Ballot Name: 2016-01 Modifications to TOP and IRO Standards TOP-001-4 Non-binding Poll IN 1 NB
Voting Start Date: 7/25/2016 12:01:00 AM
Voting End Date: 8/3/2016 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 234
Total Ballot Pool: 278
Quorum: 84.17
Weighted Segment Value: 65.43

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 68 1 31 0.674 15 0.326 15 7
Segment: 2 8 0.4 3 0.3 1 0.1 3 1
Segment: 3 64 1 28 0.651 15 0.349 9 12
Segment: 4 16 1 8 0.727 3 0.273 1 4
Segment: 5 65 1 28 0.683 13 0.317 11 13
Segment: 6 43 1 17 0.515 16 0.485 5 5
Segment: 7 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 8 3 0.3 3 0.3 0 0 0 0
Segment: 9 2 0.1 0 0 1 0.1 0 1
Segment: 10 9 0.6 5 0.5 1 0.1 2 1
Totals: 278 6.4 123 4.35 65 2.05 46 44
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
4 DTE Energy - Detroit Edison Company Daniel Herring None N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Abstain N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Johnny Anderson Abstain N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour None N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Terry BIlke Abstain N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Abstain N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Abstain N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Abstain N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Negative Comments Submitted
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Abstain N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Roger Dufresne Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Randi Heise Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
6 Talen Energy Marketing, LLC Jennifer Hohenshilt None N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Abstain N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Thomas Mielnik Darnez Gresham Negative Comments Submitted
5 Salt River Project Kevin Nielsen Negative Comments Submitted
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Abstain N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Affirmative N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Leo Staples Negative Comments Submitted
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Kelly Silver Negative Comments Submitted
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
3 Austin Energy Julie Ross Affirmative N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Affirmative N/A
4 Austin Energy Tina Garvey Affirmative N/A
6 Salt River Project William Abraham Negative Comments Submitted
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Douglas Webb Negative Comments Submitted
1 AEP - AEP Service Corporation paul johnson Abstain N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Negative Comments Submitted
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Abstain N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Abstain N/A
1 Peak Reliability Michael Granath None N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur Affirmative N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Affirmative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Negative Comments Submitted
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson None N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Chris Bridges Douglas Webb Negative Comments Submitted
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Eric Schwarzrock Jeffrey Watkins Affirmative N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jessica Tucker Douglas Webb Negative Comments Submitted
3 Platte River Power Authority Wade Kiess None N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Abstain N/A
6 Entergy Julie Hall Negative Comments Submitted
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Negative Comments Submitted
1 Dominion - Dominion Virginia Power Larry Nash Abstain N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Affirmative N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Sarah Gasienica Affirmative N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Abstain N/A
10 SERC Reliability Corporation David Greene Abstain N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Mike Anctil Abstain N/A
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Jennifer Wright Affirmative N/A
6 Lower Colorado River Authority Michael Shaw Negative Comments Submitted
5 Los Angeles Department of Water and Power Kenneth Silver Abstain N/A
5 Austin Energy Jeanie Doty Affirmative N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Elizabeth Axson Negative Comments Submitted
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Abstain N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Affirmative N/A
10 Southwest Power Pool Regional Entity Bob Reynolds Abstain N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Abstain N/A
1 Manitoba Hydro Mike Smith Affirmative N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Negative Comments Submitted
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli None N/A
6 Colorado Springs Utilities Shannon Fair Affirmative N/A
1 Colorado Springs Utilities Shawna Speer Affirmative N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil None N/A
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jerome Gobby Abstain N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Negative Comments Submitted
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
1 CPS Energy Glenn Pressler Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Aimee Harris Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Justin Wilderness Affirmative N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Affirmative N/A
1 Salt River Project Steven Cobb Negative Comments Submitted
4 Illinois Municipal Electric Agency Bob Thomas Abstain N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock None N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Affirmative N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER None N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Negative Comments Submitted
5 Seattle City Light Mike Haynes Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Negative Comments Submitted
2 BC Hydro and Power Authority Venkataramakrishnan Vinnakota Abstain N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert None N/A
6 Powerex Corporation Gordon Dobson-Mack Abstain N/A
1 Portland General Electric Co. Scott Smith Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Chris Mattson Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
1 Duke Energy Doug Hils Negative Comments Submitted
6 Duke Energy Greg Cecil Negative Comments Submitted
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative Comments Submitted
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Stephanie Burns Affirmative N/A
1 Corn Belt Power Cooperative larry brusseau Abstain N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Abstain N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer None N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough None N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Abstain N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Anthony Jankowski Negative Comments Submitted
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Negative Comments Submitted
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC John Brockhan Abstain N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Negative Comments Submitted
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Patricia Robertson Abstain N/A
1 Santee Cooper Shawn Abrams Negative Comments Submitted
3 Santee Cooper James Poston Negative Comments Submitted
6 Santee Cooper Michael Brown Negative Comments Submitted
3 BC Hydro and Power Authority Faramarz Amjadi Abstain N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Negative Comments Submitted
5 Florida Municipal Power Agency David Schumann Negative Comments Submitted
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Negative Comments Submitted
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Negative Comments Submitted
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Negative Comments Submitted
5 Kissimmee Utility Authority Mike Blough Negative Comments Submitted
5 Entergy - Entergy Services, Inc. Jaclyn Massey Negative Comments Submitted
1 Beaches Energy Services Don Cuevas Negative Comments Submitted
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Negative Comments Submitted
3 AEP Michael DeLoach Abstain N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Rich Hydzik Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Robert Roddy Abstain N/A
5 Portland General Electric Co. Barbara Croas Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Kenneth Goldsmith Affirmative N/A
4 Fort Pierce Utilities Authority Thomas Parker Negative Comments Submitted
5 SunPower Bradley Collard Affirmative N/A
9 City of Vero Beach Ginny Beigel Negative Comments Submitted
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Abstain N/A
3 Clark Public Utilities Jack Stamper Negative Comments Submitted
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Ward Affirmative N/A
1 Oncor Electric Delivery Lee Maurer Joshua Smith Negative Comments Submitted
3 Duke Energy Lee Schuster Negative Comments Submitted
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
3 Eversource Energy Mark Kenny Affirmative N/A
3 North Carolina Electric Membership Corporation doug white Scott Brame Negative Comments Submitted
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Alex Ybarra Affirmative N/A
3 Pacific Gas and Electric Company John Hagen Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Angela Gaines Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Negative Comments Submitted
3 City of Leesburg Chris Adkins Negative Comments Submitted
5 Eversource Energy Timothy Reyher Affirmative N/A
3 Kissimmee Utility Authority Michael Wagner None N/A
3 Modesto Irrigation District Jack Savage Nick Braden Abstain N/A
1 Allete - Minnesota Power, Inc. Jamie Monette Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
3 Westar Energy Bo Jones Negative Comments Submitted
5 Black Hills Corporation - Black Hills Power Don Stahl None N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jeri Freimuth Todd Komaromy Negative Comments Submitted
5 APS - Arizona Public Service Co. Stephanie Little Negative Comments Submitted
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Negative Comments Submitted
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynda Kupfer Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank None N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski None N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
5 Great River Energy Preston Walsh Negative Comments Submitted
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett Affirmative N/A
5 New York Power Authority Wayne Sipperly Affirmative N/A
1 CMS Energy - Consumers Energy Company Donald Lynd None N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl None N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski None N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Brian O'Boyle Negative Comments Submitted
6 Portland General Electric Co. Adam Menendez Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Abstain N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Bret Galbraith Abstain N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea None N/A
5 Muscatine Power and Water Mike Avesing Affirmative N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
2 California ISO Richard Vine Affirmative N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
5 Pacific Gas and Electric Company James Mearns None N/A
1 Westar Energy Kevin Giles Abstain N/A
5 Westar Energy stephanie johnson Affirmative N/A
1 Georgia Transmission Corporation Jason Snodgrass Stanley Beasley Affirmative N/A
6 Luminant - Luminant Energy Kris Butler None N/A
5 TECO - Tampa Electric Co. Dave Pickles None N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center None N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Negative Comments Submitted
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Jerry Nottnagel Negative Comments Submitted
4 Modesto Irrigation District Spencer Tacke None N/A
5 NB Power Corporation Laura McLeod Abstain N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Tamara Evey None N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Oshani Pathirane Affirmative N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Abstain N/A
5 MEAG Power Steven Grego Scott Miller Abstain N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Abstain N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority James Baldwin None N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Jeffrey DePriest Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann None N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Abstain N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jeff Neas Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
3 Salt River Project Zack Heim None N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Bobbi Welch Negative Comments Submitted
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson None N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon None N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Affirmative N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
6 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Michael Brytowski Negative Comments Submitted
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan None N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras None N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Kimberly Neely Joe Tarantino Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Negative Comments Submitted
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Oto Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
6 AEP - AEP Marketing Dan Ewing Abstain N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Theresa Ciancio Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
4 FirstEnergy - Ohio Edison Company Doug Hohlbaugh Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation William Smith Affirmative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker None N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Andrea Barclay None N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Oshani Pathirane Affirmative N/A
6 Westar Energy Megan Wagner Affirmative N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt Negative Comments Submitted
5 Lakeland Electric Jim Howard Negative Comments Submitted
6 Lakeland Electric Paul Shipps Negative Comments Submitted
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Katherine Prewitt Negative Comments Submitted
3 Southern Company - Alabama Power Company R. Scott Moore Negative Comments Submitted
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Negative Comments Submitted
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing Jennifer Sykes Negative Comments Submitted
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson None N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
3 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) John Williams Negative Comments Submitted
1 Bonneville Power Administration Donald Watkins Affirmative N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Affirmative N/A
5 Acciona Energy North America George Brown None N/A
5 Bonneville Power Administration Francis Halpin Affirmative N/A
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott None N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Thomas Rafferty Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl Affirmative N/A
3 Anaheim Public Utilities Dept. Dennis Schmidt None N/A
8 Roger Zaklukiewicz Roger Zaklukiewicz Affirmative N/A
5 Utility System Efficiencies, Inc. (USE) Catrina Martin Affirmative N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding None N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Mike Kraft Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Alex Spain Affirmative N/A
1 Basin Electric Power Cooperative David Rudolph Affirmative N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Affirmative N/A
6 Basin Electric Power Cooperative Paul Huettl Affirmative N/A
3 Seattle City Light Dana Wheelock Affirmative N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
6 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. John Folsom None N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
5 JEA John Babik Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Brenda Atkins Affirmative N/A
5 Tri-State G and T Association, Inc. Ryan Walter None N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Affirmative N/A