Ballot Name: 2015-08 Emergency Operations | EOP-005-3, EOP-006-3, EOP-008-2 EOP-005-3 AB 2 ST
Voting Start Date: 11/30/2016 12:01:00 AM
Voting End Date: 12/9/2016 8:00:00 PM
Ballot Type: ST
Ballot Activity: AB
Ballot Series: 2
Total # Votes: 251
Total Ballot Pool: 309
Quorum: 81.23
Weighted Segment Value: 76.93

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 80 1 46 0.742 16 0.258 0 3 15
Segment: 2 8 0.8 7 0.7 1 0.1 0 0 0
Segment: 3 66 1 42 0.764 13 0.236 0 3 8
Segment: 4 18 1 7 0.7 3 0.3 0 1 7
Segment: 5 73 1 37 0.712 15 0.288 0 4 17
Segment: 6 51 1 30 0.714 12 0.286 0 1 8
Segment: 7 1 0 0 0 0 0 0 0 1
Segment: 8 3 0.2 2 0.2 0 0 0 0 1
Segment: 9 1 0 0 0 0 0 0 0 1
Segment: 10 8 0.8 7 0.7 1 0.1 0 0 0
Totals: 309 6.8 178 5.231 61 1.569 0 12 58
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynda Kupfer Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Negative Comments Submitted
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Affirmative N/A
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jessica Tucker Douglas Webb Affirmative N/A
3 BC Hydro and Power Authority Faramarz Amjadi Abstain N/A
5 Xcel Energy, Inc. David Lemmons Affirmative N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Negative Third-Party Comments
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Negative Comments Submitted
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Charles Freibert Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Justin Wilderness Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Jeff Landis Affirmative N/A
1 Allete - Minnesota Power, Inc. Jamie Monette Abstain N/A
4 Illinois Municipal Electric Agency Mary Ann Todd None N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Negative Third-Party Comments
1 Western Area Power Administration sean erickson Negative Comments Submitted
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Abstain N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Negative Comments Submitted
3 Great River Energy Brian Glover Negative Third-Party Comments
1 Black Hills Corporation Wes Wingen Affirmative N/A
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jerome Gobby Abstain N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Negative Comments Submitted
3 APS - Arizona Public Service Co. Jeri Freimuth Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Negative Comments Submitted
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Abstain N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
5 Great River Energy Preston Walsh Negative Third-Party Comments
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett Affirmative N/A
5 Kissimmee Utility Authority Mike Blough None N/A
1 CMS Energy - Consumers Energy Company James Anderson Affirmative N/A
5 New York Power Authority Shivaz Chopra None N/A
6 Powerex Corporation Gordon Dobson-Mack None N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Julie Hegedus Affirmative N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Roger Dufresne Affirmative N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Negative Third-Party Comments
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Negative Third-Party Comments
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Affirmative N/A
1 Corn Belt Power Cooperative larry brusseau Negative Comments Submitted
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Negative Third-Party Comments
1 Dairyland Power Cooperative Robert Roddy Negative Third-Party Comments
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Brian O'Boyle Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Allie Gavin Negative Comments Submitted
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Kelly Silver Affirmative N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Negative Comments Submitted
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Negative Comments Submitted
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams Affirmative N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Negative Comments Submitted
1 Pacific Gas and Electric Company Marco Rios None N/A
5 Westar Energy Laura Cox Negative Third-Party Comments
1 Manitoba Hydro Mike Smith Negative Comments Submitted
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Thomas Mielnik Darnez Gresham Affirmative N/A
6 Entergy Julie Hall Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
6 Black Hills Corporation Eric Scherr None N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Bret Galbraith Affirmative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Ward Affirmative N/A
3 Kissimmee Utility Authority Anthony Darnell None N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Negative Third-Party Comments
5 Muscatine Power and Water Mike Avesing Negative Third-Party Comments
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Affirmative N/A
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Affirmative N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
6 WEC Energy Group, Inc. Scott Hoggatt Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Negative Comments Submitted
2 California ISO Richard Vine Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Negative Comments Submitted
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
6 Salt River Project Chris Janick Negative Comments Submitted
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Chris Mattson Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Stephanie Little Affirmative N/A
5 Pacific Gas and Electric Company Alex Chua None N/A
5 Austin Energy Jeanie Doty Affirmative N/A
1 Duke Energy Laura Lee None N/A
1 Westar Energy Kevin Giles Negative Third-Party Comments
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Aimee Harris Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Angela Gaines Affirmative N/A
5 Entergy Jamie Prater None N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. Scott Smith Affirmative N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen None N/A
1 Georgia Transmission Corporation Jason Snodgrass Stanley Beasley Affirmative N/A
6 Luminant - Luminant Energy Brenda Hampton Affirmative N/A
5 TECO - Tampa Electric Co. R James Rocha Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Affirmative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Affirmative N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Martine Blair Abstain N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard None N/A
3 Pacific Gas and Electric Company John Hagen Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove John Hare Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Randi Heise Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Jerry Nottnagel Affirmative N/A
1 American Transmission Company, LLC Andrew Pusztai Affirmative N/A
1 Santee Cooper Shawn Abrams Affirmative N/A
4 Austin Energy Tina Garvey Affirmative N/A
3 Santee Cooper James Poston Affirmative N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Affirmative N/A
6 Santee Cooper Michael Brown Affirmative N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. John Rhea Affirmative N/A
1 Salt River Project Steven Cobb Affirmative N/A
4 Modesto Irrigation District Spencer Tacke None N/A
5 NB Power Corporation Laura McLeod None N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke None N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Larry Nash Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
6 Lower Colorado River Authority Michael Shaw Affirmative N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Sarah Gasienica Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas Robert Coughlin Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott None N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Mike Beuthling Affirmative N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Affirmative N/A
5 MEAG Power Steven Grego Scott Miller Negative Third-Party Comments
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Affirmative N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Affirmative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Negative Comments Submitted
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Jeffrey DePriest Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Negative Third-Party Comments
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jeff Neas None N/A
10 SERC Reliability Corporation David Greene Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert None N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Douglas Webb Affirmative N/A
3 Salt River Project Rudy Navarro Negative Comments Submitted
6 APS - Arizona Public Service Co. Bobbi Welch Affirmative N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Affirmative N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter None N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon None N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Affirmative N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson None N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
6 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer None N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Michael Brytowski Negative Third-Party Comments
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
1 Exelon Chris Scanlon Affirmative N/A
3 Exelon John Bee Affirmative N/A
3 Eversource Energy Mark Kenny Affirmative N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan None N/A
5 Exelon Ruth Miller Affirmative N/A
6 Exelon Becky Webb Affirmative N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Jeffrey Watkins None N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras None N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Lori Folkman Joe Tarantino Negative Comments Submitted
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Negative Comments Submitted
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Negative Comments Submitted
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Negative Comments Submitted
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Oto Joe Tarantino Negative Comments Submitted
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Negative Comments Submitted
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Negative Comments Submitted
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Negative Comments Submitted
5 Florida Municipal Power Agency David Schumann Negative Comments Submitted
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Negative Comments Submitted
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
1 Peak Reliability Scott Downey Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams None N/A
1 Beaches Energy Services Don Cuevas Negative Comments Submitted
3 City of Leesburg Chris Adkins Negative Comments Submitted
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
4 Fort Pierce Utilities Authority Thomas Parker Negative Comments Submitted
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
6 AEP - AEP Marketing Dan Ewing Negative Comments Submitted
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund None N/A
4 FirstEnergy - Ohio Edison Company Doug Hohlbaugh Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Theresa Ciancio Affirmative N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Chris Bridges Douglas Webb Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino None N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Negative Comments Submitted
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker Affirmative N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Elizabeth Axson Affirmative N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer None N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Guy Andrews Affirmative N/A
3 City of Vero Beach Ginny Beigel Negative Comments Submitted
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
5 Ontario Power Generation Inc. David Ramkalawan Affirmative N/A
5 NRG - NRG Energy, Inc. Patricia Lynch None N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Mike Beuthling Affirmative N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Affirmative N/A
5 Seattle City Light Mike Haynes Affirmative N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Affirmative N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Linda Horn None N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Negative Comments Submitted
6 Westar Energy Grant Wilkerson None N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt Negative Third-Party Comments
5 Lakeland Electric Jim Howard None N/A
6 Lakeland Electric Paul Shipps None N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Katherine Prewitt Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company R. Scott Moore Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing Jennifer Sykes Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Affirmative N/A
5 SunPower Bradley Collard None N/A
1 Southern Indiana Gas and Electric Co. Steve Rawlinson Affirmative N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
3 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) John Williams Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Donald Watkins Affirmative N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll None N/A
5 Acciona Energy North America George Brown None N/A
5 Bonneville Power Administration Francis Halpin Affirmative N/A
3 KAMO Electric Cooperative Ted Hilmes Affirmative N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger None N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Affirmative N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Thomas Rafferty Affirmative N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Kenneth Silver Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Mike Anctil Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl Affirmative N/A
3 Clark Public Utilities Jack Stamper None N/A
1 Platte River Power Authority Matt Thompson Affirmative N/A
8 Roger Zaklukiewicz Roger Zaklukiewicz None N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Negative Comments Submitted
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Abstain N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa None N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Mike Kraft None N/A
5 Eversource Energy Timothy Reyher Affirmative N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu None N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Terry BIlke Negative Third-Party Comments
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Amy Casuscelli Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Affirmative N/A
1 Basin Electric Power Cooperative David Rudolph None N/A
1 Oncor Electric Delivery Lee Maurer Joshua Smith None N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Affirmative N/A
6 Basin Electric Power Cooperative Jerry Horner None N/A
3 Seattle City Light Tuan Tran Affirmative N/A
6 Modesto Irrigation District James McFall Nick Braden Negative Third-Party Comments
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
3 Modesto Irrigation District Jack Savage Nick Braden Negative Third-Party Comments
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Negative Comments Submitted
5 JEA John Babik None N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Negative Comments Submitted
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Brenda Atkins Affirmative N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Affirmative N/A
5 Tri-State G and T Association, Inc. Mark Stein Affirmative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Affirmative N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley None N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol None N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock Affirmative N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Brett Jacobs None N/A
1 Lincoln Electric System Danny Pudenz Negative Comments Submitted
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Lynn Goldstein None N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Affirmative N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC John Brockhan Affirmative N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff None N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Luiggi Beretta None N/A
3 Lakeland Electric David Hadzima Negative Third-Party Comments
4 South Mississippi Electric Power Association Steve McElhaney None N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Affirmative N/A
5 Luminant - Luminant Generation Company LLC Alshare Hughes Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Rich Hydzik Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 Franklin Lu Abstain N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Mark Oens Abstain N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Abstain N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Abstain N/A
6 Talen Energy Marketing, LLC Elizabeth Davis Affirmative N/A
6 Southern Indiana Gas and Electric Co. Brad Lisembee Affirmative N/A
7 Luminant Mining Company LLC Amanda Frazier None N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry Negative Third-Party Comments
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Abstain N/A
1 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Tony Kroskey Negative Third-Party Comments
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen None N/A
5 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Karen Webb None N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Affirmative N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Negative Comments Submitted
1 Avista - Avista Corporation Bryan Cox Rich Hydzik Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Affirmative N/A
5 Black Hills Corporation George Tatar Affirmative N/A
3 North Carolina Electric Membership Corporation doug white Scott Brame Affirmative N/A
3 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Clay Young Affirmative N/A
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Affirmative N/A
6 Xcel Energy, Inc. Carrie Dixon Affirmative N/A
5 NextEra Energy Allen Schriver Affirmative N/A