Ballot Name: 2015-08 Emergency Operations | EOP-005-3, EOP-006-3, EOP-008-2 EOP-006-3 NBP AB 2 NB
Voting Start Date: 11/30/2016 12:01:00 AM
Voting End Date: 12/9/2016 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: AB
Ballot Series: 2
Total # Votes: 226
Total Ballot Pool: 275
Quorum: 82.18
Weighted Segment Value: 75.64

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 69 1 29 0.806 7 0.194 21 12
Segment: 2 7 0.3 2 0.2 1 0.1 4 0
Segment: 3 64 1 33 0.786 9 0.214 14 8
Segment: 4 14 0.7 4 0.4 3 0.3 3 4
Segment: 5 63 1 25 0.714 10 0.286 15 13
Segment: 6 45 1 18 0.75 6 0.25 12 9
Segment: 7 1 0 0 0 0 0 0 1
Segment: 8 3 0.2 2 0.2 0 0 0 1
Segment: 9 1 0 0 0 0 0 0 1
Segment: 10 8 0.7 5 0.5 2 0.2 1 0
Totals: 275 5.9 118 4.356 38 1.544 70 49
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynda Kupfer Abstain N/A
5 AEP Thomas Foltz Abstain N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Abstain N/A
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jessica Tucker Douglas Webb Affirmative N/A
3 BC Hydro and Power Authority Faramarz Amjadi Abstain N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Abstain N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Negative Comments Submitted
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Abstain N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Joseph Bencomo None N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Justin Wilderness Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Jeff Landis Affirmative N/A
1 Allete - Minnesota Power, Inc. Jamie Monette Abstain N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Negative Comments Submitted
1 Western Area Power Administration sean erickson Abstain N/A
3 Great River Energy Brian Glover Negative Comments Submitted
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Abstain N/A
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jerome Gobby Abstain N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Abstain N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Abstain N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
5 Great River Energy Preston Walsh Negative Comments Submitted
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett Affirmative N/A
5 Kissimmee Utility Authority Mike Blough None N/A
1 CMS Energy - Consumers Energy Company James Anderson Abstain N/A
6 Powerex Corporation Gordon Dobson-Mack None N/A
5 New York Power Authority Shivaz Chopra None N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Roger Dufresne Abstain N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Negative Comments Submitted
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Affirmative N/A
1 Corn Belt Power Cooperative larry brusseau Abstain N/A
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Negative Comments Submitted
1 Dairyland Power Cooperative Robert Roddy Abstain N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Brian O'Boyle Abstain N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Allie Gavin Negative Comments Submitted
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Abstain N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Kelly Silver Abstain N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Abstain N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams Affirmative N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
1 Pacific Gas and Electric Company Marco Rios None N/A
5 Westar Energy Laura Cox Negative Comments Submitted
1 Manitoba Hydro Mike Smith Affirmative N/A
6 Entergy Julie Hall Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Abstain N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Bret Galbraith Abstain N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Ward Abstain N/A
3 Kissimmee Utility Authority Anthony Darnell None N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Negative Comments Submitted
5 Muscatine Power and Water Mike Avesing Negative Comments Submitted
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Negative Comments Submitted
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Abstain N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Thomas Mielnik Darnez Gresham Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative Comments Submitted
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Abstain N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
2 California ISO Richard Vine Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Abstain N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Abstain N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Chris Mattson Abstain N/A
6 Salt River Project Chris Janick Affirmative N/A
5 Pacific Gas and Electric Company James Mearns None N/A
5 Austin Energy Jeanie Doty Abstain N/A
1 Duke Energy Laura Lee None N/A
1 Westar Energy Kevin Giles Negative Comments Submitted
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Aimee Harris Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Angela Gaines Affirmative N/A
5 Entergy Jamie Prater None N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. Scott Smith Affirmative N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen None N/A
6 Luminant - Luminant Energy Brenda Hampton Abstain N/A
5 TECO - Tampa Electric Co. R James Rocha Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Affirmative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Abstain N/A
3 Pacific Gas and Electric Company John Hagen Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove John Hare Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Abstain N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Randi Heise Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Jerry Nottnagel Affirmative N/A
1 Santee Cooper Shawn Abrams Abstain N/A
4 Austin Energy Tina Garvey Abstain N/A
3 Santee Cooper James Poston Abstain N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Negative Comments Submitted
6 Santee Cooper Michael Brown Abstain N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. John Rhea Affirmative N/A
1 Salt River Project Steven Cobb Affirmative N/A
5 NB Power Corporation Laura McLeod None N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Abstain N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke None N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Larry Nash Abstain N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
6 Lower Colorado River Authority Michael Shaw Affirmative N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Sarah Gasienica Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Abstain N/A
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott None N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Mike Beuthling Abstain N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Affirmative N/A
5 MEAG Power Steven Grego Scott Miller Affirmative N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Negative Comments Submitted
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Abstain N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Jeffrey DePriest Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jeff Neas None N/A
10 SERC Reliability Corporation David Greene Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert None N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Douglas Webb Affirmative N/A
3 Salt River Project Rudy Navarro Affirmative N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Abstain N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Affirmative N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon None N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Affirmative N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson None N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
6 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer None N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Michael Brytowski None N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
3 Eversource Energy Mark Kenny Affirmative N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Abstain N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan None N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras None N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Lori Folkman Joe Tarantino Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Oto Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Negative Comments Submitted
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Negative Comments Submitted
5 Florida Municipal Power Agency David Schumann Negative Comments Submitted
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Negative Comments Submitted
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
1 Peak Reliability Michael Granath None N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams None N/A
1 Beaches Energy Services Don Cuevas Negative Comments Submitted
3 City of Leesburg Chris Adkins Negative Comments Submitted
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Negative Comments Submitted
4 Fort Pierce Utilities Authority Thomas Parker Negative Comments Submitted
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
6 AEP - AEP Marketing Dan Ewing Abstain N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
4 FirstEnergy - Ohio Edison Company Doug Hohlbaugh Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Theresa Ciancio Affirmative N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Chris Bridges Douglas Webb Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino None N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Negative Comments Submitted
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker None N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Elizabeth Axson Negative Comments Submitted
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer None N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Guy Andrews Negative Comments Submitted
3 City of Vero Beach Ginny Beigel Negative Comments Submitted
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Mike Beuthling Abstain N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Affirmative N/A
5 Seattle City Light Mike Haynes Affirmative N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Negative Comments Submitted
6 Westar Energy Grant Wilkerson None N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt Negative Comments Submitted
5 Lakeland Electric Jim Howard None N/A
6 Lakeland Electric Paul Shipps None N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Katherine Prewitt Negative Comments Submitted
3 Southern Company - Alabama Power Company R. Scott Moore Negative Comments Submitted
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Negative Comments Submitted
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing Jennifer Sykes Negative Comments Submitted
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Negative Comments Submitted
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
3 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) John Williams Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Donald Watkins Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Francis Halpin Affirmative N/A
3 KAMO Electric Cooperative Ted Hilmes Affirmative N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger None N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Affirmative N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Thomas Rafferty Affirmative N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Kenneth Silver Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Mike Anctil Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl Affirmative N/A
3 Clark Public Utilities Jack Stamper None N/A
8 Roger Zaklukiewicz Roger Zaklukiewicz None N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Abstain N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Abstain N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding None N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa None N/A
5 Eversource Energy Timothy Reyher Affirmative N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu None N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Terry BIlke Abstain N/A
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Amy Casuscelli Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Affirmative N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Affirmative N/A
3 Seattle City Light Tuan Tran Affirmative N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
3 Modesto Irrigation District Jack Savage Nick Braden Abstain N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
5 JEA John Babik None N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Brenda Atkins Abstain N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli Abstain N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Negative Comments Submitted
5 Tri-State G and T Association, Inc. Mark Stein Abstain N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Affirmative N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley None N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol None N/A
5 Talen Generation, LLC Matthew McMillan None N/A
1 Lincoln Electric System Danny Pudenz Abstain N/A
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Trevor Tidwell None N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC John Brockhan Abstain N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Abstain N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff None N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Luiggi Beretta None N/A
3 Lakeland Electric David Hadzima Negative Comments Submitted
4 South Mississippi Electric Power Association Steve McElhaney None N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Abstain N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jeri Freimuth Abstain N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Rich Hydzik Abstain N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 Franklin Lu Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Mark Oens Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
6 Talen Energy Marketing, LLC Elizabeth Davis Affirmative N/A
7 Luminant Mining Company LLC Amanda Frazier None N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry Negative Comments Submitted
6 APS - Arizona Public Service Co. Bobbi Welch Abstain N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Stephanie Little Abstain N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Jeffrey Watkins None N/A
1 Exelon Chris Scanlon Abstain N/A
3 Exelon John Bee Abstain N/A
1 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Tony Kroskey Negative Comments Submitted
5 Exelon Ruth Miller Abstain N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen None N/A
6 Exelon Becky Webb Abstain N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Affirmative N/A
5 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Karen Weaver None N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Abstain N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Abstain N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Abstain N/A
1 Avista - Avista Corporation Bryan Cox Rich Hydzik Abstain N/A
5 Black Hills Corporation George Tatar Affirmative N/A
3 North Carolina Electric Membership Corporation doug white Scott Brame Affirmative N/A
3 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Clay Young Affirmative N/A
6 Xcel Energy, Inc. Carrie Dixon None N/A
5 NextEra Energy Allen Schriver Affirmative N/A