Ballot Name: 2017-02 Modifications to Performance, Training, and Qualifications Standards PER-003-2 IN 1 ST
Voting Start Date: 2/26/2018 12:01:00 AM
Voting End Date: 3/7/2018 8:00:00 PM
Ballot Type: ST
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 208
Total Ballot Pool: 253
Quorum: 82.21
Weighted Segment Value: 97.5

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 69 1 52 0.963 2 0.037 0 2 13
Segment: 2 7 0.4 4 0.4 0 0 0 0 3
Segment: 3 54 1 43 0.956 2 0.044 0 2 7
Segment: 4 13 1 10 1 0 0 0 0 3
Segment: 5 58 1 40 0.952 2 0.048 0 3 13
Segment: 6 42 1 34 0.971 1 0.029 0 1 6
Segment: 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 8 2 0.2 2 0.2 0 0 0 0 0
Segment: 9 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0 0
Segment: 10 7 0.6 6 0.6 0 0 0 1 0
Totals: 253 6.3 192 6.142 7 0.158 0 9 45
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Abstain N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
2 California ISO Richard Vine Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung None N/A
5 AEP Thomas Foltz Negative Comments Submitted
3 Portland General Electric Co. Angela Gaines Affirmative N/A
3 AEP Aaron Austin Negative Comments Submitted
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Affirmative N/A
5 Lakeland Electric Jim Howard Affirmative N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Affirmative N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Karla Barton Affirmative N/A
5 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell Affirmative N/A
5 Kissimmee Utility Authority Jay Butters None N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Negative Comments Submitted
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Abstain N/A
5 Southern Indiana Gas and Electric Co. Mark McDonald Affirmative N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Abstain N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aubrey Short Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Abstain N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Stephanie Burns Affirmative N/A
6 AEP - AEP Marketing Yee Chou Negative Comments Submitted
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
6 Southern Indiana Gas and Electric Co. Brad Lisembee Affirmative N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Affirmative N/A
6 Exelon Becky Webb Affirmative N/A
5 Exelon Cynthia Lee Affirmative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry Affirmative N/A
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Daniel Frank Affirmative N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Lou Oberski Affirmative N/A
3 Southern Indiana Gas and Electric Co. Fred Frederick Affirmative N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Dmitriy Bazylyuk Affirmative N/A
1 Southern Indiana Gas and Electric Co. Steve Rawlinson Affirmative N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Affirmative N/A
5 Seattle City Light Mike Haynes Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Charles Freibert Affirmative N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Affirmative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Affirmative N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Affirmative N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Affirmative N/A
1 Westar Energy Kevin Giles Affirmative N/A
6 Westar Energy Thomas ROBBEN None N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Affirmative N/A
3 Black Hills Corporation Eric Egge Affirmative N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Affirmative N/A
3 Westar Energy Bo Jones Affirmative N/A
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
5 Black Hills Corporation George Tatar Affirmative N/A
3 Seattle City Light Tuan Tran Affirmative N/A
3 Eversource Energy Sharon Flannery None N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Jeffrey DePriest Affirmative N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak Affirmative N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder Brandon McCormick Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Affirmative N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Affirmative N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Affirmative N/A
1 Duke Energy Laura Lee Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
5 Westar Energy Laura Cox Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Karen Yoder Affirmative N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Daniel Grinkevich Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York William Winters Alyson Slanover Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Abstain N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Affirmative N/A
3 City of Vero Beach Ginny Beigel Brandon McCormick Affirmative N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Cathy Fogale Affirmative N/A
3 OTP - Otter Tail Power Company Wendi Olson Affirmative N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund Affirmative N/A
1 CMS Energy - Consumers Energy Company James Anderson Affirmative N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Affirmative N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson Affirmative N/A
1 Santee Cooper Shawn Abrams Affirmative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Affirmative N/A
6 Santee Cooper Michael Brown Affirmative N/A
3 Santee Cooper James Poston Affirmative N/A
3 Cleco Corporation Michelle Corley Louis Guidry Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay Affirmative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Patricia Robertson Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Guy Andrews Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Abstain N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. John Shaver Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Jeffrey Mueller Affirmative N/A
3 Austin Energy W. Dwayne Preston None N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch None N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Jamie Lynn Bussin Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Affirmative N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
6 Salt River Project Bobby Olsen None N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
8 Roger Zaklukiewicz Roger Zaklukiewicz Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center None N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Negative Comments Submitted
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Affirmative N/A
4 Austin Energy Jun Hua None N/A
1 Black Hills Corporation Wes Wingen Affirmative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
1 Salt River Project Steven Cobb Negative Comments Submitted
5 NextEra Energy Allen Schriver None N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski None N/A
3 Platte River Power Authority Jeff Landis Affirmative N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Affirmative N/A
1 Central Hudson Gas & Electric Corp. Frank Pace Affirmative N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail None N/A
1 Dairyland Power Cooperative Robert Roddy Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Oto Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Affirmative N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Abstain N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson None N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Abstain N/A
5 MEAG Power Steven Grego Abstain N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Affirmative N/A
6 WEC Energy Group, Inc. Scott Hoggatt Affirmative N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Anthony Jankowski Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Affirmative N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Linda Horn Affirmative N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. John Rhea Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 Franklin Lu Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Mark Oens Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
6 Black Hills Corporation Eric Scherr Affirmative N/A
6 Xcel Energy, Inc. Carrie Dixon Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Kelsi Rigby Affirmative N/A
3 Clark Public Utilities Jack Stamper None N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Vivian Moser Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Jonathan Aragon Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson None N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
5 Great River Energy Preston Walsh Affirmative N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Chelsey Neil None N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynn Murphy None N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Tim Womack None N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt Affirmative N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Affirmative N/A
6 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
5 Ontario Power Generation Inc. David Ramkalawan Affirmative N/A
5 New York Power Authority Erick Barrios Affirmative N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas Affirmative N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
6 Lakeland Electric Paul Shipps Affirmative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Affirmative N/A
6 Luminant - Luminant Energy Kris Butler None N/A
10 SERC Reliability Corporation Drew Slabaugh Affirmative N/A
1 Platte River Power Authority Matt Thompson Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
1 Peak Reliability Michael Granath None N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Affirmative N/A
4 Illinois Municipal Electric Agency Mary Ann Todd None N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Affirmative N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Pend Oreille County Kevin Conway None N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Affirmative N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson None N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Katherine Prewitt Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing Jennifer Sykes Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson None N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Affirmative N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli None N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Aimee Harris Affirmative N/A
5 JEA John Babik None N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Theresa Martinez Affirmative N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. John Carlson Affirmative N/A
1 Corn Belt Power Cooperative larry brusseau None N/A
3 Great River Energy Brian Glover Affirmative N/A
6 Modesto Irrigation District James McFall Affirmative N/A
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Lynn Goldstein Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Affirmative N/A
1 Oncor Electric Delivery Lee Maurer Tammy Porter None N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Michael Brytowski Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson None N/A
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Affirmative N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Affirmative N/A
1 Lincoln Electric System Troy Hlavaty None N/A
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro None N/A
1 Allete - Minnesota Power, Inc. Jamie Monette None N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Brenda Atkins Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Affirmative N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Annette Johnston Affirmative N/A
3 Salt River Project Robert Kondziolka Negative Comments Submitted
1 American Transmission Company, LLC Douglas Johnson Affirmative N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Brandon Gleason Affirmative N/A
5 Xcel Energy, Inc. Gerry Huitt Affirmative N/A
1 JEA Joe McClung None N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn None N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer None N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck None N/A
1 Colorado Springs Utilities Mike Braunstein None N/A
1 Manitoba Hydro Bruce Reimer None N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao None N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi None N/A
6 Colorado Springs Utilities Melissa Brown None N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik None N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett None N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jennifer Flandermeyer Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey None N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke None N/A