Roger Zaklukiewicz Roger Zaklukiewicz Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Negative Comments Submitted
5 New York Power Authority Shivaz Chopra Negative Comments Submitted
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Negative Comments Submitted
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Negative Comments Submitted
3 North Carolina Electric Membership Corporation doug white Affirmative N/A
6 Xcel Energy, Inc. Carrie Dixon Affirmative N/A
3 Imperial Irrigation District Glen Allegranza None N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli None N/A
5 North Carolina Electric Membership Corporation Robert Beadle Affirmative N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jennifer Flandermeyer Negative Comments Submitted
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Negative Comments Submitted
3 Black Hills Corporation Eric Egge Negative Comments Submitted
6 Black Hills Corporation Eric Scherr Negative Comments Submitted
6 Luminant - Luminant Energy Kris Butler None N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung None N/A
7 Luminant Mining Company LLC James Watson None N/A
1 Manitoba Hydro Mike Smith Affirmative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Abstain N/A
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Negative Comments Submitted
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER None N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Affirmative N/A
1 American Transmission Company, LLC Douglas Johnson Negative Comments Submitted
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Negative Comments Submitted
5 Vistra Energy Dan Roethemeyer None N/A
3 Lakeland Electric Patricia Boody Negative Comments Submitted
1 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Tony Kroskey None N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Abstain N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Negative Comments Submitted
4 Arkansas Electric Cooperative Corporation Alice Wright None N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Affirmative N/A
5 Arkansas Electric Cooperative Corporation Adrian Harris None N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Negative Comments Submitted
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Negative Comments Submitted
1 Long Island Power Authority Robert Ganley None N/A
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway Negative Comments Submitted
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Abstain N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Abstain N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 Franklin Lu Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Affirmative N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi None N/A
5 Brookfield Renewable Energy Partners - Brookfield Power Corporation Robert Ricketts None N/A
1 Avista - Avista Corporation Mike Magruder None N/A
6 Arkansas Electric Cooperative Corporation Bruce Walkup Negative Comments Submitted
5 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Alyssa Hubbard Abstain N/A
6 Westar Energy Grant Wilkerson Douglas Webb Negative Comments Submitted
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Negative Comments Submitted
6 Edison International - Southern California Edison Company Kenya Streeter None N/A
1 Arkansas Electric Cooperative Corporation Jennifer Loiacano None N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Alex Ybarra Affirmative N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz None N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan None N/A
3 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Scott Parker Abstain N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
3 Eversource Energy Sharon Flannery Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik None N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Brandon Gleason Abstain N/A
3 JEA Garry Baker None N/A
1 Unisource - Tucson Electric Power Co. Sam Rugel None N/A
5 Seattle City Light Faz Kasraie None N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Negative Comments Submitted
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Negative Comments Submitted
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jeff Neas Negative Comments Submitted
5 Hydro-Qu?bec Production Carl Pineault None N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Negative Comments Submitted
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Andy Fuhrman None N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Ryan Ziegler Negative Comments Submitted
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson Negative Comments Submitted
1 NB Power Corporation Nurul Abser None N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Negative Comments Submitted
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
3 Omaha Public Power District Aaron Smith Negative Comments Submitted
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Negative Comments Submitted
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann None N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. John Rhea Negative Comments Submitted
1 Lincoln Electric System Danny Pudenz Abstain N/A
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott None N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax None N/A