Ballot Name: 2010-05.3 Phase 3 of Protection Systems: Remedial Action Schemes Definition FN 2 DEF
Voting Start Date: 4/20/2016 11:53:27 AM
Voting End Date: 4/29/2016 8:00:00 PM
Ballot Type: DEF
Ballot Activity: FN
Ballot Series: 2
Total # Votes: 278
Total Ballot Pool: 316
Quorum: 87.97
Weighted Segment Value: 93.45

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 86 1 65 0.929 5 0.071 0 9 7
Segment: 2 9 0.8 8 0.8 0 0 0 0 1
Segment: 3 72 1 49 0.925 4 0.075 0 7 12
Segment: 4 23 1 17 0.895 2 0.105 0 3 1
Segment: 5 70 1 48 0.906 5 0.094 0 4 13
Segment: 6 44 1 34 0.895 4 0.105 0 3 3
Segment: 7 1 0 0 0 0 0 0 0 1
Segment: 8 2 0.2 2 0.2 0 0 0 0 0
Segment: 9 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0 0
Segment: 10 8 0.8 8 0.8 0 0 0 0 0
Totals: 316 6.9 232 6.448 20 0.452 0 26 38
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Negative N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Affirmative N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Matthew Beilfuss Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
1 Peak Reliability Michael Granath None N/A
4 Austin Energy Jun Hua Negative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Kelsi Rigby Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Affirmative N/A
5 Pacific Gas and Electric Company Alex Chua Affirmative N/A
1 United Illuminating Co. Jonathan Appelbaum Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Chris de Graffenried Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Brian O'Boyle Affirmative N/A
3 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) John Williams Abstain N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Affirmative N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett None N/A
3 BC Hydro and Power Authority Faramarz Amjadi Affirmative N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza Affirmative N/A
5 Austin Energy Lisa Martin Negative N/A
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Affirmative N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Andrea Basinski Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Patricia Robertson Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Affirmative N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Elizabeth Axson Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Affirmative N/A
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency David Schumann Affirmative N/A
5 Lakeland Electric Becky Rinier None N/A
1 Beaches Energy Services Don Cuevas Affirmative N/A
3 City of Green Cove Springs Mark Schultz Affirmative N/A
4 Keys Energy Services Nick Batty Affirmative N/A
4 City of Clewiston Lynne Mila Affirmative N/A
4 City of New Smyrna Beach Utilities Commission Tim Beyrle Affirmative N/A
3 Beaches Energy Services Carolyn Woodard Affirmative N/A
3 City of Leesburg Chris Adkins Affirmative N/A
3 Lakeland Electric Patricia Boody None N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Affirmative N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Affirmative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
4 Illinois Municipal Electric Agency Mary Ann Todd Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Abstain N/A
1 Unisource - Tucson Electric Power Co. Sam Rugel None N/A
4 Blue Ridge Power Agency Duane Dahlquist Affirmative N/A
1 Salt River Project Chris Hofmann Affirmative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Affirmative N/A
5 NB Power Corporation Rob Vance Affirmative N/A
5 Dynegy Inc. Dan Roethemeyer Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Affirmative N/A
5 NextEra Energy Allen Schriver Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Affirmative N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Carl Pineault Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Affirmative N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Affirmative N/A
3 Grand River Dam Authority Jeff Wells None N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson None N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Negative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Abstain N/A
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway None N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Affirmative N/A
1 American Transmission Company, LLC Andrew Pusztai Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Andrea Barclay Abstain N/A
1 Santee Cooper Chris Wagner Abstain N/A
6 Santee Cooper Marty Watson Abstain N/A
3 Santee Cooper James Poston Abstain N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Kenneth Silver Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Affirmative N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Abstain N/A
5 Seattle City Light Faz Kasraie Abstain N/A
5 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Alyssa Hubbard None N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Ronald Bender Affirmative N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. John Shaver Negative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Kjersti Drott Affirmative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Affirmative N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynn Murphy None N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Affirmative N/A
5 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
1 Platte River Power Authority Matt Thompson Affirmative N/A
5 Great River Energy Jacalynn Bentz Negative N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski Negative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company Anthony Stevens Abstain N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Affirmative N/A
4 South Mississippi Electric Power Association Steve McElhaney None N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Bruce Reimer Affirmative N/A
1 Black Hills Corporation Seth Nelson Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Kyle Hussey Affirmative N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Abstain N/A
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Negative N/A
2 California ISO Jamie Johnson Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Neil Shockey Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Negative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Ramon Barany Abstain N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells None N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Randhir Singh Affirmative N/A
5 PPL Electric Utilities Corporation Dan Wilson Affirmative N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Affirmative N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Affirmative N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Mike Kraft Affirmative N/A
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson None N/A
6 Colorado Springs Utilities Shannon Fair Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Affirmative N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Janet OBrien Affirmative N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. maria pardo Affirmative N/A
3 Seattle City Light Laurie Hammack Abstain N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Alex Ybarra Affirmative N/A
6 Platte River Power Authority Carol Ballantine Affirmative N/A
1 VELCO -Vermont Electric Power Company, Inc. Kim Moulton None N/A
6 Xcel Energy, Inc. Carrie Dixon Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Nicole Goi Affirmative N/A
2 BC Hydro and Power Authority Venkataramakrishnan Vinnakota Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Abstain N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Mike Anctil Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Affirmative N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
5 Xcel Energy, Inc. Gerry Huitt Affirmative N/A
1 Bryan Texas Utilities Mary Downs None N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Affirmative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
6 Salt River Project Bobby Olsen Affirmative N/A
1 Oncor Electric Delivery Lee Maurer Affirmative N/A
3 Salt River Project Zack Heim None N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Eric Schwarzrock Affirmative N/A
3 Clark Public Utilities Jack Stamper None N/A
7 Luminant Mining Company LLC James Watson None N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
3 JEA Garry Baker None N/A
1 Exelon Daniel Gacek Affirmative N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Affirmative N/A
5 Exelon Cynthia Lee Affirmative N/A
6 Exelon Becky Webb Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
6 Westar Energy Thomas ROBBEN Affirmative N/A
6 Muscatine Power and Water Nick Burns Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Renee Leidel Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Affirmative N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Affirmative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Marcus Moor Affirmative N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. John Carlson Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch Affirmative N/A
1 NorthWestern Energy Belinda Tierney None N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jennifer Flandermeyer Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Negative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Negative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Negative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Alyssia Rhoads Negative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Negative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Jeffrey DePriest Affirmative N/A
4 DTE Energy - Detroit Edison Company Daniel Herring Abstain N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jessica Lopez Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Abstain N/A
3 MEAG Power Roger Brand Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley Affirmative N/A
5 MEAG Power Steven Grego Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Affirmative N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
1 PHI - Potomac Electric Power Co. David Thorne Abstain N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman None N/A
1 Lower Colorado River Authority James Baldwin None N/A
6 Talen Energy Marketing, LLC Jennifer Hohenshilt Affirmative N/A
3 PHI - Potomac Electric Power Co. Mark Yerger Abstain N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
5 City and County of San Francisco Margaret Hannaford None N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Abstain N/A
6 New York Power Authority Shivaz Chopra Negative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Affirmative N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Julie Hegedus Affirmative N/A
2 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Marcus Bortman Affirmative N/A
6 AEP JT Kuehne Affirmative N/A
5 Lower Colorado River Authority Wesley Maurer Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
1 Ohio Valley Electric Corporation Scott Cunningham Affirmative N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Affirmative N/A
3 City of Redding Elizabeth Hadley Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Affirmative N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Affirmative N/A
3 Xcel Energy, Inc. Ray Jasicki Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Affirmative N/A
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
6 City of Redding Marvin Briggs Affirmative N/A
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. Angela Gaines Affirmative N/A
3 Eversource Energy Mark Kenny Affirmative N/A
3 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Scott Parker Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Affirmative N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Karla Weaver Affirmative N/A
3 Cleco Corporation Maurice Paulk Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Dan Zollner Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax None N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
1 Colorado Springs Utilities Shawna Speer Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jarrod Murdaugh Affirmative N/A
5 Luminant - Luminant Generation Company LLC Alshare Hughes None N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Daniela Atanasovski Affirmative N/A
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett Affirmative N/A
10 Southwest Power Pool Regional Entity Bob Reynolds Affirmative N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Abstain N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Rachel Snead Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
3 AEP Kent Feliks None N/A
1 Lincoln Electric System Troy Hlavaty Abstain N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Negative N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Mike Avesing Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Negative N/A
5 Entergy Jamie Prater None N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine None N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams None N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Affirmative N/A
3 Public Utility District No. 1 of Okanogan County Dale Dunckel Abstain N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Abstain N/A
3 Pacific Gas and Electric Company Sandra Ellis None N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik None N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Chris Mattson Affirmative N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Affirmative N/A
4 City of Redding Nick Zettel Affirmative N/A
5 City of Redding Paul Cummings Affirmative N/A
1 CPS Energy Gladys DeLaO Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Affirmative N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
6 Seattle City Light Brian Belger None N/A
6 Luminant - Luminant Energy Kris Butler Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen None N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock None N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Charles Freibert Affirmative N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Negative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Justin Welty Affirmative N/A
3 Omaha Public Power District Aaron Smith None N/A
1 Avista - Avista Corporation Mike Magruder Affirmative N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
5 JEA John Babik Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
5 Tri-State G and T Association, Inc. Ryan Walter Affirmative N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Affirmative N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch Negative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Ward Affirmative N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Joseph Neglia Affirmative N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Brett Jacobs Affirmative N/A
1 Transmission Agency of Northern California Amy Cuellar Affirmative N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Affirmative N/A
3 Florida Power & Light Summer Esquerre None N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mickey Bellard None N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Affirmative N/A
5 Kissimmee Utility Authority Jay Butters None N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Affirmative N/A
1 Duke Energy Laura Lee Negative N/A
1 NB Power Corporation Nurul Abser Abstain N/A
6 Lakeland Electric Paul Shipps Affirmative N/A
6 Edison International - Southern California Edison Company Earle Saunders Affirmative N/A