Ballot Name: 2016-02 Modifications to CIP Standards CIP-012-1 FN 5 ST
Voting Start Date: 8/3/2018 10:27:31 AM
Voting End Date: 8/13/2018 8:00:00 PM
Ballot Type: ST
Ballot Activity: FN
Ballot Series: 5
Total # Votes: 252
Total Ballot Pool: 303
Quorum: 83.17
Weighted Segment Value: 72.55

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 80 1 44 0.677 21 0.323 0 3 12
Segment: 2 7 0.6 5 0.5 1 0.1 0 1 0
Segment: 3 71 1 43 0.754 14 0.246 0 3 11
Segment: 4 17 1 9 0.692 4 0.308 0 2 2
Segment: 5 70 1 31 0.608 20 0.392 0 2 17
Segment: 6 46 1 23 0.657 12 0.343 0 3 8
Segment: 7 2 0 0 0 0 0 0 1 1
Segment: 8 2 0.2 2 0.2 0 0 0 0 0
Segment: 9 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0 0
Segment: 10 7 0.7 6 0.6 1 0.1 0 0 0
Totals: 303 6.6 164 4.789 73 1.811 0 15 51
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
1 Central Hudson Gas & Electric Corp. Frank Pace Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Negative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company Anthony Stevens Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Affirmative N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli Affirmative N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Andy Fuhrman Negative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Affirmative N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson None N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Dan Zollner Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Nicole Goi Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Affirmative N/A
5 TECO - Tampa Electric Co. Dave Pickles None N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. David Reinecke Abstain N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Janet OBrien Negative N/A
10 SERC Reliability Corporation Drew Slabaugh Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York William Winters Alyson Slanover Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Cristhian Godoy Affirmative N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski Negative N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry Affirmative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Charles Wubbena Abstain N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Negative N/A
1 Duke Energy Laura Lee Negative N/A
1 Allete - Minnesota Power, Inc. Jamie Monette Abstain N/A
6 TECO - Tampa Electric Co. Benjamin Smith None N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Brandon Gleason Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Affirmative N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Stephanie Burns Negative N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Lou Oberski Affirmative N/A
6 Entergy Julie Hall Affirmative N/A
5 Entergy Jamie Prater Affirmative N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Neil Shockey Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Negative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank Affirmative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Preston Walker Affirmative N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Affirmative N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Affirmative N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Affirmative N/A
5 MEAG Power Steven Grego Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
3 Cleco Corporation Michelle Corley Louis Guidry Affirmative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Negative N/A
1 American Transmission Company, LLC Douglas Johnson Affirmative N/A
4 National Rural Electric Cooperative Association Barry Lawson Affirmative N/A
3 City of Farmington Linda Jacobson-Quinn Abstain N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Randhir Singh Affirmative N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Negative N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson Negative N/A
3 AES - Indianapolis Power and Light Co. Colleen Campbell None N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay Affirmative N/A
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Ronald Bender Negative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Negative N/A
3 Platte River Power Authority Wade Kiess Affirmative N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Negative N/A
3 Eversource Energy Sharon Flannery Affirmative N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Eleanor Ewry Affirmative N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Affirmative N/A
1 Ohio Valley Electric Corporation Scott Cunningham Affirmative N/A
2 California ISO Jamie Johnson Abstain N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Negative N/A
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Negative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jessica Lopez Affirmative N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Affirmative N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Tim Womack Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Negative N/A
5 Exelon Cynthia Lee Negative N/A
6 Exelon Becky Webb Negative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Kelsi Rigby Affirmative N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Bret Galbraith None N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. James Meyer Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority James Baldwin Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Daniela Atanasovski Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Marcus Bortman Affirmative N/A
6 Modesto Irrigation District James McFall Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
5 New York Power Authority Shivaz Chopra None N/A
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Meaghan Connell Abstain N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Brandon McCormick Negative N/A
4 City of Clewiston Lynne Mila Negative N/A
5 Kissimmee Utility Authority Jay Butters Brandon McCormick Negative N/A
3 Modesto Irrigation District Jack Savage Affirmative N/A
3 Arkansas Electric Cooperative Corporation Mark Gann Affirmative N/A
4 North Carolina Electric Membership Corporation Richard McCall Scott Brame Affirmative N/A
5 North Carolina Electric Membership Corporation John Cook Scott Brame Affirmative N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jeremy Lorigan Abstain N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Negative N/A
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Davis Jelusich Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Affirmative N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Affirmative N/A
6 Muscatine Power and Water Nick Burns Negative N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. Jennifer Bray None N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
4 Arkansas Electric Cooperative Corporation Alice Wright Affirmative N/A
6 Arkansas Electric Cooperative Corporation Bruce Walkup Affirmative N/A
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Affirmative N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
5 Arkansas Electric Cooperative Corporation Adrian Harris Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Affirmative N/A
3 Seattle City Light Laurie Hammack Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Negative N/A
1 Santee Cooper Chris Wagner Negative N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis Negative N/A
3 Santee Cooper James Poston Negative N/A
6 Santee Cooper Marty Watson Negative N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa None N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Negative N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen None N/A
1 Lincoln Electric System Troy Hlavaty Negative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Negative N/A
6 Seattle City Light Brian Belger Affirmative N/A
5 Seattle City Light Faz Kasraie None N/A
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Affirmative N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Abstain N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur None N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steven Taddeucci Affirmative N/A
1 Peak Reliability Michael Granath Affirmative N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Negative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
5 Lakeland Electric Becky Rinier Negative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Negative N/A
5 Ontario Power Generation Inc. David Ramkalawan Affirmative N/A
4 American Public Power Association Jack Cashin None N/A
3 Rutherford EMC Tom Haire None N/A
1 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Tony Kroskey Negative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu Affirmative N/A
3 Westar Energy Marcus Moor Negative N/A
3 City of Vero Beach Ginny Beigel Brandon McCormick Negative N/A
5 Great River Energy Jacalynn Bentz Negative N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Mike Kraft Affirmative N/A
5 Acciona Energy North America George Brown None N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Negative N/A
6 Basin Electric Power Cooperative Paul Huettl Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Andrea Barclay Affirmative N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock None N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Negative N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Negative N/A
6 Westar Energy Megan Wagner Douglas Webb Affirmative N/A
1 Westar Energy Allen Klassen Affirmative N/A
5 JEA John Babik None N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Negative N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz None N/A
8 Roger Zaklukiewicz Roger Zaklukiewicz Affirmative N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Bruce Reimer None N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik None N/A
6 Luminant - Luminant Energy Kris Butler Abstain N/A
6 Southern Indiana Gas and Electric Co. Erin Spence None N/A
7 Luminant Mining Company LLC James Watson Abstain N/A
1 Basin Electric Power Cooperative David Rudolph None N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund Negative N/A
6 Xcel Energy, Inc. Carrie Dixon Affirmative N/A
3 Xcel Energy, Inc. Ray Jasicki Affirmative N/A
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jennifer Wright Andrey Komissarov None N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Affirmative N/A
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Affirmative N/A
5 Xcel Energy, Inc. Gerry Huitt Affirmative N/A
1 Memphis Light, Gas and Water Division Allan Long None N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Negative N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao None N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Affirmative N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Martine Blair Jeff Johnson Affirmative N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Affirmative N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jessica Tucker Douglas Webb Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Annette Johnston Negative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Jeff Kimbell Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Negative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo None N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Brett Jacobs Negative N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Affirmative N/A
3 OTP - Otter Tail Power Company Wendi Olson Negative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Affirmative N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
6 Edison International - Southern California Edison Company Kenya Streeter None N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Abstain N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall Affirmative N/A
5 NB Power Corporation Rob Vance None N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Negative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Negative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 Franklin Lu Abstain N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Abstain N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Abstain N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Abstain N/A
6 Talen Energy Marketing, LLC Jennifer Hohenshilt None N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Affirmative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski None N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Ryan Ziegler Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Negative N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi None N/A
3 Cowlitz County PUD Russell Noble None N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Affirmative N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Negative N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Matthew Beilfuss Negative N/A
3 Silicon Valley Power - City of Santa Clara Val Ridad None N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Negative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Negative N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Negative N/A
3 Salt River Project Zack Heim Negative N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Affirmative N/A
1 CMS Energy - Consumers Energy Company Donald Lynd Negative N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Negative N/A
1 City Utilities of Springfield, Missouri Michael Buyce Affirmative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill None N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams Affirmative N/A
1 Oncor Electric Delivery Lee Maurer Tho Tran Negative N/A
4 Austin Energy Esther Weekes Affirmative N/A
5 Austin Energy Shirley Mathew Affirmative N/A
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Negative N/A
5 Northern California Power Agency Marty Hostler Negative N/A
3 Southern Indiana Gas and Electric Co. Ryan Abshier Affirmative N/A
5 NextEra Energy Allen Schriver Affirmative N/A
3 North Carolina Electric Membership Corporation doug white Scott Brame Affirmative N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Affirmative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Negative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch Negative N/A
7 Exxon Mobil Darrious Betts None N/A
6 Omaha Public Power District Joel Robles None N/A
5 Silicon Valley Power - City of Santa Clara Sandra Pacheco None N/A
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway Negative N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jim Flucke Douglas Webb Affirmative N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
3 Empire District Electric Co. Kalem Long None N/A
3 New York Power Authority David Rivera Shelly Dineen None N/A
5 BP Wind Energy North America Inc. Carla Holly None N/A
1 Southern Indiana Gas and Electric Co. Steve Rawlinson Affirmative N/A
4 Indiana Municipal Power Agency Jack Alvey Scott Berry None N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax Affirmative N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea None N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson Negative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin Negative N/A
6 Salt River Project Bobby Olsen Negative N/A
3 AEP Kent Feliks Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Affirmative N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mickey Bellard None N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Trevor Tidwell Affirmative N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas Affirmative N/A
1 Imperial Irrigation District Jesus Sammy Alcaraz None N/A
5 EDP Renewables North America LLC Heather Morgan None N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch None N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
1 Salt River Project Chris Hofmann Negative N/A
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson None N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jarrod Murdaugh Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Negative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Justin Welty None N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke None N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Affirmative N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Carl Pineault None N/A
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott Affirmative N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aubrey Short Affirmative N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Donald Sievertson Affirmative N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Negative N/A
1 Cedar Falls Utilities Adam Peterson None N/A