Ballot Name: 2015-10 Single Points of Failure TPL-001-5 AB 3 ST
Voting Start Date: 9/5/2018 12:01:00 AM
Voting End Date: 9/14/2018 8:00:00 PM
Ballot Type: ST
Ballot Activity: AB
Ballot Series: 3
Total # Votes: 223
Total Ballot Pool: 288
Quorum: 77.43
Weighted Segment Value: 69.07

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 77 1 32 0.604 21 0.396 1 3 20
Segment: 2 8 0.8 5 0.5 3 0.3 0 0 0
Segment: 3 66 1 36 0.655 19 0.345 0 1 10
Segment: 4 16 1 8 0.8 2 0.2 0 0 6
Segment: 5 64 1 28 0.683 13 0.317 0 4 19
Segment: 6 48 1 21 0.618 13 0.382 0 4 10
Segment: 7 1 0 0 0 0 0 0 1 0
Segment: 8 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0 0
Segment: 9 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0 0
Segment: 10 6 0.6 5 0.5 1 0.1 0 0 0
Totals: 288 6.6 137 4.559 72 2.041 1 13 65
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Negative Comments Submitted
6 Colorado Springs Utilities Melissa Brown None N/A
5 AEP Thomas Foltz Negative Comments Submitted
5 Lakeland Electric Becky Rinier None N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Negative Comments Submitted
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Negative Third-Party Comments
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Negative Comments Submitted
1 Long Island Power Authority Robert Ganley None N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Negative Comments Submitted
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Negative Comments Submitted
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells None N/A
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Negative Comments Submitted
4 Austin Energy Esther Weekes Affirmative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Affirmative N/A
3 Seattle City Light Tuan Tran Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Negative Third-Party Comments
6 New York Power Authority Thomas Savin Affirmative N/A
3 Santee Cooper James Poston Affirmative N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
5 New York Power Authority Erick Barrios Affirmative N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis None N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay Negative Comments Submitted
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Negative Comments Submitted
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Negative Comments Submitted
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky None N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Eleanor Ewry Affirmative N/A
6 AEP - AEP Marketing Yee Chou Negative Comments Submitted
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Luiggi Beretta None N/A
6 Santee Cooper Michael Brown Affirmative N/A
5 Northern California Power Agency Marty Hostler None N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Jose Avendano Mora None N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik None N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams None N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Selene Willis Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin None N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Rachel Snead None N/A
3 AEP Leanna Lamatrice Negative Comments Submitted
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Affirmative N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla None N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry None N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Negative Comments Submitted
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry None N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Negative Third-Party Comments
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Negative Third-Party Comments
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons None N/A
6 Entergy Julie Hall None N/A
1 Central Hudson Gas & Electric Corp. Frank Pace Affirmative N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino None N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Negative Comments Submitted
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Negative Comments Submitted
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Negative Third-Party Comments
1 Salt River Project Steven Cobb Affirmative N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry Abstain N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza None N/A
3 Great River Energy Brian Glover Negative Third-Party Comments
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Negative Comments Submitted
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Andy Fuhrman Negative Comments Submitted
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Abstain N/A
3 Cleco Corporation Maurice Paulk Louis Guidry None N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Negative Third-Party Comments
5 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Negative Third-Party Comments
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Affirmative N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Negative Comments Submitted
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl Negative Comments Submitted
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Jeff Landis Affirmative N/A
5 Seattle City Light Faz Kasraie Affirmative N/A
1 Imperial Irrigation District Jesus Sammy Alcaraz Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Negative Third-Party Comments
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Affirmative N/A
5 Westar Energy Derek Brown Douglas Webb Negative Comments Submitted
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Negative Comments Submitted
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Negative Third-Party Comments
3 Portland General Electric Co. Angela Gaines Affirmative N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas Negative Comments Submitted
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams Negative Third-Party Comments
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer None N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Affirmative N/A
1 Santee Cooper Chris Wagner Affirmative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry None N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Negative Third-Party Comments
6 Edison International - Southern California Edison Company Kenya Streeter Affirmative N/A
5 Black Hills Corporation George Tatar Affirmative N/A
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Abstain N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. James Meyer Affirmative N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke None N/A
5 Entergy Jamie Prater Affirmative N/A
1 City Utilities of Springfield, Missouri Michael Buyce Negative Third-Party Comments
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson None N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center None N/A
1 Portland General Electric Co. Nathaniel Clague Affirmative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jonathan Robbins None N/A
1 Colorado Springs Utilities Mike Braunstein None N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Daniel Frank Negative Comments Submitted
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Negative Comments Submitted
1 Exelon Daniel Gacek Affirmative N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Affirmative N/A
5 Exelon Cynthia Lee Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Negative Third-Party Comments
6 Exelon Becky Webb Affirmative N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson None N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Abstain N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli Negative Comments Submitted
1 American Transmission Company, LLC Douglas Johnson Negative Comments Submitted
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Allie Gavin Affirmative N/A
3 Black Hills Corporation Eric Egge Affirmative N/A
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Negative Third-Party Comments
1 Unisource - Tucson Electric Power Co. John Tolo Affirmative N/A
6 Xcel Energy, Inc. Carrie Dixon Negative Comments Submitted
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Jeffrey Watkins Negative Comments Submitted
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson None N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 Franklin Lu Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Negative Comments Submitted
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York William Winters Alyson Slanover Negative Comments Submitted
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Christopher Overberg Negative Comments Submitted
1 Austin Energy Thomas Standifur None N/A
5 Austin Energy Shirley Mathew Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Negative Comments Submitted
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Negative Comments Submitted
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Brandon Gleason Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Negative Third-Party Comments
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Negative Comments Submitted
6 Salt River Project Bobby Olsen Affirmative N/A
5 TECO - Tampa Electric Co. Dave Pickles None N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Affirmative N/A
3 City of Vero Beach Ginny Beigel Brandon McCormick Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder Brandon McCormick Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Brandon McCormick Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Vivian Moser Affirmative N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke None N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Nicholas Kirby Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Affirmative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Justin Welty None N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Katherine Prewitt Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing Jennifer Sykes Affirmative N/A
3 Salt River Project Robert Kondziolka Affirmative N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Anthony Jankowski Affirmative N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas John Pearson Affirmative N/A
5 Great River Energy Jacalynn Bentz None N/A
1 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Tony Kroskey None N/A
3 Cowlitz County PUD Russell Noble None N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Affirmative N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
5 MEAG Power Steven Grego Affirmative N/A
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock None N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Kelsi Rigby Affirmative N/A
6 Modesto Irrigation District James McFall Affirmative N/A
3 Modesto Irrigation District Jack Savage Affirmative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker Affirmative N/A
1 Corn Belt Power Cooperative larry brusseau None N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Negative Third-Party Comments
1 Manitoba Hydro Mike Smith Abstain N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Negative Comments Submitted
4 Modesto Irrigation District Spencer Tacke None N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative Comments Submitted
6 Duke Energy Greg Cecil Negative Comments Submitted
3 Duke Energy Lee Schuster Negative Comments Submitted
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Affirmative N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund None N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Brett Jacobs None N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
3 OTP - Otter Tail Power Company Wendi Olson None N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Annette Johnston Negative Comments Submitted
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson None N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Negative Comments Submitted
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Abstain N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Oto Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Linda Horn Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Ryan Ziegler Affirmative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove None N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jeff Neas Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Tim Womack Affirmative N/A
1 Duke Energy Laura Lee Negative Comments Submitted
3 Clark Public Utilities Jack Stamper Affirmative N/A
5 Southern Indiana Gas and Electric Co. Larry Rogers None N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Negative Comments Submitted
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. David Weber None N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Negative Third-Party Comments
4 Georgia System Operations Corporation Andrea Barclay None N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson Affirmative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough None N/A
1 Allete - Minnesota Power, Inc. Jamie Monette None N/A
3 Southern Indiana Gas and Electric Co. Ryan Abshier None N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen Brandon McCormick Affirmative N/A
2 California ISO Richard Vine Affirmative N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jennifer Flandermeyer Negative Comments Submitted
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
3 KAMO Electric Cooperative Ted Hilmes Affirmative N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax None N/A
1 LS Power Transmission, LLC John Seelke Affirmative N/A
5 Kissimmee Utility Authority Mike Blough Brandon McCormick Affirmative N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Negative Comments Submitted
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim None N/A
10 SERC Reliability Corporation Drew Slabaugh Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert None N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. John Carlson Negative Comments Submitted
2 Midcontinent ISO, Inc. Terry BIlke Negative Comments Submitted
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Negative Comments Submitted
3 Gainesville Regional Utilities Ken Simmons Brandon McCormick Affirmative N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt None N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Aimee Harris Negative Comments Submitted
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Abstain N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
5 JEA John Babik Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson None N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Davis Jelusich Abstain N/A
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Meaghan Connell Abstain N/A
3 JEA Garry Baker Affirmative N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding None N/A
6 Westar Energy Grant Wilkerson Douglas Webb Negative Comments Submitted
3 Westar Energy Bryan Taggart Douglas Webb Negative Comments Submitted
1 Westar Energy Allen Klassen Douglas Webb Negative Comments Submitted
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall None N/A
1 Black Hills Corporation Wes Wingen Affirmative N/A
5 NB Power Corporation Laura McLeod Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Negative No Comment Submitted
6 Black Hills Corporation Eric Scherr Affirmative N/A
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Negative Comments Submitted
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Charles Freibert Affirmative N/A
3 AES - Indianapolis Power and Light Co. Colleen Campbell None N/A
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Jeff Kimbell Abstain N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Affirmative N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Affirmative N/A
5 City Water, Light and Power of Springfield, IL John Kennedy None N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Affirmative N/A
6 Luminant - Luminant Energy Brenda Hampton Abstain N/A
7 Luminant Mining Company LLC Stewart Rake Abstain N/A
1 Lincoln Electric System Troy Hlavaty None N/A
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Abstain N/A
1 Oncor Electric Delivery Lee Maurer Eric Shaw None N/A
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Brandon McCormick Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Brandon McCormick Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Brandon McCormick Affirmative N/A
6 Lakeland Electric Paul Shipps None N/A
4 City of Clewiston Lynne Mila Affirmative N/A
4 American Public Power Association Jack Cashin None N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Negative Comments Submitted
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Negative Comments Submitted