Ballot Name: 2015-08 Emergency Operations | EOP-005-3, EOP-006-3, EOP-008-2 EOP-005-3 IN 1 ST
Voting Start Date: 8/4/2016 12:01:00 AM
Voting End Date: 8/15/2016 8:00:00 PM
Ballot Type: ST
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 251
Total Ballot Pool: 310
Quorum: 80.97
Weighted Segment Value: 52.9

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 80 1 32 0.508 31 0.492 0 1 16
Segment: 2 9 0.8 3 0.3 5 0.5 0 0 1
Segment: 3 65 1 30 0.556 24 0.444 0 0 11
Segment: 4 18 1 10 0.714 4 0.286 0 0 4
Segment: 5 73 1 31 0.544 26 0.456 0 1 15
Segment: 6 51 1 23 0.523 21 0.477 0 0 7
Segment: 7 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0 0
Segment: 8 3 0.2 1 0.1 1 0.1 0 0 1
Segment: 9 2 0.1 0 0 1 0.1 0 0 1
Segment: 10 8 0.5 2 0.2 3 0.3 0 0 3
Totals: 310 6.7 133 3.544 116 3.156 0 2 59
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
5 Puget Sound Energy, Inc. Eleanor Ewry None N/A
5 AEP Thomas Foltz Negative Comments Submitted
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Affirmative N/A
1 Eversource Energy Quintin Lee Negative Comments Submitted
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jessica Tucker Douglas Webb Negative Comments Submitted
3 BC Hydro and Power Authority Faramarz Amjadi Affirmative N/A
5 Xcel Energy, Inc. David Lemmons Negative Comments Submitted
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Negative Third-Party Comments
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Negative Comments Submitted
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Todd Komaromy Negative Comments Submitted
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Charles Freibert Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Justin Wilderness Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Jeff Landis Affirmative N/A
1 Allete - Minnesota Power, Inc. Jamie Monette Negative Comments Submitted
4 Illinois Municipal Electric Agency Bob Thomas Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Affirmative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Affirmative N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Negative Comments Submitted
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Negative Comments Submitted
3 Great River Energy Brian Glover Negative Third-Party Comments
1 Black Hills Corporation Wes Wingen Negative Comments Submitted
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jerome Gobby Negative Comments Submitted
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Negative Third-Party Comments
3 APS - Arizona Public Service Co. Jeri Freimuth Negative Comments Submitted
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Negative Comments Submitted
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Abstain N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
5 Great River Energy Preston Walsh Negative Third-Party Comments
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett Affirmative N/A
5 Kissimmee Utility Authority Mike Blough Negative Third-Party Comments
1 CMS Energy - Consumers Energy Company Bruce Bugbee Affirmative N/A
5 New York Power Authority Wayne Sipperly Negative Third-Party Comments
6 Powerex Corporation Gordon Dobson-Mack Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Negative Third-Party Comments
1 IDACORP - Idaho Power Company Johnny Anderson Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Julie Hegedus Affirmative N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Junji Yamaguchi None N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Negative Comments Submitted
1 Corn Belt Power Cooperative larry brusseau Abstain N/A
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Robert Roddy Negative Third-Party Comments
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Brian O'Boyle Negative Comments Submitted
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Stephanie Burns None N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Negative Comments Submitted
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Kelly Silver Negative Comments Submitted
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason None N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Negative Third-Party Comments
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams Affirmative N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
1 Pacific Gas and Electric Company Marco Rios None N/A
5 Westar Energy stephanie johnson Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Mike Smith None N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Thomas Mielnik Darnez Gresham Negative Comments Submitted
6 Entergy Julie Hall Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
6 Black Hills Corporation Eric Scherr Negative Comments Submitted
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Bret Galbraith Affirmative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Ward Affirmative N/A
3 Kissimmee Utility Authority Anthony Darnell Affirmative N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Negative Third-Party Comments
5 Muscatine Power and Water Mike Avesing Affirmative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Negative Comments Submitted
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative Comments Submitted
3 Austin Energy Julie Ross Negative Comments Submitted
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
6 WEC Energy Group, Inc. Scott Hoggatt Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
2 California ISO Richard Vine Negative Comments Submitted
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Negative Third-Party Comments
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Negative Comments Submitted
6 Salt River Project William Abraham Negative Comments Submitted
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Chris Mattson Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Stephanie Little Negative Comments Submitted
5 Pacific Gas and Electric Company Alex Chua Affirmative N/A
5 Austin Energy Shirley Mathew None N/A
1 Duke Energy Doug Hils Negative Comments Submitted
1 Westar Energy Kevin Giles Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Aimee Harris Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Angela Gaines Negative Comments Submitted
5 Entergy Jamie Prater None N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. Scott Smith Negative Comments Submitted
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen None N/A
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Stanley Beasley None N/A
6 Luminant - Luminant Energy Brenda Hampton Affirmative N/A
5 TECO - Tampa Electric Co. Frank L Busot None N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center None N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Affirmative N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Jennifer Wright Negative Comments Submitted
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard None N/A
3 Pacific Gas and Electric Company John Hagen Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Negative Third-Party Comments
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Randi Heise Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Jerry Nottnagel Negative Third-Party Comments
1 American Transmission Company, LLC Andrew Pusztai Negative Comments Submitted
1 Santee Cooper Chris Wagner None N/A
4 Austin Energy Tina Garvey Negative Comments Submitted
3 Santee Cooper James Poston None N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Negative Comments Submitted
6 Santee Cooper Michael Brown None N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Leo Staples Negative Third-Party Comments
1 Salt River Project Steven Cobb None N/A
4 Modesto Irrigation District Spencer Tacke None N/A
5 NB Power Corporation Laura McLeod Negative Third-Party Comments
2 BC Hydro and Power Authority Venkataramakrishnan Vinnakota Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Negative Comments Submitted
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Larry Nash Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Negative Comments Submitted
6 Lower Colorado River Authority Michael Shaw Negative Comments Submitted
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Sarah Gasienica Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas Robert Coughlin Negative Comments Submitted
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Affirmative N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Oshani Pathirane Affirmative N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller None N/A
5 MEAG Power Steven Grego Scott Miller None N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson None N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky None N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Negative Comments Submitted
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell Negative Comments Submitted
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Jeffrey DePriest Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller None N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jeff Neas None N/A
10 SERC Reliability Corporation Drew Slabaugh None N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Kenneth Goldsmith Affirmative N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Douglas Webb Negative Comments Submitted
3 Salt River Project Rudy Navarro Negative Comments Submitted
6 APS - Arizona Public Service Co. Bobbi Welch Negative Comments Submitted
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert None N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson None N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Affirmative N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon None N/A
3 New York Power Authority David Rivera None N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich None N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson None N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
6 New York Power Authority Shivaz Chopra Negative Third-Party Comments
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Michael Brytowski Negative Third-Party Comments
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
1 Exelon Chris Scanlon Affirmative N/A
3 Exelon John Bee Affirmative N/A
3 Eversource Energy Mark Kenny Negative Comments Submitted
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Affirmative N/A
5 Exelon Ruth Miller Affirmative N/A
6 Exelon Becky Webb Affirmative N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Eric Schwarzrock Jeffrey Watkins Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Kimberly Neely Joe Tarantino Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Negative Third-Party Comments
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Oto Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Negative Comments Submitted
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Negative Comments Submitted
5 Florida Municipal Power Agency David Schumann Negative Comments Submitted
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Negative Comments Submitted
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
1 Peak Reliability Dave Thomas Negative Comments Submitted
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams None N/A
1 Beaches Energy Services Don Cuevas Negative Comments Submitted
3 City of Leesburg Chris Adkins Negative Comments Submitted
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
4 Fort Pierce Utilities Authority Thomas Parker Negative Comments Submitted
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Negative Third-Party Comments
6 AEP - AEP Marketing Dan Ewing Negative Comments Submitted
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund Negative Third-Party Comments
4 FirstEnergy - Ohio Edison Company Doug Hohlbaugh Negative Comments Submitted
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Theresa Ciancio Negative Comments Submitted
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Chris Bridges Douglas Webb Negative Comments Submitted
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation William Smith Negative Comments Submitted
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Negative Comments Submitted
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker Affirmative N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Elizabeth Axson Negative Comments Submitted
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer None N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Ivanc Negative Comments Submitted
4 Georgia System Operations Corporation Guy Andrews Affirmative N/A
9 City of Vero Beach Ginny Beigel Negative Comments Submitted
1 National Grid USA Michael Jones Negative Comments Submitted
5 Ontario Power Generation Inc. David Ramkalawan Affirmative N/A
5 NRG - NRG Energy, Inc. Patricia Lynch None N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Negative Comments Submitted
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Oshani Pathirane Affirmative N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Affirmative N/A
5 Seattle City Light Mike Haynes Affirmative N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Affirmative N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Linda Horn Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Negative Comments Submitted
6 Westar Energy Grant Wilkerson None N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt None N/A
5 Lakeland Electric Jim Howard None N/A
6 Lakeland Electric Paul Shipps None N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Katherine Prewitt Negative Comments Submitted
3 Southern Company - Alabama Power Company R. Scott Moore Negative Comments Submitted
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Negative Comments Submitted
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing Jennifer Sykes Negative Comments Submitted
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Negative Third-Party Comments
5 SunPower Bradley Collard None N/A
1 Southern Indiana Gas and Electric Co. Steve Rawlinson Affirmative N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Negative Comments Submitted
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
3 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) John Williams Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Donald Watkins Negative Comments Submitted
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll None N/A
5 Acciona Energy North America George Brown None N/A
5 Bonneville Power Administration Francis Halpin Negative Comments Submitted
3 KAMO Electric Cooperative Ted Hilmes Affirmative N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger None N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Affirmative N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Thomas Rafferty Affirmative N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry None N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Negative Comments Submitted
3 Los Angeles Department of Water and Power Mike Anctil Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl Negative Comments Submitted
3 Clark Public Utilities Jack Stamper None N/A
1 Platte River Power Authority Matt Thompson Affirmative N/A
8 Roger Zaklukiewicz Roger Zaklukiewicz None N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Negative Third-Party Comments
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Affirmative N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Affirmative N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Mike Kraft Affirmative N/A
5 Eversource Energy Timothy Reyher Negative Comments Submitted
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
1 BC Hydro and Power Authority Patricia Robertson Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. David Zwergel None N/A
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Negative Comments Submitted
6 Bonneville Power Administration Alex Spain Negative Comments Submitted
1 Basin Electric Power Cooperative David Rudolph Affirmative N/A
1 Oncor Electric Delivery Lee Maurer Joshua Smith None N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Negative Comments Submitted
6 Basin Electric Power Cooperative Paul Huettl Affirmative N/A
3 Seattle City Light Dana Wheelock Affirmative N/A
6 Modesto Irrigation District James McFall Nick Braden Negative Comments Submitted
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
3 Modesto Irrigation District Jack Savage Nick Braden Negative Comments Submitted
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Negative Third-Party Comments
5 JEA John Babik Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Negative Third-Party Comments
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Brenda Atkins Affirmative N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli Negative Comments Submitted
6 Duke Energy Greg Cecil Negative Comments Submitted
5 Tri-State G and T Association, Inc. Mark Stein Affirmative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill None N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Affirmative N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation paul johnson Negative Comments Submitted
5 Talen Generation, LLC Donald Lock Affirmative N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Cathy Fogale Negative Third-Party Comments
1 Lincoln Electric System Danny Pudenz Negative Third-Party Comments
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Lynn Goldstein None N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey None N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC John Brockhan Negative Comments Submitted
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Negative Third-Party Comments
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Negative Comments Submitted
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Karla Barton Affirmative N/A
3 Lakeland Electric Patricia Boody None N/A
4 South Mississippi Electric Power Association Steve McElhaney Affirmative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Rich Hydzik Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 Franklin Lu None N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney None N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen None N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld None N/A
6 Talen Energy Marketing, LLC Elizabeth Davis Affirmative N/A
6 Southern Indiana Gas and Electric Co. Brad Lisembee None N/A
7 Luminant Mining Company LLC Stewart Rake Affirmative N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong None N/A
1 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Tony Kroskey None N/A
5 Utility System Efficiencies, Inc. (USE) Catrina Martin Affirmative N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Affirmative N/A
5 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Karen Webb Affirmative N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Affirmative N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Negative Third-Party Comments
1 Avista - Avista Corporation Bryan Cox Rich Hydzik Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Affirmative N/A
5 Black Hills Corporation George Tatar Negative Comments Submitted
3 North Carolina Electric Membership Corporation doug white Scott Brame Negative Third-Party Comments
3 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Clay Young Negative Comments Submitted
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Negative Comments Submitted
6 Xcel Energy, Inc. Carrie Dixon Negative Comments Submitted
5 NextEra Energy Allen Schriver Affirmative N/A