Ballot Name: 2010-05.3 Phase 3 of Protection Systems: Remedial Action Schemes PRC-012-2 FN 4 ST
Voting Start Date: 4/20/2016 11:54:00 AM
Voting End Date: 4/29/2016 8:00:00 PM
Ballot Type: ST
Ballot Activity: FN
Ballot Series: 4
Total # Votes: 259
Total Ballot Pool: 315
Quorum: 82.22
Weighted Segment Value: 80.36

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 87 1 52 0.788 14 0.212 0 7 14
Segment: 2 9 0.8 7 0.7 1 0.1 0 0 1
Segment: 3 72 1 38 0.776 11 0.224 0 5 18
Segment: 4 22 1 12 0.75 4 0.25 0 1 5
Segment: 5 70 1 41 0.774 12 0.226 0 6 11
Segment: 6 43 1 25 0.758 8 0.242 0 4 6
Segment: 7 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0 0
Segment: 8 2 0.1 1 0.1 0 0 0 0 1
Segment: 9 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0 0
Segment: 10 8 0.8 7 0.7 1 0.1 0 0 0
Totals: 315 6.9 185 5.545 51 1.355 0 23 56
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Negative N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer None N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Matthew Beilfuss Negative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
1 Peak Reliability Michael Granath Negative N/A
4 Austin Energy Jun Hua Negative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Kelsi Rigby Negative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Negative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Affirmative N/A
5 Pacific Gas and Electric Company Alex Chua Affirmative N/A
1 United Illuminating Co. Jonathan Appelbaum Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Chris de Graffenried Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Brian O'Boyle Affirmative N/A
3 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) John Williams Abstain N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Affirmative N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Abstain N/A
3 BC Hydro and Power Authority Faramarz Amjadi Affirmative N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza Affirmative N/A
5 Austin Energy Lisa Martin Negative N/A
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Negative N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Andrea Basinski Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Patricia Robertson Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Negative N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Elizabeth Axson Negative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry None N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Affirmative N/A
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency David Schumann Affirmative N/A
5 Lakeland Electric Becky Rinier None N/A
1 Beaches Energy Services Don Cuevas Affirmative N/A
3 City of Green Cove Springs Mark Schultz None N/A
4 Keys Energy Services Nick Batty None N/A
4 City of Clewiston Lynne Mila None N/A
4 City of New Smyrna Beach Utilities Commission Tim Beyrle None N/A
3 Beaches Energy Services Steven Lancaster None N/A
3 City of Leesburg Chris Adkins None N/A
3 Lakeland Electric Patricia Boody None N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey None N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Affirmative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
4 Illinois Municipal Electric Agency Mary Ann Todd Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Negative N/A
1 Unisource - Tucson Electric Power Co. Sam Rugel None N/A
1 Salt River Project Chris Hofmann Affirmative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Affirmative N/A
5 NB Power Corporation Rob Vance Affirmative N/A
5 Dynegy Inc. Dan Roethemeyer Abstain N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Affirmative N/A
5 NextEra Energy Allen Schriver Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Affirmative N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Carl Pineault Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Affirmative N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Affirmative N/A
3 Grand River Dam Authority Jeff Wells None N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Teresa Czyz Negative N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Negative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Negative N/A
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway Negative N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Negative N/A
1 American Transmission Company, LLC Andrew Pusztai Negative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Andrea Barclay Negative N/A
1 Santee Cooper Chris Wagner Abstain N/A
6 Santee Cooper Marty Watson Abstain N/A
3 Santee Cooper James Poston Abstain N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Kenneth Silver Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Negative N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Negative N/A
5 Seattle City Light Faz Kasraie Negative N/A
5 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Alyssa Hubbard None N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Abstain N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. John Shaver Negative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Kjersti Drott Affirmative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Negative N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynda Kupfer Abstain N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Affirmative N/A
5 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
1 Platte River Power Authority Matt Thompson Abstain N/A
5 Great River Energy Jacalynn Bentz Affirmative N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company Anthony Stevens Affirmative N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Affirmative N/A
4 South Mississippi Electric Power Association Steve McElhaney None N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Bruce Reimer Affirmative N/A
1 Black Hills Corporation Wes Wingen Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Kyle Hussey None N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons None N/A
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Negative N/A
2 California ISO Jamie Johnson Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Neil Shockey None N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson None N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Ramon Barany Abstain N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells None N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Sean Cavote Negative N/A
5 PPL Electric Utilities Corporation Dan Wilson Affirmative N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Affirmative N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Affirmative N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Mike Kraft Affirmative N/A
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson None N/A
6 Colorado Springs Utilities Shannon Fair Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Affirmative N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Janet OBrien Negative N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. James Meyer Negative N/A
3 Seattle City Light Laurie Hammack Negative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Alex Ybarra Affirmative N/A
6 Platte River Power Authority Carol Ballantine Abstain N/A
1 VELCO -Vermont Electric Power Company, Inc. Kim Moulton None N/A
6 Xcel Energy, Inc. Carrie Dixon Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Nicole Goi Affirmative N/A
2 BC Hydro and Power Authority Venkataramakrishnan Vinnakota Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Abstain N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Mike Anctil Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey None N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
5 Xcel Energy, Inc. Gerry Huitt Affirmative N/A
1 Bryan Texas Utilities Wesley Williams Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Affirmative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
6 Salt River Project Bobby Olsen Affirmative N/A
1 Oncor Electric Delivery Lee Maurer Negative N/A
3 Salt River Project Zack Heim None N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Eric Schwarzrock Affirmative N/A
3 Clark Public Utilities Jack Stamper Affirmative N/A
7 Luminant Mining Company LLC James Watson Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
3 JEA Garry Baker None N/A
1 Exelon Daniel Gacek Affirmative N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Affirmative N/A
5 Exelon Cynthia Lee Affirmative N/A
6 Exelon Becky Webb Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Negative N/A
6 Muscatine Power and Water Nick Burns Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Renee Leidel Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Affirmative N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Affirmative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Marcus Moor Negative N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. John Carlson Negative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy None N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer None N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch None N/A
1 NorthWestern Energy Belinda Tierney None N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jennifer Flandermeyer Negative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Alyssia Rhoads Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Jeffrey DePriest Affirmative N/A
4 DTE Energy - Detroit Edison Company Daniel Herring Abstain N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Vivian Moser Negative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Abstain N/A
3 MEAG Power Roger Brand Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley Affirmative N/A
5 MEAG Power Steven Grego Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Negative N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
1 PHI - Potomac Electric Power Co. David Thorne Abstain N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority James Baldwin None N/A
6 Talen Energy Marketing, LLC Jennifer Hohenshilt None N/A
3 PHI - Potomac Electric Power Co. Mark Yerger Abstain N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
5 City and County of San Francisco Margaret Hannaford Negative N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Abstain N/A
6 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Negative N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Dwayne Parker Affirmative N/A
2 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Chinedu Ochonogor Negative N/A
6 AEP - AEP Marketing Yee Chou Affirmative N/A
5 Lower Colorado River Authority Wesley Maurer Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
1 Ohio Valley Electric Corporation Scott Cunningham Affirmative N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Negative N/A
3 City of Redding Elizabeth Hadley Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol None N/A
8 David Kiguel David Kiguel None N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik None N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Negative N/A
3 Xcel Energy, Inc. Ray Jasicki Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Negative N/A
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
6 City of Redding Marvin Briggs Affirmative N/A
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. Angela Gaines Affirmative N/A
3 Eversource Energy Mark Kenny Affirmative N/A
3 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Scott Parker None N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Affirmative N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Karla Weaver None N/A
3 Cleco Corporation Maurice Paulk None N/A
3 Portland General Electric Co. Dan Zollner Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
1 Colorado Springs Utilities Shawna Speer Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason None N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jarrod Murdaugh None N/A
5 Luminant - Luminant Generation Company LLC Alshare Hughes Affirmative N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Abstain N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Negative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson None N/A
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott None N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Daniela Atanasovski Negative N/A
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett Affirmative N/A
10 Southwest Power Pool Regional Entity Bob Reynolds Affirmative N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Negative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey None N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Rachel Snead Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
3 AEP Kent Feliks None N/A
1 Lincoln Electric System Troy Hlavaty Abstain N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Negative N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Mike Avesing Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Negative N/A
5 Entergy Jamie Prater None N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams None N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Affirmative N/A
3 Public Utility District No. 1 of Okanogan County Dale Dunckel Abstain N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Bertha Ellen Watkins Abstain N/A
3 Pacific Gas and Electric Company Sandra Ellis None N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Negative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Chris Mattson Affirmative N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Affirmative N/A
4 City of Redding Nick Zettel Affirmative N/A
5 City of Redding Paul Cummings Affirmative N/A
1 CPS Energy Gladys DeLaO Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Affirmative N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman None N/A
6 Luminant - Luminant Energy Kris Butler None N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen None N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock None N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Charles Freibert Affirmative N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Affirmative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Affirmative N/A
3 Omaha Public Power District Aaron Smith None N/A
1 Avista - Avista Corporation Mike Magruder Affirmative N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
5 JEA John Babik None N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Negative N/A
5 Tri-State G and T Association, Inc. Ryan Walter Affirmative N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Affirmative N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch None N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Ward Affirmative N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Luiggi Beretta Negative N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Brett Jacobs Affirmative N/A
1 Transmission Agency of Northern California Amy Cuellar Affirmative N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Affirmative N/A
3 Florida Power & Light Summer Esquerre None N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. David Weber Affirmative N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Affirmative N/A
5 Kissimmee Utility Authority Jay Butters Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Negative N/A
1 Duke Energy Laura Lee None N/A
1 NB Power Corporation Nurul Abser None N/A
6 Lakeland Electric Paul Shipps Affirmative N/A
6 Edison International - Southern California Edison Company Earle Saunders Affirmative N/A