Ballot Name: 2017-06 Modifications to BAL-002-2 BAL-002-3 Non-binding Poll IN 1 NB
Voting Start Date: 4/27/2018 12:01:00 AM
Voting End Date: 5/8/2018 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 176
Total Ballot Pool: 219
Quorum: 80.37
Weighted Segment Value: 77.19

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 50 1 24 0.857 4 0.143 14 8
Segment: 2 6 0.2 2 0.2 0 0 1 3
Segment: 3 49 1 16 0.696 7 0.304 15 11
Segment: 4 14 0.7 5 0.5 2 0.2 3 4
Segment: 5 50 1 22 0.733 8 0.267 12 8
Segment: 6 40 1 15 0.75 5 0.25 13 7
Segment: 7 1 0 0 0 0 0 0 1
Segment: 8 1 0 0 0 0 0 1 0
Segment: 9 1 0 0 0 0 0 1 0
Segment: 10 7 0.4 4 0.4 0 0 2 1
Totals: 219 5.3 88 4.136 26 1.164 62 43
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Abstain N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Abstain N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Abstain N/A
1 Ameren - Ameren Services Tamara Evey None N/A
1 Colorado Springs Utilities Devin Elverdi Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Abstain N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Negative Comments Submitted
4 City of Poplar Bluff Neal Williams None N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Abstain N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay Affirmative N/A
6 Xcel Energy, Inc. Carrie Dixon None N/A
1 BC Hydro and Power Authority Patricia Robertson Abstain N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Abstain N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Abstain N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Abstain N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Stephanie Burns Negative Comments Submitted
3 Portland General Electric Co. Angela Gaines Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Brandon McCormick Negative Comments Submitted
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson None N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Affirmative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker None N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Abstain N/A
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson Abstain N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Affirmative N/A
1 Westar Energy Kevin Giles Abstain N/A
6 Westar Energy Megan Wagner Abstain N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Rich Hydzik Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Affirmative N/A
3 Westar Energy Bo Jones Abstain N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jennifer Flandermeyer Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Affirmative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Abstain N/A
5 Westar Energy Laura Cox Abstain N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Abstain N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Joseph Neglia None N/A
5 City Water, Light and Power of Springfield, IL Steve Rose Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Jeff Landis Abstain N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim None N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Oto Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
1 Duke Energy Laura Lee Affirmative N/A
3 Seattle City Light Laurie Hammack None N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Abstain N/A
5 New York Power Authority Erick Barrios Abstain N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Abstain N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. Nathaniel Clague Affirmative N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Annette Johnston Affirmative N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas Affirmative N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Affirmative N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Affirmative N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert None N/A
3 Rutherford EMC Tom Haire None N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Abstain N/A
8 David Kiguel David Kiguel Abstain N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
4 Austin Energy Esther Weekes Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Abstain N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority James Baldwin None N/A
5 JEA John Babik Affirmative N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Abstain N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Mike Smith Abstain N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Abstain N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Abstain N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. John Carlson Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Renee Leidel None N/A
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Abstain N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Jeffrey DePriest Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Abstain N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Abstain N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Abstain N/A
5 NaturEner USA, LLC Eric Smith Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson Negative Comments Submitted
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Negative Comments Submitted
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon None N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Affirmative N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Guy Andrews Abstain N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Abstain N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Abstain N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Brandon McCormick Negative Comments Submitted
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Brandon McCormick Negative Comments Submitted
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder Brandon McCormick Negative Comments Submitted
1 Lakeland Electric Larry Watt Negative Comments Submitted
5 Lakeland Electric Jim Howard Negative Comments Submitted
5 Orlando Utilities Commission Richard Kinas Negative Comments Submitted
6 New York Power Authority Shivaz Chopra Shelly Dineen Abstain N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Affirmative N/A
5 Kissimmee Utility Authority Mike Blough Brandon McCormick Negative Comments Submitted
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Dmitriy Bazylyuk Negative Comments Submitted
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger None N/A
3 City of Vero Beach Ginny Beigel Brandon McCormick Negative Comments Submitted
3 New York Power Authority David Rivera Abstain N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Abstain N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Negative Comments Submitted
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak None N/A
1 Santee Cooper Shawn Abrams Abstain N/A
3 Santee Cooper James Poston Abstain N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Negative Comments Submitted
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Aimee Harris Negative Comments Submitted
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Negative Comments Submitted
1 Exelon Daniel Gacek None N/A
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Negative Comments Submitted
3 Exelon Kinte Whitehead None N/A
5 Exelon Cynthia Lee None N/A
6 Exelon Becky Webb None N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Abstain N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Abstain N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Abstain N/A
5 NB Power Corporation Laura McLeod Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Brandon McCormick Negative Comments Submitted
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Abstain N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Affirmative N/A
4 American Public Power Association Jack Cashin Abstain N/A
3 Ocala Utility Services Randy Hahn Negative Comments Submitted
6 Santee Cooper Michael Brown Abstain N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells None N/A
3 Cleco Corporation Michelle Corley Louis Guidry Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Abstain N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Rachel Snead None N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli None N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Negative Comments Submitted
3 Salt River Project Robert Kondziolka Affirmative N/A
6 Salt River Project Bobby Olsen Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch None N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Affirmative N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Anthony Jankowski Negative Comments Submitted
5 Great River Energy Preston Walsh Negative Comments Submitted
5 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Alyssa Hubbard Affirmative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Abstain N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Michael Brytowski Negative Comments Submitted
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis Abstain N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank None N/A
4 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Karla Weaver None N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Abstain N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Abstain N/A
6 Black Hills Corporation Eric Scherr None N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Mark Oens Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 Franklin Lu Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Affirmative N/A
6 Edison International - Southern California Edison Company Kenya Streeter None N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Abstain N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi None N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Tony Skourtas None N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula None N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski None N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Affirmative N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Brandon Gleason Abstain N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea None N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch None N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Abstain N/A
3 CPS Energy Glenn Pressler None N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER None N/A
5 MEAG Power Steven Grego Abstain N/A
1 JEA Ted Hobson Affirmative N/A
5 Austin Energy Shirley Mathew Affirmative N/A
6 Western Area Power Administration Charles Faust Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Abstain N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Vivian Moser Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Kelsi Rigby Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Jonathan Aragon Affirmative N/A
1 Salt River Project Steven Cobb Affirmative N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund None N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Katherine Prewitt Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing Jennifer Sykes Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson None N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Tim Womack None N/A
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Davis Jelusich Abstain N/A
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Haley Sousa Abstain N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Donald Sievertson Affirmative N/A
1 NorthWestern Energy Belinda Tierney Dori Quam None N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Abstain N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Affirmative N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Affirmative N/A
1 Lincoln Electric System Danny Pudenz Abstain N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Affirmative N/A
6 Luminant - Luminant Energy Kris Butler None N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik None N/A
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger None N/A
3 Gainesville Regional Utilities Ken Simmons Brandon McCormick Negative Comments Submitted
7 Luminant Mining Company LLC James Watson None N/A