Ballot Name: 2015-09 Establish and Communicate System Operating Limits IRO-008-3 Non-binding Poll IN 1 NB
Voting Start Date: 7/24/2020 12:01:00 AM
Voting End Date: 8/26/2020 8:00:00 PM
Ballot Type: NB
Ballot Activity: IN
Ballot Series: 1
Total # Votes: 204
Total Ballot Pool: 229
Quorum: 89.08
Quorum Established Date: 8/3/2020 3:56:29 PM
Weighted Segment Value: 81.17

Segment Ballot Pool Segment Weight Affirmative Votes Affirmative Fraction Negative Votes Negative Fraction Abstain No Vote
Segment: 1 63 1 34 0.81 8 0.19 15 6
Segment: 2 6 0.5 5 0.5 0 0 1 0
Segment: 3 53 1 31 0.816 7 0.184 9 6
Segment: 4 10 0.9 7 0.7 2 0.2 1 0
Segment: 5 50 1 24 0.8 6 0.2 13 7
Segment: 6 40 1 19 0.76 6 0.24 9 6
Segment: 7 0 0 0 0 0 0 0 0
Segment: 8 2 0.1 1 0.1 0 0 1 0
Segment: 9 1 0.1 1 0.1 0 0 0 0
Segment: 10 4 0.3 3 0.3 0 0 1 0
Totals: 229 5.9 125 4.885 29 1.015 50 25
Segment Organization Voter Designated Proxy Ballot NERC Memo
5 Edison International - Southern California Edison Company Neil Shockey Negative Comments Submitted
3 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steven Taddeucci Affirmative N/A
6 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Joe O'Brien Affirmative N/A
10 ReliabilityFirst Anthony Jablonski Affirmative N/A
1 Nebraska Public Power District Jamison Cawley Abstain N/A
6 Public Utility District No. 2 of Grant County, Washington LeRoy Patterson Affirmative N/A
5 Omaha Public Power District Mahmood Safi Affirmative N/A
6 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Sing Tay Affirmative N/A
6 PPL - Louisville Gas and Electric Co. Linn Oelker None N/A
1 Hydro-Qu?bec TransEnergie Nicolas Turcotte Affirmative N/A
3 Associated Electric Cooperative, Inc. Todd Bennett Affirmative N/A
1 Associated Electric Cooperative, Inc. Mark Riley Affirmative N/A
3 M and A Electric Power Cooperative Stephen Pogue Affirmative N/A
1 Minnkota Power Cooperative Inc. Theresa Allard Andy Fuhrman Affirmative N/A
1 KAMO Electric Cooperative Micah Breedlove Affirmative N/A
3 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Donald Hargrove Affirmative N/A
1 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Terri Pyle Affirmative N/A
3 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Adam Weber Affirmative N/A
5 Imperial Irrigation District Tino Zaragoza Denise Sanchez None N/A
6 Imperial Irrigation District Diana Torres Denise Sanchez None N/A
4 Alliant Energy Corporation Services, Inc. Larry Heckert Affirmative N/A
4 Seattle City Light Hao Li Affirmative N/A
1 BC Hydro and Power Authority Adrian Andreoiu Abstain N/A
3 TECO - Tampa Electric Co. Ronald Donahey Negative Comments Submitted
3 KAMO Electric Cooperative Tony Gott Affirmative N/A
6 Tennessee Valley Authority Marjorie Parsons Abstain N/A
1 Northeast Missouri Electric Power Cooperative Kevin White Affirmative N/A
1 Tennessee Valley Authority Gabe Kurtz Abstain N/A
10 Midwest Reliability Organization Russel Mountjoy Affirmative N/A
5 AEP Thomas Foltz Abstain N/A
1 Central Hudson Gas & Electric Corp. Frank Pace Abstain N/A
3 Tennessee Valley Authority Ian Grant Abstain N/A
3 Sho-Me Power Electric Cooperative Jarrod Murdaugh Affirmative N/A
5 PSEG - PSEG Fossil LLC Tim Kucey Abstain N/A
1 Long Island Power Authority Robert Ganley Abstain N/A
5 Tennessee Valley Authority M Lee Thomas Abstain N/A
8 Florida Reliability Coordinating Council – Member Services Division Vince Ordax Abstain N/A
3 Owensboro Municipal Utilities Thomas Lyons Affirmative N/A
6 AEP - AEP Marketing Yee Chou Abstain N/A
3 Eversource Energy Sharon Flannery Affirmative N/A
1 Central Electric Power Cooperative (Missouri) Michael Bax Affirmative N/A
5 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Shari Heino Abstain N/A
3 Sacramento Municipal Utility District Nicole Looney Joe Tarantino Affirmative N/A
4 City Utilities of Springfield, Missouri John Allen Negative Comments Submitted
5 OGE Energy - Oklahoma Gas and Electric Co. Patrick Wells Affirmative N/A
1 Sacramento Municipal Utility District Arthur Starkovich Joe Tarantino Affirmative N/A
4 Sacramento Municipal Utility District Beth Tincher Joe Tarantino Affirmative N/A
5 Sacramento Municipal Utility District Nicole Goi Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Sacramento Municipal Utility District Jamie Cutlip Joe Tarantino Affirmative N/A
1 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) John Merrell Jennie Wike Affirmative N/A
1 Balancing Authority of Northern California Kevin Smith Joe Tarantino Affirmative N/A
6 Dominion - Dominion Resources, Inc. Sean Bodkin Negative Comments Submitted
1 City Utilities of Springfield, Missouri Michael Bowman Negative Comments Submitted
6 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Terry Gifford Jennie Wike Affirmative N/A
3 Con Ed - Consolidated Edison Co. of New York Peter Yost Affirmative N/A
5 Southern Company - Southern Company Generation William D. Shultz Negative Comments Submitted
3 Dominion - Dominion Resources, Inc. Connie Schroeder Abstain N/A
1 SaskPower Wayne Guttormson Abstain N/A
3 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Darnez Gresham Affirmative N/A
5 Avista - Avista Corporation Glen Farmer Affirmative N/A
1 National Grid USA Michael Jones Abstain N/A
5 Duke Energy Dale Goodwine Negative Comments Submitted
3 Ameren - Ameren Services David Jendras Abstain N/A
2 ISO New England, Inc. Michael Puscas Michael Courchesne Affirmative N/A
5 Lower Colorado River Authority Teresa Krabe Affirmative N/A
1 Great River Energy Gordon Pietsch Affirmative N/A
4 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Hien Ho Jennie Wike Affirmative N/A
3 Tri-State G and T Association, Inc. Janelle Marriott Gill Abstain N/A
10 Northeast Power Coordinating Council Guy V. Zito Affirmative N/A
5 Ameren - Ameren Missouri Sam Dwyer Abstain N/A
6 Ameren - Ameren Services Robert Quinlivan Abstain N/A
6 TECO - Tampa Electric Co. Benjamin Smith None N/A
2 Independent Electricity System Operator Leonard Kula Affirmative N/A
1 Ameren - Ameren Services Tamara Evey Abstain N/A
1 Orlando Utilities Commission Aaron Staley Affirmative N/A
5 Austin Energy Lisa Martin Affirmative N/A
10 Texas Reliability Entity, Inc. Rachel Coyne Abstain N/A
5 BC Hydro and Power Authority Helen Hamilton Harding Abstain N/A
5 APS - Arizona Public Service Co. Kelsi Rigby Affirmative N/A
1 APS - Arizona Public Service Co. Daniela Atanasovski Affirmative N/A
3 APS - Arizona Public Service Co. Jessica Lopez None N/A
5 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Kathryn Tackett Affirmative N/A
6 APS - Arizona Public Service Co. Marcus Bortman Affirmative N/A
5 Herb Schrayshuen Herb Schrayshuen Affirmative N/A
1 Seattle City Light Michael Jang None N/A
1 NiSource - Northern Indiana Public Service Co. Steve Toosevich Affirmative N/A
5 Oglethorpe Power Corporation Donna Johnson Abstain N/A
3 Duke Energy Lee Schuster Negative Comments Submitted
6 Platte River Power Authority Sabrina Martz Affirmative N/A
6 Florida Municipal Power Pool Tom Reedy Truong Le Negative Comments Submitted
6 Cleco Corporation Robert Hirchak Affirmative N/A
1 Westar Energy Allen Klassen Negative Comments Submitted
5 Westar Energy Derek Brown Negative Comments Submitted
6 Westar Energy James McBee Negative Comments Submitted
5 Platte River Power Authority Tyson Archie Abstain N/A
3 Westar Energy Marcus Moor Negative Comments Submitted
3 Platte River Power Authority Wade Kiess Affirmative N/A
5 JEA John Babik Affirmative N/A
6 Duke Energy Greg Cecil Negative Comments Submitted
1 Platte River Power Authority Matt Thompson Affirmative N/A
1 Duke Energy Laura Lee Negative Comments Submitted
3 BC Hydro and Power Authority Hootan Jarollahi Abstain N/A
3 Edison International - Southern California Edison Company Romel Aquino Negative Comments Submitted
1 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Julie Severino Affirmative N/A
1 GridLiance Holdco, LP Randy Cleland Affirmative N/A
6 Berkshire Hathaway - PacifiCorp Sandra Shaffer Affirmative N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Robert Loy Affirmative N/A
3 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Aaron Ghodooshim Affirmative N/A
3 Muscatine Power and Water Seth Shoemaker Abstain N/A
1 Colorado Springs Utilities Mike Braunstein None N/A
5 Colorado Springs Utilities Jeff Icke None N/A
1 Muscatine Power and Water Andy Kurriger Affirmative N/A
1 Entergy - Entergy Services, Inc. Oliver Burke Affirmative N/A
3 Bonneville Power Administration Ken Lanehome Affirmative N/A
6 Bonneville Power Administration Andrew Meyers Affirmative N/A
1 Bonneville Power Administration Kammy Rogers-Holliday Affirmative N/A
5 Bonneville Power Administration Scott Winner Affirmative N/A
3 MEAG Power Roger Brand Scott Miller Negative Comments Submitted
1 MEAG Power David Weekley Scott Miller Negative Comments Submitted
3 Nebraska Public Power District Tony Eddleman Abstain N/A
1 International Transmission Company Holdings Corporation Michael Moltane Allie Gavin Affirmative N/A
5 DTE Energy - Detroit Edison Company Adrian Raducea None N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Solutions Ann Carey Affirmative N/A
5 New York Power Authority Shivaz Chopra Affirmative N/A
8 David Kiguel David Kiguel Affirmative N/A
3 New York Power Authority David Rivera Affirmative N/A
6 New York Power Authority Erick Barrios Affirmative N/A
4 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Mark Garza Affirmative N/A
5 Los Angeles Department of Water and Power Glenn Barry Abstain N/A
1 Los Angeles Department of Water and Power faranak sarbaz Abstain N/A
3 Los Angeles Department of Water and Power Tony Skourtas None N/A
1 Brazos Electric Power Cooperative, Inc. Tony Kroskey Negative Comments Submitted
6 Los Angeles Department of Water and Power Anton Vu Abstain N/A
6 Northern California Power Agency Dennis Sismaet Abstain N/A
3 CMS Energy - Consumers Energy Company Karl Blaszkowski Affirmative N/A
1 Austin Energy Thomas Standifur None N/A
4 CMS Energy - Consumers Energy Company Dwayne Parker Affirmative N/A
3 Great River Energy Michael Brytowski Affirmative N/A
2 New York Independent System Operator Gregory Campoli Abstain N/A
5 Dominion - Dominion Resources, Inc. Rachel Snead Negative Comments Submitted
1 Imperial Irrigation District Jesus Sammy Alcaraz Denise Sanchez None N/A
6 Southeastern Power Administration Douglas Spencer None N/A
6 Portland General Electric Co. Daniel Mason Abstain N/A
1 N.W. Electric Power Cooperative, Inc. Mark Ramsey Affirmative N/A
3 NW Electric Power Cooperative, Inc. John Stickley Affirmative N/A
1 Dominion - Dominion Virginia Power Candace Marshall Negative Comments Submitted
5 Dairyland Power Cooperative Tommy Drea Affirmative N/A
3 AEP Kent Feliks Abstain N/A
5 Florida Municipal Power Agency Chris Gowder Truong Le Negative Comments Submitted
3 Florida Municipal Power Agency Dale Ray Truong Le Negative Comments Submitted
1 Glencoe Light and Power Commission Terry Volkmann Affirmative N/A
5 Lincoln Electric System Kayleigh Wilkerson Abstain N/A
6 Florida Municipal Power Agency Richard Montgomery Truong Le Negative Comments Submitted
4 Florida Municipal Power Agency Carol Chinn Truong Le Negative Comments Submitted
5 Nebraska Public Power District Ronald Bender Abstain N/A
5 OTP - Otter Tail Power Company Brett Jacobs Affirmative N/A
1 Dairyland Power Cooperative Renee Leidel Affirmative N/A
5 Entergy Jamie Prater Affirmative N/A
6 Entergy Julie Hall Affirmative N/A
5 Black Hills Corporation Derek Silbaugh Abstain N/A
3 OTP - Otter Tail Power Company Wendi Olson Affirmative N/A
3 AES - Indianapolis Power and Light Co. Colleen Campbell Affirmative N/A
1 Lower Colorado River Authority James Baldwin Affirmative N/A
1 Berkshire Hathaway Energy - MidAmerican Energy Co. Terry Harbour Affirmative N/A
1 TECO - Tampa Electric Co. Regan Haines Negative Comments Submitted
1 AEP - AEP Service Corporation Dennis Sauriol Abstain N/A
1 Georgia Transmission Corporation Greg Davis Affirmative N/A
3 PSEG - Public Service Electric and Gas Co. James Meyer Affirmative N/A
6 PSEG - PSEG Energy Resources and Trade LLC Luiggi Beretta Abstain N/A
5 Ontario Power Generation Inc. Constantin Chitescu Affirmative N/A
3 PPL - Louisville Gas and Electric Co. James Frank None N/A
1 Portland General Electric Co. Angela Gaines Affirmative N/A
3 Southern Company - Alabama Power Company Joel Dembowski Negative Comments Submitted
1 Southern Company - Southern Company Services, Inc. Matt Carden Negative Comments Submitted
6 Southern Company - Southern Company Generation Ron Carlsen Negative Comments Submitted
5 PPL - Louisville Gas and Electric Co. JULIE HOSTRANDER None N/A
9 Commonwealth of Massachusetts Department of Public Utilities Donald Nelson Affirmative N/A
1 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Laurie Williams Affirmative N/A
3 Austin Energy W. Dwayne Preston Affirmative N/A
3 Snohomish County PUD No. 1 Holly Chaney Affirmative N/A
4 Public Utility District No. 1 of Snohomish County John Martinsen Affirmative N/A
6 Snohomish County PUD No. 1 John Liang Affirmative N/A
1 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Alyssia Rhoads Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Snohomish County Sam Nietfeld Affirmative N/A
3 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Marc Donaldson Jennie Wike Affirmative N/A
5 Tacoma Public Utilities (Tacoma, WA) Ozan Ferrin Jennie Wike Affirmative N/A
3 PNM Resources - Public Service Company of New Mexico Trevor Tidwell Affirmative N/A
1 Seminole Electric Cooperative, Inc. Bret Galbraith Abstain N/A
1 Public Utility District No. 1 of Chelan County Ginette Lacasse Affirmative N/A
1 Exelon Daniel Gacek Affirmative N/A
3 Exelon Kinte Whitehead Affirmative N/A
5 Exelon Cynthia Lee Affirmative N/A
6 Exelon Becky Webb Affirmative N/A
3 National Grid USA Brian Shanahan Abstain N/A
1 Western Area Power Administration sean erickson Abstain N/A
1 U.S. Bureau of Reclamation Richard Jackson Affirmative N/A
5 Santee Cooper Tommy Curtis Affirmative N/A
3 Santee Cooper James Poston Affirmative N/A
1 Santee Cooper Chris Wagner Affirmative N/A
6 Santee Cooper Marty Watson Affirmative N/A
5 Public Utility District No. 1 of Chelan County Meaghan Connell Affirmative N/A
2 California ISO Jamie Johnson Affirmative N/A
3 Black Hills Corporation Eric Egge Affirmative N/A
5 Pacific Gas and Electric Company Ed Hanson Pamalet Mackey None N/A
1 Corn Belt Power Cooperative larry brusseau Abstain N/A
2 PJM Interconnection, L.L.C. Mark Holman Affirmative N/A
6 Powerex Corporation Gordon Dobson-Mack Abstain N/A
3 Omaha Public Power District Aaron Smith Affirmative N/A
1 CenterPoint Energy Houston Electric, LLC Daniela Hammons Abstain N/A
2 Electric Reliability Council of Texas, Inc. Brandon Gleason Affirmative N/A
6 Associated Electric Cooperative, Inc. Brian Ackermann Affirmative N/A
5 U.S. Bureau of Reclamation Wendy Center Affirmative N/A
3 Public Utility District No. 1 of Chelan County Joyce Gundry Affirmative N/A
3 Pacific Gas and Electric Company Sandra Ellis Pamalet Mackey None N/A
3 Silicon Valley Power - City of Santa Clara Val Ridad None N/A
5 CMS Energy - Consumers Energy Company David Greyerbiehl Abstain N/A
4 Seminole Electric Cooperative, Inc. Jonathan Robbins Abstain N/A
6 Omaha Public Power District Joel Robles Affirmative N/A
1 Lincoln Electric System Troy Hlavaty Abstain N/A
6 Lincoln Electric System Eric Ruskamp Abstain N/A
6 Public Utility District No. 1 of Chelan County Glen Pruitt Affirmative N/A
5 Massachusetts Municipal Wholesale Electric Company Anthony Stevens Affirmative N/A
1 Pacific Gas and Electric Company Marco Rios None N/A
6 Evergy Thomas ROBBEN None N/A
1 Evergy Allen Klassen None N/A
3 Evergy Marcus Moor None N/A
5 Evergy Derek Brown None N/A
5 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Robert Loy None N/A
6 FirstEnergy - FirstEnergy Corporation Ann Carey None N/A