Ballot Name: 2016-02 Modifications to CIP Standards CIP-003-7 Non-binding Poll IN 1 NB
Voting Start Date: 8/26/2016 12:01:00 AM
Voting End Date: 9/6/2016 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 267
Total Ballot Pool: 319
Quorum: 83.7
Weighted Segment Value: 37.73

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 80 1 21 0.375 35 0.625 13 11
Segment: 2 8 0.2 2 0.2 0 0 4 2
Segment: 3 75 1 22 0.423 30 0.577 10 13
Segment: 4 23 1 5 0.313 11 0.688 3 4
Segment: 5 72 1 16 0.333 32 0.667 10 14
Segment: 6 45 1 7 0.212 26 0.788 7 5
Segment: 7 3 0.1 0 0 1 0.1 0 2
Segment: 8 3 0.2 2 0.2 0 0 0 1
Segment: 9 2 0.2 1 0.1 1 0.1 0 0
Segment: 10 8 0.8 7 0.7 1 0.1 0 0
Totals: 319 6.5 83 2.856 137 3.644 47 52
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
6 Entergy Julie Hall Negative Comments Submitted
1 Lincoln Electric System Danny Pudenz Abstain N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
1 Georgia Transmission Corporation Jason Snodgrass Matt Stryker Negative Comments Submitted
3 PNM Resources Michael Mertz Negative Comments Submitted
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Negative Comments Submitted
6 Austin Energy Andrew Gallo Negative Comments Submitted
3 Arkansas Electric Cooperative Corporation Philip Huff Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Abstain N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Negative Comments Submitted
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Sarah Gasienica Negative Comments Submitted
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Abstain N/A
4 Arkansas Electric Cooperative Corporation Alice Wright None N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Abstain N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank None N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Abstain N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Ward Negative Comments Submitted
6 Arkansas Electric Cooperative Corporation Bruce Walkup Affirmative N/A
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Johnny Anderson Negative Comments Submitted
3 Eversource Energy Mark Kenny Affirmative N/A
5 Eversource Energy Timothy Reyher Affirmative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker None N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Negative Comments Submitted
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Brenda Atkins Negative Comments Submitted
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC John Brockhan Abstain N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Abstain N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Abstain N/A
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Negative Comments Submitted
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Negative Comments Submitted
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Negative Comments Submitted
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Negative Comments Submitted
5 Florida Municipal Power Agency David Schumann Negative Comments Submitted
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Abstain N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
5 Seattle City Light Mike Haynes Negative Third-Party Comments
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Chris Mattson Abstain N/A
1 Salt River Project Steven Cobb Negative Comments Submitted
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Kelly Silver Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Negative Comments Submitted
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Abstain N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Brian O'Boyle Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Abstain N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Karla Barton Abstain N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Abstain N/A
1 Allete - Minnesota Power, Inc. Jamie Monette Negative Comments Submitted
5 Lakeland Electric Jim Howard Negative Comments Submitted
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Abstain N/A
4 City of Clewiston Lynne Mila Negative Comments Submitted
3 Lakeland Electric Patricia Boody None N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Abstain N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Affirmative N/A
2 California ISO Richard Vine Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
5 Pacific Gas and Electric Company Ed Hanson None N/A
3 City of Leesburg Chris Adkins Negative Comments Submitted
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Negative Comments Submitted
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Negative Comments Submitted
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Abstain N/A
4 South Mississippi Electric Power Association Steve McElhaney None N/A
3 BC Hydro and Power Authority Faramarz Amjadi Abstain N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Kenneth Silver Abstain N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Abstain N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jeri Freimuth Negative Comments Submitted
6 TECO - Tampa Electric Co. Benjamin Smith Negative Comments Submitted
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Negative Comments Submitted
5 SunPower Bradley Collard Affirmative N/A
10 SERC Reliability Corporation David Greene Affirmative N/A
6 Luminant - Luminant Energy Brenda Hampton Negative Comments Submitted
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Negative Comments Submitted
5 Luminant - Luminant Generation Company LLC Rick Terrill Negative Comments Submitted
3 Los Angeles Department of Water and Power Mike Anctil Affirmative N/A
1 Pacific Gas and Electric Company Marco Rios None N/A
1 BC Hydro and Power Authority Patricia Robertson Abstain N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Negative Comments Submitted
6 Snohomish County PUD No. 1 Franklin Lu Negative Comments Submitted
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Affirmative N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Mark Oens Negative Comments Submitted
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Negative Comments Submitted
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Abstain N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Negative Comments Submitted
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall None N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas None N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia None N/A
6 Talen Energy Marketing, LLC Jennifer Hohenshilt None N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Jeffrey DePriest Affirmative N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Negative Comments Submitted
3 Platte River Power Authority Jeff Landis Negative Comments Submitted
5 Kissimmee Utility Authority Mike Blough Negative Comments Submitted
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Abstain N/A
4 North Carolina Electric Membership Corporation John Lemire Scott Brame Affirmative N/A
5 North Carolina Electric Membership Corporation Robert Beadle Scott Brame Affirmative N/A
7 Luminant Mining Company LLC James Watson None N/A
1 Portland General Electric Co. Scott Smith Negative Comments Submitted
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry Negative Comments Submitted
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry Negative Comments Submitted
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Affirmative N/A
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jennifer Wright Andrey Komissarov None N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Abstain N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Bobbi Welch Negative Comments Submitted
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Abstain N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Stephanie Little Negative Comments Submitted
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Negative Comments Submitted
1 Lakeland Electric Larry Watt Negative Comments Submitted
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Negative Comments Submitted
5 Austin Energy Lisa Martin None N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Dehn Stevens Negative Comments Submitted
4 Illinois Municipal Electric Agency Bob Thomas Abstain N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Abstain N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Eric Schwarzrock Jeffrey Watkins Abstain N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Mike Kraft Negative Comments Submitted
3 Austin Energy Julie Ross Negative Comments Submitted
1 Basin Electric Power Cooperative David Rudolph Negative Comments Submitted
3 Clark Public Utilities Jack Stamper Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Michael Brytowski Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Negative Comments Submitted
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Randi Heise Negative Comments Submitted
3 Exelon Kinte Whitehead Negative Comments Submitted
1 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Tony Kroskey Negative Comments Submitted
6 Powerex Corporation Gordon Dobson-Mack Negative Comments Submitted
6 Portland General Electric Co. Adam Menendez Negative Comments Submitted
5 Exelon Cynthia Lee Negative Comments Submitted
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Negative Comments Submitted
6 Exelon Becky Webb Negative Comments Submitted
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jessica Tucker Douglas Webb Negative Comments Submitted
5 Great River Energy Jacalynn Bentz None N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Negative Comments Submitted
6 Lakeland Electric Paul Shipps Negative Comments Submitted
3 Portland General Electric Co. Angela Gaines Negative Comments Submitted
3 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Alan Gale None N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Negative Comments Submitted
5 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Karen Weaver None N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Negative Comments Submitted
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
3 Seattle City Light Tuan Tran Negative Third-Party Comments
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert None N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Negative Comments Submitted
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle None N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Negative Comments Submitted
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Abstain N/A
5 Entergy Jamie Prater None N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Elizabeth Axson Abstain N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Abstain N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Abstain N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Negative Comments Submitted
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli None N/A
6 Salt River Project William Abraham Negative Comments Submitted
5 Salt River Project Kevin Nielsen Negative Comments Submitted
3 Salt River Project Rudy Navarro Negative Comments Submitted
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Abstain N/A
1 Avista - Avista Corporation Bryan Cox Rich Hydzik Negative Comments Submitted
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Affirmative N/A
5 Black Hills Corporation George Tatar Negative Third-Party Comments
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Aimee Harris Negative Comments Submitted
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Jerry Nottnagel Negative Comments Submitted
3 North Carolina Electric Membership Corporation doug white Scott Brame Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation William Smith Affirmative N/A
3 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Scott Parker None N/A
3 Pacific Gas and Electric Company Sandra Ellis None N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik None N/A
5 NextEra Energy Allen Schriver Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson None N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson None N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Dawn Hamdorf Negative Comments Submitted
5 New York Power Authority Wayne Sipperly Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative Comments Submitted
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Stephanie Burns Affirmative N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Jose Avendano Mora None N/A
9 City of Vero Beach Ginny Beigel Negative Comments Submitted
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Leo Staples Negative Comments Submitted
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Oshani Pathirane Affirmative N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Negative Comments Submitted
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Abstain N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Negative Comments Submitted
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Douglas Webb Negative Comments Submitted
3 Ocala Utility Services Randy Hahn Negative Comments Submitted
7 Exxon Mobil Jay Barnett Negative Comments Submitted
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Negative Comments Submitted
1 Manitoba Hydro Mike Smith Affirmative N/A
1 SaskPower Wayne Guttormson None N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi None N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Abstain N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Carl Pineault None N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
3 Cleco Corporation Michelle Corley Louis Guidry Negative Comments Submitted
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Katherine Prewitt Negative Comments Submitted
3 Southern Company - Alabama Power Company R. Scott Moore Negative Comments Submitted
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing Jennifer Sykes Negative Comments Submitted
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Negative Comments Submitted
4 Georgia System Operations Corporation Guy Andrews Negative Comments Submitted
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Jeffrey Mueller Abstain N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Negative Comments Submitted
1 Colorado Springs Utilities Mike Braunstein None N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke None N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER None N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Negative Comments Submitted
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Abstain N/A
6 Colorado Springs Utilities Melissa Brown None N/A
8 Roger Zaklukiewicz Roger Zaklukiewicz None N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Negative Comments Submitted
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Abstain N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch None N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynda Kupfer Negative Comments Submitted
5 Bonneville Power Administration Francis Halpin Negative Comments Submitted
6 New York Power Authority Erick Barrios None N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Negative Comments Submitted
1 JEA Ted Hobson Joe McClung Negative Comments Submitted
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Negative Third-Party Comments
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
1 Westar Energy Kevin Giles Negative Comments Submitted
6 Westar Energy Megan Wagner Negative Comments Submitted
5 Westar Energy stephanie johnson Negative Comments Submitted
3 Westar Energy Bo Jones Negative Comments Submitted
5 TECO - Tampa Electric Co. R James Rocha Negative Comments Submitted
1 Seattle City Light Pawel Krupa Michael Watkins Negative Third-Party Comments
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Alex Ybarra Negative Comments Submitted
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Negative Comments Submitted
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Chris Bridges Douglas Webb Negative Comments Submitted
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
1 Corn Belt Power Cooperative larry brusseau None N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Negative Comments Submitted
4 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Yvonne McMackin Negative Comments Submitted
2 BC Hydro and Power Authority Venkataramakrishnan Vinnakota Abstain N/A
4 Austin Energy Tina Garvey Negative Comments Submitted
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl Negative Comments Submitted
1 Bonneville Power Administration Donald Watkins Negative Comments Submitted
6 Bonneville Power Administration Alex Spain Negative Comments Submitted
5 JEA John Babik Negative Comments Submitted
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Theresa Ciancio Affirmative N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Anthony Jankowski Negative Comments Submitted
1 Duke Energy Doug Hils Negative Comments Submitted
1 Santee Cooper Shawn Abrams Negative Comments Submitted
3 Santee Cooper James Poston Negative Comments Submitted
6 Santee Cooper Michael Brown Negative Comments Submitted
5 Santee Cooper Tommy Curtis Negative Comments Submitted
6 Lower Colorado River Authority Michael Shaw Abstain N/A
4 FirstEnergy - Ohio Edison Company Doug Hohlbaugh Affirmative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
4 Indiana Municipal Power Agency Jack Alvey Scott Berry Negative Comments Submitted
3 Public Utility District No. 1 of Okanogan County Dale Dunckel None N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Affirmative N/A
4 DTE Energy - Detroit Edison Company Daniel Herring None N/A
1 Ohio Valley Electric Corporation Scott Cunningham Affirmative N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Affirmative N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston None N/A
3 AEP Kent Feliks None N/A
1 Beaches Energy Services Don Cuevas Negative Comments Submitted
5 EDP Renewables North America LLC Heather Morgan Affirmative N/A
5 Tri-State G and T Association, Inc. Ryan Walter None N/A
3 Gainesville Regional Utilities Darko Kovac None N/A
4 Fort Pierce Utilities Authority Thomas Parker Negative Comments Submitted
1 Network and Security Technologies Nicholas Lauriat Abstain N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Justin Wilderness Negative Comments Submitted
1 Great River Energy Gordon Pietsch Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Erika Doot Negative Comments Submitted
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Affirmative N/A
3 Anaheim Public Utilities Dept. Dennis Schmidt None N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Negative Comments Submitted
5 MEAG Power Steven Grego Scott Miller Negative Comments Submitted
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Negative Comments Submitted
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Negative Comments Submitted
3 Empire District Electric Co. Kalem Long None N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann None N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
3 Cowlitz County PUD Russell Noble Negative Comments Submitted
1 CMS Energy - Consumers Energy Company Bruce Bugbee Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Abstain N/A
3 Great River Energy Brian Glover Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Abstain N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell Abstain N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Julie Hegedus Affirmative N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
5 Orlando Utilities Commission Dania Colon None N/A
1 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Michiko Sell Negative Comments Submitted
7 Oxy - Occidental Chemical Venona Greaff None N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. John Shaver Negative Comments Submitted
5 Lower Colorado River Authority Wesley Maurer Affirmative N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Negative Third-Party Comments
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea None N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil None N/A
3 KAMO Electric Cooperative Ted Hilmes Affirmative N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund Abstain N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Andrea Basinski Negative Comments Submitted
5 NRG - NRG Energy, Inc. Patricia Lynch Affirmative N/A
3 NRG - NRG Energy Power Marketing, Inc. Rick Keetch Affirmative N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Matthew Finn Affirmative N/A
4 LaGen Richard Comeaux Affirmative N/A