Ballot Name: 2010-05.3 Phase 3 of Protection Systems: Remedial Action Schemes PRC-012-2 Non-binding Poll IN 1 NB
Voting Start Date: 9/25/2015 12:01:00 AM
Voting End Date: 10/5/2015 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 243
Total Ballot Pool: 295
Quorum: 82.37
Weighted Segment Value: 51.79

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 79 1 26 0.565 20 0.435 20 13
Segment: 2 9 0.4 1 0.1 3 0.3 3 2
Segment: 3 69 1 22 0.595 15 0.405 14 18
Segment: 4 22 1 7 0.467 8 0.533 5 2
Segment: 5 65 1 18 0.5 18 0.5 19 10
Segment: 6 39 1 10 0.435 13 0.565 10 6
Segment: 7 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0
Segment: 8 2 0.1 1 0.1 0 0 1 0
Segment: 9 1 0.1 0 0 1 0.1 0 0
Segment: 10 8 0.4 1 0.1 3 0.3 3 1
Totals: 295 6.1 87 2.961 81 3.139 75 52
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
3 Austin Energy Lisa Martin Abstain N/A
5 Avista - Avista Corporation Steve Wenke Abstain N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Anthony Jankowski Negative Comments Submitted
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Negative Comments Submitted
1 Peak Reliability Jared Shakespeare Negative Comments Submitted
4 Austin Energy Tina Garvey Abstain N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Stephanie Little Negative Comments Submitted
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Abstain N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Louis Guidry Abstain N/A
5 Pacific Gas and Electric Company Alex Chua Abstain N/A
1 United Illuminating Co. Jonathan Appelbaum Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Chris de Graffenried Negative Comments Submitted
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Robert Winston Negative Comments Submitted
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Brian O'Boyle Negative Comments Submitted
3 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) John Williams Abstain N/A
6 Seminole Electric Cooperative, Inc. Trudy Novak Abstain N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett None N/A
3 BC Hydro and Power Authority Pat Harrington Abstain N/A
4 FirstEnergy - Ohio Edison Company Doug Hohlbaugh Affirmative N/A
5 Austin Energy Jeanie Doty Abstain N/A
3 Bonneville Power Administration Rebecca Berdahl Negative Comments Submitted
3 Puget Sound Energy, Inc. Andrea Basinski Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Patricia Robertson Abstain N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Abstain N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Brandon Gleason None N/A
1 National Grid USA Michael Jones Negative Comments Submitted
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Negative Comments Submitted
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Louis Guidry Abstain N/A
3 Florida Municipal Power Agency Joe McKinney Negative Comments Submitted
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Negative Comments Submitted
5 Florida Municipal Power Agency David Schumann Negative Comments Submitted
5 Lakeland Electric Becky Rinier None N/A
1 Beaches Energy Services Don Cuevas Negative Comments Submitted
3 City of Green Cove Springs Mark Schultz Negative Comments Submitted
4 Keys Energy Services Stanley Rzad Negative Comments Submitted
4 City of Clewiston Lynne Mila Negative Comments Submitted
4 City of New Smyrna Beach Utilities Commission Tim Beyrle Negative Comments Submitted
3 Beaches Energy Services Steven Lancaster Negative Comments Submitted
3 City of Leesburg Chris Adkins Negative Comments Submitted
3 Lakeland Electric Mace Hunter Negative Comments Submitted
1 Cleco Corporation John Lindsey Louis Guidry Abstain N/A
5 BC Hydro and Power Authority Clement Ma Affirmative N/A
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Negative Comments Submitted
4 Illinois Municipal Electric Agency Bob Thomas Abstain N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Negative Comments Submitted
1 Western Area Power Administration sean erickson None N/A
4 Seattle City Light Hao Li Negative Comments Submitted
4 Blue Ridge Power Agency Duane Dahlquist Affirmative N/A
1 Salt River Project Steven Cobb Negative Comments Submitted
1 PPL Electric Utilities Corporation Brenda Truhe Affirmative N/A
5 Dynegy Inc. Dan Roethemeyer Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Negative Comments Submitted
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon Abstain N/A
5 NextEra Energy Allen Schriver Negative Comments Submitted
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer None N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Roger Dufresne Abstain N/A
5 AEP Thomas Foltz Abstain N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Robert A. Schaffeld Negative Comments Submitted
3 Southern Company - Alabama Power Company R. Scott Moore Negative Comments Submitted
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Abstain N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Negative Comments Submitted
6 Southern Company - Southern Company Generation and Energy Marketing John J. Ciza Negative Comments Submitted
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson Negative Comments Submitted
3 Grand River Dam Authority Jeff Wells Affirmative N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson None N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Negative Comments Submitted
3 Georgia System Operations Corporation Scott McGough Affirmative N/A
1 Tennessee Valley Authority Howell Scott Abstain N/A
4 Georgia System Operations Corporation Guy Andrews Affirmative N/A
1 Santee Cooper Chris Wagner None N/A
6 Santee Cooper Marty Watson None N/A
3 Santee Cooper James Poston None N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry None N/A
5 Tennessee Valley Authority Brandy Spraker Dennis Chastain Abstain N/A
1 Seattle City Light Pawel Krupa Negative Comments Submitted
5 Seattle City Light Mike Haynes Abstain N/A
5 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Alyssa Hubbard None N/A
5 Nebraska Public Power District Don Schmit Abstain N/A
1 Arizona Electric Power Cooperative, Inc. John Shaver Negative Comments Submitted
1 Tri-State G and T Association, Inc. Tracy Sliman Affirmative N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Negative Third-Party Comments
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynda Kupfer Affirmative N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert None N/A
5 New York Power Authority Wayne Sipperly Negative Comments Submitted
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Negative Comments Submitted
1 Platte River Power Authority John Collins Abstain N/A
5 Great River Energy Preston Walsh Negative Comments Submitted
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino None N/A
3 Great River Energy Brian Glover Negative Comments Submitted
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company David Gordon Abstain N/A
5 City of Independence, Power and Light Department Jim Nail Affirmative N/A
4 South Mississippi Electric Power Association Steve McElhaney None N/A
1 Manitoba Hydro Mike Smith Negative Comments Submitted
1 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Michiko Sell Affirmative N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC John Brockhan Abstain N/A
1 Georgia Transmission Corporation Jason Snodgrass Greg Davis Affirmative N/A
2 California ISO Richard Vine Negative Comments Submitted
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Negative Comments Submitted
5 Edison International - Southern California Edison Company Neil Shockey None N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson Michael Brytowski Negative Comments Submitted
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Ramon Barany Abstain N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Leo Staples Affirmative N/A
1 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Joseph Smith Abstain N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. James Frauen Abstain N/A
1 Ameren - Ameren Services Tamara Evey None N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Affirmative N/A
5 Basin Electric Power Cooperative Mike Kraft Affirmative N/A
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson None N/A
6 Colorado Springs Utilities Shannon Fair Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mark Churilla Bret Galbraith Abstain N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Negative Comments Submitted
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Negative Comments Submitted
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. Jeffrey Mueller Abstain N/A
3 Seattle City Light Dana Wheelock Negative Comments Submitted
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Negative Comments Submitted
5 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Alex Ybarra Affirmative N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz None N/A
1 VELCO -Vermont Electric Power Company, Inc. Kim Moulton None N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Susan Gill-Zobitz Joe Tarantino Affirmative N/A
2 BC Hydro and Power Authority Venkataramakrishnan Vinnakota Abstain N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Tim Kelley Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Michael Ramirez Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Diane Clark Joe Tarantino Affirmative N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Rachel Moore Joe Tarantino Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Abstain N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Lower Colorado River Authority Michael Shaw Negative Comments Submitted
3 Los Angeles Department of Water and Power Mike Anctil Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Abstain N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Abstain N/A
5 Xcel Energy, Inc. Mark Castagneri Negative Comments Submitted
1 Bryan Texas Utilities Mary Downs None N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras None N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Negative Comments Submitted
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Abstain N/A
6 Salt River Project William Abraham Negative Comments Submitted
1 Oncor Electric Delivery Rod Kinard Gul Khan Negative Comments Submitted
3 Salt River Project Zack Heim None N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Eric Schwarzrock Jeffrey Watkins Affirmative N/A
3 Clark Public Utilities Jack Stamper Affirmative N/A
7 Luminant Mining Company LLC Stewart Rake Affirmative N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Negative Comments Submitted
3 JEA Garry Baker None N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Martin Boisvert Negative Comments Submitted
1 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. James McBee Douglas Webb Affirmative N/A
6 Muscatine Power and Water Ryan Streck Abstain N/A
1 Dairyland Power Cooperative Robert Roddy Abstain N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation William Smith Affirmative N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Theresa Ciancio Affirmative N/A
5 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Harold Wyble Douglas Webb Affirmative N/A
3 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Jessica Tucker Douglas Webb Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Abstain N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Terry BIlke Abstain N/A
1 NorthWestern Energy Belinda Tierney None N/A
6 Great Plains Energy - Kansas City Power and Light Co. Chris Bridges Douglas Webb Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 Kenn Backholm Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Long Duong Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Mark Oens Affirmative N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Jeffrey DePriest Abstain N/A
4 DTE Energy - Detroit Edison Company Daniel Herring Abstain N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Kent Kujala Abstain N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jessica Lopez None N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Julaine Dyke Abstain N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Affirmative N/A
5 MEAG Power Steven Grego Scott Miller Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Alex Spain Negative Comments Submitted
1 Edison International - Southern California Edison Company Steven Mavis Affirmative N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority Teresa Cantwell Negative Comments Submitted
6 Talen Energy Marketing, LLC Jennifer Hohenshilt None N/A
3 New York Power Authority David Rivera Negative Comments Submitted
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Abstain N/A
6 New York Power Authority Shivaz Chopra Negative Comments Submitted
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Abstain N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
2 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Negative Comments Submitted
6 APS - Arizona Public Service Co. Bobbi Welch Negative Comments Submitted
6 AEP - AEP Marketing Edward P Cox Abstain N/A
5 Lower Colorado River Authority Dixie Wells Negative Comments Submitted
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
1 Ohio Valley Electric Corporation Scott Cunningham Abstain N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Abstain N/A
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol None N/A
8 David Kiguel David Kiguel Abstain N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck None N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
1 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Tom Hanzlik None N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Negative Comments Submitted
3 Xcel Energy, Inc. Michael Ibold Abstain N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Affirmative N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas John Pearson None N/A
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger None N/A
6 City of Redding Marvin Briggs Bill Hughes Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. John Walker Affirmative N/A
3 Eversource Energy Mark Kenny Negative Comments Submitted
3 SCANA - South Carolina Electric and Gas Co. Scott Parker None N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney Affirmative N/A
1 IDACORP - Idaho Power Company Molly Devine Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Yvonne McMackin Affirmative N/A
3 Cleco Corporation Michelle Corley Louis Guidry Abstain N/A
3 Portland General Electric Co. Thomas Ward Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Phil Hart Affirmative N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
1 Colorado Springs Utilities Shawna Speer Affirmative N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove None N/A
6 Portland General Electric Co. Shawn Davis Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jarrod Murdaugh None N/A
5 Luminant - Luminant Generation Company LLC Alshare Hughes None N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Abstain N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson None N/A
3 KAMO Electric Cooperative Ted Hilmes Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Michelle Amarantos Negative Comments Submitted
8 Massachusetts Attorney General Frederick Plett Affirmative N/A
10 Southwest Power Pool Regional Entity Bob Reynolds Abstain N/A
5 Boise-Kuna Irrigation District - Lucky Peak Power Plant Project Mike Kukla Negative Comments Submitted
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
4 MGE Energy - Madison Gas and Electric Co. Joseph DePoorter Negative Comments Submitted
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Lowe Abstain N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Randi Heise Abstain N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Larry Nash Abstain N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Abstain N/A
3 AEP Kent Feliks None N/A
1 Lincoln Electric System Doug Bantam Abstain N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Affirmative N/A
5 Manitoba Hydro Yuguang Xiao Negative Comments Submitted
5 Muscatine Power and Water Mike Avesing Abstain N/A
5 Bonneville Power Administration Francis Halpin Negative Comments Submitted
5 Entergy - Entergy Services, Inc. Tracey Stubbs Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Affirmative N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Scott Williams Abstain N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Abstain N/A
3 Public Utility District No. 1 of Okanogan County Dale Dunckel None N/A
3 Pacific Gas and Electric Company Sandra Ellis None N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson None N/A
3 City of Redding Elizabeth Hadley Affirmative N/A
6 Manitoba Hydro Blair Mukanik Negative Comments Submitted
6 Austin Energy Andrew Gallo Abstain N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Chris Mattson Negative Comments Submitted
1 Unisource - Tucson Electric Power Co. Sam Rugel None N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan None N/A
4 City of Redding Nick Zettel Affirmative N/A
5 City of Redding Paul Cummings Bill Hughes Affirmative N/A
1 CPS Energy Glenn Pressler Abstain N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Rick Applegate Negative Comments Submitted
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Theresa Rakowsky Abstain N/A
1 M and A Electric Power Cooperative William Price Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
6 Seattle City Light Brian Belger None N/A
6 Luminant - Luminant Energy Brenda Hampton Affirmative N/A
3 Ocala Utility Services Neville Bowen None N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock None N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank None N/A
3 Manitoba Hydro Karim Abdel-Hadi Negative Comments Submitted
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Affirmative N/A
6 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Silvia Mitchell Negative Comments Submitted
3 Omaha Public Power District Aaron Smith None N/A
1 Avista - Avista Corporation Bryan Cox Rich Hydzik Affirmative N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Abstain N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Negative Comments Submitted
5 City and County of San Francisco Margaret Hannaford None N/A
5 JEA John Babik Affirmative N/A
3 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Skyler Wiegmann None N/A
5 Tri-State G and T Association, Inc. Mark Stein Abstain N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Abstain N/A
5 Utility System Efficiencies, Inc. (USE) Catrina Martin Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Erika Doot Negative Comments Submitted
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Negative Comments Submitted
1 Great River Energy Gordon Pietsch None N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Michael Ward Abstain N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Karla Barton Abstain N/A
1 Transmission Agency of Northern California Amy Cuellar Negative Comments Submitted
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Abstain N/A
3 Florida Power & Light Summer Esquerre None N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Brenda Atkins Abstain N/A
10 Florida Reliability Coordinating Council Peter Heidrich Abstain N/A
5 Kissimmee Utility Authority Mike Blough Negative Comments Submitted
1 Bonneville Power Administration Donald Watkins Negative Comments Submitted
1 Duke Energy Doug Hils Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Negative Comments Submitted
6 Lakeland Electric Paul Shipps None N/A