Ballot Name: 2015-08 Emergency Operations | EOP-004-4 EOP-004-4 NBP IN 1 NB
Voting Start Date: 8/30/2016 12:01:00 AM
Voting End Date: 9/8/2016 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 261
Total Ballot Pool: 318
Quorum: 82.08
Weighted Segment Value: 81.19

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 83 1 45 0.789 12 0.211 12 14
Segment: 2 8 0.4 2 0.2 2 0.2 3 1
Segment: 3 73 1 41 0.854 7 0.146 10 15
Segment: 4 21 1 11 1 0 0 5 5
Segment: 5 76 1 38 0.776 11 0.224 10 17
Segment: 6 41 1 27 0.771 8 0.229 3 3
Segment: 7 3 0.1 1 0.1 0 0 0 2
Segment: 8 3 0.3 3 0.3 0 0 0 0
Segment: 9 2 0.2 2 0.2 0 0 0 0
Segment: 10 8 0.8 7 0.7 1 0.1 0 0
Totals: 318 6.8 177 5.691 41 1.109 43 57
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
1 Allete - Minnesota Power, Inc. Jamie Monette Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
5 Lakeland Electric Jim Howard Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Abstain N/A
3 Lakeland Electric Patricia Boody None N/A
1 Peak Reliability Dave Thomas Affirmative N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Affirmative N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Affirmative N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Abstain N/A
2 California ISO Richard Vine Negative Comments Submitted
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
5 Pacific Gas and Electric Company James Mearns None N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Affirmative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Negative Comments Submitted
3 City of Leesburg Chris Adkins Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell None N/A
4 South Mississippi Electric Power Association Steve McElhaney None N/A
3 BC Hydro and Power Authority Faramarz Amjadi Abstain N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Kenneth Silver Abstain N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Abstain N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Mike Beuthling None N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jeri Freimuth Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Affirmative N/A
5 SunPower Bradley Collard None N/A
10 SERC Reliability Corporation David Greene Affirmative N/A
6 Luminant - Luminant Energy Brenda Hampton Affirmative N/A
5 Luminant - Luminant Generation Company LLC Rick Terrill Affirmative N/A
1 Pacific Gas and Electric Company Marco Rios None N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Johnny Anderson Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Mike Anctil Negative Comments Submitted
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Rich Hydzik Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Patricia Robertson Abstain N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 Franklin Lu Affirmative N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Affirmative N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Negative Comments Submitted
3 Snohomish County PUD No. 1 Mark Oens Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Abstain N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
1 Georgia Transmission Corporation Jason Snodgrass Matt Stryker Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Larry Nash Abstain N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Sarah Gasienica Affirmative N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Abstain N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Jennifer Wright Abstain N/A
6 Talen Energy Marketing, LLC Elizabeth Davis Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Jeffrey DePriest Negative Comments Submitted
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Abstain N/A
3 Platte River Power Authority Jeff Landis Affirmative N/A
5 Kissimmee Utility Authority Mike Blough None N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Abstain N/A
4 North Carolina Electric Membership Corporation John Lemire Scott Brame Affirmative N/A
5 North Carolina Electric Membership Corporation Robert Beadle Scott Brame Affirmative N/A
7 Luminant Mining Company LLC Amanda Frazier None N/A
1 Dairyland Power Cooperative Robert Roddy Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. Scott Smith Affirmative N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry Negative Comments Submitted
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Negative Comments Submitted
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jerome Gobby Abstain N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Bobbi Welch Affirmative N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz None N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Stephanie Little Affirmative N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt Affirmative N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Abstain N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Abstain N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Kelly Silver Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Alyson Slanover Affirmative N/A
5 Austin Energy Shirley Mathew None N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Darnez Gresham None N/A
4 Illinois Municipal Electric Agency Bob Thomas Abstain N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas None N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Eric Schwarzrock Jeffrey Watkins Affirmative N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Mike Kraft Affirmative N/A
3 Austin Energy Julie Ross Affirmative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Brian O'Boyle Affirmative N/A
1 Basin Electric Power Cooperative David Rudolph Affirmative N/A
3 Clark Public Utilities Jack Stamper Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Michael Brytowski Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Affirmative N/A
1 Exelon Chris Scanlon Abstain N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams Negative Comments Submitted
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Randi Heise Affirmative N/A
3 Exelon John Bee Abstain N/A
1 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Tony Kroskey Negative Comments Submitted
6 Powerex Corporation Gordon Dobson-Mack None N/A
6 Portland General Electric Co. Adam Menendez Affirmative N/A
5 Exelon Ruth Miller Abstain N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Affirmative N/A
6 Exelon Becky Webb Abstain N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jessica Tucker Douglas Webb Negative Comments Submitted
5 Great River Energy Preston Walsh Affirmative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Negative Comments Submitted
6 Lakeland Electric Paul Shipps Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Angela Gaines Affirmative N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
3 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) John Williams Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Negative Comments Submitted
5 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Karen Weaver None N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Negative Comments Submitted
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Abstain N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
3 Seattle City Light Tuan Tran Affirmative N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Negative Comments Submitted
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Kenneth Goldsmith Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Negative Comments Submitted
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Affirmative N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Abstain N/A
5 Entergy Jamie Prater None N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Elizabeth Axson Negative Comments Submitted
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Negative Comments Submitted
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Abstain N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Negative Comments Submitted
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli None N/A
6 Salt River Project Chris Janick Affirmative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
3 Salt River Project Rudy Navarro Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Affirmative N/A
1 Avista - Avista Corporation Bryan Cox Rich Hydzik Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Charles Wubbena None N/A
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Chris Mattson Affirmative N/A
5 Black Hills Corporation George Tatar Negative Comments Submitted
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Aimee Harris Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Jerry Nottnagel Negative Comments Submitted
3 North Carolina Electric Membership Corporation doug white Scott Brame Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation William Smith Affirmative N/A
3 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Scott Parker None N/A
3 Pacific Gas and Electric Company Sandra Ellis None N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik None N/A
5 NextEra Energy Allen Schriver None N/A
5 Muscatine Power and Water Mike Avesing Affirmative N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson Affirmative N/A
5 Seattle City Light Mike Haynes Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Bret Galbraith Affirmative N/A
5 New York Power Authority Wayne Sipperly Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative Comments Submitted
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Stephanie Burns None N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Joseph Bencomo None N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Brenda Atkins Affirmative N/A
1 Lincoln Electric System Danny Pudenz Abstain N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Leo Staples Negative Comments Submitted
9 City of Vero Beach Ginny Beigel Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras None N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Oshani Pathirane Affirmative N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Abstain N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Douglas Webb Negative Comments Submitted
6 Entergy Julie Hall Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Randy Hahn Affirmative N/A
7 Exxon Mobil Jay Barnett Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Negative Comments Submitted
1 Manitoba Hydro Mike Smith Affirmative N/A
1 SaskPower Wayne Guttormson None N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Abstain N/A
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Abstain N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Roger Dufresne Affirmative N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Justin Wilderness Affirmative N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Abstain N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Negative Comments Submitted
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Katherine Prewitt Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company R. Scott Moore Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing Jennifer Sykes Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Guy Andrews Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Jeffrey Mueller Abstain N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Negative Comments Submitted
1 Colorado Springs Utilities Shawna Speer Negative Comments Submitted
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke Negative Comments Submitted
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER None N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Affirmative N/A
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Abstain N/A
6 Colorado Springs Utilities Shannon Fair Negative Comments Submitted
8 Roger Zaklukiewicz Roger Zaklukiewicz Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Negative Comments Submitted
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
1 Salt River Project Steven Cobb Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Terry BIlke Abstain N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner None N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynda Kupfer Negative Comments Submitted
6 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Affirmative N/A
1 JEA Ted Hobson Joe McClung None N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Abstain N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Affirmative N/A
1 Westar Energy Kevin Giles Negative Comments Submitted
6 Westar Energy Megan Wagner Affirmative N/A
5 Westar Energy stephanie johnson Negative Comments Submitted
3 Westar Energy Bo Jones Negative Comments Submitted
5 TECO - Tampa Electric Co. R James Rocha Affirmative N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Michael Watkins Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Alex Ybarra Abstain N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Negative Third-Party Comments
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey None N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Chris Bridges Douglas Webb Negative Comments Submitted
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
1 Corn Belt Power Cooperative larry brusseau None N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Yvonne McMackin Abstain N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Abstain N/A
2 BC Hydro and Power Authority Venkataramakrishnan Vinnakota Abstain N/A
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
4 Austin Energy Tina Garvey Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl None N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday None N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers None N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC John Brockhan Abstain N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
5 JEA John Babik Affirmative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Theresa Ciancio Affirmative N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Anthony Jankowski Affirmative N/A
1 Duke Energy Doug Hils Negative Comments Submitted
1 Santee Cooper Shawn Abrams Affirmative N/A
3 Santee Cooper James Poston Affirmative N/A
6 Santee Cooper Michael Brown Affirmative N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis Affirmative N/A
6 Lower Colorado River Authority Michael Shaw Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams None N/A
4 FirstEnergy - Ohio Edison Company Doug Hohlbaugh Affirmative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
5 Dynegy Inc. Dan Roethemeyer Affirmative N/A
3 Public Utility District No. 1 of Okanogan County Dale Dunckel None N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Negative Comments Submitted
4 DTE Energy - Detroit Edison Company Daniel Herring None N/A
1 Ohio Valley Electric Corporation Scott Cunningham Affirmative N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Affirmative N/A
4 Modesto Irrigation District Spencer Tacke None N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Affirmative N/A
3 AEP Leanna Lamatrice None N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency David Schumann Affirmative N/A
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Affirmative N/A
1 Beaches Energy Services Don Cuevas Affirmative N/A
5 Tri-State G and T Association, Inc. Richard Schlottmann None N/A
5 EDP Renewables North America LLC Heather Morgan Affirmative N/A
3 Gainesville Regional Utilities Darko Kovac None N/A
4 Fort Pierce Utilities Authority Thomas Parker Affirmative N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Linda Horn Affirmative N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Erika Doot Negative Comments Submitted
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson None N/A
3 Anaheim Public Utilities Dept. Dennis Schmidt None N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Affirmative N/A
5 MEAG Power Steven Grego Scott Miller Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Negative Comments Submitted
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Abstain N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
1 Empire District Electric Co. Ralph Meyer None N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
3 Cowlitz County PUD Russell Noble None N/A
3 Kissimmee Utility Authority Anthony Darnell Affirmative N/A
5 Utility System Efficiencies, Inc. (USE) Catrina Martin Affirmative N/A
1 CMS Energy - Consumers Energy Company Bruce Bugbee Affirmative N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding None N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Abstain N/A
3 Great River Energy Brian Glover Affirmative N/A
5 Ontario Power Generation Inc. David Ramkalawan Abstain N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Abstain N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Nicholas Tenney None N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
5 Orlando Utilities Commission Richard Kinas None N/A
1 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Kyle Hussey None N/A
3 Eversource Energy Mark Kenny Affirmative N/A
7 Oxy - Occidental Chemical Venona Greaff None N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. John Shaver Affirmative N/A
5 Lower Colorado River Authority Wesley Maurer Affirmative N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea None N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil None N/A
3 KAMO Electric Cooperative Ted Hilmes Affirmative N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund None N/A
1 CPS Energy Glenn Pressler Abstain N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Andrea Basinski Negative Comments Submitted
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Trevor Tidwell None N/A
5 NRG - NRG Energy, Inc. Patricia Lynch None N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Matthew Finn Affirmative N/A
3 Black Hills Corporation Eric Egge None N/A