Ballot Name: 2007-06.2 Phase 2 of System Protection Coordination Modified Definitions of OPA and RTA FN 2 DEF
Voting Start Date: 5/17/2016 3:08:58 PM
Voting End Date: 5/26/2016 8:00:00 PM
Ballot Type: DEF
Ballot Activity: FN
Ballot Series: 2
Total # Votes: 258
Total Ballot Pool: 290
Quorum: 88.97
Weighted Segment Value: 83.44

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 76 1 53 0.883 7 0.117 0 8 8
Segment: 2 7 0.5 2 0.2 3 0.3 0 1 1
Segment: 3 60 1 40 0.816 9 0.184 0 5 6
Segment: 4 15 1 12 0.923 1 0.077 0 1 1
Segment: 5 74 1 44 0.815 10 0.185 0 7 13
Segment: 6 44 1 30 0.769 9 0.231 0 3 2
Segment: 7 3 0.2 2 0.2 0 0 0 1 0
Segment: 8 3 0.2 2 0.2 0 0 0 0 1
Segment: 9 2 0.2 2 0.2 0 0 0 0 0
Segment: 10 6 0.5 5 0.5 0 0 0 1 0
Totals: 290 6.6 192 5.507 39 1.093 0 27 32
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
1 Peak Reliability Jared Shakespeare Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Affirmative N/A
5 SunPower Bradley Collard Abstain N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Negative N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynn Murphy Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Abstain N/A
1 United Illuminating Co. Jonathan Appelbaum Affirmative N/A
6 AEP JT Kuehne Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. maria pardo Negative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Affirmative N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Affirmative N/A
5 Westar Energy Derek Brown Negative N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Negative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Brian O'Boyle Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Kelly Silver Affirmative N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Affirmative N/A
2 California ISO Jamie Johnson Negative N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
1 American Transmission Company, LLC Andrew Pusztai Affirmative N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Bertha Ellen Watkins Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Larry Nash Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Charles Freibert Abstain N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company Anthony Stevens Affirmative N/A
6 Westar Energy Thomas ROBBEN Affirmative N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. John Carlson Affirmative N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jennifer Flandermeyer Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
3 Westar Energy Marcus Moor Negative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Mike Anctil Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Daniela Atanasovski Affirmative N/A
8 Roger Zaklukiewicz Roger Zaklukiewicz Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Abstain N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Roger Dufresne Affirmative N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Negative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Affirmative N/A
5 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Karen Webb Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Randi Heise Affirmative N/A
1 Ohio Valley Electric Corporation Scott Cunningham Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Affirmative N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Abstain N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Elizabeth Axson Negative N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Negative N/A
1 Westar Energy Allen Klassen Negative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Kelsi Rigby Affirmative N/A
3 Florida Power & Light Summer Esquerre None N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Affirmative N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Brett Jacobs Affirmative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Marcus Moor Affirmative N/A
6 Westar Energy Thomas ROBBEN Negative N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson Affirmative N/A
1 Santee Cooper Shawn Abrams Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Nicole Goi Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Affirmative N/A
3 Santee Cooper James Poston Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Ramon Barany Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Affirmative N/A
5 Tri-State G and T Association, Inc. Ryan Walter Negative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Negative N/A
6 Santee Cooper Michael Brown Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Affirmative N/A
1 Lincoln Electric System Troy Hlavaty Abstain N/A
4 Oklahoma Municipal Power Authority Ashley Stringer Abstain N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Alex Ybarra Affirmative N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Affirmative N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Affirmative N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Affirmative N/A
5 NB Power Corporation Rob Vance Negative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Negative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker Abstain N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Affirmative N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Negative N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jessica Lopez Affirmative N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Dan Zollner Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Wade Kiess Affirmative N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Terry Gifford Affirmative N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. Jennifer Bray Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Marcus Bortman Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula None N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Ronald Bender Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Abstain N/A
5 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell None N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Affirmative N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Affirmative N/A
2 BC Hydro and Power Authority Venkataramakrishnan Vinnakota Abstain N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Chelsey Neil Affirmative N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Andrea Barclay Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Patricia Robertson Abstain N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Colleen Peterson Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney None N/A
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett None N/A
5 Pacific Gas and Electric Company Alex Chua Affirmative N/A
6 Colorado Springs Utilities Melissa Brown Affirmative N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Affirmative N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Affirmative N/A
1 Colorado Springs Utilities Mike Braunstein Affirmative N/A
6 Seattle City Light Brian Belger Affirmative N/A
1 Black Hills Corporation Seth Nelson Affirmative N/A
1 Allete - Minnesota Power, Inc. Jamie Monette Affirmative N/A
3 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) John Williams Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Affirmative N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Affirmative N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Dan Wilson Abstain N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Janet OBrien Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay Negative N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Abstain N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Abstain N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino None N/A
5 Exelon Cynthia Lee Abstain N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Affirmative N/A
6 Exelon Becky Webb Abstain N/A
5 AES - AES Corporation Leo Bernier None N/A
5 Black Hills Corporation Derek Silbaugh Affirmative N/A
6 City of Redding Marvin Briggs None N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea None N/A
5 Luminant - Luminant Generation Company LLC Alshare Hughes Affirmative N/A
1 Basin Electric Power Cooperative David Rudolph None N/A
3 Seattle City Light Laurie Hammack Affirmative N/A
3 Black Hills Corporation Don Stahl Affirmative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Ward Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Adrian Raducea Abstain N/A
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation William Smith Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Renee Leidel Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
4 Austin Energy Tina Garvey Affirmative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Preston Walker Abstain N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur None N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jeremy Lorigan Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Alex Spain Negative N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund Affirmative N/A
3 Xcel Energy, Inc. Ray Jasicki Affirmative N/A
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Affirmative N/A
1 Salt River Project Chris Hofmann Affirmative N/A
5 Xcel Energy, Inc. Gerry Huitt Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Abstain N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Negative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove Affirmative N/A
7 Exxon Mobil Darrious Betts Abstain N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Negative N/A
6 Muscatine Power and Water Nick Burns Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Darnez Gresham Affirmative N/A
5 Austin Energy Lisa Martin Abstain N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Affirmative N/A
6 Luminant - Luminant Energy Kris Butler Affirmative N/A
1 Corn Belt Power Cooperative larry brusseau Abstain N/A
5 Kissimmee Utility Authority Jay Butters None N/A
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Negative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Negative N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Jose Avendano Mora Affirmative N/A
6 New York Power Authority Erick Barrios None N/A
3 Austin Energy Julie Ross Abstain N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson None N/A
3 Eversource Energy Mark Kenny Affirmative N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Abstain N/A
5 Seattle City Light Faz Kasraie Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams None N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Negative N/A
1 Portland General Electric Co. Angela Gaines Affirmative N/A
6 Salt River Project Bobby Olsen Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson None N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
9 City of Vero Beach Ginny Beigel Affirmative N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Joseph Neglia Negative N/A
1 CPS Energy Glenn Pressler Affirmative N/A
4 Fort Pierce Utilities Authority Thomas Parker Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Bruce Reimer Affirmative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mickey Bellard Affirmative N/A
5 Great River Energy Jacalynn Bentz None N/A
1 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Tony Kroskey None N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Affirmative N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Affirmative N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski Affirmative N/A
7 Luminant Mining Company LLC James Watson Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
1 Southern Indiana Gas and Electric Co. Steve Rawlinson Negative N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax None N/A
3 Clark Public Utilities Jack Stamper None N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec Production Aviance Freeman Negative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber None N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
1 CMS Energy - Consumers Energy Company Bruce Bugbee Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
2 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
6 Southern Indiana Gas and Electric Co. Erin Spence Negative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Kjersti Drott Abstain N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer None N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons None N/A
6 Talen Energy Marketing, LLC Jennifer Hohenshilt Negative N/A
5 EDP Renewables North America LLC Heather Morgan None N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Affirmative N/A
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott Affirmative N/A
3 Cleco Corporation Maurice Paulk Negative N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
4 South Mississippi Electric Power Association Steve McElhaney None N/A
6 Xcel Energy, Inc. Carrie Dixon Affirmative N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
3 City of Leesburg Chris Adkins Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley None N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin None N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock Negative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Affirmative N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Negative N/A
3 MEAG Power Roger Brand None N/A
5 MEAG Power Steven Grego None N/A
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway Affirmative N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Negative N/A
5 New York Power Authority Shivaz Chopra Negative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
4 City of Clewiston Lynne Mila Affirmative N/A
5 NextEra Energy Allen Schriver Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Negative N/A
3 AEP Kent Feliks Affirmative N/A
3 New York Power Authority David Rivera Negative N/A
3 Southern Indiana Gas and Electric Co. Ryan Abshier Negative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Affirmative N/A
5 City and County of San Francisco Margaret Hannaford None N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Bret Galbraith Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
5 Essential Power, LLC Gerry Adamski Affirmative N/A
7 Oxy - Occidental Chemical Venona Greaff Affirmative N/A
5 Oxy - Ingleside Cogeneration LP Kara Beckmann Affirmative N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson Affirmative N/A
5 Southern Indiana Gas and Electric Co. Larry Rogers Negative N/A
4 FirstEnergy - Ohio Edison Company Doug Hohlbaugh Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Theresa Ciancio Affirmative N/A
3 BC Hydro and Power Authority Faramarz Amjadi Abstain N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
3 Lakeland Electric Patricia Boody None N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
6 Black Hills Corporation Eric Scherr Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Affirmative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Negative N/A
5 Lakeland Electric Becky Rinier None N/A