Ballot Name: 2016-02 Modifications to CIP Standards CIP-002-6 Non-binding Poll IN 1 NB
Voting Start Date: 10/20/2017 12:01:00 AM
Voting End Date: 10/30/2017 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 241
Total Ballot Pool: 285
Quorum: 84.56
Weighted Segment Value: 65.08

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 73 1 34 0.723 13 0.277 14 12
Segment: 2 7 0.2 2 0.2 0 0 5 0
Segment: 3 71 1 32 0.64 18 0.36 12 9
Segment: 4 19 1 11 0.733 4 0.267 1 3
Segment: 5 61 1 22 0.564 17 0.436 11 11
Segment: 6 44 1 16 0.533 14 0.467 7 7
Segment: 7 1 0 0 0 0 0 0 1
Segment: 8 2 0.1 1 0.1 0 0 1 0
Segment: 9 1 0 0 0 0 0 0 1
Segment: 10 6 0.5 5 0.5 0 0 1 0
Totals: 285 5.8 123 3.994 66 1.806 52 44
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Daniel Grinkevich Negative Comments Submitted
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Negative Comments Submitted
1 Austin Energy Thomas Standifur Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Negative Comments Submitted
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Abstain N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli Abstain N/A
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Affirmative N/A
5 Austin Energy Jeanie Doty Affirmative N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Abstain N/A
1 Portland General Electric Co. Scott Smith Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Negative Comments Submitted
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Abstain N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Affirmative N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Affirmative N/A
1 City Utilities of Springfield, Missouri Michael Buyce Affirmative N/A
4 Austin Energy Esther Weekes Affirmative N/A
6 Entergy Julie Hall None N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Elizabeth Axson Abstain N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Negative Comments Submitted
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Abstain N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Negative Comments Submitted
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Negative Comments Submitted
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer None N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Abstain N/A
5 Lakeland Electric Jim Howard Negative Comments Submitted
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Jeffrey Mueller Abstain N/A
6 Salt River Project Bobby Olsen Negative Comments Submitted
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Abstain N/A
5 TECO - Tampa Electric Co. R James Rocha Negative Comments Submitted
5 Ontario Power Generation Inc. David Ramkalawan Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York William Winters Alyson Slanover Negative Comments Submitted
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams Affirmative N/A
6 AEP - AEP Marketing Yee Chou Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Affirmative N/A
3 City of Vero Beach Ginny Beigel Brandon McCormick Negative Comments Submitted
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Sarah Gasienica Negative Comments Submitted
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry Negative Comments Submitted
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder Brandon McCormick Negative Comments Submitted
3 Cleco Corporation Michelle Corley Louis Guidry Negative Comments Submitted
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Brandon McCormick Negative Comments Submitted
5 Edison International - Southern California Edison Company Thomas Rafferty Negative Comments Submitted
3 APS - Arizona Public Service Co. Vivian Moser Affirmative N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Abstain N/A
1 Georgia Transmission Corporation Jason Snodgrass Affirmative N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke Negative Comments Submitted
6 Colorado Springs Utilities Shannon Fair Negative Comments Submitted
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Abstain N/A
1 Network and Security Technologies Nicholas Lauriat Affirmative N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Affirmative N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Affirmative N/A
1 Colorado Springs Utilities Brandon Ware Negative Comments Submitted
6 Seattle City Light Charles Freeman Affirmative N/A
6 WEC Energy Group, Inc. Scott Hoggatt Affirmative N/A
3 Seattle City Light Tuan Tran Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Bobbi Welch Affirmative N/A
1 Salt River Project Steven Cobb Negative Comments Submitted
5 AEP Thomas Foltz Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Affirmative N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Abstain N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Abstain N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Katherine Prewitt Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing Jennifer Sykes Affirmative N/A
4 Silicon Valley Power - City of Santa Clara Jeff Ipsaro Affirmative N/A
3 Silicon Valley Power - City of Santa Clara Val Ridad Affirmative N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry Negative Comments Submitted
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Abstain N/A
5 Seattle City Light Mike Haynes Affirmative N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Anthony Jankowski Affirmative N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Angela Gaines Affirmative N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Eleanor Ewry Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
5 Great River Energy Preston Walsh Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Negative Comments Submitted
1 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Tony Kroskey Affirmative N/A
3 Cowlitz County PUD Russell Noble Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Affirmative N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Affirmative N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Abstain N/A
6 TECO - Tampa Electric Co. Benjamin Smith Negative Comments Submitted
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Abstain N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Karla Barton Abstain N/A
5 Acciona Energy North America George Brown None N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller None N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller None N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
1 Eversource Energy Quintin Lee None N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Harold Sherrill Affirmative N/A
3 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Clay Young Abstain N/A
4 Illinois Municipal Electric Agency Mary Ann Todd Affirmative N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Linda Henrickson Affirmative N/A
3 Modesto Irrigation District Jack Savage Abstain N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Abstain N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker None N/A
5 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Alyssa Hubbard Abstain N/A
1 Corn Belt Power Cooperative larry brusseau Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Abstain N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Abstain N/A
5 Exelon Cynthia Lee Abstain N/A
6 Exelon Becky Webb Abstain N/A
1 Manitoba Hydro Mike Smith Affirmative N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
4 Modesto Irrigation District Spencer Tacke None N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative Comments Submitted
6 Duke Energy Greg Cecil Colby Bellville Negative Comments Submitted
3 Duke Energy Lee Schuster Negative Comments Submitted
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Dawn Hamdorf Negative Comments Submitted
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Ward Negative Comments Submitted
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund None N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Cathy Fogale Affirmative N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Abstain N/A
3 OTP - Otter Tail Power Company Wendi Olson Affirmative N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Annette Johnston Negative Comments Submitted
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson None N/A
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Affirmative N/A
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson Negative Comments Submitted
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Negative Comments Submitted
6 Edison International - Southern California Edison Company Kenya Streeter Abstain N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Negative Comments Submitted
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Negative Comments Submitted
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Oto Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Abstain N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan None N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove None N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jeff Neas Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
5 New York Power Authority Randy Crissman Negative Comments Submitted
3 Puget Sound Energy, Inc. Lynda Kupfer Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Abstain N/A
1 Duke Energy Laura Lee Negative Comments Submitted
1 National Grid USA Michael Jones Negative Comments Submitted
3 Clark Public Utilities Jack Stamper Affirmative N/A
3 City of Farmington Linda Jacobson-Quinn Affirmative N/A
3 New York Power Authority David Rivera Negative Comments Submitted
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Negative Comments Submitted
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mickey Bellard None N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Affirmative N/A
3 Rutherford EMC Tom Haire Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Guy Andrews Affirmative N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson Affirmative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Jeff Landis Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Stephanie Burns Affirmative N/A
5 Northern California Power Agency Marty Hostler None N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson None N/A
3 Ocala Utility Services Randy Hahn Negative Comments Submitted
2 California ISO Richard Vine Affirmative N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jennifer Flandermeyer Douglas Webb Negative Comments Submitted
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber None N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Abstain N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Negative Comments Submitted
5 Kissimmee Utility Authority Mike Blough Negative Comments Submitted
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
5 Black Hills Corporation George Tatar Affirmative N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Douglas Webb Negative Comments Submitted
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Negative Comments Submitted
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Negative Comments Submitted
10 SERC Reliability Corporation Drew Slabaugh Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert None N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC John Brockhan Abstain N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Ellen Oswald Abstain N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson None N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Negative Comments Submitted
3 Gainesville Regional Utilities Ken Simmons Brandon McCormick Negative Comments Submitted
1 Lakeland Electric Larry Watt Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Aimee Harris Negative Comments Submitted
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Lynn Goldstein Abstain N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Abstain N/A
3 Black Hills Corporation Eric Egge Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Abstain N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Negative Comments Submitted
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Negative Comments Submitted
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Lou Oberski Negative Comments Submitted
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson None N/A
4 North Carolina Electric Membership Corporation John Lemire Scott Brame Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Abstain N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle None N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Negative Comments Submitted
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells None N/A
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Abstain N/A
3 Public Utility District No. 1 of Okanogan County Dale Dunckel None N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Negative Comments Submitted
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay None N/A
5 JEA John Babik Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Michael Brytowski Affirmative N/A
3 JEA Garry Baker None N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding None N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aubrey Short Negative Comments Submitted
6 Westar Energy Megan Wagner Affirmative N/A
3 Westar Energy Bo Jones Affirmative N/A
1 Westar Energy Kevin Giles Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Larry Nash Abstain N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
5 Westar Energy Laura Cox Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove None N/A
5 NB Power Corporation Laura McLeod Abstain N/A
5 Xcel Energy, Inc. Gerry Huitt None N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik None N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson Abstain N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
6 Black Hills Corporation Eric Scherr None N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank None N/A
3 NRG - NRG Energy Power Marketing, Inc. Rick Keetch Affirmative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Preston Walker None N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER None N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Mark Oens Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 Franklin Lu Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson None N/A
5 City Water, Light and Power of Springfield, IL Steve Rose Affirmative N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Negative Comments Submitted
6 Luminant - Luminant Energy Kris Butler None N/A
3 AEP Aaron Austin Affirmative N/A
7 Luminant Mining Company LLC James Watson None N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Abstain N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. John Carlson Douglas Webb Negative Comments Submitted
1 Lincoln Electric System Troy Hlavaty None N/A
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Brandon McCormick Negative Comments Submitted
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Brandon McCormick Negative Comments Submitted
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Brandon McCormick Negative Comments Submitted
6 Lakeland Electric Paul Shipps None N/A
4 City of Clewiston Lynne Mila Brandon McCormick Negative Comments Submitted
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas Jeff Johnson None N/A
4 American Public Power Association Jack Cashin None N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson None N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Negative Comments Submitted
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Negative Comments Submitted
1 Lower Colorado River Authority Michael Shaw Abstain N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak Abstain N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Abstain N/A
1 Santee Cooper Shawn Abrams Abstain N/A
6 Santee Cooper Michael Brown Abstain N/A
3 Santee Cooper James Poston Abstain N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis Abstain N/A
5 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell Abstain N/A
3 Salt River Project Rudy Navarro Negative Comments Submitted
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Abstain N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu None N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
1 Peak Reliability Michael Granath None N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Affirmative N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi None N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Negative Comments Submitted
1 Glencoe Light and Power Commission Terry Volkmann Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Francis Halpin Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Affirmative N/A