Ballot Name: 2015-07 Internal Communications Capabilities COM-001-3 AB 2 ST
Voting Start Date: 4/27/2016 12:01:00 AM
Voting End Date: 5/9/2016 8:00:00 PM
Ballot Type: ST
Ballot Activity: AB
Ballot Series: 2
Total # Votes: 252
Total Ballot Pool: 304
Quorum: 82.89
Weighted Segment Value: 82.64

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 77 1 53 0.855 9 0.145 0 2 13
Segment: 2 10 0.9 8 0.8 1 0.1 0 0 1
Segment: 3 70 1 43 0.843 8 0.157 0 4 15
Segment: 4 23 1 12 0.667 6 0.333 0 1 4
Segment: 5 66 1 43 0.843 8 0.157 2 4 9
Segment: 6 46 1 27 0.794 7 0.206 1 3 8
Segment: 7 2 0.1 0 0 1 0.1 0 0 1
Segment: 8 2 0.2 2 0.2 0 0 0 0 0
Segment: 9 2 0.1 1 0.1 0 0 0 0 1
Segment: 10 6 0.6 6 0.6 0 0 0 0 0
Totals: 304 6.9 195 5.702 40 1.198 3 14 52
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
6 Colorado Springs Utilities Shannon Fair Negative Comments Submitted
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke Negative Comments Submitted
2 California ISO Richard Vine Affirmative N/A
1 Peak Reliability Jared Shakespeare Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Abstain N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Negative Third-Party Comments
5 Westar Energy Derek Brown None N/A
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Negative Third-Party Comments
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Negative Third-Party Comments
5 Edison International - Southern California Edison Company Neil Shockey None N/A
5 Florida Municipal Power Agency David Schumann Negative Third-Party Comments
1 Beaches Energy Services Don Cuevas Negative Third-Party Comments
3 City of Green Cove Springs Mark Schultz None N/A
1 Portland General Electric Co. Scott Smith Affirmative N/A
4 Keys Energy Services Nick Batty None N/A
4 City of Clewiston Lynne Mila None N/A
4 City of New Smyrna Beach Utilities Commission Tim Beyrle None N/A
3 Beaches Energy Services Carolyn Woodard None N/A
3 City of Leesburg Chris Adkins None N/A
9 City of Vero Beach Ginny Beigel None N/A
3 Lakeland Electric David Hadzima Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Ramon Barany Affirmative N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Leo Staples Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Angela Gaines Affirmative N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Katherine Prewitt Affirmative N/A
5 Austin Energy Jeanie Doty Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company R. Scott Moore Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing Jennifer Sykes Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
1 Westar Energy Kevin Giles Abstain N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Chris de Graffenried Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Brian O'Boyle Affirmative N/A
6 Talen Energy Marketing, LLC Elizabeth Davis Negative No Comment Submitted
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Affirmative N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Affirmative N/A
3 BC Hydro and Power Authority Faramarz Amjadi Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Negative Comments Submitted
1 Santee Cooper Shawn Abrams Affirmative N/A
6 Westar Energy Megan Wagner Abstain N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Negative Comments Submitted
3 Santee Cooper James Poston Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Justin Wilderness Affirmative N/A
6 Santee Cooper Michael Brown Affirmative N/A
5 North Carolina Electric Membership Corporation Robert Beadle Scott Brame Negative No Comment Submitted
4 North Carolina Electric Membership Corporation John Lemire Scott Brame Negative Third-Party Comments
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Affirmative N/A
1 American Transmission Company, LLC Andrew Pusztai Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Jerry Nottnagel Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Charles Freibert Affirmative N/A
4 Illinois Municipal Electric Agency Bob Thomas Negative Comments Submitted
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Affirmative N/A
5 Seattle City Light Mike Haynes Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Negative Comments Submitted
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Negative Comments Submitted
3 North Carolina Electric Membership Corporation doug white Scott Brame Negative Third-Party Comments
3 Duke Energy Lee Schuster Affirmative N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Affirmative N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Roger Dufresne Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Terry BIlke Affirmative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Abstain N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Negative Third-Party Comments
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Affirmative N/A
6 AEP - AEP Marketing Dan Ewing Affirmative N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Negative Third-Party Comments
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Adam Menendez Affirmative N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Mike Anctil Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Jeffrey Mueller Affirmative N/A
5 Tri-State G and T Association, Inc. Mark Stein Affirmative N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry Abstain N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
3 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) John Williams Affirmative N/A
5 Dynegy Inc. Dan Roethemeyer Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Abstain N/A
10 SERC Reliability Corporation David Greene Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Guy Andrews Abstain N/A
5 Great River Energy Preston Walsh Affirmative N/A
10 Southwest Power Pool Regional Entity Bob Reynolds Affirmative N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Affirmative N/A
6 Luminant - Luminant Energy Brenda Hampton Affirmative N/A
2 BC Hydro and Power Authority Venkataramakrishnan Vinnakota Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Alex Spain Affirmative N/A
5 Lower Colorado River Authority Wesley Maurer Abstain N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Affirmative N/A
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson None N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Eric Schwarzrock Jeffrey Watkins Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Abstain N/A
6 Platte River Power Authority Carol Ballantine Affirmative N/A
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Affirmative N/A
1 CMS Energy - Consumers Energy Company Bruce Bugbee Affirmative N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Larry Nash Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Abstain N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons None N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Rachel Moore Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Tim Kelley Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Michael Ramirez Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan None N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Gill-Zobitz Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Diane Clark Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Mike Smith Affirmative N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur Affirmative N/A
3 Rutherford EMC Tom Haire Negative Comments Submitted
7 Exxon Mobil Jay Barnett Negative Comments Submitted
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Negative Third-Party Comments
4 Austin Energy Tina Garvey Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Robert Roddy Affirmative N/A
1 Oncor Electric Delivery Rod Kinard Affirmative N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Cathy Fogale Affirmative N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynda Kupfer Affirmative N/A
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Theresa Ciancio John Reed Affirmative N/A
4 FirstEnergy - Ohio Edison Company Doug Hohlbaugh Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation William Smith Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Mike Avesing Affirmative N/A
4 Indiana Municipal Power Agency Jack Alvey Scott Berry Negative Comments Submitted
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Negative Third-Party Comments
1 Bonneville Power Administration Donald Watkins Affirmative N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
3 Eversource Energy Mark Kenny Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Affirmative N/A
3 Westar Energy Bo Jones Abstain N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Affirmative N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Affirmative N/A
5 Exelon Vince Catania Affirmative N/A
6 Exelon Dave Carlson Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Negative Third-Party Comments
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Chris Mattson Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Jeff Landis Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Affirmative N/A
5 NB Power Corporation Rob Vance Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Abstain N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Negative Comments Submitted
1 BC Hydro and Power Authority Patricia Robertson Affirmative N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Affirmative N/A
5 NextEra Energy Allen Schriver Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 Franklin Lu Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Mark Oens Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Ward Affirmative N/A
6 Xcel Energy, Inc. Peter Colussy Amy Casuscelli Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis None N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Affirmative N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll None N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Colleen Peterson None N/A
1 Platte River Power Authority John Collins Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Michiko Sell Affirmative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Affirmative N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams Affirmative N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Brad Haralson None N/A
1 Salt River Project Chris Hofmann None N/A
3 Clark Public Utilities Jack Stamper None N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Andrea Basinski Tim Womack Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Negative Comments Submitted
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Thomas Mielnik Negative Third-Party Comments
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Erika Doot Negative Comments Submitted
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Brenda Atkins Affirmative N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer None N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock Negative No Comment Submitted
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil None N/A
5 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Karen Webb Affirmative N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli None N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Affirmative N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Karla Barton Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. John Shaver Negative Third-Party Comments
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Bertha Ellen Watkins Negative Third-Party Comments
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Oshani Pathirane Negative Comments Submitted
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
5 New York Power Authority Wayne Sipperly Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Affirmative N/A
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett Affirmative N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC John Brockhan Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
6 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Abstain N/A
3 MEAG Power Roger Brand None N/A
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl Affirmative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker None N/A
5 Pacific Gas and Electric Company Ed Hanson None N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Affirmative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Justin Welty None N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Anthony Jankowski Negative Comments Submitted
5 MEAG Power Steven Grego None N/A
1 Duke Energy Doug Hils Affirmative N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
6 Omaha Public Power District Joel Robles None N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Negative Third-Party Comments
1 MEAG Power David Weekley None N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Julie Hegedus Affirmative N/A
5 Entergy - Entergy Services, Inc. Tracey Stubbs Affirmative N/A
1 NB Power Corporation Nurul Abser None N/A
4 Blue Ridge Power Agency Duane Dahlquist Negative Third-Party Comments
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Affirmative N/A
6 Iberdrola - New York State Electric and Gas Corporation Julie King None N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Jeffrey DePriest Affirmative N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak Affirmative N/A
4 DTE Energy - Detroit Edison Company Daniel Herring None N/A
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Trevor Tidwell None N/A
6 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Alex Ybarra Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams None N/A
2 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
1 CPS Energy Glenn Pressler Affirmative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski None N/A
1 Colorado Springs Utilities Shawna Speer Negative Comments Submitted
1 Seattle City Light Pawel Krupa None N/A
3 City of Farmington Linda Jacobson-Quinn None N/A
3 Austin Energy W. Dwayne Preston None N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Randi Heise Affirmative N/A
6 City of Redding Marvin Briggs None N/A
1 Bryan Texas Utilities Mary Downs None N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jeri Freimuth Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Stephanie Little Affirmative N/A
3 Cleco Corporation Michelle Corley Louis Guidry Abstain N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Elizabeth Axson Affirmative N/A
1 Avista - Avista Corporation Mike Magruder None N/A
3 Turlock Irrigation District James Ramos None N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt Affirmative N/A
6 Entergy Julie Hall None N/A
3 Great River Energy Brian Glover Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Allie Gavin Negative Comments Submitted
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Douglas Webb Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Francis Halpin Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Bobbi Welch Affirmative N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Chris Bridges Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Affirmative N/A
1 United Illuminating Co. Jonathan Appelbaum Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Randy Hahn Negative Third-Party Comments
5 Kissimmee Utility Authority Mike Blough Negative Third-Party Comments
5 JEA John Babik Affirmative N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jessica Tucker Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Marcus Moor None N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Kenneth Goldsmith Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority James Baldwin None N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund Affirmative N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry None N/A
1 Black Hills Corporation Wes Wingen Affirmative N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Negative Comments Submitted
5 WEC Energy Group, Inc. Linda Horn Negative Comments Submitted
6 WEC Energy Group, Inc. Scott Hoggatt Negative Comments Submitted
5 Los Angeles Department of Water and Power Kenneth Silver Affirmative N/A
5 Southern Indiana Gas and Electric Co. Larry Rogers None N/A
6 Seattle City Light Brian Belger None N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue None N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
1 Central Hudson Gas & Electric Corp. Frank Pace None N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove None N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
3 Seattle City Light Dana Wheelock Affirmative N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Negative Comments Submitted
3 JEA Garry Baker None N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
7 Luminant Mining Company LLC James Watson None N/A
5 Essential Power, LLC Gerry Adamski Affirmative N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Affirmative N/A