Ballot Name: 2016-02 Modifications to CIP Standards CIP-012-1 Non-binding Poll AB 4 NB
Voting Start Date: 6/22/2018 12:01:00 AM
Voting End Date: 7/5/2018 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: AB
Ballot Series: 4
Total # Votes: 224
Total Ballot Pool: 285
Quorum: 78.6
Weighted Segment Value: 69.77

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 75 1 36 0.75 12 0.25 13 13
Segment: 2 7 0.3 3 0.3 0 0 3 1
Segment: 3 68 1 30 0.714 12 0.286 12 13
Segment: 4 14 0.8 6 0.6 2 0.2 1 5
Segment: 5 67 1 23 0.59 16 0.41 9 19
Segment: 6 42 1 14 0.583 10 0.417 9 9
Segment: 7 2 0 0 0 0 0 1 1
Segment: 8 2 0.2 2 0.2 0 0 0 0
Segment: 9 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0
Segment: 10 7 0.5 5 0.5 0 0 2 0
Totals: 285 5.9 120 4.337 52 1.563 50 61
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
1 Central Hudson Gas & Electric Corp. Frank Pace Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Affirmative N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli Abstain N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Andy Fuhrman Negative Comments Submitted
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Affirmative N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Angela Gaines Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Oto Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Affirmative N/A
5 TECO - Tampa Electric Co. Dave Pickles None N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Abstain N/A
10 SERC Reliability Corporation Drew Slabaugh Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York William Winters Alyson Slanover Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Abstain N/A
5 AEP Thomas Foltz Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Christopher Overberg Affirmative N/A
3 Great River Energy Brian Glover Negative Comments Submitted
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry Negative Comments Submitted
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jonathan Robbins None N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Abstain N/A
1 Duke Energy Laura Lee Negative Comments Submitted
6 TECO - Tampa Electric Co. Benjamin Smith None N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Brandon Gleason Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Affirmative N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Abstain N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Stephanie Burns Negative Comments Submitted
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Rachel Snead None N/A
6 Entergy Julie Hall Affirmative N/A
5 Entergy Jamie Prater Affirmative N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Selene Willis Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Abstain N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank None N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Abstain N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Affirmative N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Abstain N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Abstain N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Affirmative N/A
5 MEAG Power Steven Grego Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
3 Cleco Corporation Michelle Corley Louis Guidry Negative Comments Submitted
1 Western Area Power Administration sean erickson Negative Comments Submitted
1 American Transmission Company, LLC Douglas Johnson Affirmative N/A
3 City of Farmington Linda Jacobson-Quinn Abstain N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Abstain N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell None N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson Abstain N/A
3 AES - Indianapolis Power and Light Co. Bette White Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay Negative Comments Submitted
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Abstain N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Negative Comments Submitted
3 Platte River Power Authority Jeff Landis Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Negative Comments Submitted
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. John Rhea Negative Comments Submitted
3 Eversource Energy Sharon Flannery Affirmative N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Eleanor Ewry Affirmative N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Affirmative N/A
1 Ohio Valley Electric Corporation Scott Cunningham Affirmative N/A
2 California ISO Richard Vine Abstain N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Negative Comments Submitted
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl Negative Comments Submitted
1 Exelon Daniel Gacek Abstain N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Vivian Moser Affirmative N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Abstain N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Lynda Kupfer Affirmative N/A
5 Exelon Cynthia Lee Abstain N/A
6 Exelon Becky Webb Abstain N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Kelsi Rigby Affirmative N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Bret Galbraith None N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker None N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Jeffrey Mueller Abstain N/A
1 Lower Colorado River Authority Michael Shaw Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Jonathan Aragon Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
5 New York Power Authority Shivaz Chopra None N/A
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Haley Sousa Abstain N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Brandon McCormick Negative Comments Submitted
4 City of Clewiston Lynne Mila Negative Comments Submitted
5 Kissimmee Utility Authority Mike Blough Brandon McCormick Negative Comments Submitted
3 Modesto Irrigation District Jack Savage Abstain N/A
3 Arkansas Electric Cooperative Corporation Philip Huff Affirmative N/A
4 North Carolina Electric Membership Corporation John Lemire Scott Brame Affirmative N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Abstain N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Negative Comments Submitted
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Davis Jelusich Abstain N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Negative Comments Submitted
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Affirmative N/A
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Negative Comments Submitted
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. Jennifer Bray None N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino None N/A
6 Arkansas Electric Cooperative Corporation Bruce Walkup Affirmative N/A
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Abstain N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Affirmative N/A
3 Seattle City Light Tuan Tran Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
1 Santee Cooper Chris Wagner Abstain N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis Abstain N/A
3 Santee Cooper James Poston Abstain N/A
6 Santee Cooper Michael Brown Abstain N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa None N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho None N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Randy Hahn Negative Comments Submitted
1 Lincoln Electric System Danny Pudenz Abstain N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Affirmative N/A
5 Seattle City Light Faz Kasraie None N/A
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Affirmative N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Abstain N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Aimee Harris Affirmative N/A
1 Peak Reliability Michael Granath None N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Affirmative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
5 Lakeland Electric Jim Howard Negative Comments Submitted
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Abstain N/A
5 Ontario Power Generation Inc. David Ramkalawan Affirmative N/A
4 American Public Power Association Jack Cashin None N/A
3 Rutherford EMC Tom Haire None N/A
1 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Tony Kroskey Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Patricia Robertson Abstain N/A
3 Westar Energy Bryan Taggart Negative No Comment Submitted
3 City of Vero Beach Ginny Beigel Brandon McCormick Negative Comments Submitted
5 Great River Energy Preston Walsh Negative Comments Submitted
5 Basin Electric Power Cooperative Colleen Peterson None N/A
5 Acciona Energy North America George Brown None N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll None N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon None N/A
6 Basin Electric Power Cooperative Jerry Horner None N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Andrea Barclay Affirmative N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock None N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Affirmative N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Negative Comments Submitted
6 Westar Energy Megan Wagner Douglas Webb Negative Comments Submitted
1 Westar Energy Allen Klassen Negative No Comment Submitted
5 JEA John Babik Affirmative N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Abstain N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
8 Roger Zaklukiewicz Roger Zaklukiewicz Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Bruce Reimer None N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik None N/A
6 Luminant - Luminant Energy Brenda Hampton Abstain N/A
7 Luminant Mining Company LLC Stewart Rake Abstain N/A
1 Basin Electric Power Cooperative David Rudolph None N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund Negative Comments Submitted
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Abstain N/A
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Daniel Frank Andrey Komissarov Affirmative N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Affirmative N/A
1 Memphis Light, Gas and Water Division Allan Long Affirmative N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Negative Comments Submitted
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Negative Comments Submitted
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Martine Blair Jeff Johnson Affirmative N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Abstain N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jessica Tucker Douglas Webb Negative Comments Submitted
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative Comments Submitted
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Annette Johnston Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Ginette Lacasse None N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Negative Comments Submitted
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Abstain N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo None N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Cathy Fogale Negative Comments Submitted
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Affirmative N/A
3 OTP - Otter Tail Power Company Wendi Olson Negative Comments Submitted
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas None N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER None N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
6 Edison International - Southern California Edison Company Kenya Streeter None N/A
5 Westar Energy Laura Cox Douglas Webb Negative Comments Submitted
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Abstain N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Larry Nash Abstain N/A
5 NB Power Corporation Laura McLeod Abstain N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Abstain N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Negative Comments Submitted
6 Snohomish County PUD No. 1 Franklin Lu Abstain N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Abstain N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Abstain N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Abstain N/A
6 Talen Energy Marketing, LLC Jennifer Hohenshilt None N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Affirmative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski None N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Ryan Ziegler Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Negative Comments Submitted
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi None N/A
3 Cowlitz County PUD Russell Noble None N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer None N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Negative Comments Submitted
4 WEC Energy Group, Inc. Anthony Jankowski Negative Comments Submitted
3 Silicon Valley Power - City of Santa Clara Val Ridad None N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Negative Comments Submitted
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Negative Comments Submitted
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Abstain N/A
3 Salt River Project Robert Kondziolka Negative Comments Submitted
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Negative Comments Submitted
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Katherine Prewitt Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing Jennifer Sykes Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Negative Comments Submitted
1 City Utilities of Springfield, Missouri Michael Buyce None N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill None N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams None N/A
4 Austin Energy Esther Weekes Affirmative N/A
5 Austin Energy Shirley Mathew Affirmative N/A
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Negative Comments Submitted
5 Northern California Power Agency Marty Hostler Negative Comments Submitted
5 NextEra Energy Allen Schriver Affirmative N/A
3 North Carolina Electric Membership Corporation doug white Scott Brame Affirmative N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Affirmative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Negative Comments Submitted
2 Midcontinent ISO, Inc. Terry BIlke Abstain N/A
7 Exxon Mobil Darrious Betts None N/A
6 Omaha Public Power District Joel Robles None N/A
5 Silicon Valley Power - City of Santa Clara Sandra Pacheco None N/A
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway Negative Comments Submitted
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jim Flucke Douglas Webb Negative Comments Submitted
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
3 New York Power Authority David Rivera None N/A
5 BP Wind Energy North America Inc. Carla Holly None N/A
4 Indiana Municipal Power Agency Jack Alvey Scott Berry None N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax Affirmative N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea None N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson Negative Comments Submitted
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin None N/A
6 Salt River Project Bobby Olsen Negative Comments Submitted
3 AEP Aaron Austin Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Affirmative N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. David Weber None N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Lynn Goldstein Affirmative N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas None N/A
1 Imperial Irrigation District Jesus Sammy Alcaraz None N/A
5 EDP Renewables North America LLC Heather Morgan None N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch None N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
1 Salt River Project Steven Cobb Negative Comments Submitted
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson None N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jeff Neas Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson None N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Justin Welty None N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke None N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Affirmative N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Carl Pineault None N/A
3 KAMO Electric Cooperative Ted Hilmes Affirmative N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry None N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Negative Comments Submitted
1 Cedar Falls Utilities Adam Peterson None N/A