Ballot Name: 2013-03 Geomagnetic Disturbance Mitigation TPL-007-2 FN 2 ST
Voting Start Date: 10/20/2017 11:49:27 AM
Voting End Date: 10/30/2017 8:00:00 PM
Ballot Type: ST
Ballot Activity: FN
Ballot Series: 2
Total # Votes: 268
Total Ballot Pool: 302
Quorum: 88.74
Weighted Segment Value: 73.35

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 76 1 47 0.746 16 0.254 0 8 5
Segment: 2 7 0.6 5 0.5 1 0.1 0 0 1
Segment: 3 71 1 43 0.729 16 0.271 0 4 8
Segment: 4 16 1 8 0.667 4 0.333 0 1 3
Segment: 5 70 1 36 0.692 16 0.308 0 7 11
Segment: 6 49 1 29 0.707 12 0.293 0 4 4
Segment: 7 1 0 0 0 0 0 0 0 1
Segment: 8 3 0.2 1 0.1 1 0.1 0 0 1
Segment: 9 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0 0
Segment: 10 8 0.7 6 0.6 1 0.1 0 1 0
Totals: 302 6.6 176 4.841 67 1.759 0 25 34
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
5 SunPower Bradley Collard Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Affirmative N/A
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett Negative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Negative N/A
3 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Clay Young Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Affirmative N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Negative N/A
3 Westar Energy Bryan Taggart Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Negative N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Affirmative N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Abstain N/A
3 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Alan Gale None N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson None N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Colby Bellville Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson None N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Christopher Overberg Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Thomas Rafferty Affirmative N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
6 Edison International - Southern California Edison Company Kenya Streeter Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Affirmative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Dmitriy Bazylyuk Negative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York William Winters Affirmative N/A
3 Cleco Corporation Michelle Corley Louis Guidry Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Negative N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Matthew Beilfuss Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Vivian Vo Negative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Chinedu Ochonogor Negative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Negative N/A
1 Manitoba Hydro Mike Smith Negative N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Negative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Kelsi Rigby Negative N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER Affirmative N/A
1 Allete - Minnesota Power, Inc. Jamie Monette Abstain N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jessica Tucker Douglas Webb Affirmative N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Douglas Webb Affirmative N/A
5 California Department of Water Resources ASM Mostafa None N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Affirmative N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Affirmative N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Negative N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
5 Lakeland Electric Jim Howard Affirmative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Kjersti Drott Negative N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Sean Cavote Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
3 AEP Kent Feliks Negative N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Lynda Kupfer Affirmative N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Luiggi Beretta Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. James Meyer Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney None N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Affirmative N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Affirmative N/A
6 AEP - AEP Marketing Yee Chou Negative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Affirmative N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Affirmative N/A
6 Basin Electric Power Cooperative Jerry Horner Affirmative N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Elizabeth Axson Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Affirmative N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Mike Kraft Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Stephanie Burns Affirmative N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Affirmative N/A
3 Seattle City Light Laurie Hammack Affirmative N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Abstain N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
5 NB Power Corporation Laura McLeod Abstain N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Negative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
6 Entergy Julie Hall Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Negative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Ward Negative N/A
1 Exelon Chris Scanlon Affirmative N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Affirmative N/A
3 Exelon John Bee Affirmative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Negative N/A
5 Exelon Ruth Miller Affirmative N/A
6 Exelon Becky Webb Affirmative N/A
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
5 Eversource Energy Timothy Reyher Affirmative N/A
2 California ISO Richard Vine Affirmative N/A
1 CPS Energy Gladys DeLaO None N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Brandon McCormick Negative N/A
5 Kissimmee Utility Authority Jay Butters Brandon McCormick Negative N/A
3 Gainesville Regional Utilities Darko Kovac Negative N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Affirmative N/A
3 City of Vero Beach Ginny Beigel Brandon McCormick Negative N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen Negative N/A
4 Keys Energy Services Nick Batty Brandon McCormick Negative N/A
5 Orlando Utilities Commission Dania Colon None N/A
4 Oklahoma Municipal Power Authority Ashley Stringer None N/A
4 American Public Power Association Jack Cashin None N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Linda Horn Affirmative N/A
1 Santee Cooper Shawn Abrams Negative N/A
6 Santee Cooper Michael Brown Negative N/A
3 Santee Cooper James Poston Negative N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis Negative N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Alex Ybarra None N/A
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson None N/A
3 Portland General Electric Co. Angela Gaines Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. Scott Smith Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Abstain N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay Affirmative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Affirmative N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas Negative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Abstain N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Affirmative N/A
10 SERC Reliability Corporation Drew Slabaugh Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Abstain N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Negative N/A
3 Platte River Power Authority Jeff Landis Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Guy Andrews Affirmative N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson Affirmative N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Negative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
1 VELCO -Vermont Electric Power Company, Inc. Kim Moulton None N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Negative N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Affirmative N/A
1 Westar Energy Allen Klassen Affirmative N/A
1 City Utilities of Springfield, Missouri Michael Buyce Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
5 Westar Energy Derek Brown Affirmative N/A
1 Oncor Electric Delivery Lee Maurer Eric Shaw Affirmative N/A
6 Westar Energy Megan Wagner Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Joseph Bencomo Affirmative N/A
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jennifer Wright Affirmative N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas Affirmative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker Affirmative N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Affirmative N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Darnez Gresham Negative N/A
3 Omaha Public Power District Aaron Smith Negative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Negative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Affirmative N/A
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Affirmative N/A
4 Austin Energy Esther Weekes Affirmative N/A
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Abstain N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Negative N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Affirmative N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Affirmative N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
5 National Grid USA Elizabeth Spivak None N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Negative N/A
1 Imperial Irrigation District Jesus Sammy Alcaraz Abstain N/A
5 Great River Energy Preston Walsh Affirmative N/A
6 Colorado Springs Utilities Shannon Fair Negative N/A
5 Xcel Energy, Inc. Gerry Huitt Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Ryan Ziegler Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Negative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Abstain N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan None N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer None N/A
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott None N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Affirmative N/A
5 Austin Energy Jeanie Doty Affirmative N/A
5 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell Negative N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke Negative N/A
6 Southern Indiana Gas and Electric Co. Erin Spence Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Affirmative N/A
1 Peak Reliability Michael Granath Affirmative N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Abstain N/A
6 WEC Energy Group, Inc. Scott Hoggatt Affirmative N/A
6 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. John Folsom Affirmative N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Affirmative N/A
5 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Alyssa Hubbard Affirmative N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Abstain N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Negative N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson Affirmative N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Affirmative N/A
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Lynn Goldstein Negative N/A
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Affirmative N/A
1 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Tony Kroskey Negative N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Negative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Nicole Goi Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Affirmative N/A
3 AES - Indianapolis Power and Light Co. Bette White None N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson None N/A
5 Northern California Power Agency Marty Hostler Negative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Negative N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Eleanor Ewry Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu Abstain N/A
3 Southern Indiana Gas and Electric Co. Ryan Abshier Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
6 Salt River Project Bobby Olsen Negative N/A
3 Salt River Project Zack Heim Negative N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt Affirmative N/A
1 American Transmission Company, LLC Douglas Johnson Affirmative N/A
1 Salt River Project Steven Cobb Negative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Affirmative N/A
3 Lakeland Electric Patricia Boody None N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Abstain N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Chris Bridges Douglas Webb Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Affirmative N/A
8 Foundation for Resilient Societies William Harris None N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aubrey Short Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
4 South Mississippi Electric Power Association Steve McElhaney None N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
3 Clark Public Utilities Jack Stamper Affirmative N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Affirmative N/A
3 Black Hills Corporation Eric Egge Maryanne Darling-Reich None N/A
1 Platte River Power Authority Matt Thompson Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 Franklin Lu Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Mark Oens Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. David Zwergel None N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Affirmative N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Affirmative N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Jeffrey Watkins Negative N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Abstain N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Abstain N/A
5 MEAG Power Steven Grego Abstain N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Affirmative N/A
5 Seattle City Light Faz Kasraie Affirmative N/A
1 Lincoln Electric System Danny Pudenz Affirmative N/A
6 Modesto Irrigation District James McFall Affirmative N/A
5 Pacific Gas and Electric Company James Mearns None N/A
3 Modesto Irrigation District Jack Savage Affirmative N/A
6 Luminant - Luminant Energy Kris Butler Abstain N/A
5 Luminant - Luminant Generation Company LLC Alshare Hughes Abstain N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Negative N/A
6 Black Hills Corporation Eric Scherr None N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Abstain N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Negative N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. David Weber None N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Abstain N/A
4 North Carolina Electric Membership Corporation Luis Fondacci Scott Brame Negative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Abstain N/A
5 North Carolina Electric Membership Corporation John Cook Scott Brame Negative N/A
7 Luminant Mining Company LLC James Watson None N/A
3 Eversource Energy Sharon Flannery None N/A
1 NorthWestern Energy Belinda Tierney None N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Negative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen Negative N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Adrianne Collins Negative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Negative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Abstain N/A
1 Central Hudson Gas & Electric Corp. Frank Pace Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove None N/A
3 New York Power Authority David Rivera Shelly Dineen Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
6 New York Power Authority Thomas Savin Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
6 Lakeland Electric Paul Shipps None N/A
5 Tri-State G and T Association, Inc. Richard Schlottmann None N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Negative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Negative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
3 Cowlitz County PUD Russell Noble Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Brandon McCormick Negative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Brandon McCormick Negative N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Affirmative N/A
3 Florida Municipal Power Agency Michelle Johnson Brandon McCormick Negative N/A
5 JEA John Babik None N/A
5 TECO - Tampa Electric Co. R James Rocha Abstain N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Michael Brytowski Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder Brandon McCormick Negative N/A
3 Great River Energy Brian Glover Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Abstain N/A
1 Duke Energy Laura Lee Affirmative N/A