Ballot Name: 2019-03 Cyber Security Supply Chain Risks CIP-005-7, CIP-010-4, & CIP-013-2 Non-binding Poll AB 3 NB
Voting Start Date: 9/1/2020 12:01:00 AM
Voting End Date: 9/10/2020 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: AB
Ballot Series: 3
Total # Votes: 223
Total Ballot Pool: 290
Quorum: 76.9
Quorum Established Date: 9/10/2020 4:41:42 PM
Weighted Segment Value: 76.97

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 74 1 37 0.755 12 0.245 12 13
Segment: 2 6 0.4 3 0.3 1 0.1 2 0
Segment: 3 67 1 34 0.791 9 0.209 9 15
Segment: 4 16 1 7 0.636 4 0.364 1 4
Segment: 5 70 1 34 0.773 10 0.227 9 17
Segment: 6 46 1 17 0.773 5 0.227 6 18
Segment: 7 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 8 3 0.1 1 0.1 0 0 2 0
Segment: 9 1 0 0 0 0 0 1 0
Segment: 10 7 0.4 4 0.4 0 0 3 0
Totals: 290 5.9 137 4.528 41 1.372 45 67
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson None N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Abstain N/A
3 Sempra - San Diego Gas and Electric Bridget Silvia Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Pool Aaron Casto Truong Le None N/A
5 Lower Colorado River Authority Teresa Krabe Affirmative N/A
3 Basin Electric Power Cooperative Jeremy Voll Affirmative N/A
1 Network and Security Technologies Nicholas Lauriat Roger Fradenburgh Negative Comments Submitted
1 IDACORP - Idaho Power Company Laura Nelson Abstain N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Affirmative N/A
5 Northern California Power Agency Marty Hostler Negative Comments Submitted
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jonathan Robbins Abstain N/A
1 Orlando Utilities Commission Aaron Staley Affirmative N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Abstain N/A
5 Seminole Electric Cooperative, Inc. Mickey Bellard Abstain N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker None N/A
1 Tri-State G and T Association, Inc. Kjersti Drott Negative Comments Submitted
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Affirmative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Negative Comments Submitted
5 Tri-State G and T Association, Inc. Ryan Walter None N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Barry Jones Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Abstain N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank None N/A
5 Talen Generation, LLC Donald Lock None N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Affirmative N/A
1 Tennessee Valley Authority Gabe Kurtz Abstain N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Affirmative N/A
6 Talen Energy Marketing, LLC Jennifer Hohenshilt None N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Affirmative N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza Affirmative N/A
1 Duke Energy Laura Lee Affirmative N/A
1 Tallahassee Electric (City of Tallahassee, FL) Scott Langston Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Glen Pruitt Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Meaghan Connell Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Abstain N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Bret Galbraith Abstain N/A
1 Imperial Irrigation District Jesus Sammy Alcaraz Affirmative N/A
3 Imperial Irrigation District Glen Allegranza Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Affirmative N/A
3 WEC Energy Group, Inc. Thomas Breene Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Affirmative N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Gail Elliott Abstain N/A
1 Public Utility District No. 1 of Pend Oreille County Kevin Conway Affirmative N/A
2 Midcontinent ISO, Inc. Bobbi Welch Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Affirmative N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
3 Eversource Energy Christopher McKinnon None N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Negative Comments Submitted
6 Western Area Power Administration Erin Green Affirmative N/A
1 City Water, Light and Power of Springfield, IL Rick Meadows None N/A
3 Lincoln Electric System Jason Fortik Abstain N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Negative Comments Submitted
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Negative Comments Submitted
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Negative Comments Submitted
1 Lincoln Electric System Troy Hlavaty Abstain N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Alyssia Rhoads Negative Comments Submitted
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Negative Comments Submitted
1 Colorado Springs Utilities Mike Braunstein Affirmative N/A
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson Affirmative N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Affirmative N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Negative Comments Submitted
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Negative Comments Submitted
5 Sacramento Municipal Utility District Nicole Goi Joe Tarantino Negative Comments Submitted
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Negative Comments Submitted
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Negative Comments Submitted
3 Colorado Springs Utilities Hillary Dobson None N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Joe Tarantino Negative Comments Submitted
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Abstain N/A
1 OTP - Otter Tail Power Company Charles Wicklund Abstain N/A
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steven Taddeucci Affirmative N/A
3 OTP - Otter Tail Power Company Wendi Olson Affirmative N/A
3 City Utilities of Springfield, Missouri Duan Gavel None N/A
3 Seattle City Light Laurie Hammack Affirmative N/A
6 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Cristhian Godoy Negative Comments Submitted
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Negative Comments Submitted
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
1 Puget Sound Energy, Inc. Chelsey Neil Affirmative N/A
1 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Dermot Smyth Negative Comments Submitted
3 Puget Sound Energy, Inc. Tim Womack Affirmative N/A
5 Imperial Irrigation District Tino Zaragoza Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Jennie Wike Affirmative N/A
5 WEC Energy Group, Inc. Janet OBrien Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jessica Lopez Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Negative Comments Submitted
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Negative Comments Submitted
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Negative Comments Submitted
8 Roger Zaklukiewicz Roger Zaklukiewicz Affirmative N/A
5 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York William Winters Negative Comments Submitted
4 Utility Services, Inc. Brian Evans-Mongeon None N/A
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Schroeder Abstain N/A
1 Hydro One Networks, Inc. Payam Farahbakhsh Mark Ciufo Affirmative N/A
5 Nebraska Public Power District Ronald Bender Abstain N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli Abstain N/A
8 David Kiguel David Kiguel Abstain N/A
1 Seattle City Light Michael Jang None N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Affirmative N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Abstain N/A
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Abstain N/A
3 Black Hills Corporation Don Stahl None N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Affirmative N/A
5 Black Hills Corporation Derek Silbaugh None N/A
1 Black Hills Corporation Seth Nelson None N/A
5 Austin Energy Lisa Martin Affirmative N/A
5 Seattle City Light Faz Kasraie Affirmative N/A
6 Austin Energy Andrew Gallo Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin Jennie Wike Affirmative N/A
10 New York State Reliability Council ALAN ADAMSON Affirmative N/A
8 Florida Reliability Coordinating Council – Member Services Division Vince Ordax Abstain N/A
4 WEC Energy Group, Inc. Matthew Beilfuss Affirmative N/A
5 San Miguel Electric Cooperative, Inc. Lana Smith Affirmative N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax Affirmative N/A
5 Enel Green Power Mat Bunch None N/A
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Abstain N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Abstain N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Kelsi Rigby Affirmative N/A
1 New York Power Authority Salvatore Spagnolo Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Tamara Evey Abstain N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Marcus Bortman Affirmative N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Negative Comments Submitted
6 WEC Energy Group, Inc. David Hathaway Affirmative N/A
1 Santee Cooper Chris Wagner None N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Affirmative N/A
1 Omaha Public Power District Doug Peterchuck Affirmative N/A
1 Glencoe Light and Power Commission Terry Volkmann Affirmative N/A
3 Santee Cooper James Poston None N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis None N/A
6 Santee Cooper Marty Watson None N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Jennie Wike Affirmative N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Rachel Snead Affirmative N/A
1 Sho-Me Power Electric Cooperative Peter Dawson Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall None N/A
5 Great River Energy Jacalynn Bentz Affirmative N/A
4 Florida Municipal Power Agency Dan O'Hagan Truong Le None N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Jennie Wike Affirmative N/A
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder Truong Le None N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Daniela Atanasovski Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Truong Le None N/A
3 Florida Municipal Power Agency Carl Turner Truong Le None N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Abstain N/A
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER None N/A
5 Edison International - Southern California Edison Company Neil Shockey Affirmative N/A
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Affirmative N/A
5 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
3 AES - Indianapolis Power and Light Co. Colleen Campbell Abstain N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin None N/A
6 Colorado Springs Utilities Melissa Brown None N/A
1 Central Hudson Gas & Electric Corp. Frank Pace Negative Comments Submitted
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Diane Landry None N/A
5 Berkshire Hathaway - NV Energy Kevin Salsbury Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Abstain N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Abstain N/A
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Affirmative N/A
5 Hydro-Qu?bec Production Carl Pineault Abstain N/A
1 City Utilities of Springfield, Missouri Michael Bowman Affirmative N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Joseph Neglia Abstain N/A
1 Edison International - Southern California Edison Company Jose Avendano Mora None N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
4 North Carolina Electric Membership Corporation Richard McCall Scott Brame Negative Comments Submitted
6 New York Power Authority Erick Barrios Affirmative N/A
3 Lakeland Electric Patricia Boody Affirmative N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Negative Comments Submitted
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Adrian Raducea None N/A
5 Ontario Power Generation Inc. Constantin Chitescu Negative Comments Submitted
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
5 North Carolina Electric Membership Corporation John Cook Scott Brame Negative Comments Submitted
1 Sempra - San Diego Gas and Electric Mo Derbas Affirmative N/A
3 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jeremy Lorigan Abstain N/A
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu Negative Comments Submitted
5 Sempra - San Diego Gas and Electric Jennifer Wright Affirmative N/A
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Terry Gifford Jennie Wike Affirmative N/A
5 Portland General Electric Co. Ryan Olson None N/A
3 Portland General Electric Co. Dan Zollner None N/A
6 Edison International - Southern California Edison Company Kenya Streeter None N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Darnez Gresham Affirmative N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason None N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Negative Comments Submitted
1 NextEra Energy - Florida Power and Light Co. Mike ONeil Affirmative N/A
1 Lakeland Electric Larry Watt Affirmative N/A
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Affirmative N/A
3 DTE Energy - Detroit Edison Company Karie Barczak Affirmative N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Affirmative N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Tony Skourtas Affirmative N/A
6 Black Hills Corporation Brooke Voorhees None N/A
6 Powerex Corporation Raj Hundal None N/A
3 Salt River Project Zack Heim Affirmative N/A
3 Westar Energy Marcus Moor Affirmative N/A
1 Westar Energy Allen Klassen Affirmative N/A
5 Westar Energy Derek Brown Affirmative N/A
6 Westar Energy Thomas ROBBEN Affirmative N/A
5 Salt River Project Kevin Nielsen Affirmative N/A
3 Pacific Gas and Electric Company Sandra Ellis Michael Johnson Affirmative N/A
1 Portland General Electric Co. Brooke Jockin None N/A
1 Salt River Project Chris Hofmann Affirmative N/A
1 Pacific Gas and Electric Company Marco Rios Michael Johnson Affirmative N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Clay Walker Affirmative N/A
5 Muscatine Power and Water Neal Nelson Negative Comments Submitted
6 Salt River Project Bobby Olsen Affirmative N/A
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Negative Comments Submitted
4 Georgia System Operations Corporation Andrea Barclay Negative Comments Submitted
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey None N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Affirmative N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Abstain N/A
4 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington Karla Weaver Affirmative N/A
1 Eversource Energy Quintin Lee Affirmative N/A
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Affirmative N/A
3 Avista - Avista Corporation Scott Kinney None N/A
3 Platte River Power Authority Wade Kiess Abstain N/A
3 Omaha Public Power District Aaron Smith Affirmative N/A
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Abstain N/A
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Trevor Tidwell Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Renee Leidel Abstain N/A
5 Entergy Jamie Prater Affirmative N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Brett Jacobs None N/A
3 North Carolina Electric Membership Corporation doug white Scott Brame Negative Comments Submitted
1 Platte River Power Authority Matt Thompson None N/A
4 American Public Power Association Jack Cashin None N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry Affirmative N/A
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Abstain N/A
1 NB Power Corporation Nurul Abser Abstain N/A
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Affirmative N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas John Galloway Negative Comments Submitted
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Abstain N/A
10 SERC Reliability Corporation Dave Krueger Affirmative N/A
5 NaturEner USA, LLC Spencer Weiss None N/A
1 SaskPower Wayne Guttormson Abstain N/A
10 Western Electricity Coordinating Council Steven Rueckert Abstain N/A
1 Exelon Daniel Gacek Affirmative N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Affirmative N/A
5 Exelon Cynthia Lee Affirmative N/A
6 Exelon Becky Webb None N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Andy Fuhrman None N/A
3 Arkansas Electric Cooperative Corporation Mark Gann None N/A
5 Pacific Gas and Electric Company Ed Hanson Michael Johnson Affirmative N/A
1 Cleco Corporation John Lindsey Clay Walker Affirmative N/A
5 Cleco Corporation Stephanie Huffman Clay Walker Affirmative N/A
3 Cleco Corporation Maurice Paulk Clay Walker Affirmative N/A
1 East Kentucky Power Cooperative Amber Skillern Negative Comments Submitted
6 Muscatine Power and Water Nick Burns Negative Comments Submitted
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Affirmative N/A
3 East Kentucky Power Cooperative Patrick Woods Negative Comments Submitted
5 Orlando Utilities Commission Dania Colon Abstain N/A
5 East Kentucky Power Cooperative mark brewer Negative Comments Submitted
2 Southwest Power Pool, Inc. (RTO) Charles Yeung Abstain N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Affirmative N/A
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Affirmative N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Affirmative N/A
6 Omaha Public Power District Shonda McCain None N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi None N/A
3 AEP Kent Feliks Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Affirmative N/A
6 AEP JT Kuehne None N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Aric Root None N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Negative Comments Submitted
2 California ISO Jamie Johnson Affirmative N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Affirmative N/A
1 Sunflower Electric Power Corporation Paul Mehlhaff None N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski None N/A
3 Intermountain REA Pam Feuerstein None N/A
3 Hydro One Networks, Inc. Paul Malozewski Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. maria pardo Abstain N/A
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden None N/A
5 Choctaw Generation Limited Partnership, LLLP Rob Watson None N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski None N/A
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen None N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Affirmative N/A
6 Great River Energy Donna Stephenson None N/A
5 Puget Sound Energy, Inc. Lynn Murphy Affirmative N/A
5 SunPower Bradley Collard None N/A
6 Evergy Thomas ROBBEN None N/A
1 Evergy Allen Klassen None N/A
3 Evergy Marcus Moor None N/A
5 Evergy Derek Brown None N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Robert Loy None N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Ann Carey None N/A