Ballot Name: 2014-04 Physical Security CIP-014-2 IN 1 ST
Voting Start Date: 3/31/2015 12:01:00 AM
Voting End Date: 4/9/2015 8:00:00 PM
Ballot Type: ST
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 265
Total Ballot Pool: 299
Quorum: 88.63
Weighted Segment Value: 89.94

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes w/ Comment Negative Fraction w/ Comment Negative Votes w/o Comment Abstain No Vote
Segment: 1 82 1 64 0.889 8 0.111 0 1 9
Segment: 2 9 0.5 4 0.4 1 0.1 0 2 2
Segment: 3 74 1 60 0.938 4 0.063 0 2 8
Segment: 4 21 1 16 0.889 2 0.111 0 2 1
Segment: 5 62 1 42 0.894 5 0.106 0 4 11
Segment: 6 40 1 36 0.947 2 0.053 0 0 2
Segment: 7 1 0 0 0 0 0 0 0 1
Segment: 8 2 0.1 1 0.1 0 0 0 1 0
Segment: 9 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0 0
Segment: 10 7 0.7 6 0.6 1 0.1 0 0 0
Totals: 299 6.4 230 5.756 23 0.644 0 12 34
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
5 AEP Thomas Foltz Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
1 Iberdrola - Central Maine Power Company Joe Turano Affirmative N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Mike Kraft Affirmative N/A
1 Central Hudson Gas & Electric Corp. Frank Pace Affirmative N/A
1 United Illuminating Co. Jonathan Appelbaum Negative Third-Party Comments
3 Westar Energy Bo Jones Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon None N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Louis Slade Affirmative N/A
1 PHI - Potomac Electric Power Co. David Thorne Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Abstain N/A
3 PHI - Potomac Electric Power Co. Mark Yerger Affirmative N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Negative Third-Party Comments
1 Ameren - Ameren Services Eric Scott Affirmative N/A
4 Georgia System Operations Corporation Guy Andrews Affirmative N/A
6 Westar Energy Tiffany Lake Affirmative N/A
3 City of Farmington Linda Jacobson-Quinn None N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Randi Heise Affirmative N/A
4 South Mississippi Electric Power Association Steve McElhaney None N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Affirmative N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Affirmative N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Affirmative N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry Negative Third-Party Comments
1 Empire District Electric Co. Ralph Meyer None N/A
3 Cleco Corporation Michelle Corley Louis Guidry Negative Third-Party Comments
1 Bryan Texas Utilities John Fontenot Affirmative N/A
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
5 Austin Energy Jeanie Doty Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Brian O'Boyle Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Affirmative N/A
4 Austin Energy Tina Garvey Affirmative N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Affirmative N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Denise Lietz Affirmative N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Ivanc Affirmative N/A
3 Portland General Electric Co. Thomas Ward Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Bret Galbraith Affirmative N/A
3 AEP Leanna Lamatrice None N/A
1 Oncor Electric Delivery Rod Kinard Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. John Walker Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Kenneth Goldsmith Larry Heckert Affirmative N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Affirmative N/A
5 Platte River Power Authority Christopher Wood Affirmative N/A
6 Platte River Power Authority Carol Ballantine Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Cindy Stewart Affirmative N/A
1 AEP - AEP Service Corporation paul johnson Affirmative N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Affirmative N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Negative Comments Submitted
1 Peak Reliability Jared Shakespeare Affirmative N/A
2 BC Hydro and Power Authority Venkataramakrishnan Vinnakota Abstain N/A
5 Public Utility District No. 1 of Douglas County Curt Wilkins None N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Negative Third-Party Comments
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Negative Third-Party Comments
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Leo Staples Negative Third-Party Comments
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
3 Rutherford EMC Tom Haire None N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation William Smith Affirmative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Affirmative N/A
7 Siemens - Siemens PTI Frank McElvain None N/A
3 BC Hydro and Power Authority Pat Harrington Abstain N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Jerry Nottnagel Negative Third-Party Comments
6 Colorado Springs Utilities Shannon Fair Affirmative N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Keith Morisette Affirmative N/A
1 Colorado Springs Utilities Shawna Speer Affirmative N/A
5 Colorado Springs Utilities Kaleb Brimhall Affirmative N/A
6 Modesto Irrigation District James McFall Nick Braden Affirmative N/A
3 Austin Energy Lisa Martin Affirmative N/A
2 California ISO Richard Vine Affirmative N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Roger Dufresne Affirmative N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Chris de Graffenried Affirmative N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Bernard Johnson Affirmative N/A
6 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Affirmative N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Charles Freibert Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Negative Third-Party Comments
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC John Brockhan Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynda Kupfer Affirmative N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Ramon Barany Affirmative N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Julaine Dyke Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Affirmative N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Negative Third-Party Comments
1 IDACORP - Idaho Power Company Molly Devine Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Shawn Davis Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Sarah Kist Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Affirmative N/A
4 Modesto Irrigation District Spencer Tacke Negative Comments Submitted
1 Exelon Chris Scanlon Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu None N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard None N/A
3 Exelon John Bee Affirmative N/A
5 Exelon Vince Catania Affirmative N/A
1 Platte River Power Authority John Collins Affirmative N/A
5 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Karen Webb Negative Comments Submitted
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry Negative Third-Party Comments
6 Exelon Dave Carlson Affirmative N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
10 Southwest Power Pool Regional Entity Bob Reynolds Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Jeffrey Mueller Affirmative N/A
5 Z_NA Scott Johnson Abstain N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Affirmative N/A
1 American Transmission Company, LLC Andrew Pusztai Affirmative N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Negative Comments Submitted
5 Westar Energy stephanie johnson Affirmative N/A
1 Westar Energy Kevin Giles Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Abstain N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
1 NB Power Corporation Alan MacNaughton Negative Third-Party Comments
3 City of Redding Bill Hughes Mary Downey Affirmative N/A
6 City of Redding Marvin Briggs Mary Downey Affirmative N/A
4 City of Redding Nick Zettel Mary Downey Affirmative N/A
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Affirmative N/A
5 Seattle City Light Mike Haynes Affirmative N/A
3 Beaches Energy Services Steven Lancaster Affirmative N/A
3 City of Leesburg Chris Adkins Affirmative N/A
9 City of Vero Beach Ginny Beigel Affirmative N/A
1 Duke Energy Doug Hils Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Affirmative N/A
1 Beaches Energy Services Don Cuevas Affirmative N/A
5 Lower Colorado River Authority Dixie Wells Affirmative N/A
1 Santee Cooper Shawn Abrams Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Jeffrey DePriest Affirmative N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Affirmative N/A
4 City of New Smyrna Beach Utilities Commission Tim Beyrle Affirmative N/A
4 City of Clewiston Lynne Mila Affirmative N/A
5 JEA John Babik Affirmative N/A
3 Santee Cooper James Poston Affirmative N/A
3 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) John Williams Negative Comments Submitted
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Thomas Mielnik Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency David Schumann Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Affirmative N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli None N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Larry Nash Candace Marshall Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Tim Kelley Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Michael Ramirez Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Gill-Zobitz Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Diane Clark Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Rachel Moore Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Martin Boisvert Affirmative N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch Affirmative N/A
3 Central Hudson Gas & Electric Corp. James Mccloskey Affirmative N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino None N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. christina bigelow Abstain N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 Kenn Backholm Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Mark Oens Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Affirmative N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Linda Horn Affirmative N/A
3 We Energies - Wisconsin Electric Power Marketing Jim Keller Affirmative N/A
3 City of Green Cove Springs Mark Schultz Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Affirmative N/A
5 Lakeland Electric Jim Howard Affirmative N/A
3 CPS Energy Brian Bartos Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Randy Hahn Affirmative N/A
5 Kissimmee Utility Authority Mike Blough Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Mike Avesing Affirmative N/A
1 Georgia Transmission Corporation Jason Snodgrass Matt Stryker Affirmative N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. John Carlson None N/A
6 Seattle City Light Dennis Sismaet Affirmative N/A
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon brian robinson Negative Third-Party Comments
3 Salt River Project Robert Kondziolka None N/A
6 Salt River Project William Abraham Affirmative N/A
1 CPS Energy Glenn Pressler Affirmative N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik Affirmative N/A
4 FirstEnergy - Ohio Edison Company Doug Hohlbaugh Affirmative N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Affirmative N/A
1 Basin Electric Power Cooperative David Rudolph Affirmative N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Affirmative N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer None N/A
5 Bonneville Power Administration Francis Halpin Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Chris Mattson Affirmative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Brett Holland Affirmative N/A
1 Western Area Power Administration Steve Johnson Affirmative N/A
5 Tennessee Valley Authority Brandy Spraker Affirmative N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Affirmative N/A
3 Pacific Gas and Electric Company John Hagen Affirmative N/A
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Daniel Gibson Affirmative N/A
4 City of Winter Park Mark Brown Affirmative N/A
3 Platte River Power Authority Terry Baker Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Nick Weber None N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
1 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Tony Kroskey None N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Scott Takinen Affirmative N/A
1 SaskPower Wayne Guttormson Abstain N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Randy Young Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Terry BIlke None N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane None N/A
5 Great River Energy Preston Walsh Affirmative N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Affirmative N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Affirmative N/A
3 Southern Indiana Gas and Electric Co. Jim Cox Affirmative N/A
1 Southern Illinois Power Cooperative William Hutchison Negative Third-Party Comments
1 ATCO Electric David Downey None N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Affirmative N/A
2 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Negative Third-Party Comments
2 ISO New England, Inc. Matthew Goldberg Affirmative N/A
4 Keys Energy Services Stanley Rzad Affirmative N/A
1 Manitoba Hydro Mike Smith Affirmative N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Kent Kujala Affirmative N/A
3 Florida Keys Electric Cooperative Assoc. Tom Anthony None N/A
4 Fort Pierce Utilities Authority Thomas Parker Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
3 Great River Energy Brian Glover Affirmative N/A
5 Golden Spread Electric Cooperative, Inc. Chip Koloini Abstain N/A
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Affirmative N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Michael Melvin Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Abstain N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Erika Doot Negative Comments Submitted
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Robert A. Schaffeld Affirmative N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Negative Comments Submitted
3 Southern Company - Alabama Power Company R. Scott Moore Affirmative N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing John J. Ciza Affirmative N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson None N/A
5 U.S. Army Corps of Engineers Melissa Kurtz None N/A
6 Luminant - Luminant Energy Brenda Hampton Affirmative N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Affirmative N/A
4 Z_NA Christopher Plante Abstain N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Mike Anctil Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson None N/A
3 Z_NA Greg LeGrave Abstain N/A
6 Bonneville Power Administration Brenda Anderson Affirmative N/A
6 Lower Colorado River Authority Michael Shaw Affirmative N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Affirmative N/A
5 Pacific Gas and Electric Company Alex Chua Affirmative N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Affirmative N/A
5 TECO - Tampa Electric Co. Frank L Busot None N/A
6 Southern Indiana Gas and Electric Co. Brad Lisembee Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Donald Watkins Affirmative N/A
1 Southern Indiana Gas and Electric Co. Steve Rawlinson Affirmative N/A
5 Southern Indiana Gas and Electric Co. Scotty Brown Rob Collins Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Phil Hart Affirmative N/A
3 KAMO Electric Cooperative Ted Hilmes Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil None N/A
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl Affirmative N/A
3 Fayetteville Public Works Commission Allen Wallace None N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
5 Associated Electric Cooperative, Inc. Matthew Pacobit Affirmative N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
5 Luminant - Luminant Generation Company LLC Alshare Hughes None N/A
1 KAMO Electric Cooperative Walter Kenyon Affirmative N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Affirmative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen None N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Negative Third-Party Comments
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. John Shaver None N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jeff Neas Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Denise Stevens Affirmative N/A
3 Modesto Irrigation District Jack Savage Nick Braden Affirmative N/A
4 Indiana Municipal Power Agency Jack Alvey Scott Berry Abstain N/A
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Affirmative N/A
6 Xcel Energy, Inc. Peter Colussy Affirmative N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann Affirmative N/A
5 Black Hills Corporation George Tatar None N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Affirmative N/A
6 AEP - AEP Marketing Edward P Cox Affirmative N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
5 Xcel Energy, Inc. Mark Castagneri Affirmative N/A
3 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Clay Young Affirmative N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams Affirmative N/A
3 Seattle City Light Dana Wheelock Affirmative N/A
5 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Alyssa Hubbard None N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Affirmative N/A
5 Liberty Electric Power LLC Daniel Duff None N/A
3 Northeast Utilities Mark Kenny Affirmative N/A
1 Xcel Energy, Inc. Greg Pieper Affirmative N/A