Ballot Name: 2016-03 Cyber Security Supply Chain Risk Management CIP-010-3 Non-binding Poll IN 1 NB
Voting Start Date: 6/6/2017 12:01:00 AM
Voting End Date: 6/16/2017 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 280
Total Ballot Pool: 364
Quorum: 76.92
Weighted Segment Value: 88.02

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 92 1 47 0.87 7 0.13 17 21
Segment: 2 7 0.5 3 0.3 2 0.2 2 0
Segment: 3 85 1 46 0.885 6 0.115 14 19
Segment: 4 22 1 9 0.75 3 0.25 4 6
Segment: 5 85 1 41 0.911 4 0.089 14 26
Segment: 6 57 1 33 0.892 4 0.108 9 11
Segment: 7 3 0.1 1 0.1 0 0 2 0
Segment: 8 4 0.3 3 0.3 0 0 0 1
Segment: 9 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0
Segment: 10 8 0.7 7 0.7 0 0 1 0
Totals: 364 6.7 191 5.808 26 0.892 63 84
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Cathy Fogale Affirmative N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger None N/A
5 AEP Thomas Foltz Negative Comments Submitted
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Eleanor Ewry Affirmative N/A
6 WEC Energy Group, Inc. Scott Hoggatt Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Abstain N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Dan Wilson Affirmative N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Normande Bouffard Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Abstain N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Mike Kraft Affirmative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Abstain N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Daniel Grinkevich Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Guy Andrews Affirmative N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Sarah Gasienica Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
6 Entergy Julie Hall Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Abstain N/A
1 Basin Electric Power Cooperative David Rudolph Affirmative N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 Franklin Lu Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams None N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
6 Basin Electric Power Cooperative Paul Huettl Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Mark Oens Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Abstain N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons None N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Karla Weaver None N/A
4 North Carolina Electric Membership Corporation John Lemire Scott Brame Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Aimee Harris Affirmative N/A
5 TECO - Tampa Electric Co. R James Rocha Affirmative N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Affirmative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Negative Comments Submitted
5 Seattle City Light Mike Haynes Negative Comments Submitted
1 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Kyle Hussey None N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine None N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Abstain N/A
6 AEP - AEP Marketing Dan Ewing Negative Comments Submitted
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker None N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Ward Negative Comments Submitted
3 Duke Energy Lee Schuster Negative Comments Submitted
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Affirmative N/A
1 Duke Energy Doug Hils Negative Comments Submitted
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Abstain N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Abstain N/A
6 TECO - Tampa Electric Co. Benjamin Smith Affirmative N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Abstain N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Adrian Raducea None N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Abstain N/A
5 SunPower Bradley Collard Abstain N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson Abstain N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Abstain N/A
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Abstain N/A
4 Seattle City Light Hao Li Negative Comments Submitted
5 Ontario Power Generation Inc. David Ramkalawan Affirmative N/A
3 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) John Williams Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl Affirmative N/A
3 Seattle City Light Tuan Tran Negative Comments Submitted
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson Affirmative N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. David Weber None N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells None N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
4 Illinois Municipal Electric Agency Bob Thomas Abstain N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Allie Gavin Affirmative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Abstain N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
3 Salt River Project Rudy Navarro Affirmative N/A
1 Salt River Project Steven Cobb Affirmative N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak None N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Affirmative N/A
1 Network and Security Technologies Nicholas Lauriat Abstain N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Affirmative N/A
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
5 Eversource Energy Timothy Reyher Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett Affirmative N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Linda Horn Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Abstain N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Abstain N/A
1 Manitoba Hydro Mike Smith Affirmative N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Abstain N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi None N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp None N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Kenneth Goldsmith Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Jeff Johnson Affirmative N/A
10 SERC Reliability Corporation David Greene Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Larry Nash Abstain N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Affirmative N/A
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jerome Gobby Andrey Komissarov Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Affirmative N/A
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Affirmative N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation paul johnson Negative Comments Submitted
4 Austin Energy Jun Hua None N/A
7 Exxon Mobil Jay Barnett Abstain N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
3 City of Farmington Linda Jacobson-Quinn None N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC John Brockhan Abstain N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Affirmative N/A
5 New York Power Authority Erick Barrios Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Jerry Nottnagel Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson Affirmative N/A
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Abstain N/A
3 Cowlitz County PUD Russell Noble None N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur None N/A
1 Exelon Daniel Gacek Abstain N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Abstain N/A
5 Exelon Cynthia Lee Abstain N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Abstain N/A
6 Exelon Becky Webb Abstain N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Jeffrey Mueller Abstain N/A
3 Westar Energy Bo Jones Negative Comments Submitted
1 Lincoln Electric System Danny Pudenz Abstain N/A
3 Platte River Power Authority Jeff Landis Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Abstain N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Abstain N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Stephanie Little Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
5 NB Power Corporation Laura McLeod None N/A
3 North Carolina Electric Membership Corporation doug white Scott Brame Affirmative N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Anthony Solic Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Eric Schwarzrock Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Theresa Ciancio Affirmative N/A
1 Avista - Avista Corporation Bryan Cox Brad Calbick Affirmative N/A
5 Kissimmee Utility Authority Jay Butters None N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Bobbi Welch Affirmative N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jeff Neas Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen None N/A
3 OTP - Otter Tail Power Company Wendi Olson Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Vivian Moser Affirmative N/A
6 Luminant - Luminant Energy Brenda Hampton Abstain N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
5 Austin Energy Jeanie Doty Affirmative N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Katherine Prewitt Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Abstain N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company R. Scott Moore Affirmative N/A
5 Black Hills Corporation - Black Hills Power Don Stahl None N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Negative Comments Submitted
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing Jennifer Sykes Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson None N/A
5 Great River Energy Jacalynn Bentz None N/A
5 Tri-State G and T Association, Inc. Mark Stein Abstain N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke Affirmative N/A
6 Colorado Springs Utilities Shannon Fair Affirmative N/A
5 JEA John Babik Affirmative N/A
3 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Clay Young Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
2 California ISO Richard Vine Affirmative N/A
3 Pacific Gas and Electric Company Sandra Ellis None N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Abstain N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Bret Galbraith Dawn Hamdorf None N/A
8 Roger Zaklukiewicz Roger Zaklukiewicz Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Francis Halpin Affirmative N/A
5 Northern California Power Agency Marty Hostler Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Affirmative N/A
3 BC Hydro and Power Authority Faramarz Amjadi Abstain N/A
5 El Paso Electric Company Victor Garzon Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
5 Lakeland Electric Jim Howard Negative Comments Submitted
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Affirmative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Abstain N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jessica Tucker Douglas Webb Affirmative N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock None N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Karla Barton Abstain N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Thomas Rafferty Affirmative N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt Negative Comments Submitted
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Douglas Webb Affirmative N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Affirmative N/A
6 Talen Energy Marketing, LLC Jennifer Hohenshilt None N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Mike Avesing Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
7 Luminant Mining Company LLC Stewart Rake Abstain N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas Harold Sherrill None N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
1 CMS Energy - Consumers Energy Company James Anderson Affirmative N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Anthony Jankowski Abstain N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu None N/A
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Tony Skourtas None N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Affirmative N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Affirmative N/A
6 Omaha Public Power District Joel Robles Affirmative N/A
1 Santee Cooper Shawn Abrams Abstain N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Terry Gifford None N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis Abstain N/A
3 Santee Cooper James Poston Abstain N/A
6 Santee Cooper Michael Brown Abstain N/A
5 NRG - NRG Energy, Inc. Patricia Lynch Negative Comments Submitted
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Affirmative N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Affirmative N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Amy Jones None N/A
3 PNM Resources Michael Mertz Abstain N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Negative Comments Submitted
3 NRG - NRG Energy Power Marketing, Inc. Rick Keetch Negative Comments Submitted
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Elizabeth Axson Negative Comments Submitted
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson None N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Abstain N/A
6 Black Hills Corporation Eric Scherr Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Abstain N/A
4 National Rural Electric Cooperative Association Barry Lawson None N/A
1 Memphis Light, Gas and Water Division Allan Long Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency David Schumann Affirmative N/A
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Affirmative N/A
3 Gainesville Regional Utilities Ken Simmons Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Karen Yoder Affirmative N/A
5 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Alyssa Hubbard None N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
1 Beaches Energy Services Don Cuevas Affirmative N/A
5 EDP Renewables North America LLC Heather Morgan Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Chris Mattson Abstain N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund None N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Affirmative N/A
1 El Paso Electric Company Pablo Onate Affirmative N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Lou Oberski Affirmative N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. Jennifer Bray None N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Oto Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Lori Folkman Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas None N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Affirmative N/A
3 City of Leesburg Chris Adkins Affirmative N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz None N/A
1 BC Hydro and Power Authority Patricia Robertson Abstain N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Chris Bridges Douglas Webb Affirmative N/A
1 Georgia Transmission Corporation Jason Snodgrass Affirmative N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Negative Comments Submitted
1 Imperial Irrigation District Jesus Sammy Alcaraz None N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax None N/A
6 Powerex Corporation Gordon Dobson-Mack Abstain N/A
6 Salt River Project Bobby Olsen Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Abstain N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla None N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Negative Comments Submitted
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Abstain N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz None N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
4 South Mississippi Electric Power Association Steve McElhaney None N/A
4 LaGen Richard Comeaux Negative Comments Submitted
3 KAMO Electric Cooperative Ted Hilmes Affirmative N/A
1 Ohio Valley Electric Corporation Scott Cunningham Negative Comments Submitted
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer None N/A
1 Portland General Electric Co. Scott Smith Affirmative N/A
3 City of Vero Beach Ginny Beigel Affirmative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
6 El Paso Electric Company Luis Rodriguez None N/A
5 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell None N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Terry BIlke Abstain N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Affirmative N/A
1 Peak Reliability Michael Granath None N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas Negative Comments Submitted
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank None N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Affirmative N/A
1 Westar Energy Kevin Giles Negative Comments Submitted
6 Westar Energy James McBee None N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Abstain N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Annette Johnston Affirmative N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski None N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen None N/A
1 City Utilities of Springfield, Missouri Michael Buyce None N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Michael Brytowski Affirmative N/A
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson Affirmative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Mike Beuthling Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Affirmative N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams None N/A
1 Lower Colorado River Authority James Baldwin None N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Affirmative N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson None N/A
3 El Paso Electric Company Rhonda Bryant Affirmative N/A
5 Southern Indiana Gas and Electric Co. Larry Rogers Rob Collins None N/A
5 Orlando Utilities Commission Dania Colon None N/A
4 Modesto Irrigation District Spencer Tacke None N/A
3 Modesto Irrigation District Jack Savage Abstain N/A
6 Rayburn Country Electric Cooperative, Inc. Greg Froehling None N/A
1 SaskPower Wayne Guttormson None N/A
5 CPS Energy Robert Stevens None N/A
1 CPS Energy Glenn Pressler Negative Comments Submitted
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Affirmative N/A
5 MEAG Power Steven Grego Scott Miller Affirmative N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino None N/A
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Ginette Lacasse None N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea None N/A
5 City Water, Light and Power of Springfield, IL John Kennedy None N/A
8 Foundation for Resilient Societies William Harris None N/A
3 Eversource Energy Sharon Flannery None N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
6 Edison International - Southern California Edison Company Kenya Streeter Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Renee Leidel None N/A
7 Oxy - Occidental Chemical Venona Greaff Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
3 Clark Public Utilities Jack Stamper None N/A
6 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
1 JEA Ted Hobson Joe McClung Affirmative N/A
6 Lower Colorado River Authority Michael Shaw Affirmative N/A
3 JEA Garry Baker None N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry None N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Beth Fields Affirmative N/A
4 City of Clewiston Lynne Mila Affirmative N/A
3 Lakeland Electric Patricia Boody None N/A
3 Orlando Utilities Commission Ballard Mutters None N/A
5 National Grid USA Elizabeth Spivak Abstain N/A
3 Black Hills Corporation Eric Egge Maryanne Darling-Reich Affirmative N/A
5 NextEra Energy Allen Schriver Affirmative N/A
6 Lakeland Electric Paul Shipps None N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch Affirmative N/A
1 Colorado Springs Utilities Devin Elverdi Affirmative N/A
1 Grand River Dam Authority Stace Kegley None N/A
3 Omaha Public Power District Aaron Smith Affirmative N/A
1 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Tony Kroskey None N/A
5 Entergy Jamie Prater None N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry Abstain N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry Abstain N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Affirmative N/A
3 AEP Aaron Austin Negative Comments Submitted
1 AES - Dayton Power and Light Co. Hertzel Shamash Affirmative N/A
3 Cleco Corporation Michelle Corley Louis Guidry Abstain N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour None N/A
1 Corn Belt Power Cooperative larry brusseau None N/A
5 California Department of Water Resources ASM Mostafa None N/A
3 Rutherford EMC Tom Haire None N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Lynda Kupfer Affirmative N/A
5 Dynegy Inc. Dan Roethemeyer Abstain N/A
6 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Robert Thorson None N/A
5 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Steven Schultz Affirmative N/A