Ballot Name: Project 2015-06 Interconnection Reliability Operations and Coordination IRO-006-East Non-binding Poll IN 1 NB
Voting Start Date: 6/29/2015 12:01:00 AM
Voting End Date: 7/9/2015 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 165
Total Ballot Pool: 193
Quorum: 85.49
Weighted Segment Value: 91.84

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 47 1 20 0.952 1 0.048 19 7
Segment: 2 7 0.3 2 0.2 1 0.1 4 0
Segment: 3 46 1 24 0.923 2 0.077 14 6
Segment: 4 15 1 9 0.9 1 0.1 4 1
Segment: 5 38 1 18 0.9 2 0.1 11 7
Segment: 6 30 1 9 0.9 1 0.1 14 6
Segment: 7 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 8 2 0.2 2 0.2 0 0 0 0
Segment: 9 2 0.2 2 0.2 0 0 0 0
Segment: 10 6 0.4 4 0.4 0 0 1 1
Totals: 193 6.1 90 5.575 8 0.525 67 28
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Abstain N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Chris Mattson Abstain N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Abstain N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation William Smith Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Abstain N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Affirmative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Abstain N/A
5 Seattle City Light Mike Haynes Abstain N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Affirmative N/A
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency David Schumann Affirmative N/A
5 Lakeland Electric Jim Howard Affirmative N/A
1 Beaches Energy Services Don Cuevas Affirmative N/A
3 City of Green Cove Springs Mark Schultz Affirmative N/A
4 Keys Energy Services Stanley Rzad Affirmative N/A
4 City of Clewiston Lynne Mila Affirmative N/A
4 City of New Smyrna Beach Utilities Commission Tim Beyrle Affirmative N/A
4 City of Winter Park Mark Brown Affirmative N/A
3 Beaches Energy Services Steven Lancaster Affirmative N/A
3 City of Leesburg Chris Adkins Affirmative N/A
9 City of Vero Beach Ginny Beigel Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Larry Nash Abstain N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer None N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Ramon Barany Abstain N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Matthew Pacobit Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Francis Halpin Affirmative N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jeff Neas Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax None N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy None N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank None N/A
1 Westar Energy Kevin Giles Abstain N/A
5 Westar Energy stephanie johnson Abstain N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Jeffrey Mueller Abstain N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Negative Comments Submitted
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Negative Comments Submitted
6 Westar Energy Tiffany Lake Abstain N/A
3 Lakeland Electric Mace Hunter Affirmative N/A
3 Florida Power & Light Summer Esquerre Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Abstain N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Abstain N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Abstain N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Thomas Mielnik Darnez Gresham Affirmative N/A
3 Westar Energy Bo Jones Abstain N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Stephen York Abstain N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Abstain N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Tim Kelley Joe Tarantino Abstain N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Rachel Moore Joe Tarantino Abstain N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Michael Ramirez Joe Tarantino Abstain N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Gill-Zobitz Joe Tarantino Abstain N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Diane Clark Joe Tarantino Abstain N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Abstain N/A
3 Seattle City Light Laurie Hammack None N/A
2 BC Hydro and Power Authority Venkataramakrishnan Vinnakota Abstain N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich None N/A
2 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Abstain N/A
3 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) John Williams Abstain N/A
3 KAMO Electric Cooperative Ted Hilmes Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. John Walker Abstain N/A
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Abstain N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Kenneth Goldsmith Affirmative N/A
1 Bryan Texas Utilities John Fontenot Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Abstain N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz None N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Denise Stevens Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Abstain N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Negative Comments Submitted
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Guy Andrews Negative Comments Submitted
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Abstain N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Martin Boisvert Abstain N/A
3 Clark Public Utilities Jack Stamper None N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Abstain N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. christina bigelow Abstain N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Chris de Graffenried Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Brian O'Boyle Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Abstain N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Abstain N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Abstain N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Negative Comments Submitted
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Jerry Nottnagel Sing Tay Negative Comments Submitted
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Leo Staples Negative Comments Submitted
1 United Illuminating Co. Jonathan Appelbaum Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority Brandy Spraker Abstain N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove John Hare Negative Comments Submitted
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
10 Southwest Power Pool Regional Entity Bob Reynolds Affirmative N/A
5 Lower Colorado River Authority Dixie Wells Abstain N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Robert A. Schaffeld Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company R. Scott Moore Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing John J. Ciza Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Affirmative N/A
3 Austin Energy Lisa Martin Abstain N/A
6 Seattle City Light Dennis Sismaet Abstain N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Abstain N/A
4 Austin Energy Tina Garvey Abstain N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Abstain N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Phil Hart Affirmative N/A
5 New York Power Authority Wayne Sipperly Affirmative N/A
6 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
5 Great River Energy Preston Walsh Affirmative N/A
5 Austin Energy Lisa Martin None N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Jeffrey DePriest Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Affirmative N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Affirmative N/A
5 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Karen Webb Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Mike Smith Affirmative N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Simon Tanapat Affirmative N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson None N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Abstain N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 Kenn Backholm Abstain N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Abstain N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Mark Oens Abstain N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Abstain N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Abstain N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
1 Salt River Project Chris Hofmann None N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jennifer Flandermeyer None N/A
10 SERC Reliability Corporation Joe Spencer Abstain N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli Abstain N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Theresa Ciancio Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Bret Galbraith Abstain N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Abstain N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Affirmative N/A
4 FirstEnergy - Ohio Edison Company Doug Hohlbaugh Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Affirmative N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur None N/A
4 DTE Energy - Detroit Edison Company Daniel Herring Affirmative N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Kent Kujala Affirmative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Walter Kenyon Affirmative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Abstain N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino None N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Neil Shockey None N/A
3 Great River Energy Brian Glover Affirmative N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority James Baldwin None N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon None N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson None N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Abstain N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Abstain N/A
3 Omaha Public Power District Aaron Smith None N/A
6 AEP - AEP Marketing Yee Chou None N/A
6 Omaha Public Power District Joel Robles None N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Abstain N/A
3 Platte River Power Authority Terry Baker Abstain N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie None N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Affirmative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry Abstain N/A
5 MEAG Power Steven Grego Scott Miller Affirmative N/A
6 Colorado Springs Utilities Melissa Brown None N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Janet OBrien None N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Abstain N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry Abstain N/A
5 NextEra Energy Allen Schriver Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Tamara Evey None N/A
6 Lower Colorado River Authority Michael Shaw Abstain N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan None N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Donald Watkins Abstain N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Anthony Jankowski Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Brenda Anderson Abstain N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Abstain N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynn Murphy None N/A
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl Affirmative N/A