Ballot Name: 2015-09 Establish and Communicate System Operating Limits FAC-011-4 Non-binding Poll IN 1 NB
Voting Start Date: 11/3/2017 12:01:00 AM
Voting End Date: 11/14/2017 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 243
Total Ballot Pool: 290
Quorum: 83.79
Weighted Segment Value: 56.97

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 82 1 26 0.605 17 0.395 26 13
Segment: 2 7 0.3 2 0.2 1 0.1 4 0
Segment: 3 67 1 22 0.579 16 0.421 19 10
Segment: 4 14 0.9 5 0.5 4 0.4 2 3
Segment: 5 63 1 19 0.543 16 0.457 13 15
Segment: 6 45 1 12 0.429 16 0.571 12 5
Segment: 7 1 0 0 0 0 0 1 0
Segment: 8 2 0.2 2 0.2 0 0 0 0
Segment: 9 1 0 0 0 0 0 0 1
Segment: 10 8 0.7 6 0.6 1 0.1 1 0
Totals: 290 6.1 94 3.655 71 2.445 78 47
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Abstain N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Abstain N/A
3 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Clay Young Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Abstain N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Abstain N/A
1 National Grid USA Michael Jones Negative Comments Submitted
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Negative Comments Submitted
3 National Grid USA Brian Shanahan Negative Comments Submitted
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. John Rhea Negative Comments Submitted
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Negative Comments Submitted
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Affirmative N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Elizabeth Axson Negative Comments Submitted
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Abstain N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Abstain N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Abstain N/A
1 Georgia Transmission Corporation Jason Snodgrass Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Abstain N/A
3 Salt River Project Rudy Navarro Negative Comments Submitted
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Thomas Rafferty Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Jerry Nottnagel Negative Comments Submitted
5 Salt River Project Kevin Nielsen Negative Comments Submitted
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Abstain N/A
4 Seattle City Light Hao Li Negative Comments Submitted
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Abstain N/A
5 JEA John Babik Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Mike Smith Affirmative N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Negative Comments Submitted
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl Negative Comments Submitted
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Abstain N/A
3 JEA Garry Baker Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Angela Gaines Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Negative Comments Submitted
6 APS - Arizona Public Service Co. Bobbi Welch Abstain N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Abstain N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Linda Henrickson Abstain N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Vivian Moser Abstain N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Affirmative N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aubrey Short Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Abstain N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Affirmative N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Affirmative N/A
6 Westar Energy Megan Wagner Affirmative N/A
3 Westar Energy Bo Jones Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Abstain N/A
1 Westar Energy Kevin Giles Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Daniel Grinkevich Negative Comments Submitted
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Negative Comments Submitted
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York William Winters Alyson Slanover Negative Comments Submitted
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Negative Comments Submitted
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Larry Nash Abstain N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Abstain N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
2 California ISO Richard Vine Affirmative N/A
5 Westar Energy Derek Brown None N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Abstain N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry Abstain N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Negative Comments Submitted
5 Austin Energy Lisa Martin None N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams Affirmative N/A
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Abstain N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Katherine Prewitt Negative Comments Submitted
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Negative Comments Submitted
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing Jennifer Sykes Negative Comments Submitted
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Negative Comments Submitted
5 NB Power Corporation Laura McLeod Abstain N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu None N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Affirmative N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Karla Barton Abstain N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Abstain N/A
1 Portland General Electric Co. Scott Smith Affirmative N/A
1 City Utilities of Springfield, Missouri Michael Buyce Affirmative N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson None N/A
5 MEAG Power Steven Grego Negative Comments Submitted
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Negative Comments Submitted
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Affirmative N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Abstain N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Jeffrey Mueller Abstain N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Negative Comments Submitted
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Ward Negative Comments Submitted
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
6 Black Hills Corporation Eric Scherr None N/A
5 Seattle City Light Mike Haynes Affirmative N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Affirmative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Negative Comments Submitted
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank None N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Negative Comments Submitted
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Abstain N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER None N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Mark Oens Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 Franklin Lu Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Abstain N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Abstain N/A
5 Exelon Cynthia Lee Abstain N/A
6 Exelon Becky Webb Abstain N/A
4 Austin Energy Esther Weekes Abstain N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Negative Comments Submitted
5 City Water, Light and Power of Springfield, IL Steve Rose Affirmative N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Negative Comments Submitted
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
6 Luminant - Luminant Energy Brenda Hampton Abstain N/A
3 Black Hills Corporation Eric Egge None N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson None N/A
3 AEP Aaron Austin Abstain N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Abstain N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Abstain N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Affirmative N/A
7 Luminant Mining Company LLC Stewart Rake Abstain N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund None N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Affirmative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry Abstain N/A
1 Lincoln Electric System Danny Pudenz Abstain N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke None N/A
6 Entergy Julie Hall Affirmative N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Negative Comments Submitted
1 Duke Energy Laura Lee Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Negative Comments Submitted
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Lou Oberski Affirmative N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt Negative Comments Submitted
5 Kissimmee Utility Authority Jay Butters None N/A
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Brandon McCormick Negative Comments Submitted
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder Brandon McCormick Negative Comments Submitted
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Brandon McCormick Negative Comments Submitted
6 Duke Energy Greg Cecil Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Brandon McCormick Negative Comments Submitted
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Negative Comments Submitted
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Negative Comments Submitted
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Sarah Gasienica Negative Comments Submitted
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. John Carlson Douglas Webb Affirmative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Affirmative N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Douglas Webb Affirmative N/A
6 Lakeland Electric Paul Shipps Negative Comments Submitted
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson Negative Comments Submitted
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jerome Gobby Affirmative N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Martine Blair Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Affirmative N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Andrea Barclay None N/A
5 New York Power Authority Randy Crissman Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Randy Hahn Brandon McCormick Negative Comments Submitted
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Allie Gavin Abstain N/A
4 American Public Power Association Jack Cashin None N/A
5 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Alyssa Hubbard Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Ellen Oswald Abstain N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
3 Cleco Corporation Michelle Corley Louis Guidry Abstain N/A
5 Lakeland Electric Jim Howard Negative Comments Submitted
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli Abstain N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Abstain N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker None N/A
1 Lower Colorado River Authority Michael Shaw Abstain N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Abstain N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Abstain N/A
1 Santee Cooper Shawn Abrams Abstain N/A
6 Santee Cooper Michael Brown Abstain N/A
3 Santee Cooper James Poston Abstain N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis Abstain N/A
5 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell Abstain N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson None N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz None N/A
3 Platte River Power Authority Jeff Landis Affirmative N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Abstain N/A
5 Black Hills Corporation - Black Hills Power Don Stahl None N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Aimee Harris Negative Comments Submitted
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Negative Comments Submitted
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Affirmative N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynn Murphy None N/A
1 BC Hydro and Power Authority Patricia Robertson Abstain N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas None N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Negative Comments Submitted
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Annette Johnston Negative Comments Submitted
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Abstain N/A
3 Gainesville Regional Utilities Ken Simmons Brandon McCormick Negative Comments Submitted
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson Affirmative N/A
1 Peak Reliability Michael Granath None N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jennifer Flandermeyer Douglas Webb Affirmative N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Negative Comments Submitted
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Negative Comments Submitted
3 Seattle City Light Tuan Tran Negative Comments Submitted
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Affirmative N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Abstain N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Affirmative N/A
6 AEP - AEP Marketing Yee Chou Abstain N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Affirmative N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC John Brockhan Abstain N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Affirmative N/A
3 Clark Public Utilities Jack Stamper Abstain N/A
1 Glencoe Light and Power Commission Terry Volkmann None N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Affirmative N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. Jennifer Bray None N/A
1 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Tony Kroskey Negative Comments Submitted
4 WEC Energy Group, Inc. Anthony Jankowski Negative Comments Submitted
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Brandon McCormick Negative Comments Submitted
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Negative Comments Submitted
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Abstain N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Affirmative N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax Abstain N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Negative Comments Submitted
1 KAMO Electric Cooperative Walter Kenyon Abstain N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Affirmative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil None N/A
1 Ohio Valley Electric Corporation Scott Cunningham Abstain N/A
6 Edison International - Southern California Edison Company Kenya Streeter None N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Negative Comments Submitted
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury None N/A
1 Dairyland Power Cooperative Robert Roddy Abstain N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea None N/A
5 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Karen Webb Abstain N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Abstain N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Abstain N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Abstain N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Abstain N/A
1 Salt River Project Steven Cobb Negative Comments Submitted
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jarrod Murdaugh None N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Abstain N/A
5 Xcel Energy, Inc. Gerry Huitt None N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson None N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber None N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Brenda Atkins Negative Comments Submitted
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Oto Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Basin Electric Power Cooperative Paul Huettl Negative Comments Submitted
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Carl Pineault None N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Mike Kraft Negative Comments Submitted
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Affirmative N/A
1 Basin Electric Power Cooperative David Rudolph Negative Comments Submitted
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Abstain N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Abstain N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Abstain N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Lynda Kupfer Affirmative N/A
8 Roger Zaklukiewicz Roger Zaklukiewicz Affirmative N/A
5 Great River Energy Jacalynn Bentz None N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Abstain N/A
3 Modesto Irrigation District Roderick Cook None N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch None N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Negative Comments Submitted
6 Salt River Project Bobby Olsen Negative Comments Submitted
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert None N/A
1 Colorado Springs Utilities Brandon Ware Affirmative N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski None N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Michael Brytowski Negative Comments Submitted
1 Seattle City Light Pawel Krupa Negative Comments Submitted
1 American Transmission Company, LLC Douglas Johnson Negative Comments Submitted
6 Omaha Public Power District Joel Robles Negative Comments Submitted
3 Cowlitz County PUD Russell Noble None N/A
5 Cowlitz County PUD Ron Sporseen Affirmative N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price None N/A
3 City of Farmington Linda Jacobson-Quinn None N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard None N/A
1 Imperial Irrigation District Jesus Sammy Alcaraz Abstain N/A
10 SERC Reliability Corporation Drew Slabaugh Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Adrian Raducea None N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Justin Welty None N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Karen Yoder Affirmative N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak None N/A
1 Corn Belt Power Cooperative larry brusseau None N/A
5 Bonneville Power Administration Francis Halpin Negative Comments Submitted
3 CPS Energy James Grimshaw Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin Affirmative N/A
1 CPS Energy Gladys DeLaO Affirmative N/A
6 WEC Energy Group, Inc. Scott Hoggatt Negative Comments Submitted
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Amy Jones None N/A