Ballot Name: 2010-05.3 Phase 3 of Protection Systems: Remedial Action Schemes PRC-012-2 AB 2 ST
Voting Start Date: 12/30/2015 12:01:00 AM
Voting End Date: 1/8/2016 8:00:00 PM
Ballot Type: ST
Ballot Activity: AB
Ballot Series: 2
Total # Votes: 266
Total Ballot Pool: 315
Quorum: 84.44
Weighted Segment Value: 60.4

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 87 1 38 0.576 28 0.424 0 14 7
Segment: 2 9 0.7 6 0.6 1 0.1 0 0 2
Segment: 3 72 1 23 0.451 28 0.549 0 6 15
Segment: 4 23 1 5 0.333 10 0.667 0 4 4
Segment: 5 69 1 30 0.638 17 0.362 0 8 14
Segment: 6 43 1 17 0.548 14 0.452 0 6 6
Segment: 7 1 0 0 0 0 0 0 0 1
Segment: 8 2 0.1 1 0.1 0 0 0 1 0
Segment: 9 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0 0
Segment: 10 8 0.8 7 0.7 1 0.1 0 0 0
Totals: 315 6.7 128 4.047 99 2.653 0 39 49
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
3 Austin Energy Shuye Teng Negative Third-Party Comments
5 Avista - Avista Corporation Steve Wenke Negative Comments Submitted
4 WEC Energy Group, Inc. Anthony Jankowski Negative Comments Submitted
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
1 Peak Reliability Jared Shakespeare Negative Comments Submitted
4 Austin Energy Tina Garvey Negative Third-Party Comments
5 APS - Arizona Public Service Co. Stephanie Little Negative Comments Submitted
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Negative Comments Submitted
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Affirmative N/A
5 Pacific Gas and Electric Company James Mearns None N/A
1 United Illuminating Co. Jonathan Appelbaum Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Chris de Graffenried Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Brian O'Boyle Affirmative N/A
3 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Alan Gale None N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. David Reinecke None N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett None N/A
3 BC Hydro and Power Authority Faramarz Amjadi Affirmative N/A
4 FirstEnergy - Ohio Edison Company Doug Hohlbaugh Abstain N/A
5 Austin Energy Jeanie Doty Negative Third-Party Comments
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl Negative Comments Submitted
3 Puget Sound Energy, Inc. Andrea Basinski Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Patricia Robertson Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Negative Comments Submitted
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Elizabeth Axson Negative Comments Submitted
1 National Grid USA Michael Jones Negative Third-Party Comments
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Negative Comments Submitted
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Negative Comments Submitted
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Negative Comments Submitted
5 Florida Municipal Power Agency David Schumann Negative Comments Submitted
5 Lakeland Electric Becky Rinier None N/A
1 Beaches Energy Services Don Cuevas Negative Third-Party Comments
3 City of Green Cove Springs Mark Schultz Negative Third-Party Comments
4 Keys Energy Services Stanley Rzad Negative Third-Party Comments
4 City of Clewiston Lynne Mila Negative Third-Party Comments
4 City of New Smyrna Beach Utilities Commission Tim Beyrle Negative Third-Party Comments
3 Beaches Energy Services Steven Lancaster Negative Third-Party Comments
3 City of Leesburg Chris Adkins Negative Third-Party Comments
3 Lakeland Electric Patricia Boody None N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry Affirmative N/A
5 BC Hydro and Power Authority Clement Ma Affirmative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
4 Illinois Municipal Electric Agency Bob Thomas Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Negative Third-Party Comments
1 Western Area Power Administration Steve Johnson Abstain N/A
4 Seattle City Light Hao Li Abstain N/A
1 Unisource - Tucson Electric Power Co. Sam Rugel None N/A
4 Blue Ridge Power Agency Duane Dahlquist Abstain N/A
1 Salt River Project Steven Cobb Negative Comments Submitted
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Abstain N/A
5 NB Power Corporation Rob Vance Affirmative N/A
5 Dynegy Inc. Dan Roethemeyer Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Negative Comments Submitted
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon None N/A
5 NextEra Energy Allen Schriver Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Abstain N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Roger Dufresne Abstain N/A
5 AEP Thomas Foltz Affirmative N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Robert A. Schaffeld Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company R. Scott Moore Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing John J. Ciza Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Affirmative N/A
3 Grand River Dam Authority Jeff Wells None N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Bernard Johnson Negative Third-Party Comments
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Negative Third-Party Comments
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Negative Third-Party Comments
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway Negative Comments Submitted
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Negative Comments Submitted
1 American Transmission Company, LLC Andrew Pusztai Negative Comments Submitted
4 Georgia System Operations Corporation Guy Andrews Negative Third-Party Comments
1 Santee Cooper Shawn Abrams Abstain N/A
6 Santee Cooper Michael Brown Abstain N/A
3 Santee Cooper James Poston Abstain N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry None N/A
5 Tennessee Valley Authority Brandy Spraker Dennis Chastain Negative Comments Submitted
1 Seattle City Light Pawel Krupa Abstain N/A
5 Seattle City Light Mike Haynes Abstain N/A
5 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Alyssa Hubbard None N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Louis Slade Negative Comments Submitted
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Negative Third-Party Comments
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. John Shaver Negative Third-Party Comments
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Affirmative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Oshani Pathirane Negative Comments Submitted
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynda Kupfer Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Kenneth Goldsmith Affirmative N/A
5 New York Power Authority Wayne Sipperly Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
1 Platte River Power Authority John Collins Abstain N/A
5 Great River Energy Preston Walsh Negative Third-Party Comments
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
3 Great River Energy Brian Glover Negative Third-Party Comments
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Affirmative N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Affirmative N/A
4 South Mississippi Electric Power Association Steve McElhaney None N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas John Pearson Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Mike Smith Affirmative N/A
1 Black Hills Corporation Wes Wingen Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Michiko Sell Abstain N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC John Brockhan Abstain N/A
1 Georgia Transmission Corporation Jason Snodgrass Greg Davis Negative Comments Submitted
2 California ISO Richard Vine Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Michael McSpadden Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Michael Brytowski Negative Third-Party Comments
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Ramon Barany Abstain N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells None N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Negative Comments Submitted
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Negative Comments Submitted
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Abstain N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Affirmative N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Mike Kraft Affirmative N/A
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson None N/A
6 Colorado Springs Utilities Melissa Brown None N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Bret Galbraith Negative Comments Submitted
5 WEC Energy Group, Inc. Linda Horn Negative Comments Submitted
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Jeffrey Mueller Negative Comments Submitted
3 Seattle City Light Dana Wheelock Abstain N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Amy Jones None N/A
6 Platte River Power Authority Carol Ballantine Abstain N/A
1 VELCO -Vermont Electric Power Company, Inc. Kim Moulton None N/A
6 Xcel Energy, Inc. Peter Colussy Amy Casuscelli Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Gill-Zobitz Joe Tarantino Affirmative N/A
2 BC Hydro and Power Authority Venkataramakrishnan Vinnakota Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Tim Kelley Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Michael Ramirez Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Diane Clark Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Rachel Moore Joe Tarantino Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Abstain N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Mike Anctil Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Negative Comments Submitted
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
5 Xcel Energy, Inc. David Lemmons Affirmative N/A
1 Bryan Texas Utilities Wesley Williams None N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Abstain N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Negative Comments Submitted
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
6 Salt River Project William Abraham Negative Comments Submitted
1 Oncor Electric Delivery Rod Kinard Gul Khan Negative Comments Submitted
3 Salt River Project Zack Heim None N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Eric Schwarzrock Jeffrey Watkins Affirmative N/A
3 Clark Public Utilities Jack Stamper None N/A
7 Luminant Mining Company LLC James Watson None N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula None N/A
3 JEA Garry Baker None N/A
1 Exelon Daniel Gacek Affirmative N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Affirmative N/A
5 Exelon Vince Catania Affirmative N/A
6 Exelon Dave Carlson Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Douglas Webb Affirmative N/A
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Robert Roddy Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation William Smith Abstain N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Abstain N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Theresa Ciancio Abstain N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Affirmative N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jessica Tucker Douglas Webb Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Abstain N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Terry BIlke Affirmative N/A
1 NorthWestern Energy Belinda Tierney None N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Chris Bridges Douglas Webb Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Negative Third-Party Comments
6 Snohomish County PUD No. 1 Kenn Backholm Negative Third-Party Comments
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Negative Third-Party Comments
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Negative Third-Party Comments
3 Snohomish County PUD No. 1 Mark Oens Negative Third-Party Comments
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Adrian Raducea None N/A
4 DTE Energy - Detroit Edison Company Daniel Herring None N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak None N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jeri Freimuth Negative Comments Submitted
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Charles Raney Abstain N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Affirmative N/A
5 MEAG Power Steven Grego Scott Miller Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Alex Spain Negative Comments Submitted
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
1 PHI - Potomac Electric Power Co. David Thorne Affirmative N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman William Temple Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority James Baldwin None N/A
6 Talen Energy Marketing, LLC Elizabeth Davis Affirmative N/A
3 PHI - Potomac Electric Power Co. Mark Yerger Affirmative N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
5 City and County of San Francisco Daniel Mason Negative Comments Submitted
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Abstain N/A
6 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
3 WEC Energy Group, Inc. James Keller Negative Comments Submitted
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Dwayne Parker None N/A
2 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Bobbi Welch Negative Comments Submitted
6 AEP - AEP Marketing Edward P Cox Affirmative N/A
5 Lower Colorado River Authority Dixie Wells Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
1 Ohio Valley Electric Corporation Scott Cunningham Affirmative N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Negative Third-Party Comments
3 City of Redding Elizabeth Hadley Bill Hughes Negative Third-Party Comments
1 AEP - AEP Service Corporation paul johnson Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Abstain N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Affirmative N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Oshani Pathirane Negative Comments Submitted
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Negative Comments Submitted
10 SERC Reliability Corporation David Greene Affirmative N/A
6 City of Redding Marvin Briggs Bill Hughes Negative Third-Party Comments
1 Xcel Energy, Inc. Dean Schiro Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. John Walker Affirmative N/A
3 Eversource Energy Mark Kenny Affirmative N/A
3 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Clay Young Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Rich Hydzik Negative Comments Submitted
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Yvonne McMackin Abstain N/A
3 Cleco Corporation Michelle Corley Louis Guidry Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Thomas Ward Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Phil Hart Negative Comments Submitted
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax None N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Negative Comments Submitted
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Negative Comments Submitted
1 Colorado Springs Utilities Mike Braunstein None N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Negative Third-Party Comments
1 KAMO Electric Cooperative Walter Kenyon Negative Third-Party Comments
6 Portland General Electric Co. Shawn Davis Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jeff Neas Negative Third-Party Comments
5 Luminant - Luminant Generation Company LLC Alshare Hughes None N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Abstain N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Negative Third-Party Comments
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Negative Third-Party Comments
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Denise Stevens Negative Third-Party Comments
3 KAMO Electric Cooperative Ted Hilmes Negative Third-Party Comments
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Affirmative N/A
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett Affirmative N/A
10 Southwest Power Pool Regional Entity Bob Reynolds Affirmative N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Abstain N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Negative Third-Party Comments
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Negative Third-Party Comments
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Negative Comments Submitted
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Randi Heise Negative Comments Submitted
1 Dominion - Dominion Virginia Power Larry Nash Negative Comments Submitted
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
3 AEP Kent Feliks None N/A
1 Lincoln Electric System Danny Pudenz Abstain N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Negative Comments Submitted
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Mike Avesing Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Francis Halpin Negative Comments Submitted
5 Entergy Jamie Prater None N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine None N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams None N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Negative Third-Party Comments
3 Public Utility District No. 1 of Okanogan County Dale Dunckel Abstain N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Bertha Ellen Watkins Abstain N/A
3 Pacific Gas and Electric Company Sandra Ellis None N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik None N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo None N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin None N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Abstain N/A
4 City of Redding Nick Zettel Bill Hughes Negative Third-Party Comments
5 City of Redding Paul Cummings Bill Hughes Negative Third-Party Comments
1 CPS Energy Glenn Pressler Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Negative Third-Party Comments
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Affirmative N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Negative Third-Party Comments
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
6 Seattle City Light Charles Freeman None N/A
6 Luminant - Luminant Energy Brenda Hampton Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen None N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Charles Freibert Negative Comments Submitted
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill None N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Affirmative N/A
3 Omaha Public Power District Aaron Smith None N/A
1 Avista - Avista Corporation Bryan Cox Rich Hydzik Negative Comments Submitted
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Affirmative N/A
5 JEA John Babik Abstain N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Negative Third-Party Comments
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Negative Comments Submitted
5 Tri-State G and T Association, Inc. Mark Stein Affirmative N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Erika Doot Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Affirmative N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch Negative Third-Party Comments
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Ward Negative Comments Submitted
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Karla Barton Negative Comments Submitted
5 OTP - Otter Tail Power Company Cathy Fogale Affirmative N/A
1 Transmission Agency of Northern California Amy Cuellar Negative Comments Submitted
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung None N/A
3 Florida Power & Light Summer Esquerre None N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. David Weber None N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Affirmative N/A
5 Kissimmee Utility Authority Jay Butters None N/A
1 Bonneville Power Administration Donald Watkins Negative Comments Submitted
1 Duke Energy Doug Hils Negative Comments Submitted
1 NB Power Corporation Alan MacNaughton Abstain N/A
6 Lakeland Electric Paul Shipps None N/A
6 Edison International - Southern California Edison Company Earle Saunders Affirmative N/A