Ballot Name: 2009-02 Real-time Monitoring and Analysis Capabilities IRO-018-1 FN 3 ST
Voting Start Date: 2/17/2016 10:27:54 AM
Voting End Date: 2/26/2016 8:00:00 PM
Ballot Type: ST
Ballot Activity: FN
Ballot Series: 3
Total # Votes: 258
Total Ballot Pool: 289
Quorum: 89.27
Weighted Segment Value: 75.68

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 73 1 40 0.8 10 0.2 0 14 9
Segment: 2 10 0.9 4 0.4 5 0.5 0 1 0
Segment: 3 68 1 33 0.786 9 0.214 0 16 10
Segment: 4 20 1 13 0.813 3 0.188 0 2 2
Segment: 5 62 1 30 0.789 8 0.211 0 20 4
Segment: 6 46 1 22 0.759 7 0.241 0 12 5
Segment: 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 8 2 0.2 1 0.1 1 0.1 0 0 0
Segment: 9 2 0.1 1 0.1 0 0 0 0 1
Segment: 10 6 0.6 6 0.6 0 0 0 0 0
Totals: 289 6.8 150 5.146 43 1.654 0 65 31
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
5 Edison International - Southern California Edison Company Neil Shockey Affirmative N/A
6 Edison International - Southern California Edison Company Earle Saunders Affirmative N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Abstain N/A
1 Peak Reliability Jared Shakespeare Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
5 BC Hydro and Power Authority Clement Ma Abstain N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Abstain N/A
5 AEP Thomas Foltz Abstain N/A
5 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Karen Webb Affirmative N/A
3 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) John Williams Affirmative N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Sean Cavote Negative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Negative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Abstain N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Chris de Graffenried Abstain N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Rachel Snead Abstain N/A
1 PHI - Potomac Electric Power Co. David Thorne Abstain N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Affirmative N/A
3 Florida Municipal Power Agency Dale Ray Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder Affirmative N/A
1 Beaches Energy Services Don Cuevas Affirmative N/A
3 City of Green Cove Springs Mark Schultz None N/A
4 Keys Energy Services Nick Batty Affirmative N/A
4 City of Clewiston Lynne Mila Affirmative N/A
4 City of New Smyrna Beach Utilities Commission Tim Beyrle Affirmative N/A
3 Beaches Energy Services Steven Lancaster Affirmative N/A
3 City of Leesburg Chris Adkins Affirmative N/A
9 City of Vero Beach Ginny Beigel Affirmative N/A
3 Lakeland Electric Patricia Boody None N/A
1 Salt River Project Chris Hofmann Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch Negative N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Cristhian Godoy Abstain N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York William Winters Abstain N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Abstain N/A
1 Bryan Texas Utilities Wesley Williams Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall Abstain N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry Affirmative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Mike Anctil Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
6 AEP - AEP Marketing Yee Chou Abstain N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Abstain N/A
1 United Illuminating Co. Jonathan Appelbaum Affirmative N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Affirmative N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Michael Brytowski Affirmative N/A
5 Tri-State G and T Association, Inc. Ryan Walter Affirmative N/A
6 Colorado Springs Utilities Shannon Fair Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Negative N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. Angela Gaines Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Ramon Barany Negative N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Negative N/A
3 Portland General Electric Co. Dan Zollner Abstain N/A
5 Austin Energy Lisa Martin Abstain N/A
6 Talen Energy Marketing, LLC Jennifer Hohenshilt Negative N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman William Temple Negative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Negative N/A
3 BC Hydro and Power Authority Faramarz Amjadi Pat Harrington Abstain N/A
1 Santee Cooper Shawn Abrams Abstain N/A
6 Westar Energy James McBee Abstain N/A
3 Santee Cooper James Poston Abstain N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Charles Raney Negative N/A
6 Santee Cooper Marty Watson Abstain N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Kjersti Drott Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay Negative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank Abstain N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Abstain N/A
5 Seattle City Light Mike Haynes Ginette Lacasse Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Affirmative N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Affirmative N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Negative N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Ronald Bender Abstain N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Negative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Affirmative N/A
1 Westar Energy Allen Klassen Abstain N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Abstain N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Affirmative N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas Kathleen Goodman Negative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. James Meyer Negative N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
5 Dynegy Inc. Dan Roethemeyer Abstain N/A
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Andrea Barclay Negative N/A
5 Great River Energy Jacalynn Bentz Affirmative N/A
10 Southwest Power Pool Regional Entity Bob Reynolds Affirmative N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Affirmative N/A
6 Luminant - Luminant Energy Kris Butler Abstain N/A
2 BC Hydro and Power Authority Venkataramakrishnan Vinnakota Abstain N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Abstain N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Abstain N/A
5 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell Abstain N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Affirmative N/A
6 Salt River Project Bobby Olsen Affirmative N/A
5 Westar Energy Derek Brown Abstain N/A
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson Affirmative N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Eric Schwarzrock Jeffrey Watkins Abstain N/A
1 Ameren - Ameren Services Tamara Evey Abstain N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Affirmative N/A
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Negative N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden Negative N/A
1 CMS Energy - Consumers Energy Company Donald Lynd Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Negative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen None N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Negative N/A
3 PHI - Potomac Electric Power Co. Mark Yerger Abstain N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson None N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo None N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Negative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Rachel Moore Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Abstain N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Abstain N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Tim Kelley Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Michael Ramirez Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Abstain N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Gill-Zobitz Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Diane Clark Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Bruce Reimer Affirmative N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur None N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
4 Austin Energy Jun Hua Abstain N/A
1 Dairyland Power Cooperative Renee Leidel Affirmative N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynda Kupfer Affirmative N/A
6 Muscatine Power and Water Nick Burns Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Negative N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza Negative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Negative N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Negative N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer None N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Abstain N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Negative N/A
3 Eversource Energy Sharon Flannery Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Abstain N/A
3 Westar Energy Marcus Moor Abstain N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon None N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Abstain N/A
5 Exelon Cynthia Lee Abstain N/A
6 Exelon Becky Webb Abstain N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Chris Mattson Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Wade Kiess Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Negative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Affirmative N/A
5 NB Power Corporation Laura McLeod Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Negative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company Anthony Stevens Abstain N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Luiggi Beretta Negative N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Patricia Robertson Abstain N/A
5 NextEra Energy Allen Schriver Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Alyssia Rhoads Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Roger Dufresne Affirmative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Ward Abstain N/A
6 Xcel Energy, Inc. Peter Colussy Amy Casuscelli Negative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Negative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Affirmative N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Oshani Pathirane Abstain N/A
1 Platte River Power Authority Matt Thompson Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Michiko Sell Affirmative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Abstain N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams Abstain N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Matthew Pacobit Affirmative N/A
3 Clark Public Utilities Jack Stamper Affirmative N/A
3 Puget Sound Energy, Inc. Andrea Basinski Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson None N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Thomas Mielnik Darnez Gresham Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center None N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. David Weber Abstain N/A
5 Avista - Avista Corporation Steve Wenke Abstain N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock Negative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli Negative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. Jennifer Bray Negative N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Negative N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
5 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Negative N/A
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett Affirmative N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Abstain N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Affirmative N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Preston Walker Negative N/A
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Abstain N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker Abstain N/A
5 Pacific Gas and Electric Company James Mearns Abstain N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Matthew Beilfuss Negative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Justin Welty Affirmative N/A
5 MEAG Power Steven Grego Scott Miller Affirmative N/A
1 Duke Energy Laura Lee None N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
6 Omaha Public Power District Joel Robles None N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Negative N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Affirmative N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Dwayne Parker Affirmative N/A
5 Entergy - Entergy Services, Inc. Tracey Stubbs Abstain N/A
1 NB Power Corporation Nurul Abser None N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Rich Hydzik Affirmative N/A
6 Iberdrola - New York State Electric and Gas Corporation Julie King None N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Adrian Raducea None N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak None N/A
4 DTE Energy - Detroit Edison Company Daniel Herring None N/A
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Trevor Tidwell None N/A
6 New York Power Authority Erick Barrios Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Amy Jones Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Affirmative N/A
2 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
1 CPS Energy Glenn Pressler Affirmative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Oshani Pathirane Abstain N/A
1 Colorado Springs Utilities Shawna Speer Affirmative N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa None N/A
3 City of Farmington Linda Jacobson-Quinn None N/A
3 Austin Energy W. Dwayne Preston None N/A
3 City of Redding Elizabeth Hadley Bill Hughes Affirmative N/A
6 City of Redding Marvin Briggs Bill Hughes Affirmative N/A
4 City of Redding Nick Zettel Bill Hughes Affirmative N/A
3 Cleco Corporation Michelle Corley Louis Guidry Affirmative N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Elizabeth Axson Affirmative N/A
1 Avista - Avista Corporation Bryan Cox Rich Hydzik Affirmative N/A
3 Turlock Irrigation District James Ramos None N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt None N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski None N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Abstain N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Douglas Webb Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Abstain N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Chris Bridges Douglas Webb Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Abstain N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen None N/A
5 Kissimmee Utility Authority Jay Butters None N/A
5 JEA John Babik Affirmative N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jessica Tucker Douglas Webb Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Negative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority James Baldwin None N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund None N/A
1 Black Hills Corporation Wes Wingen None N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Negative N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Janet OBrien Negative N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Kenneth Silver Affirmative N/A
5 Southern Indiana Gas and Electric Co. Scotty Brown Rob Collins None N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman Affirmative N/A
2 California ISO Richard Vine Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove Affirmative N/A
6 Modesto Irrigation District James McFall Nick Braden Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
3 Seattle City Light Laurie Hammack Affirmative N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Affirmative N/A
3 JEA Garry Baker None N/A