Ballot Name: 2010-07.1 Vegetation Management FAC-003-4 FN 2 ST
Voting Start Date: 1/29/2016 9:28:06 AM
Voting End Date: 2/8/2016 8:00:00 PM
Ballot Type: ST
Ballot Activity: FN
Ballot Series: 2
Total # Votes: 271
Total Ballot Pool: 300
Quorum: 90.33
Weighted Segment Value: 96.2

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 83 1 71 0.959 3 0.041 0 3 6
Segment: 2 3 0.3 3 0.3 0 0 0 0 0
Segment: 3 68 1 54 0.931 4 0.069 0 1 9
Segment: 4 18 1 16 1 0 0 0 0 2
Segment: 5 69 1 55 0.932 4 0.068 0 2 8
Segment: 6 47 1 40 0.93 3 0.07 0 0 4
Segment: 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 8 3 0.3 3 0.3 0 0 0 0 0
Segment: 9 2 0.2 2 0.2 0 0 0 0 0
Segment: 10 7 0.7 7 0.7 0 0 0 0 0
Totals: 300 6.5 251 6.253 14 0.247 0 6 29
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
1 Tri-State G and T Association, Inc. Kjersti Drott Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Jeffrey DePriest Affirmative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker Affirmative N/A
4 DTE Energy - Detroit Edison Company Daniel Herring Affirmative N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak Affirmative N/A
1 PHI - Potomac Electric Power Co. David Thorne Affirmative N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Affirmative N/A
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Affirmative N/A
1 American Transmission Company, LLC Andrew Pusztai Affirmative N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Affirmative N/A
5 Lakeland Electric Becky Rinier None N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry Affirmative N/A
1 United Illuminating Co. Jonathan Appelbaum Affirmative N/A
5 Xcel Energy, Inc. David Lemmons Affirmative N/A
5 JEA John Babik Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Affirmative N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Charles Raney Abstain N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York William Winters Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Dan Zollner Negative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Affirmative N/A
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency David Schumann Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Affirmative N/A
2 BC Hydro and Power Authority Venkataramakrishnan Vinnakota Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
1 Bryan Texas Utilities Mary Downs Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Negative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Affirmative N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. Angela Gaines Negative N/A
4 Blue Ridge Power Agency Duane Dahlquist Affirmative N/A
1 Central Hudson Gas & Electric Corp. Frank Pace Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Affirmative N/A
1 Salt River Project Chris Hofmann Affirmative N/A
3 Lakeland Electric Patricia Boody None N/A
5 Nebraska Public Power District Ronald Bender Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Chris de Graffenried Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Larry Nash Affirmative N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
1 CMS Energy - Consumers Energy Company Donald Lynd Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Negative N/A
3 Clark Public Utilities Jack Stamper Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Louis Slade Affirmative N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Affirmative N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells None N/A
10 Southwest Power Pool Regional Entity Bob Reynolds Affirmative N/A
5 MEAG Power Steven Grego Scott Miller Affirmative N/A
1 Iberdrola - Central Maine Power Company Joe Turano Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Daniela Atanasovski Affirmative N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Kelsi Rigby Affirmative N/A
6 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
5 New York Power Authority Wayne Sipperly Affirmative N/A
3 City of Redding Elizabeth Hadley Bill Hughes None N/A
6 City of Redding Marvin Briggs Bill Hughes None N/A
4 City of Redding Nick Zettel Bill Hughes None N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Roger Dufresne Affirmative N/A
3 PHI - Potomac Electric Power Co. Mark Yerger Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Affirmative N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jessica Lopez Affirmative N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Abstain N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Marcus Bortman Affirmative N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Patricia Robertson Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Negative N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Affirmative N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Joseph Neglia Affirmative N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Affirmative N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Janet OBrien Affirmative N/A
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Eric Schwarzrock Jeffrey Watkins Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steven Taddeucci Affirmative N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson Affirmative N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Neil Shockey Affirmative N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Julie Hegedus Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Rachel Moore Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Gill-Zobitz Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Diane Clark Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Tim Kelley Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Michael Ramirez Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Affirmative N/A
1 Oncor Electric Delivery Rod Kinard Tammy Porter Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Affirmative N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Affirmative N/A
5 Exelon Cynthia Lee Affirmative N/A
6 Exelon Becky Webb Affirmative N/A
4 FirstEnergy - Ohio Edison Company Doug Hohlbaugh John Reed Affirmative N/A
2 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Thomas Mielnik Darnez Gresham Affirmative N/A
5 Austin Energy Jeanie Doty Affirmative N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Randi Heise Affirmative N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Affirmative N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Randhir Singh Affirmative N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Oshani Pathirane Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
3 Seattle City Light Laurie Hammack Affirmative N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. maria pardo None N/A
6 Edison International - Southern California Edison Company Earle Saunders Affirmative N/A
1 Lincoln Electric System Troy Hlavaty Affirmative N/A
6 Seattle City Light Brian Belger Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Wade Kiess Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Affirmative N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
5 Seattle City Light Mike Haynes Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Bret Galbraith Affirmative N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Brenda Atkins Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski Affirmative N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Affirmative N/A
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay Affirmative N/A
5 Tri-State G and T Association, Inc. Ryan Walter Affirmative N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Affirmative N/A
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine None N/A
6 Muscatine Power and Water Nick Burns Affirmative N/A
5 NB Power Corporation Rob Vance Affirmative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Affirmative N/A
3 Cleco Corporation Michelle Corley Louis Guidry Affirmative N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Alyssia Rhoads Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Mike Anctil Affirmative N/A
3 Austin Energy Shuye Teng Affirmative N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Bruce Reimer Affirmative N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Kenneth Silver Affirmative N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Affirmative N/A
3 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) John Williams Affirmative N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Affirmative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove Affirmative N/A
1 Santee Cooper Shawn Abrams Affirmative N/A
6 Santee Cooper Michael Brown Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
3 Santee Cooper James Poston Affirmative N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin Affirmative N/A
5 Great River Energy Jacalynn Bentz Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Brett Jacobs Affirmative N/A
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Affirmative N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Simon Tanapat Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson None N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Ward Affirmative N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson Affirmative N/A
6 AEP JT Kuehne None N/A
3 Omaha Public Power District Aaron Smith None N/A
5 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Karen Webb Affirmative N/A
4 Austin Energy Tina Garvey Affirmative N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams None N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Affirmative N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. Jennifer Bray Affirmative N/A
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett Affirmative N/A
6 Talen Energy Marketing, LLC Jennifer Hohenshilt Negative N/A
3 Westar Energy Marcus Moor Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Tamara Evey Abstain N/A
1 CPS Energy Glenn Pressler Affirmative N/A
1 Platte River Power Authority Matt Thompson Affirmative N/A
5 Lower Colorado River Authority Dixie Wells Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Affirmative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill None N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Affirmative N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Matthew Beilfuss Affirmative N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynda Kupfer Affirmative N/A
1 Colorado Springs Utilities Mike Braunstein None N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Negative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Andrea Barclay Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Abstain N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Alex Ybarra Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Affirmative N/A
1 Black Hills Corporation Seth Nelson None N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jessica Tucker Douglas Webb Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen None N/A
1 Westar Energy Allen Klassen Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Affirmative N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Negative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
6 Colorado Springs Utilities Melissa Brown None N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Abstain N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Affirmative N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
5 Westar Energy Derek Brown Affirmative N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding None N/A
5 NextEra Energy Allen Schriver Affirmative N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Affirmative N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Renee Leidel Affirmative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Justin Welty Affirmative N/A
5 Kissimmee Utility Authority Jay Butters None N/A
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson None N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Negative N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax None N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jarrod Murdaugh None N/A
6 Xcel Energy, Inc. Peter Colussy Amy Casuscelli Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Affirmative N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Colleen Peterson Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Affirmative N/A
6 Westar Energy Thomas ROBBEN Affirmative N/A
1 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Tony Kroskey Affirmative N/A
6 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority James Baldwin None N/A
3 City of Farmington Linda Jacobson-Quinn Negative N/A
5 Essential Power, LLC Gerry Adamski None N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Affirmative N/A
3 Modesto Irrigation District Jack Savage Nick Braden Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Affirmative N/A
6 Modesto Irrigation District James McFall Nick Braden Affirmative N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Douglas Webb Affirmative N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock Negative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Michael Brytowski Affirmative N/A
1 Peak Reliability Jared Shakespeare Abstain N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
5 Pacific Gas and Electric Company Ed Hanson Affirmative N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
5 Luminant - Luminant Generation Company LLC Alshare Hughes None N/A
6 Iberdrola - New York State Electric and Gas Corporation Julie King None N/A
5 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Alyssa Hubbard None N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Affirmative N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Chris Bridges Douglas Webb Affirmative N/A
9 City of Vero Beach Ginny Beigel Affirmative N/A
1 Duke Energy Laura Lee None N/A
5 EDP Renewables North America LLC Heather Morgan Affirmative N/A
6 Southern Indiana Gas and Electric Co. Erin Spence Affirmative N/A
1 Southern Indiana Gas and Electric Co. Steve Rawlinson Affirmative N/A
3 Southern Indiana Gas and Electric Co. Ryan Abshier Affirmative N/A
4 Modesto Irrigation District Spencer Tacke None N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
8 Roger Zaklukiewicz Roger Zaklukiewicz Affirmative N/A
6 Salt River Project Bobby Olsen Affirmative N/A
5 City and County of San Francisco Daniel Mason Negative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Allie Gavin Affirmative N/A
1 ATCO Electric David Downey Dan Bamber Negative N/A
3 Black Hills Corporation Don Stahl Negative N/A